MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Po Festiwalu Folkloru w „Muflonie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 11:24
Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2013, 7:10
Autor: mestra
Fot. KD
Sześć zespołów folklorystycznych z Polski, Czech i Niemiec, warsztaty rękodzieła prowadzone przez czeskich twórców ludowych, kiermasz z wyrobami artystycznymi i kilkuset zachwyconych uczestników – tak można podsumować Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja łączy pokolenia, który odbył się w minioną sobotę (15.06) w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

Impreza była finałowym wydarzeniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który w „Muflonie” rozpoczął się już w poniedziałek (10.06) od „Spotkania generacji”, a w środę (12.06) kusił warsztatami prowadzonymi przez polskich artystów.

W sobotę od godz. 12.00 na terenie wokół „Muflona” pojawił się kiermasz rękodzieła, na którym można było zaopatrzyć się w przepyszne i misternie dekorowane pierniczki, ręcznie wykonaną biżuterię ze szkła, filcu czy wełny, zabawki uszyte przez lokalnych twórców, ceramikę, obrazy, rzeźby i inne artystyczne przedmioty użytkowe. W tym samym czasie czescy artyści prowadzili warsztaty rękodzieła (dekorowanie pierników, druciane ozdoby, plecionki z łyka, tworzenie szklanej biżuterii i papierowych ozdób).

– Świetny pomysł z tymi warsztatami. Zrobiliśmy już bransoletkę ze szklanych koralików, a teraz idziemy z dziećmi dekorować pierniczki – mówiła Marlena Majkut, która na festiwal przyszła z 5-letnią Kają i 8-letnim Filipem.
Zainteresowanie wśród przechodniów i uczestników sobotniej imprezy wzbudzały wielkie figury, przedstawiające postacie ubrane w ludowe stroje i wielobarwnego koguta - wykonane przez lokalnego artystę Piotra Jagielskiego.
Ustawione na chodniku przed „Muflonem” i po drugiej stronie ulicy, oblegane były przez chętnych, chcących się przy nich sfotografować.

Organizatorzy zadbali, aby atrakcji nie brakowało przez cały dzień. O godz. 15.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” rozpoczęła się część oficjalna imprezy i występy zespołów folklorystycznych. Gości powitała Marta Prochazková, dyrektor Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą, który jest partnerem projektu i Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

Widzowie podziwiali zespoły czeskie: Horačky i TS Magdalena, polskie: Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” i Mały Bolesławiec z grupą dziecięcą z Zittau oraz niemieckie: Thalia z Jonsdorfu. Łącznie na scenie wystąpiło prawie 200 wykonawców, którzy zapewnili cztery godziny spotkania z folklorem z najwyższej półki.

– Zachwyciło nas to, że wiele zespołów składa się z młodych osób, nawet dzieci. To niesamowite, że jest ktoś, kto dba o zachowanie naszych tradycji i robi to w tak profesjonalny sposób – mówił Kazimierz Nowacki, który na festiwal przyjechał aż z Wałbrzycha.

Organizatorzy zapowiadają, że Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który w tym roku organizują już po raz czwarty, na pewno nie zniknie z repertuaru imprez, organizowanych przez MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Maseczki od osadzonych

Nadbrzeżna gotowa

Powstanie dolnośląski szlak zabytków techniki

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Gratulacje!! 17-06-2013 11:53
Brawo!!!! Rewelacyjna informacja! To cudownie, że MFF będzie organizowany w kolejnych latach. Tak trzymać. brawa dla Dyrekcji muflona. Niech inne instytucje biorą z nich przykład bo siedzą w nich biorą pieniądze i nic nie robią. A tu w muflonie co chwila to najlepsze imprezy. skąd Pani dyrektor ma tyle pomysłów? jeszcze raz gratulacje!!!
~ 17-06-2013 13:54
Fakt. Było fajnie. A Czeszki wyglądały nieziemsko w tych czepcach.
~canada 17-06-2013 14:28
Fajnie? Megafajnie! Te czepce mnie zachwyciły a przyleciałem na festiwal specjalnie aż z Toronto.
~ 17-06-2013 15:51
impreza, jakich niewiele u nas - profesjonalnie przygotowana, z rozmachem. Pzrzeciez przyjac tyle zespolów, kiermasz, warsztaty i to wszystko w jednym dniu - gratulacje dla calej zalogi muflona!!!!
~miroslaf 17-06-2013 22:09
bardzo fajny był ten ostatni zespół dzieci polsko-niemieckich, rewelacyjnie przygotowany do występu! aż żal, że w jeleniej nie ma takiej grupy!
kazimierzp 17-06-2013 22:36
@miroslaf! Nie ma powodów do jeleniogórskich kompleksów!;-)Proszę poszukać gdzie i kiedy będą występowały dzieciaki przygotowywane przez pana Jacka Paruszyńskiego w ramach zajęć w ODK na Zabobrzu. Każdy dom kultury w Jeleniej Górze ma czym się pochwalić i z tego należy się tylko cieszyć!
~Toronto 18-06-2013 14:29
Zaryzykuję twierdzenie, że był to najlepsza impreza kulturalna roku organizowana w naszym kraju. I wcale nie byłoby nie na miejscu przyznanie Pani dyrektor orderu Gloria Artis!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Promesy dla OSP

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%