MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Po drugim dniu PESTKI. „Tego nam było trzeba”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 czerwca 2012, 7:28
Aktualizacja: Sobota, 2 czerwca 2012, 9:40
Autor: Petr
Fot. Tomasz Raczyński
Drugi dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Awangardowych PESTKA 2012 za nami. Jaki repertuar otrzymali wczoraj uczestnicy od organizatorów? ACH, METER w wykonaniu teatru z Wrocławia w Sali Widowiskowej przy ul. Bankowej i Żywoty świętych osiedlowych w Sali Nova JCK przy ul. 1 Maja 60. – Tego nam było trzeba. Jeszcze lepszych spektakli, niż w dniu pierwszym – mówią Kamila i Magda, uczestniczki PESTKI.

ACH, METER to kontrowersyjny spektakl, stworzony w oparciu o fragmenty Utworu o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff. Stanowi on drugą część reżyserskiego manifestu dotyczącego łamania praw człowieka, a także narodowych tożsamości, wojny i trudnej roli matki. Mocna, głośna, a przy tym niepozbawiona nieco przejaskrawionych wtrętów feministycznych, sztuka poruszyła publikę obecną w JCK celem zobaczenia relacji matki Meter z córką Usi próbujących odnaleźć jakąkolwiek nić porozumienia.

Co zaś się tyczy Żywota świętych osiedlowych, jest to fantastyczna opowieść o mieszkańcach Osiedla przekonanych, że ich miejsce zamieszkania powstało dzięki „boskiej betoniarce” poza planem stworzenia. Kukiełkach, lalkach i pacynkach czujących się wykluczonymi z grona tych, których narodzenie się miało jakiś sens. Próbujących zmienić swój los, zrobić coś, by w końcu się o nich mówiło. „Nikim jesteś, jeśli się pierwej w pięknych słowach nie odbijesz”, tłumaczy jeden z bohaterów.

– Wspaniałe sztuki, skłaniające do wielu przemyśleń. Tego nam było trzeba – jeszcze lepszych spektakli, niż w dniu pierwszym. Ekspresywny ACH, METER z problemami na czasie i legenda o nietypowych świętych: Egonie, który nie może popełnić żadnego grzechu bo jest zbyt stary, Kunercie opiekującym się marzeniami czy Apolonii, która jest prostytutką gdyż chce pomagać potrzebującym. Bardzo ciekawe, warto było zobaczyć – oceniają Kamila i Magda, uczestniczki PESTKI.

Na zakończenie wczorajszego dnia PESTKI odbył się kolejny koncert z cyklu Muzyka Festiwalu w wykonaniu duetu Babu Król i zespołu RE-GYPS. Przypominamy, że jeszcze dzisiaj i jutro najmłodsi mieszkańcy Jeleniej Góry mogą wziąć udział w PESTeczCE, czyli warsztatach ceramicznych, cyrkowych czy lalkarskich, grach i zabawach animacyjnych, a także spektaklach dla dzieci towarzyszących w tym roku PESTCE.

Ogłoszenia

Czytaj również

Świątecznie w JCK – jeszcze dzisiaj!

Zaczytaj się z Jelonką.com

Od niedzieli już z nowymi przystankami

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~fiki 1-06-2012 11:59
wiecie w co tak wszyscy zwątpili ? w tzw. polityczną poprawność...............wreszcie!
~KZ 1-06-2012 13:16
więcej na: http://www.treephoto.pl/festiwal-teatrow-awangardowych-pestka-2012/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ciężkie brzmienia

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Jezioro Łabędzie z owacjami na stojąco!  

Rok niespełnionych obietnic

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%