MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Po autobusowej kraksie uczniowie w szpitalu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 grudnia 2009, 9:22
Aktualizacja: Sobota, 5 grudnia 2009, 10:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Sześcioro nastolatków trafiło dzisiaj rano do szpitala po tym, jak w autobusie MZK linii nr 9 zawiódł układ kierowniczy i kierowca uderzył w inny pusty autobus stojący w zatoczce w al. Wojska Polskiego.

Do zdarzenia doszło o poranku nieopodal skrzyżowanie z ulicą Matejki. Obecnie trwa jeszcze postępowanie policji w tej sprawie. Ustalane są też obrażenia trójki pasażerów.

– Stałem na światłach przy ulicy Muzealnej jadąc od Piechowic w stronę dworca, kiedy ruszyłem coś przyblokowało kierownicę i uderzyłem prosto w tył stojącego autobusu – mówi pan Krzysztof, kierowca feralnego pojazdu. – Nigdy wcześniej mi się coś takiego nie zdarzyło. Jeżdżę już 25 lat, a w MZK pracuję 12 lat i nigdy nie miałem takiej sytuacji. W wyniku uderzenia jedna dziewczyna, która siedziała przy drzwiach uderzyła o rurkę metalową nosem i rozbiła nos oraz ukruszyła zęba. Własnym transportem do szpitala udało się kilka osób. W sumie pomocy udzielono sześciorgu poszkodowanym.

Jak mówi sierż. sztab. Marcin Drozd z Wydziału Ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze z wstępnych informacji wynika, że w zdarzeniu poszkodowane zostały jeszcze dwie inne nieletnie osoby, dwóch chłopców, którzy jechali do szkoły. O ich obrażeniach nic na razie nie wiadomo.

W najbliższym czasie okaże się też, co było faktyczną przyczyną wypadku .- Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy kierowca poniesie konsekwencje czy nie, musimy sprawdzić, co było przyczyną zdarzenia: czy gapiostwo i rutyna kierowcy, czy stan techniczny pojazdu – mówi policjant. - Dopiero na podstawie tych informacji podejmiemy decyzję.

Policjanci przypominają kierowcom, że podczas jazdy powinni wziąć oni pod uwagę wiek i stan techniczny pojazdu, swoje umiejętności oraz aurę, na którą szczególnie należy uważać wieczorem i rano, kiedy jezdnie są oszronione, śliskie i niebezpieczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Studium na początek

Bulwar Cieplicki otwarty!

Dachowanie na Dolnośląskiej

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~ 3-12-2009 9:49
A co z rurką? Czy wyszła z wypadku bez szwanku?
~mm 3-12-2009 9:54
Chyba zablokowało się myślenie kierowcy a nie kierownica.
~do wezej 3-12-2009 10:14
ale smieszne durniu.
~~` 3-12-2009 10:26
A pan Woźniak podnieca się starymi,nowo zakupionymi autobusami.Chyba bez powodu ktoś się ich nie pozbył.
~ 3-12-2009 10:38
smieszne to wszytsko...pewnie to nie wina kierowcy tylko tych straych autobusow , ktore czesto sie psuja...sama doswiadczylam zdarzenia popsucia autobusu i too nie raz czy dwa a wiecej...MZK powinno zainwestowac w nowsze a przede wszystkim sprawniejsze autobusy bo chyba nie zdaja sobie sprawy,ze odpowiadaja za zycie klientow mzk...a nie na dalekie trasy jak piechowice, jagniatkow czy michalowice puszczaja stare rzechy, ktore ledwo zipia...pffff zalosne...
~ktosiek 3-12-2009 11:01
a ja kiedys jechalem autobusem i na niemalze nowym asfalcie gdzie nic nie bylo wybuchla wręcz opona z tylu, a ja akurat stalem obok niej i mnie az ogluszylo, ;D glupie mzk, do kosza z wami i waszymi tandetnymi uslugami ;p
~P. 3-12-2009 11:10
Ja też jechałam tym autobusem :/ i uderzyłam w ta metalową rurka tylem głowy... ale razem z koelzanka wrocilysmy po tym do domu, nei czekalysmy juz na policje... a glowa poki co mnie nadal boli, ale mam nadzieje, że zadnego wstrząsu mózgu nie będzie...
~wie39 3-12-2009 11:19
normalnie kierowca odpowiada za kolizję ale w tym wypadku gdzie był diagnosta który dopuścił grata do ruchu???dlaczego policja gnębi cywilne samochody a nie włoży analizatora spalin do rury autobusu???te dopiero trują jeżdżąc non stop.
~Pablo 3-12-2009 12:18
A najlepsze jest to że to najnowszy autobus MZK ;) kupiony jako nowy w 2006 roku ;]
Patol 3-12-2009 12:35
Powinni zlikwidować MZK. Coraz częściej coś się dzieje. strach wsiąść do autobusu. Ja już dawno zainwestowałem we własne 4 koła.
~... 3-12-2009 12:37
stare autobusy a bilety coraz droższe .... ;>
~agent 3-12-2009 12:41
to jak to będzie ? poszkodowany (MZK) dostanie odszkodowanie z OC sprawcy (MZK). Sprawca utraci zniżki za bezszkodowość. Niestety zniżki utraci też poszkodowany !!!!
~Pablo 3-12-2009 12:53
A najlepsze jest to że to najnowszy autobus MZK ;) kupiony jako nowy w 2006 roku ;]
~Oniros 3-12-2009 12:56
Droga Jelonko, mogę odpuścić nieszczęsnych "nastolarków" bo rozumiem, że autorowi tekstu ręka drgnęła na klawiaturze komputera, ale pisanie o "aurze pogopdowej" ma tyle sensu co równie odkrywcze sformułowanie "akwen wodny"... Proponuję utworzyć statnowisko redakcyjnego korektora, który wychwytywałby podobne "niesmaczki", bo trochę wstyd...
Samy83 3-12-2009 13:13
Do Pablo: Rozumiem że po likwidacji MZK rozwieziesz ludzi do pracy a dzieci do szkół tymi swoimi 4 kółkami którymi się chwalisz ?! Autobus nr. 756 ma ledwo 3 lata i był kupiony nowy, tyle tylko że to badziewny polski Jelcz, już lepsze są 10 letnie MAN'y na które niektórzy tak narzekają (akurat Ci którzy na wszystko narzekają) :)
~brumbrum 3-12-2009 13:34
co ma dotego zdarzenia przekładnia kierownicza, rozumiem jakby to był układ hamulcowy
~~~~~~~~ 3-12-2009 13:37
Do ~ 10:38 Piechowice i Michałowice (nalezące do Piechowic) są finansowane z pieniędzy miasta Piechowice. Dlatego to stare autobusy sa wysyłane własnie w tymże kierunku :) i cieszcie się że pani burmistrz w ogóle je finansuje :) :) :) bo są to duże koszta
~szkot 3-12-2009 13:42
autobus 756 ma na liczniku 221tys i we wrzesniu mineło 3 lata pobytu w stajni mzk.Szkoda gniota bo za nim wyjedzie na linie to minie z 3 miesiace.
~ 3-12-2009 14:13
..Korektor przydalby sie rowniez dla komentarzy czytelnikow. Kiedy czytam niektore komentarze dochodze do wniosku, ze polowa czytelnikow ma ukonczone 4 klasy szkoly podstawowej.
~Pasażerka 3-12-2009 14:35
Wypadek to incydent i takie będą się wydarzały, ale najgorsze jest to, że autobusy jeleniogórskiego MZK są w strasznym stanie i starocie trzeszczące jeżdżą w weekend i są wizytówka naszego miasta dla przybywających turystów. Z zażenowaniem wsiadam do takiego autobusu z moimi gośćmi. Oszczędzanie proszę bardzo, ale te autobusy stare to wstyd.
~ 3-12-2009 14:58
A co sie dzieje jak sie silnik wylaczy?Wspomaganie nie dziala moze chlopaki oszczedzaja?
ebee 3-12-2009 15:14
Niby mamy 21 wiek, a szanowni internauci ,,,,,,,,,,,,,,jak za św inkwizycji. Likwidują , zamykają, wszystkich obwiniają, tak, jakby sami byli idealni. Apeluję o odrobinę wyrozumiałości, zrozumienia. Są ubezpieczenia, odszkodowania,MZK, to może nie idealna, ale profesjonalnai legalna firma. Nikt nie wyrzeka się winy. Więc po co ten dym, tyle złośliwości, zawiści ? Wyluzujcie ! Pozdrawiam : EBEE
~ 3-12-2009 15:23
przecież to nowy autobus, to jaki on stary? zanim napiszecie to pomyślcie
~zzzzzzz 3-12-2009 15:41
Wy tak sobie gadu...gadu... a licealistka i trójka gimnazjalistów z żeroma, z poważnymi urazami bidulki leżą w szpitalu i cierpią........
~patol2 3-12-2009 15:49
patologia
~Paula 3-12-2009 16:08
"głupie mzk" chorzy jestescie a tak to za 1.27 chcecie jezdzic ile sie da a wezcie sobie taxi napewno nic sie nie stanie...zal z was ;))
~Paula 3-12-2009 16:09
aaa i do waszej wiadomosci najnowszy autobus zostal do JG wyslany w tym roku ;]
~Kamil_Kamil 3-12-2009 16:31
Gadacie a się gówno znacie. To jak to mówicie \"dziewiątka\" czyli Jelcz Mastero #756 to 2006 rok. Jeszcze jest w leasingu. Z tym, ze to Jelcz, zawsze moze się popsuć. Jechałem zaraz przed tym zdarzeniem i wcześniej widziałem holowanego Jelcza Salusa (czyli krotsza odmiana tego pojazdu). Więc prosty dowód na to, ze sie psują i to dość często.
~ana 3-12-2009 18:42
Szybkiego powrotu do zdrowia mlodzi przyjaciele........
~do Kamil Kamil 3-12-2009 18:50
Głupiś - nieważne czy to Jelcz czy nie, wszystko się psuje. A wypadki się zdarzają i tyle. Grunt że wszyscy żyją.
~legenda XXX 3-12-2009 18:56
ludzie jak nie wiecie ile lat miał miał ten autobus to nie piszcie głupot bo aż oczy bolą od tego co piszecie !!! ten autobus ma dopiero skończone 2 lata i niecałe 200 tyś przebiegu to co możecie mówić o stanie technicznym jak nawet dobrze nie wiecie jak się nazywacie ??? będzie postępowanie i sprawa się wyjaśni kto zawinił dlatego nie osądzajcie pochopnie ani kierowcy ani stanu technicznego autobusu do momentu wyjaśnienia sprawy przez policję
~Zdzich 3-12-2009 18:57
Więcej złomu kupować to i wypadków mniej będzie. W innych miastach można kupić nowe Solarisy, Mercedesy, MANy, a w Jeleniej Górze hitem jest Jelcz albo stary MAN. Owszem, dobry i ten MAN, ale bez powodu nikt się go raczej nie pozbył. Poza tym, co z tego, że ów Jelcz ma ledwo trzy lata, jak przez te 3 lata (pojazd jeszcze jest w leasingu) wygląda już co najmniej średnio przeciętnie.
~CWANIAK 3-12-2009 19:09
POMYSLCIE ZANIM NAPISZECIE!!!!! PRZECIEZ TEN AUTOBUS MA DOPIERO 3 LATA. KTORY Z WAS MA NOWSZE AUTO??? NO WŁASNIE A POZA TYM TO JAK ZAMKNA MZK TO CZYM BARANIE JEDEN Z DRUGIM BEDZIESZ JEZDZIL DO SZKOLY/PRACY?? A JAK CI WSTYD PRZED ZNAJOMYMI TO ZAMÓW TAXI A SWOJA DROGA TO CI TWOI ZNAJOMI MUSZA BYC CHYBA Z MARSA PRZECIEZ WSZEDZIE SA TAKI AUTOBUSY ZAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~poinformowany 3-12-2009 21:06
w zatoczce autobusowej była śliska nawierzchnia, takie małe lodowisko, ale niech będzie, że to układ hamulcowy zawiódł. Trzeba się ratowac w końcu i jakoś tłumaczyc, Doskonale rozumię takie usprawiedliwianie sie kierowcy...
~Sprytny 3-12-2009 22:04
do cwaniaka: nie oceniaj wszystkich swoją miarą, bo niektórzy mają nowe samochody. Nie wszyscy muszą ciągnąć szrot z Niemiec. A nawet jak zamkną MZK to może powstanie prywatne przedsiębiorstwo komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia, które będzie potrafiło same na siebie zarobić i standardem usług będzie przewyższać MZK. Nie potrzebne jest na tak małe miasto jak Jelenia Góra i okoliczne wioski ok. 25 linii autobusowych, skoro większość i tak jeździ tą samą trasą. Po co jest np. 17, 26, 27 - skoro to tylko pochodne od 6 i 7. Po co jest 0, 13, 14, 20, 23, 25 skoro one nic nowego nie wnoszą? Wystarczy odpowiednio zmodernizować linie 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 15, 16 (?), 18 (?), 19, 33, C1, TES, NOC.
~Dostawca 3-12-2009 22:25
Napiszcie jak autobus MZK zgubił koło na zakręcie nieopodal Statoil to była jazda
~Siwy 3-12-2009 23:22
JA JECHAŁEM TYM AUTOBUSEM. PO 1 TO JEST NOWY AUTOBUS (ma góra 4 lata) I DZIWNE ABY COS SIĘ ZABLOKOWAŁO W KIERWNICY. CHYBA GAPIOSTWO KIEROWCY. A SIEDZAC W ŚRODKU TO NAPRAWDE STARSZNIE WYGLADALO! POTĘŻNY HUK, WIELKI WSTRZĄS I WSZYSCY LUDZI NA PODŁODZE. STRASZNE!!!
~zdziwiony 3-12-2009 23:26
powiedzcie mi lepiej jaki jest sens, aby jednocześnie przed 8.00 w kierunku Łomnicy jechały autobusy: 3, 33 i jeszcze jakiś (11 albo 20) - minąłem taką karawanę na osiedlu Łomnickim - rozumiem, że pod koniec, trasy im się różnią - ale nie mogłyby jechać w odstępie 15 minut? Zresztą nie tylko o tej porze mają rozkład "stadny", często jadą jeden za drugim, a później przez godzinę lub dwie nic... Totalna bezmyślność - tak fatalnego rozkładu jazdy nie widziałem w żadnym innym mieście.
smiena 4-12-2009 0:29
Wiecie co? Komentarzy bezmyślnych jak "mrówków". Zastanówmy się czy tle wypadków było z autobusami. Widziałem to i byłem mocno zdziwiony co się stało. Niemal codziennie można przeczytać o kraksach i stłuczkach samochodów osobowych, ale autobusach z autobusem? Może ktoś mnie oświeci i przypomni?!
rymcycymcy 4-12-2009 0:44
MZK to fajna sprawa. Niedawno korzystałem :) ...normalnie jedziesz, a możesz patrzeć na boki ...super :)
~Obserwator 4-12-2009 10:02
do Sprytnego: żadna komunikacja miejska nie jest w stanie sama na siebie zarobić....to jedno, ale jeśli chodzi o linie to masz racje. Taki drobny przykład - w godzinach popołudniowych linia 17 jedzie za 14, gdzie trasa przejazdu różni się jednym przystankiem na początku i jednym na końcu (kurs 14 do dworca). Więc po co ta 14?????
~P 4-12-2009 12:38
do - Siwy, zgadzam się, dokładnie tak to od środka wyglądało - straszne... :/
~kali 4-12-2009 13:05
autobusy są w opłakanym stanie a bilety coraz droższe... a na dolnym śląsku naj..droższe ;/
~reallylg 4-12-2009 13:10
Po pierwsze tam nie było prędkości kierowca jechał jakieś 20 km/h. Więc strasznie to nie było. Gorzej mielibyście przy większej prędkości. Jechałem tym autobusem kilka dni wcześniej i on miał jakieś problemy ze skrętem...
~do reallylg 4-12-2009 13:55
I co z tego,że jechał 20 km/h, jak był duży huk, w środku ludzie krzyczeli i wszyscy wylądowaliśmy na podłodze nie wiedząc co się dzieje i uważam,że to było straszne,szczególnie dla kogoś takiego jak ja, komu pierwszy raz w życiu przydarzyła się taka sytuacja.
~pasazer 4-12-2009 19:29
Normalnie naprawde nie chce się czytać niektórych komentarzy... Jelcz jest naprawde nowym pojazdem. Co nie znaczy,że nie ma wad... Nasze kochane MZK boryka się naprawde ze sporymi kosztami finansowymi, tygodniami mechanicy czekają na części do autobusów (a tak być nie powinno) Tabor jeleniogórski nie jest w najlepszym stanie ale nie zwalajmy wszystkiego na kierowców i załogi. Przecież to nie Ci ludzie decydują o tym jakie pojazdy zostaną zakupione...
~porazka 4-12-2009 21:49
lol! jakich 6 nastolatków? nas tam 4 była. tzn na oddziale. ktoś tam ponoć zwiał z badań. ;] i zadna 16-latka nie ma wybitego zeba i połamanego nosa. To starsza dziewczyna ma połamany nos. i co? kierowca dostał 250 zł mandatu i nic wiecej!
~wrocławski student 5-12-2009 12:08
nawet w nowych coś się może zepsuć to tylko maszyna - ja przeżyłem gwałtowne hamowanie z powodu psa - przy V=40 km/h - ułamek sekundy i widzisz sufit autobusu nie bardzo pamiętając dlaczego i czujesz, że jest ci miękko i wygodnie - o kurcze jakaś dziewczyna...stojąc opierając się na rurze a i tak mną obróciło - współczuje poszkodowanym ciekawe kiedy nasi włodarze zaczną uczyć się od swoich przełożonych czytaj Wrocław gdzie nowe przegubowe i pojedyncze mają różne systemy ułatwiające jazdę i bezpieczeństwo na wypadek takich zdarzeń
~Lacoste La Lans 6-12-2009 2:04
Ten autobus ma 9,6 litra biturbodiesel 285 koni i 1200 Nm momentu dlatego tak przywalił !!!!
~hoho 6-12-2009 17:39
najlepsze jest to ze jezeli w wyniku awarii uk kierowniczego kierowca powinien choc w jakims stopniu zareagowac a niestety reakcji z jego strony przed zdazeniem nie bylo, brak jakiejkolwiek drogi hamowania to ze mu sie wydaje ze kierownica sie zaciela to poprostu głupie tłumaczenie ! bo niby co mam mowic, ze nie widzial pojzadu w zatoce, dostał mandat bo tak to zinterpretowala policja, rzeczoznawca wykluczył awarie uk kierowniczego poprostu troche wiecej dostosowania predkosci do warunkow na drodze i wszystko w tym temacie !
~e. 7-12-2009 10:59
A ja myślę, że po prostu ruszył patrząc w lusterko lewe, czy ktoś nie nadjeżdża, niestety nie dał rady się wywinąć zza stojącego przed nim autobusu, bo za słaby promień skrętu i za za szybkie ruszenie. Widać to z resztą dokładnie po uszkodzeniach z jego prawej strony i autobusu z przodu po lewej stronie. Sam z resztą ostatnio u siebie w aucie przeprowadziłem taki lifting wyjeżdżając zza gościa przede mną i wiem jak do tego doszło, taka sama sytuacja.
~sory za tamto błoto 9-12-2009 21:31
właśnie zauważyłem że jednak mój komentarz został opublikowany ( ten z biturbodieslem) Jeszcze raz przepraszam za wulgaryzmy :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policja: listopadowy weekend

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Przy Złotniczej będzie chodnik do boiska

Wreszcie dobra droga

Komisja w terenie

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
306
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%