MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Pnie i gałęzie zatamowały nurt Bobru

Wiadomości: REGION
Piątek, 4 czerwca 2010, 8:08
Aktualizacja: 15:45
Autor: KAM
Fot. KAM
Konary zablokowały przepływ wody Bobru przy wyjeździe z Lwówka w stronę Złotoryi.

Dwa zastępcy strażaków z Lwówka Śląskiego i dwa zastępy ochotników wczoraj do późnych godzin popołudniowych usiłowały wyciągnąć z nurtu konary drzew, które blokowały przepływ wody przez most na drodze wojewódzkiej. Strażacy rady nie dali, więc trzeba było wzywać specjalistyczny dźwig, który poradził sobie z wielkimi drzewami, które płynęły w dół rzeki.
Wszystko przez intensywne opady i sytuację na zaporze w Pilchowicach gdzie spuszczana jest stopniowo woda. Bóbr jest podwyższony.

Za ściągnięcie dzisiaj dźwigu, który przez kilka godzin wyciągał konary drzew zapłacić będzie musiał starosta lwówecki, który z pewnością będzie chciał odzyskać pieniądze od zarządców rzeki i mostu. Rzeką Bóbr jak i linią brzegową zarządza bowiem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Jednak kiedy dochodzi do zagrożenia, to strażacy i starostwo w Lwówku Śląskim musi interweniować, ściągać dźwig i martwić się o to, aby problem w miarę sprawnie rozwiązać. Zarządca drogi i RZGW nie mogą pomóc. Na przeszkodzie stoją: biurokracja, czas wolny od pracy lub święto.

Rok temu starosta Artur Zych wspólnie z burmistrzem Ludwikiem Kaziowem zaproponowali, aby rolnicy usunęli drzewo, które rośnie zaraz przy brzegu rzeki Bóbr i zagraża, kiedy stan wody jest podwyższony i dochodzi do powodzi. Rolnicy się zgodzili bez wahania, ponieważ za pracę dostaliby drewno na opał. Jeśli wykarczowaliby brzeg rzeki, problem nie powtarzałby się.

Nie pozwalają na to przepisy. Nikt z rolników nie może zabrać drewna, ponieważ zarządca wody i linii brzegowej twierdzi, że właścicielem jest skarb państwa, więc trzeba ogłosić przetarg a wyrąbane pnie sprzedać. Nie uczyniono tego do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 4-06-2010 13:59
pewnie ze trzeba bedzie zapłacić. Polska dziwny kraj zamiast oczyścić koryto Bobru kiedy jest niski stan wody to nigdy się tegon nie robi. Znajomy mieszkaniec Marczowa parę lat temu oczyścił / na własny koszt/ filary mostu ,żeby właśnie w takich momentach nie dochodziło do zapchania przepływu i wiecie co? Przyjechała straż miejska i wlepiła mu mandat ponieważ nie miał pozwolenia- istna paranoja. Taraz stwierdził że nie będzie robił nic jeżeli go zaleje pójdzie po odszkodowanie. Pozdrawiam naszych samorządowców lokalnych i nie tylko, więcej takich pomysłów
~Aldi 4-06-2010 14:23
Kosztami proponuję obciążyć ekologów-krzykaczy!To oni a nie kto inny ,powinni w dzień świateczny własnymi rękoma wytargać konary i pnie tarasujące most.Skoro dopuszcza się do takiego stanu,Cz to trzeba konsekwencje ponieść a nie tylko podnosić głos w obronie zaśmieconej przyrody.Czemu i komu "SŁUŻY"ta szumna instytucja???????
~Tomy M. 4-06-2010 15:04
Koszty (w/g kosztorysów) pozyskania z tych drzew surowca w postaci drewna przewyższają zyski, powinni się cieszyć że ktoś chce wyciąć te drzewa w zamian za surowiec. Jest kryzys, ceny drewna będą spadać ... a robocizny specjalistycznej rosnąć. Nawet głupi ekonomista wie że to dla nich dobry interes... ale nie oni.
~życiowy 4-06-2010 15:15
DOCHODZI DO ABSURDÓW. Bronić drzewa i nie ponosić odpowiedzalności za zniszczenia spowodowane spływami drzew przy powodzi /nagłych nieprzewidywanych spływów dużych ilości wody krytami rzek/. Bronić za wszelką cenę gniazd ptaków, zalewając domostwa i osady /przykład z przed kilku dni/. Co wy na to ??? To nie jest terroryzm ? EKO-TERRORYZM ???
~pytający 4-06-2010 15:36
"Nikt drzewa z rolników nie może zabrać, ponieważ zarządca wody i linii brzegowej twierdzi, że właścicielem drzewa jest skarb państwa..."????? Ale o co chodzi w tym tekście???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Trzeba posprzątać

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Monitoring w Radomicach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2153
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%