MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Płonąca flaga ku czci niepodległości

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 7 listopada 2008, 15:17
Aktualizacja: 15:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nietypowo uczcili przypadające w nadchodzący wtorek święto państwowe okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości gimnazjaliści i licealiści Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Na szkolnym boisku utworzyli ze zniczy napis: 90 lat i flagę narodową.

„Płomienny” napis i flaga powstawały stopniowo. Poszczególne klasy schodziły na boisko i zapalały znicze przyniesione do szkoły. Przed godz. 12 środek placu wypełniły zapalone białe i czerwone znicze. Widziane z wysoka wyraźnie informowały o tym, którą rocznicę odzyskania niepodległości będziemy obchodzili.

Inicjatorem takiej formy obchodów święta jest nauczyciel historii Mariusz Kokotowski, który osobiści czuwał nad powstawaniem nietypowej, płonącej flagi narodowej.

W szkole przez cały dzień odbywały się imprezy związane z Dniem Niepodległości. Były stragany, dzięki którym można było odbyć „podróż” po różnych epokach dziejów ojczyzny. Niektóre bardzo pomysłowe. Uczniowie zadbali o gadżety z epoki. Powieszono plakaty z epoki socrealizmu, były ulotki propagandowe, a nawet wino „Czar PGR”. W butelce co prawda była tylko woda, ale rekwizyt robił wrażenie.

Specjalną ekspozycję poświęcono wyborowi kard. Karola Wojtyły na papieża. Z ekranu telewizyjnego płynął obraz, który zarejestrowano w tamtych dniach. Była też uroczysta akademia oraz koncert.

90. rocznicę odzyskania niepodległości świętowano dziś także w innych placówkach oświaty. Oficjalne obchody zaczną się już w niedzielę i dzięki inicjatywie Oliwera Kubickiego oraz Prawa i Sprawiedliwości i innych organizacji potrwają aż do wtorkowego wieczoru.
11 listopada odbędą się też miejskie uroczystości Dnia Niepodległości przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szlakiem Bernatta

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Schronisko do remontu

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Katy 7-11-2008 16:18
super wyszło! xdd *;
~klocek 7-11-2008 16:53
trza było później zrobić zdjęcia - całe kółko zapełniło się ;)
~patriota 7-11-2008 19:03
cosik skromna ta "pochodnia"; widać na cmentarzach nie było więcej biało czerwonych zniczy;-)
~listopad 7-11-2008 19:20
Wiekopomne wydarzenie!
~joko 7-11-2008 20:06
Gratuluję pomysłodawcy! Taką lekcję historii młodzież z pewnością zapamięta.
Towarzysz Husarski 7-11-2008 20:21
Uznanie dla gimnazjalistow,organizatorow,pomyslodawcow,a szczegolnie dla historyka Pana Mariusza Kokotowskiego...To dobrze,ze swieto takie jak odzyskanie przez Polske Niepodleglosci zostalo przez Wasza szkole wyniesione na piedestal.Oby krzewienie w mlodych sercach patriotyzmu bylo w kazdej szkole...w szkolach takich jak Wasza-pozrawiam
~Sabath 7-11-2008 21:45
mam nadzieję że niekradzione
~(nie)poprawny politycznie 7-11-2008 22:18
a gdzie flaga unii? nie było kolorowych (niebieskich) zniczy?
~Dama Kier 7-11-2008 23:05
Zmarnowanie masy pieniędzy na znicze, a jakie zanieczyszczenie środowiska... (stearyna i plastik zalegające na wysypiskach) Jestem uczennicą tej szkoły i nie przyniosłam zniczy (każdy miał przynieśc po 4!) - po pierwsze - szkoda kasy - po drugie - ok. 1200 uczniów *4 = 4800 zniczy! - czy to nie przesada? A jakby te pieniądze przeznaczyc na jakieś inne cele? Przecież Święto Niepodległości można obchodzic normalnie, a ta szkoła chce tylko się pokazac...pfff
~Dama Kier 7-11-2008 23:07
Zmarnowanie masy pieniędzy na znicze, a jakie zanieczyszczenie środowiska... (stearyna i plastik zalegające na wysypiskach) Jestem uczennicą tej szkoły i nie przyniosłam zniczy (każdy miał przynieśc po 4!) - po pierwsze - szkoda kasy - po drugie - ok. 1200 uczniów *4 = 4800 zniczy! - czy to nie przesada? A jakby te pieniądze przeznaczyc na jakieś inne cele? Przecież Święto Niepodległości można obchodzic normalnie, a ta szkoła chce tylko się pokazac...pfff
~heh 7-11-2008 23:53
jeah, i kto miał rację?
~xyz 8-11-2008 9:05
lipa i tyle!!!!
~Tee 8-11-2008 11:48
A na Wszystkich Świętych to nie przychodzicie ze zniczami? Wtedy to wam nie szkoda kasy? Wtedy też pełno stearyny i śmieci. A ludzi którzy walczyli za ojczyznę i życie tracili nie należy jakoś uczcić? Jak Dama Kier nie przyniosła zniczy to jej sprawa. W dniu Wszystkich Świętych pewnie woli iść na Halloween i obrzucać ludzi jajkami jak nie dadza cukierka.
~Dama Kier 8-11-2008 14:34
He, he... Nie obchodzę Halloween - to amerykańskie święto i u nas za bardzo się nie przyjęło. Zmarłym od dawna paliło się znicze, ale nie 4800 sztuk na grób! A tu Święto Odzyskania Niepodległości - powinniśmy się cieszyć z odzyskanej wolności, a nie jak tu - palą znicze - czyżby chcieli Polskię pogrzebać? Przecież znicz to symbol odejścia, śmierci...
~Tee 8-11-2008 15:34
Za tę wolność ludzie oddawali życie więc nie żyją. I były to miliony. Tak jak wszyscy zmarli, którym na grobach pali sie znicze. A ta flaga to nie był jeden "grób", lecz symbol niepodległości naszego Państwa, wywalczonej przez lata przez naszych przodków. Sceny z zapaleniem kieliszków za tych, którzy poginęli w Powstaniu Warszawskim w filmie Popiół i diament" i książki pod tym samym tytułem to Ty pewnie nie znasz. Tam to światło symbolizowało pamięć o tych, którzy stracili życie za ojczyznę. Spytaj o to rodziców. Tych zniczy mogłaby być niezliczona liczba. Było ich TYLKO 4.800 szt. Ta flaga to był jeden ze sposobów obchodzenia Święta Niepodległości. Można je obchodzić robiąc akademię ku czci. Ale to też nigdy nie będzie całkiem wesołe. Może w pokoleniach, którym nauczyciele, rodzice i dziadkowie nie będą już opowiadać o wojnach i powstaniach.
~Katy do Dama Kier 8-11-2008 16:10
Znicz to symbol uczczenia pamięci zmarłych. i nie ma nie wspólnego z odejściem, śmiercią. ! chyba troche źle to interpretujesz ; >> // fakt, na jeden grób nie stawiasz 4800 zniczy, ale pomyśl... ilu ludzi zginęło za niepodległą Polskę? jeden? // że też są ludzie, którzy zawsze muszą robić probelmy.
~Dama Kier 8-11-2008 19:25
"że też są ludzie, którzy zawsze muszą robić probelmy." - a później powiesz, że jesteś TAKA tolerancyjna, a własne zdanie drugiego człowieka uznajesz za "problem". A przecież ludzie, którzy oddawali życie za wolnośc, poświęcali się też m.in dla wolności słowa. I jakie wnioski z tego wyciągnełaś? Żadne. Więc po co te twoje wywody. Polska jeszcze przez wiele wieków pozostanie ograniczonym, zacofanym krajem, którym rządzą byli komuniści, SBcy i kareriowicze. O ile wytrwa te "wiele wieków". Nie zapominajmy, że kraj tworzy też naród, który - jak widzę - rozczula się nad swoją historią zamiast brnąc do przodu i byc silnym! Przez to inne państwa nie traktują nas poważnie, ba, nawet o Polsce za granicą się nie mówi. Osłabiają nas - chcą zamknąc stocznie, okrajają program nauczania żeby ze szkół wychodzili debile, a nie inteligentni ludzie, umieszczają tarcze antyrakietowe (-A co tam! Najwyżej rosyjska rakieta walnie w tą zacofaną polskę... żadna strata), ograniczają suwerennosc (traktat lizboński). Więc powodzenia, dalej zaślepiajcie się historią skoro ona was tak "uskrzydla" zamiast spojrzec perspektywicznie.
~Tee Do Damy Kier 8-11-2008 20:51
A jaki naród europejski nie rozczula się nad swoja historią? Gdyby nasi przodkowie w czasie zaborów nie rozczulali sie nad nią to byś teraz mówiła po niemiecku albo po rosyjsku. I nie byłoby naszego państwa. Dla ciebie to może byłoby i fajne. Zwłaszcza jakbyś mówiła po niemiecku. Jeżeli dla ciebie to takie super to wyjedź z Polski już teraz. Inne narody bardzo szanują własną historię. Np. Amerykanie szukają swoich korzeni w Europie. Szukają swoich przodków i ustalają genealogię. I też mają swoje święta narodowe. Dzień Kolumba i Dzień Niepodległości. Starzy Niemcy - sentymentaliści przyjeżdżaja tu i oglądają swoje dawne domy. Bo to ich historia. Erice Steinbach - niemieckiej przywódczyni Związku Wypędzonych na pewno bardzo podobałoby się to co ty mówisz. Pewno nie wiesz nawet kto to jest. A ona - Niemka - bardzo rozczula się nad historią wypędzonych Niemców po II wojnie światowej. I bardzo chciałaby, aby Niemcy wrócili na te nasze ziemie. Ale ty byłabyś wtedy niewolnikiem w ich fabrykach, albo wykonywałabyś inne upokarzające czynności dla nich. Chcesz tego? To ty nie patrzysz perspektywicznie.
~do Damy Kier 9-11-2008 13:04
Do twojej informacji zniczy nie było 4800 sztuk bo takich niedomyślnych i ograniczonych historycznie było trochę więcej. Poza tym liczył się udział w tym przedsięwzięciu a nie kto ile zniczy przyniósł. Zastanów się trochę nad tym jakie bzdury wypisujesz...A w ogóle to bardzo fajnie wyszło i pozdro dla 3C która się tym zajęła ale o tym nikt nie wspomniał...
~Dama Kier 9-11-2008 22:55
Odbiegłeś totalnie od tematu Tee. Ale dzięki temu można powiedzieć, ze zajmujesz się "gdybaniem", a nie obserwowaniem rzeczywistości. Inne narody nie rozczulają się nad swoją historią tylko są z niej dumni! A my robimy z siebie ofiary. "Np. Amerykanie szukają swoich korzeni w Europie." - może i tak, ale robią to pojedyncze osoby, rodziny, a nie cały naród, nie generalizujmy. Zresztą Amerykanów raczej nie można zmieścić w żadnym schemacie, są tak różnorodni. Aha! Masz rozdwojenie jaźni? Najpierw ironicznie odnosisz się do ich święta -Halloween (że ja żekomo wolę je obchodzić niż Święto Zmarłych), a później ich chwalisz... A co do Erici Steinbach - dobrze, że jest kobieta, która o coś WALCZY, a nie płakunia i pali znicze. Mówię tak, bo wątpię, żeby udało jej się wysiedlić Polaków z Dolnego Śląska - ale chociaż coś CHCE osiągnąć. Nie bój się - i tak waszego tekturowego Zabobrza nie wezmą. Hehe..."Niewolnikiem w ich fabrykach" - kochanie teraz już nie ma niewolnictwa w Niemczech. I tak się nie zapędzaj - nie wróż mi przyszłości. Koniec dyskusji z mojej strony. Mam swoje zdanie i go nie zmienię, ani do was nie dotrę, bo jeszcze minie wiele lat zanim nasz naród wyjdzie ze stagnacji. I nie myślcie, że jestem ignorantką co do Polski, ja po prostu patrzę na przyszłość.
~zak 10-11-2008 23:59
Damo Kier, twoje aspołeczne podejscie do zycia szkoły wskazuje tylko i wyłącznie na twoją ignorancję, a fakt, iż uczczenie pamieci poległych podczas walki o twoja spokojna du*e jest głęboko w twoim powarzaniu, nie zezwala ci na wypowiadanie sie w ten sposob o jakze ciekawym i szlachetnym pomysle na to swieto. gdybys sama chociaz w 1/100 czesci tego, zrobila cos ku czci pamieci, mogla bys uwazac zniczowa flage za zly pomysl. zastanow sie nad tym po co i kiedy otwierasz szczekaczke. z powazaniem. Zak
~do Damy Kier 12-11-2008 16:34
No cóż, jest mi przykro, że tak młoda osoba nie potrafi docenić przeszłości. Niestety przyszłość to nie wszystko szczególnie z tak infantylnym spojrzeniem i postawą jaką sobą reprezentujesz. Moim zdaniem ta akcja to jest właśnie pokazanie ludziom, że święto narodowe nie musi być nudne i jest to sposób na zostawienie tej stagnacji, o której tak patetycznie mówisz, w tyle. Życzę Ci droga Damo Kier więcej szacunku dla historii i ludzi którzy walczyli o kraj w którym teraz żyjesz. I bardzo proszę redakcję o docenienie pracy uczniów, którzy pracowali przy tym projekcie.
~byla uczennica 14-11-2009 10:26
Jestem z byłej IIIC, właśnie odnalazłam ten artykuł i przeczytałam wypowiedzi na forum. Ustawiałam te znicze ze swoją klasą i muszę przyznać, że czuliśmy się wtedy świetnie, że uczcimy ten ważny dzień w sposób, który zostanie zauważone i zapamiętany przez ludzi, bo każdy miał wkład w ten"tort" dla Polski. Prawdopodobnie (nie chcąc ujmować corocznej tradycji), gdyby skończyło się tylko na corocznym apelu przygotowanym przez jedną klasę, reszta szkoły przyszlaby na niego, odsiedziała swoje i nie miała przy okazji lekcji. A tak każdy każdy, kto przyniósł znicz nie byl obojętny czy bierny w tej sprawie. pzdr:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Jest szansa na miliony

Działki niszczy... świnka wietnamska

Przegląd inwestycji drogowych  

Marzena Machałek o programie PiS

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
490
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%