MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Płoną łąki, pola, ugory. Bez litości dla podpalaczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 marca 2011, 8:01
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
Fot. TEJO
Tylko w minioną niedzielę strażacy aż piętnaście razy wyjeżdżali do płonących łąk i nieużytków. Codziennie takich wyjazdów jest co najmniej kilka. Bezmyślni podpalacze podkładają ogień w okolicach zabudowań mieszkalnych, lasów i dróg. Strażacy zapowiadają, że każdy sprawca zostanie ukarany. Zapłaci mandat do 500 zł lub trafi przed sąd.

Łąki i nieużytki płonęły od samego rana w wielu miejscach Jeleniej Góry. Przykładem są tereny przy Alei Jana Pawła II, ulicach: Wolności, Okopowej, Obrońców Pokoju, Hirszfelda, Konstytucji 3 Maja, Krośnieńskiej, Podchorążych czy Sudeckiej. Strażacy wyjeżdżali również w do Miłkowa, Karpacza czy Dąbrowicy. Pożarów powstałych wskutek podpalenia nie brakowało także wczoraj: płonęły nieużytki w pobliżu dawnej cegielni „Sofal”, tam, gdzie przed laty działało miejskie wysypisko śmieci (akcja gaśnicza - na zdjęciu).

– Od lipca 2010 roku zgodnie z przepisami pożarowymi wypalanie traw i nieużytków położonych w sąsiedztwie budynków mieszkalnych czy innych zabudowań oraz terenów zalesionych jest zakazane. Wcześniej regulowały to przepisy dotyczące ochrony środowiska. Nowe przepisy dają nam możliwość natychmiastowego ukarania sprawców mandatem od 50 do 500 zł. W przypadku, kiedy podpalacz spowodował zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi sprawę możemy skierować do sądu, który może orzec znacznie surowsze kary. W związku ze skalą tego zjawiska, każdy z ustalonych sprawców zostanie przez nas ukarany – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wypadek w Jeżowie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Anonimowy 8-03-2011 8:52
Ja powiem tak. Gdyby kary dla podpalaczy były jeszcze surowsze, a nie od 50 zł do 500 zł to nie byłoby takich przypadków. Powinno się zwiększyć kary dla podpalaczy.
~Fan 8-03-2011 8:56
W Miłkowie dookoła też palą łąki gdzie popadnie, to są ćpuny w kapturach z samego Miłkowa sama patologia i zero rozumu ostatnio im się nudzi i po trochu niszczą plac zabaw dla dzieci oczywiście w Miłkowie, zero poszanowania że ktoś przy tym się napracował. I tu po części wina leży po stronie rodziców którzy chleją na umór (nie biedota) nie wiedząc będąc pijanym co się wokół ich dzieje. Koszmar nic dodać nic ująć.
~ 8-03-2011 8:57
-sąsiedzie, czy wasze konie kopcą papierosy? - a gdzie tam - no to stajnia wam się jara!
~O rety 8-03-2011 9:09
Tragedia. Czarne ramki i walące się kominy na zdjęciach. Co roku te same miejsca. Czy one nie mają właściciela którego można ukarać za bałagan i nie wykoszone trawy?
~O rety 8-03-2011 9:15
Tragedia. Czarne ramki i walące się kominy na zdjęciach. Co roku te same miejsca. Czy one nie mają właściciela którego można ukarać za bałagan i nie wykoszone trawy?
~ 8-03-2011 9:28
Artykul nie porusza sprawy fauny i flory, ktora przy paleniu jest calkowicie niszczona i w wyniku zostaje naruszona rownowaga biologiczna. Gleba po wypaleniu zostaje calkowicie wyjalowiona. Srodowisko zatrute. Mozna o tym poczytac w internecie. Wypalanie NIC nie daje. To sredniowieczne myslenie, ktore u wielu mieszkancow Polski pokutuje. Kary za podkladanie ognia w Niemczech wynosza ...kilka tysiecy Euro. Moze by takie kary wprowadzic w Polsce?
~**** 9-03-2011 21:04
Teraz w Mysłakowicach przy obwodnicy Karpacz-Jelenia Góra też sie pali ogromna powierzchnia łąki... Dla znających teren: przy dróżce na Czerwony Dworek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Finał na lawecie

Zatrzymania za wyłudzenia VAT – u

Zatrzymany za prędkość

Kolizja na Lubańskiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2137
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%