MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Płoną łąki i ogniska

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 14 października 2006, 10:58
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Jesienią strażacy wyjeżdżają, aby gasić palące się nieużytki.

Do takiej interwencji doszło niedawno w Kowarach przy drodze w kierunku Kamiennej Góry. Paliła się łąka o powierzchni około hektara.
– Istniało zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, ponieważ dym ograniczał widoczność na jezdni – informują pożarnicy.

Przyczyną było najprawdopodobniej było umyślne podpalenie, ale sprawcy nie udało się złapać.

Łąkowi podpalacze to zmora dla pożarników. Dają o sobie znać zwłaszcza wiosną, ale i jesienią bywają aktywni. Podpalają głównie nieużytki. Rolnicy znacznie rzadziej stosują tę metodę „użyźniania” gleby. Boją się utraty dopłat z Unii Europejskiej.

Z kolei dla mieszkańców peryferyjnych dzielnic uciążliwe zaczynają być ogniska, które działkowicze rozpalają na ogródkach. Chodzi o spalanie opadających liści. – Ten kłopot będzie w najbliższych tygodniach narastał – mówią strażnicy miejscy.

– Nie powinno się rozpalać ognisk w bezpośrednim sąsiedztwie domów – apeluje mł. insp. Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy jeleniogórskiej straży miejskiej. Jeśli komuś taki dym przeszkadza, ma prawo wezwać strażników, którzy sprawcę pouczą, lub ukarają mandatem do 500 złotych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej przypomina, że opadłe liście można pakować do specjalnych worków, które dostępne są w MPGK. Są one wówczas przewożone do ekologicznej spalarni przy Zieleni Miejskiej nieopodal ulicy Mickiewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Rozbiórka „Kuźnicy”

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Yanec_BW 14-10-2006 12:42
W tym roku dużo razy strażacy z powiatu jeleniogórskiego wyjeżdżali do pożarów łąk i nieużytków, które płonęły w większości przypadków przez nieumyślne podpalenie. Sam dzowniłem na 998 z pięc razy w tym roku...
~do yanec_bw 14-10-2006 16:03
yanec ty jestes pustakiem!przestan juz pisac!nie masz pojecia o strazy pozarnej a robisz z siebie totalnego fizola!idz lepiej spac!
~tomek 14-10-2006 17:39
panie rzeczniku prasowy SM - co to znaczy "bezposrednie sąsiedztwo domów" ? czy jeżeli mój "kochany" sąsiad kolejny dzien pali mokre liście 20 m od mojego domu i przy wietrze wiejącym w moją stronę można paść ze smrodu , to ten pam może palić czy nie ?? Dodam tylko że "kochany" sąsiad dba o swój ogród , kosi go co tydzień , zbiera każdy listek , a co wisi to strząsa z drzew / serio ! /.Zadzwoniłem do SM i pan dyżurny stwierdził że od dwóch lat można palić liście . To w końcu można czy nie ?????
~kiper 14-10-2006 18:06
Yaniec co ty nie powiesz? buhahaha
~misiek do Yaniec_BW 14-10-2006 18:49
wow Yanec_BW ale ty jesteś mądry:)) jaaaaaaaaa!!! :D nikt tu nie wiedział słuchaj, że te nieużytki zapaliły się poprzez nieumyślne podpalenie... :D hahaha!!! :D <wow> <lol>
~do tomek,do redakcja!! 15-10-2006 10:28
wpełni popieram przedmówce Tomasza z dziwnym sąsiadem,dodam,że dzwoniąc do strazy miejskiej usłyszałem to samo.Do redakcji !!!- sami zadzwońcie i sie spytajcie ,jako jeloniogórzanie a nie radakcja< ????? to zobaczymy czy was odprawią z "kwitkiem" czy też farmazony będa nawiajać przez słuchaweczke . Pozdrawiam zasmucona
~Mirekzg 15-10-2006 11:24
Gratuluję Kamratowi.
~aborygen 15-10-2006 19:39
Straż Miejską zapraszam na działeczki przy Widoku - jedno wielkie ognisko śmierdzące już od kilku lat tak że paść można jak sie przechodzi, a pali sie nie tylko liście ale kanapy stare meble czasem opony, jak Panowie nie wiecie to jest to w okolicy ulic Szrenickiej i Malinnika
~snake 16-10-2006 7:15
może moderator zapyta rzecznika SM co do tego czy można czy nie palić i smrodzić .Może jakiś komunikat rozwieszony po osiedlach zapobiegnie wieczornemu smrodowi dymiących mokrych liści. Jest to rzeczą nagminną i powinno się coś z tym zrobić!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Szef gangu zatrzymany

Próba przemytu narkotyków do aresztu w Jeleniej Górze

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%