MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Płoną (ciągle) pola i łąki

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 24 lutego 2014, 8:19
Aktualizacja: 8:22
Autor: Red
Fot. Jerzy Myrna
Wypalanie traw prowadzi do pożarów. Nasz Czytelnik Jerzy Myrna sfotografował taki pożar w okolicy Jeleniej Góry i przysłał nam zdjęcia. – Ogień i kłęby dymy były widoczne z Góry Szybowcowej – napisał.

Podobnych zdarzeń jest teraz bardzo dużo. Piszemy o nich prawie codziennie. Mimo apeli i próśb, podpalacze nieużytków z każdą wiosną niestety uaktywniają się.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mandat za wypalanie kabli w piecu kaflowym

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Abcd 24-02-2014 8:29
I będą się uaktywniać dopóki nie będzie bardziej zaostrzonych kar dla podpalaczy. Jak złapią podpalacza, to niech on zwraca koszty akcji ratowniczo-gaśniczej, bo przez takiego jełopa straż może być potrzebna w tym samym czasie w zupełnie innym miejscu, ale to podpalaczy nie interesuje. Ich interesuje widok ognia...
~SARBLE 24-02-2014 8:56
Kara tu nic nie da, bo złapać podpalacza, to nie taka prosta sprawa :( ale gdyby natomiast zająć się wykaszaniem pól i nieużytków, to prawdopodobnie nie było by takiego problemu. Nikt z rządzących nie skalkulował co by taniej kosztowało, koszenie czy akcje Straży Pożarnej. A przy tym pierwszym, dodatkowo estetyka miasta by się poprawiła.
~Czyt.elnik 24-02-2014 10:40
Przez takie bezmyślne wypalanie traw ludzie tracą swoje gospodarstwa, pali się setki hektarów lasów. Dawać mi tu tego podpalacza. Zaraz sprawiedliwość się wymierzy...
~DRDR 24-02-2014 12:42
Powinno się wypalać trawę,tylko trzeba robić to z głową.
~Kol 17-06-2018 20:05
do: ~DRDR (12:42)
Oczywiście ze wypalać.dawniej wypalali nie bylo kleszczy i robactwa a teraz nie połozysz sie na kocu bo strach
~18 sqandal 24-02-2014 15:12
... a pan fotograf zamist zglosić pożar to se fotografował , pieknie
~Willi 24-02-2014 18:21
Niezawinione śmierci...
~ 24-02-2014 18:36
DRDR: POWINNO? co to za wypowiedz????? traw nie wolno wypalac, bo wypalasz ZYCIE, ktore tam sie odbywa!
~do wiesniaka 24-02-2014 19:58
"Brak jest uzasadnienia zarówno ekologicznego, jak i rolniczego dla wypalania traw, wypalania skutkują negatywnie poprzez straty we florze i faunie oraz degradacją ekosystemu przyrodniczego ważnego w nowoczesnej gospodarce rolnej. Podczas pożaru niszczona jest część niezbędnej dla żyznej gleby materii organicznej, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia próchnicy (humusu). W trakcie spalania, redukcji i wyparowaniu ulegają związki azotu, a związki potasu i fosforu pozostają w popiele. Część soli mineralnych (fosforu i potasu) pozostających w popiele może być roznoszona przez wiatr, a przy opadach deszczu spłukiwana do rzek i zbiorników wodnych. Podczas spalania materii organicznej w wysokich temperaturach tworzą się znaczne ilości szkodliwych związków takich jak dioksyny."
~podatnik 24-02-2014 21:03
Ja na temat wypalania traw kiedyś swoją opinie wystawiłem , i zostalem skrytykowany . W polsce każdy kawalek ziemi ma własciciela i jego karać za dopuszczenie do takiego stanu że palenie traw jest możliwe. A tak to straż ma duże statystyki , i niektore straże a w szczegolności OSP to cieszy , jedyny czas na akcje. I na 10 pożarow w OSP to 9 trawy. sprawdzić statystyk i sie przekonacie . A w meldunku podają nieużytki i w jedno miejsce jeżdza po kilka razy . Patologia
~ 24-02-2014 21:23
Jezdze duzo. Podrozuje. NIGDZIE nikt nie wypala. Tylko w Polsce taka metoda. I potem sie zloszcza, ze pisze o polskiej patologii ogolnej. Ale coz powiedziec, gdy ktos pisze" powinno sie wypalac".Pochwalic osiolka-matolka?
~ 24-02-2014 21:28
Jest to zjawisko niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Zniszczeniu ulegają tzw. naturalne miodowniki dla pszczół. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki, a także mieszkańcy podziemnych nor: krety, nornice oraz inne zwierzęta. Zniszczenie fauny i flory powoduje zachwianie tak istotnie w przyrodzie równowagi ekologicznej.
~tańka 24-02-2014 21:34
Nie mam nic przeciwko paleniu trawy, z tymże tej innego rodzaju!
~Quincy 25-02-2014 0:25
Kary powinny być dotkliwe, na tyle dotkliwe, że jeden z drugim oduczy się podpalania trawy. To nie sawanna, gdzie trawa wypala się przez samozapłon na wskutek wielkich upałów. Ten zabieg nic nie daje, a wręcz przeciwnie stwarza potężne zagrożenie; uśmierca drzewa i owady, robaki, ssaki żyjące pod ziemią. Straż musi gasić pożar, bo jakiś tuman pali pola, zamiast być w pogotowiu, gdyby, odpukać, jakiś inny wypadek miał miejsce.
~ 25-02-2014 8:32
d...lizm wlascicieli gruntow w ogniu jest bezgraniczny. Kary finansowe sa malo skuteczne, gdyz kulactwo kasy ma multum i oplaca sie w ten sposob rekultywowac teren, natomiast gdyby zaczeto dawac do odsiadki, pewnie jelop jeden z drugim zobaczylby ze to sie nie oplaca.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory uzupełniające w Kowarach

Drastyczne billboardy

Muzeum w Ratuszu

Tablica przy szlaku

Mapa ku przestrodze

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%