MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Płatek w morzu śniegu. 300 tys. zł więcej na walkę z zimą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 grudnia 2010, 14:48
Aktualizacja: 15:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Prezydent miasta Marcin Zawiła zdecydował o przesunięciu 300 tysięcy złotych na zwalczanie skutków wyjątkowo uciążliwej tegorocznej aury. Z nieoficjalnych wieści wynika, że zimowa akcja na drogach w grudniu będzie kosztowała trzy miliony złotych.

Jest jak jest: drogowcy robią, co mogą, aby zmotoryzowani jak najmniej odczuwali skutki śnieżyc i mrozów, które raz po raz nawiedzają region. Soli i piasku na razie nie zabraknie, w akcję zaangażowany jest też cały sprzęt MPGK. Jak zapowiada Marcin Zawiła, stolica Karkonoszy będzie odśnieżona lepiej, ale… dopiero za rok. Na razie bowiem szef miasta nie może nic zmienić w przyjętym „systemie” usuwania konsekwencji zimy.

– Nowy system trzeba opracować już latem przyszłego roku – mówi Marcin Zawiła, który chciałby rzetelnego wykazu wspólnot mieszkaniowych i określenia ich udziału w akcji zimowej. Na razie – póki co – to – wg słów prezydenta – to gigantyczna łamigłówka, w której trudno się połapać.

Marcin Zawiła podkreśla, że sam widzi chodniki i ulice na starówce, gdzie niektóre fragmenty toną w śniegu, a inne są wzorowo odśnieżone. Szef miasta zapowiada, że straż miejska nie będzie miała wyjścia i będzie nakładała kary na tych administratorów, którzy nie wywiązują się z regulaminu utrzymania czystości w Jeleniej Górze.

– Dlaczego służby miejskie nie egzekwują skutecznie wykonywania obowiązków przez administratorów i właścicieli nieruchomości? – pytali radni na dzisiejszej sesji. – Fatalnie odśnieżone są skrzyżowania, gdzie jest szczególnie niebezpiecznie. Dlaczego nie są sypane piaskiem? – dociekał radny Oliwer Kubicki. Józef Sarzyński chciał znać przyczyny beznadziejnego odśnieżenia uliczek na Zabobrzu. – Można było mówić o paraliżu. Tam tylko niewielka część należy do miasta. Czuwa nad nami Opatrzność, że jest mało upadków, złamań i zwichnięć – mówił radny Sarzyński.

Te wypowiedzi to echo niezadowolenia wielu mieszkańców, którzy uważają, że akcja zimowa w Jeleniej Górze prowadzona jest nieudolnie. I nie chodzi tu tylko o pługi i piaskarki MPGK, lecz także wywarcie wpływu na ludzi, których obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo w pobliżu ich posesji. Tymczasem Czesław Wandzel, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów podkreśla, że sytuacja jest wyjątkowa, bo tak intensywnych opadów śniegu nie było od 20 lat. – Na bieżąco monitorujemy pracę firmy odśnieżającej – zapewnia Cz. Wandzel mówiąc o pełnej gotowości i setkach tysięcy kilometrów przejechanych przez sprzęt od pierwszego ataku zimy, która pokryła region pierzyną śniegu miesiąc temu.

W Nowym Roku przyjdzie miastu za zimową akcję zapłacić. Jeszcze miesiąc się nie skończył i faktur nie wystawiono, ale – jak się dowiedzieliśmy – koszt akcji zimowej to około trzech milionów złotych. Przesunięcie budżetowe (300 tysięcy złotych) to niewiele, nie obędzie się więc bez kolejnych żonglerek finansowych już w ramach przyszłorocznego budżetu. Tym bardziej, że to dopiero początek zimy. Ta tegoroczna (z okresu styczeń – marzec 2010 – kosztowała miasto około pięciu milionów złotych). Opady śniegu były jednak nie tak intensywne jak w listopadzie i grudniu br. Do tego prognozy nie są optymistyczne i synoptycy na razie nie wieszczą ocieplenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Znaleziono niewybuch

Rondo – czy w tym roku się uda?

Jak głosowali jeleniogórzanie?  

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~odśnieżam 28-12-2010 15:28
Radze sie przyzwyczaić do tej sytuacji ludzie poprostu nie maja pieniedzy a wspólnota finansuje się ze składek czynszowych wiec o ile trzeba podnieść czynsze zeby uporać się z tym śniegiem???Taka jest polska podwyżki na wszystko a wypłaty od kilku lat stoją koszta wzrastaja a pensje nie.
~ 28-12-2010 16:07
Panie Prezydencie wez zwolnij tego dyrektora Wandzla bo ten koles ie ma zielonego pojecia o prowadzeniu swojej firmy a to co robi to na szkode Jeleniej Gory on na nic nie ma pieniedzy a na swoje zachcianki to ma.Światla takie w Jeleniej pomontowal ze zeby przejsc nadruga strone ulicy to zdrowy czlowiek nie zdanza przejsc na zieonym bo juz zapala sie czerwone a co dopiro staruszka,a o akci zima to juz awet nie ma co wspominac drogi i chodniki wogole nie sa odsniezane nigdzie,JAK ZWYKLE ZASKOCZENI DROGOWCY RAZEM Z WANDZLEM DO ZWOLNIENIA
~pronto 28-12-2010 16:22
Co się facet czepiasz Wandzla ,pierw popatrz czy ty odśnieżyłeś fragment ulicy przyległej do Twojej posesji ,trzeba uwzględnić anormalną wielkość opadów i związane z tym możliwości techniczno -finansowe .Zobacz jak chodzą ludzie w N.Jorku ,jakie trudności mają inne kraje zachodnie .Płacisz 40 zł.podatku na miesiąc ,a wymagania jak lord .
~ 28-12-2010 16:59
A co z chodnikami??? Czyje one są??
~ 28-12-2010 17:01
Droga redakcjo proszę o przypomnienie artykułu "My się zimy nie boimy". W którym to pan Kasztelan przekonuje nas, że drogi będą odśnieżone 4 godziny po ustaniu opadów śniegu. Nie żebym się czepiał. Zróbcie to KU POKRZEPIENIU SERC. Jak widziałem na zdjęciu te wszystkie cztery bojowo ustawione piaskarki, które mają odśnieżać Jelenią Górę, to byłem spokojny, że tej zimy będzie OK. Proszę także przypomnieć, kto zdecydował o wygraniu przetargu przez MPGK.
~ 28-12-2010 17:09
Chodniki są nasze, przynajmniej jeśli chodzi o odśnieżanie. Władze miasta z ramienia Partii Miłości rozdawały już mieszkańcom łopaty do odśnieżania. Proponuję rozdać jeszcze pistolety wtedy będziemy się mogli sami bronić i nie będziemy zawracać głowy policji i straży miejskiej.
~Jano 28-12-2010 17:10
zapraszam do Hiszpanii ,tu śniegu nie ma i jest ciepło ,a nie mówiłem że Jelania góra to wiocha i z niczym sobie nie poradzi ,nawet jak prezydentem zoostanie p.Zawiła ,bo ten facet tyle na rządzeniu się zna co całe to PO dziadowo .
~proszący 28-12-2010 17:49
W Lubomierzu WSZYSCY wpłacają swego rodzaju myto, za które w lecie zamiata sie a w zimie odśnieża chodniki i ulice. Koszt np 86 metrów kwadratowych wynosi 14,72zł miesiecznie - u nas tak nie można ?
~~~~ 28-12-2010 18:46
urzędasy do łopat ! może tak nowi radni wezmą sprawy w swoje ręce i w ramach dobrego przykładu odśnieżą plac ratuszowy, urząd miasta, przychodnie, szkoły, przedszkola itp, itd. Na finansach i zarządzaniu to oni i tak się nie znają a ruch to zdrowie !
~ 28-12-2010 19:00
ooo Redakcjo to może by mi ktoś powiedział do kogo należy odcinek niczyj. Chodzi mi o kawałek miedzy mostem a piekarnią na Zabobrzu idąc od stadionu właśnie w stronę Ronda. Od kilku lat borykam się z dziwnym odśnieżaniem. Most jest w porządku ale na całej wysokości byłego TESTU całą zimę zbiera się śnieg. Potem już przez cukiernią jest wzorowo. Straż miejska tego nie widzi , a my chodzimy tamtędy do szkoły, do przedszkoli brnąc po kolana w śniegu , roztopach zlodowaconym czymś.
~do ~~~18.46 28-12-2010 19:01
a ty się wziąłeś za łopate?
~king-kong 28-12-2010 19:37
Czytajac ten artykul zastanawiam sie gdzie ja mieszkam? "Czesław Wandzel, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów podkreśla, że sytuacja jest wyjątkowa, bo tak intensywnych opadów śniegu nie było od 20 lat" Mam pytanie a jaka ma byc systematycznosc opadow sniegu w miejscowosci gorskiej w ZIMIE? Czy Jelenia Gora miesci sie w Australii ze snieg jest w zimie czyms wyjatkowym? Do Prezydenta Zawily Jak zapowiada Marcin Zawiła, stolica Karkonoszy będzie odśnieżona lepiej, ale… dopiero za rok. Jasne za rok bedzie ta sama gatka wyborcy juz zapomna jak bylo poprzedniego roku. Nakladanie kar na zarzadcow nieruchomosci wielki smiech na sali a kto ukara odpowiedzialnych za drogi w naszym regionie za skrzyzowania z ktorych nie da sie ruszyc tak slisko? Niewiem gdzie mieszkam pionkow ukarac a swita w ratuszu nie do ruszenia
~propozycja 28-12-2010 19:59
likwidacja MPGK likwidacja Zarządu Dróg i Mostów podpisanie korzystnych umów na wykonanie danych usług z prywatnymi firmami a nie utrzymywanie cały rok bandy darmozjadów która nic nie robi a to co do nich należy i tak zleca firmom zewnętrznym
~vito 28-12-2010 20:20
Śnieżyce - kolejna plaga faraona Tusekchamona.
~balik 28-12-2010 21:07
sprzedali Pec to maja kase
~ 28-12-2010 21:24
DOLNOŚLĄZAK. Znawca struktur ugrupowań niepodległościowych w byłym PRL-u, nietuzinkowy szef biblioteki, zwanej Książnicą, ex-parlamentarzysta. M.Zawiła z woli partii i części Jeleniogórzan prezydent JG, Szkoda takiego talentu do odśnieżania. Czy do tak prozaicznych zadań przydatny jest doktorat z historii? Marnotrawstwo!
~ 28-12-2010 21:34
dzisiaj Pan Burmistrz Nowego Jorku POPROSIŁ mieszkańców o pomoc w usuwaniu śniegu. Nasz burmistrz- prezydent straszy i nakłada kary.Jak różni tych Panów szanowanie mieszkańca.Panowie Wandzel i Kasztelan dawno nie powini pełnić tych funkcji.Panowie dziadkowie wnuki bawić!!!Nie radzicie sobie z niczym, latem ze śmieciami i koszeniem poboczy, zimą z odśnieżaniem.Panie Prezydencie oczekujemy od Paana szybkich zmian na lepsze a nie dopiero za rok. Uczyć się szybko i rozwiązywać problemy tego miasta, a nie przytakiwać i klepać po ramieniu nieudaczników.
~olek41 28-12-2010 21:39
Miasto Jelenia Góra z zimą nie daje sobie rady a służby odpowiedzialne dały d.py na całej linii. Ulice nieodśnieżone, nie posypane na wyjeżdżonych pasach asfaltu cienka warstwa LODU. Rano wyjechałem na Śląsk i teraz wróciłem, Jelenia G. jest najgorzej przejezdnym miastem na trasie 350km którą dziś zrobiłem. Sklerotycy (SM) nie gonią do odśnieżania chodników tylko spacerują, PO CO ? Ja sam odśnieżam ponad 200mkw chodnika i wjazdu, bo sąsiad jest leń patentowany zapadł w sen zimowy.
~ 28-12-2010 21:41
Mam również ;Propozycję,dla p. propozycja zlikwidoj się sam jak nie radzisz sobie z życiem.Co ty możesz wiedzieć o pracy tych ludzi,byłeś widziałes??? Zawsze możesz spróbować.RUP kieruje tu ludzi na unijne szkolenia.Więc zapraszam...Dzisiaj nad ranem trudno było odśnieżyć 30m przed domem,bo dochodząc do końca początek był zasypany,a Ty żądasz czarnych dróg na 300km.zleconych przez miasto w jednej chwili, a czy odstawiłeś auto na swojej ulicy by mógł wjechać pług???Pozdrawiam i życzę więcej człowieczeństwa.To POLSKA,a zachowujecie się jak mieszkańcy AFRYKI,którzy wczoraj zobaczyli pierwszy śnieg.
~olek41 28-12-2010 22:08
21:41 nie obrażaj się bo nie masz racji. ul Wrocławska śliska (tzw."czarny lód") na III biegu można zerwać przyczepność przy lekkim dodaniu gazu, od granicy miasta (Schneider) czarna mokra jezdnia . Tak było rano i wieczorem. Cuda ???!!! Od granicy miasta DK3 utrzymuje GDDKiA czyli oni potrafią a miejskie administratory NIE UMIOM, no to rozgonić towarzystwo wzajemnej adoracji co tylko odśnieżają ulice urzędnikom.
~do olek41 29-12-2010 1:10
I tu masz racje!Droga od Schneidera do Jeleniej za CPN na Spoldzielczej to istna slizgawka.Codziennie jezdzimy ta trasa do pracy i od kilku dni jest tylko gorzej.Dzisiaj nami rzucalo przy 50km/h a zimowki mamy dobre.O zmianie biegu nie ma co marzyc bo auto raz,ze nie che przyspieszyc a dwa rzuca nim jak pijanym po wyplacie.Czy musi ktos zginac,zeby ktos sie ta trasa zajal ???Bo nie wspomne juz o swiatlach na Al.Jana Pawla gdzie ciezko ruszyc i sie zatrzymac taki jest tam lod.Gdzie wiec te piaskarki i solarki wszystkie?
~ 29-12-2010 8:14
Człowiek wybywa w stronę Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania a tam drogi są świetne do jazdy. No może nie najlepsze ale idealne w porównaniu do tych co mamy w JG. To jak to możliwe i jak to jest, że inni mogą a tutaj nie mogą? Chyba tutaj ktoś pracuje ale nie wie z czym ma do czynienia i po prostu się nie zna?
~nikt 29-12-2010 9:26
""Szef miasta zapowiada, że straż miejska nie będzie miała wyjścia i będzie nakładała kary na tych administratorów, którzy nie wywiązują się z regulaminu utrzymania czystości w Jeleniej Górze.""rozumiem, że wiosną i latem będziemy mieli wykoszone i uprzątnięte tereny gminy, nakładanie kar na administratorów w sytuacji kiedy miasto przez kilka miesięcy nie wpłaca swoich udziałów wspólnotom jest bezczelnością .Czy właściciele mają sponsorować sprzątanie ?
~lok 29-12-2010 9:40
Panie Prezydencie : przed wyborami była marchewka, czyli zapowiedż o partnerstwie i współpracy teraz wyciąga Pan bata na wspólnoty: mandaty. Proszę popatrzeć jakie miasto ma długi względem wspólnot,oczywiście chętnie będziemy sprzątać , odsetki za nieterminowe wpłaty wystarczą na zatrudnienie firm porządkowych
whenryk 29-12-2010 9:47
Wiele komentarzy jest bardzo trafnych, ale nie koniecznie wszystkie. Widzimy co jakis czas plugi ktorych przebieg jest monitorowany urzadzeniami GPS,paradujacymi sobie z podniesionym urzadzeniem, no i owszem kilometry zaliczone, przejechane tylko gdzie efekt tego. Ulice odsniezone, ale nie doprowadzone do prawidlowej szerokosci, gdzie trudno jest sie wyminac z drugim pojazdem i tutaj klania sie rzetelnosc wykonywanej pracy i znow ktos powie, ale kilometry wyjezdzone! Pasy do zjazdu w prawo lub lewo pomimo poprzedniego artykulu Jelonki wciaz sa nie do konca oczyszczone. Wspolnoty mieszkaniowe i prywatni rezydenci chca odsniezac (za malymi wyjatkami),ale po kolejnym przejechaniu plugu i zasypaniu ich mozolu maja dosyc braku prawidlowego dozoru i zarzadzania przedsiebiorstwa zajmujacego sie odsniezaniem miasta. Klania sie rzetelnosc wykonywanej pracy i dozorowanie tego co powinno byc wykonane, przeciez za nasze pieniadze. Nie chcemy placic za puste przebiegi (szumnie sie mowi sprawdzane m
~lok 29-12-2010 9:53
Panie Prezydencie : przed wyborami była marchewka, czyli zapowiedż o partnerstwie i współpracy teraz wyciąga Pan bata na wspólnoty: mandaty. Proszę popatrzeć jakie miasto ma długi względem wspólnot,oczywiście chętnie będziemy sprzątać , odsetki za nieterminowe wpłaty wystarczą na zatrudnienie firm porządkowych
~ 29-12-2010 10:05
A czy ktoś poprze mnie jak napiszę o Szklarskiej Porębie? A napiszę tak: Nasz nowy włodarz pan Sokoliński zapadł w zimowy sen! Przez cztery ostatnie sezony nie było takiego bałaganu śnieżnego jaki teraz można obserwować od początku zimowego okresu!! Zero jakiegokolwiek odśnieżania regularnego,zasypane skrzyżowania, krzyżóweczki. Drogi dosłownie jedno kierunkowe nawet jak nie sypie przez kilka dni. A może warto zaprosić na kawę swojego poprzednika Pana Wichniaka i zapytać jak to robił,że świetnie radził sobie z czterema poprzednimi zimami! Czy Pan śpi....nie widzi na prawdę co się dzieje w Szklarskiej??? A już dosłownie kilka metrów od centrum to pługa ludzie w ogóle nie widzieli.
~dociekliwa 29-12-2010 10:42
a może by tak Pan Zawiła zobaczył jaki zapas soli i piasku ma MPGK - pusta wiata, wszystko rozsypali przed wyborami, więc czym mają posypać krzyżówki?
~bq 29-12-2010 10:59
Dramat... zastanawiam się jak można w ogóle bronić ludzi, którzy decydują o odśnieżaniu tego chorego miasta. Opadów w Jeleniej od dobrych kilku dni nie było a LÓD na drogach zalega na potęgę, zapraszam do Szklarskiej i Karpacza żeby zobaczyć jak wygląda przygotowanie dróg. A za taki stan trzeba po prostu winić ludzi bo to ludzie nie potrafią sobie z tym poradzić i to właśnie dotyczy pana WANDZLA w pierwszej kolejności a po drugie każdego, kto jest nad nim po pana prezydenta, bo to oni decydują jak i gdzie (nie)odśnieżać i (nie)solić W razie wypadku słyszy się niedostosowanie prędkości do warunków, ale ja pytam: JAKICH WARUNKÓW!!!! za taki stan dró to już dawno powinny głowy lecieć. Jeśli jeden z drugim sobie nie radzi z zarządaniem w takiej sytuacji to niech spada. A TEJO nie tłumacz że drogowcy robią co mogą bo nie robią. Wsiądź do auta i przejedź się z Zabobrza koło Tesco w stronę Podwala i Bankowej i Sudeskiej.... a potem pojeździj sobie np po Karpaczu i jeszcze raz napi
~GHFI 29-12-2010 11:21
Możę w tych pieniądzach ulica Anieli Krzywoń, Lwówecka (do Kolegium Karkonoskiego) może będzie raz odśnieżona, bo w tym roku nie była ani razu, a koleiny są takie że można zostawić zawieszenie... Pozdrowienia dla MPGK oby pan prezydent chociaż raz przejechał tą drogą SWOIM PRYWATNYM SAMOCHODEM
~GHFI 29-12-2010 11:28
Możę w tych pieniądzach ulica Anieli Krzywoń, Lwówecka (do Kolegium Karkonoskiego) może będzie raz odśnieżona, bo w tym roku nie była ani razu, a koleiny są takie że można zostawić zawieszenie... Pozdrowienia dla MPGK oby pan prezydent chociaż raz przejechał tą drogą SWOIM PRYWATNYM SAMOCHODEM
~colombo 29-12-2010 13:03
jak mozna porzadnie odsniezac jak z castoramy zniknely takie fajne metalowe szufle po 80,-zlotych a te plastikowe to o kant potluc.
~kloszard 29-12-2010 18:37
panie prezydencie no takich komentarzy to dawno nie widziałem ,nawet jak były wybory ,no coś pan zacznie robić ,a super dotacje to by były wasze tegoroczne pensje ,to na mikołaja dla jeleniej góry.
~01 29-12-2010 20:40
Katanka pomarańczowa w hurcie chyba 4,20 + łopata i urzędasów zza biurek zagonić do odśnieżania miasta którego mieszkańcy ich utrzymują. Przewietrzyć kwadratowe sempiterny ! A jak nie to może zabrać wypłaty ??? Na cholerę nam taki urząd, wszystko ich przerasta . Wojska Polskiego czy Wicka Pola dalej jak lodowisko, Sudecka tak samo, szkoda gadać. W Karpaczu potrafią, czy tam inna nacja mieszka ?? Niee, tam są inne urzędniki i inny burmistrz.
~R.K 31-12-2010 11:10
płaci się podatki czynsze i różne skłatki to niech odśnierzają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Plaża nad Bobrem otwarta

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

PZN na kręgielni

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1109
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%