MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Plastik zamiast papieru

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 29 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:42
Autor: TEJO
Od czwartku (1 grudnia) osoby, które jadą zagranicę i chcą mieć możliwość skorzystania z porady lekarskiej w krajach Unii Europejskiej, będą musieli wyrobić plastikową kartę z elektronicznym kodem chipowym.

Dokument, zwany Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje od stycznia w całej UE. Teraz będzie wymagany także od Polaków.
- Właśnie przygotowujemy się do wydawania tej karty - powiedziała nam Dorota Gniewosz, dyrektorka jeleniogórskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Plastikowe karty zastąpią papierowe formularze E 100. Po zarejestrowaniu formularza w odpowiedniej placówce odwiedzanego państwa Polacy mogli liczyć na bezpłatne leczenie. Ale z rejestracją był kłopot, ponieważ zdarzało się, że lekarze nie uznawali tego dokumentu. Niektórzy tłumaczyli, że nie rozumieją formularza napisanego po polsku.

Teraz kłopot ma zniknąć. Dane z chinowej karty będą lepiej chronione, a sama karta praktycznie niemożliwa do podrobienia.
Wnioski będą od czwartku dostępne w jeleniogórskiej siedzibie NFZ przy ulicy Wolności lub na stronie internetowej funduszu: www.nfz-warszawa.pl

Na wydanie dokumentu trzeba będzie poczekać około tygodnia. Karta będzie ważna od dwóch miesięcy do roku we wszystkich krajach unijnych poza Polską.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza budowa kanalizacji deszczowej

PiS zaprezentował kandydatów

Kto strzelał do konia?

Chińczycy zainwestują?

Traktorek ze zrzutki

Kiedy zaczną na Nadbrzeżnej?

Country pod Śnieżką

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
553
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%