MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Plany zagospodarowania otwarte. Dla rozwoju miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 marca 2011, 9:56
Aktualizacja: 9:56
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na wczorajszej sesji rady miasta radni uchwalili uchwały liberalizujące wymogi planów zagospodarowania przestrzennego dla niektórych gruntów w Jeleniej Górze. Takie posunięcie ma sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości w mieście.

Treść projektów uchwał referowała Magdalena Kwasiuk, naczelniczka Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Zaznaczyła, że proponowane zmiany są skutkiem niespójności między studium zagospodarowania a poszczególnymi planami, które sporządzano w latach, gdy obowiązywały inne niż obecnie normy i uwarunkowania. Doprowadziło to do rozbieżności między miastem i wojewodą dolnośląskim, który pewne zapisy kwestionował, a sprawy trafiały do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mówił o tym Roman Słomski, radca prawny jeleniogórskiego magistratu.

Co z podjętych wczoraj uchwał wynika? Ano to, że na terenach położonych na osiedlu Zabobrze pomiędzy ulicami Sygietyńskiego i Legnicką (w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów należących do Echo Investment) dopuszczono możliwość powstania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wprawdzie na razie z całą pewnością nikt tam nic nie postawi, jednak takie rozszerzenie uatrakcyjni ofertę inwestycyjną miasta.

Z kolei w rejonie ulic Spółdzielcza-Lubańska w Jeleniej Górze – wbrew dotychczasowym ograniczeniom – będzie można wznosić obiekty wyższe niż 12 metrów. Radny Leszek Wrotniewski z Platformy Obywatelskiej miał wątpliwości, czy nie umożliwi to budowania kominów, jednak o to można być spokojnym, bowiem górna granica zabudowy podniesie się tylko o kilka metrów.

Zmieniając plan dopuszczono także możliwość powstania zakładu produkującego surowice i szczepionki, którego uruchomieniem jest zainteresowany nieznany bliżej przedsiębiorca (pisaliśmy o tym w minioną sobotę). Tego typu produkcja nie jest bowiem szkodliwa dla środowiska, ale nie mieściła się w poprzednich uwarunkowaniach planistycznych. Na tych terenach będą mogły powstawać także firmy, których działalność nie wiąże się z ubocznymi skutkami w postaci ścieków, gdyż całość gruntów stanowi obszar chroniony, a podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest póki co mało realne. Zmieniono także przeznaczenie gruntów w Cieplicach pomiędzy ulicami Sobieszowską, Oskara Langego, Jagiellońską i Lubańską. Plany związane z zagospodarowaniem na cele rekreacyjne ma tutaj spółka ASTOL.

Wprawdzie radni mieli wątpliwości, czy zbytnie uelastycznienie planów nie kłóci się z całą istotą planowania przestrzennego, jednak nie sprzeciwili się proponowanym przez prezydenta uchwałom. Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości podniósł przy okazji kwestię kosztów. Każda bowiem zmiana w planach generuje wydatki z kasy miasta, które – samo lub poprzez zakontraktowane firmy – musi dokonać formalności dokumentacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Jubileusze małżeńskie

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ciaptak 16-03-2011 11:44
za Obrębalskiego sprawy nie do ruszenia. Astol chce stawiać obiekt rekreacyjno-sportowy w Cieplicach. Oby jak najprędzej.
~pytek 16-03-2011 11:55
A co z terenami pomiędzy zajezdnią mzk a Cieplicami?
~xyz 16-03-2011 16:28
Jednak będą prawdziwe TERMY przy Sobieszowskiej,zamiast jakiejś galerii na Kilińskiego.
~aaaaa5557 16-03-2011 17:21
Do tych informacji o planach zagospodarowania dodać wypada do kogo należą te tereny? ! ?
kazimierzp 16-03-2011 20:41
do aaaaaaaa... Jest w tekście! Do firmy Astol! Znam nazwisko właściciela który nie jest, ani nigdy nie był radnym, prezydentem miasta, urzędnikiem urzędu miasta... A zresztą co ci będę tłumaczył jak ty i tak na pewno "lepiej wiesz"! A na tereny dzielnicy centralnej, czyli między Malinnikiem, a Kunicami (ci co interesują się miastem to wiedzą że piszę o dawnych Cieplicach i dawną Jelenią Górą) prace nad planem zagospodarowania już dawno zostały rozpoczęte!
kazimierzp 16-03-2011 20:45
Dawną Jelenią Górą, bo Malinnik został przyłączony do Cieplic około 1935 roku, a Kunice czyli rejon Małej Poczty około 1922 roku! Od 1976 roku nie ma Cieplic, Sobieszowa, Maciejowej, Goduszyna jako samodzielnych jednostek administracyjnych, jest Jelenia Góra!
~............ 17-03-2011 5:48
ASTOL TO NIE SPÓŁKA, to jeden facet, właściciel FABRYKI BUDOWY OKIEN ASTOL. Jelonka, sprawdźcie sobie to, zanim napiszecie bzdurę.
~Obywatel 17-03-2011 10:18
Widać że coś zaczynają działać by zmniejszyć coraz liczniejsze grono bezrobotnych.
~jeleniogórzanin1 18-03-2011 17:58
czy ktoś słyszał jaki zakład farmaceutyczny ma powstać???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Będzie kręcone!

Radni KO przeciw kupcom?

Tu też świętowali

Stoi kolej na Kopę

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
870
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%