MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Plany zagospodarowania otwarte. Dla rozwoju miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 16 marca 2011, 9:56
Aktualizacja: 9:56
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na wczorajszej sesji rady miasta radni uchwalili uchwały liberalizujące wymogi planów zagospodarowania przestrzennego dla niektórych gruntów w Jeleniej Górze. Takie posunięcie ma sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości w mieście.

Treść projektów uchwał referowała Magdalena Kwasiuk, naczelniczka Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Zaznaczyła, że proponowane zmiany są skutkiem niespójności między studium zagospodarowania a poszczególnymi planami, które sporządzano w latach, gdy obowiązywały inne niż obecnie normy i uwarunkowania. Doprowadziło to do rozbieżności między miastem i wojewodą dolnośląskim, który pewne zapisy kwestionował, a sprawy trafiały do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mówił o tym Roman Słomski, radca prawny jeleniogórskiego magistratu.

Co z podjętych wczoraj uchwał wynika? Ano to, że na terenach położonych na osiedlu Zabobrze pomiędzy ulicami Sygietyńskiego i Legnicką (w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów należących do Echo Investment) dopuszczono możliwość powstania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wprawdzie na razie z całą pewnością nikt tam nic nie postawi, jednak takie rozszerzenie uatrakcyjni ofertę inwestycyjną miasta.

Z kolei w rejonie ulic Spółdzielcza-Lubańska w Jeleniej Górze – wbrew dotychczasowym ograniczeniom – będzie można wznosić obiekty wyższe niż 12 metrów. Radny Leszek Wrotniewski z Platformy Obywatelskiej miał wątpliwości, czy nie umożliwi to budowania kominów, jednak o to można być spokojnym, bowiem górna granica zabudowy podniesie się tylko o kilka metrów.

Zmieniając plan dopuszczono także możliwość powstania zakładu produkującego surowice i szczepionki, którego uruchomieniem jest zainteresowany nieznany bliżej przedsiębiorca (pisaliśmy o tym w minioną sobotę). Tego typu produkcja nie jest bowiem szkodliwa dla środowiska, ale nie mieściła się w poprzednich uwarunkowaniach planistycznych. Na tych terenach będą mogły powstawać także firmy, których działalność nie wiąże się z ubocznymi skutkami w postaci ścieków, gdyż całość gruntów stanowi obszar chroniony, a podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest póki co mało realne. Zmieniono także przeznaczenie gruntów w Cieplicach pomiędzy ulicami Sobieszowską, Oskara Langego, Jagiellońską i Lubańską. Plany związane z zagospodarowaniem na cele rekreacyjne ma tutaj spółka ASTOL.

Wprawdzie radni mieli wątpliwości, czy zbytnie uelastycznienie planów nie kłóci się z całą istotą planowania przestrzennego, jednak nie sprzeciwili się proponowanym przez prezydenta uchwałom. Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości podniósł przy okazji kwestię kosztów. Każda bowiem zmiana w planach generuje wydatki z kasy miasta, które – samo lub poprzez zakontraktowane firmy – musi dokonać formalności dokumentacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ciaptak 16-03-2011 11:44
za Obrębalskiego sprawy nie do ruszenia. Astol chce stawiać obiekt rekreacyjno-sportowy w Cieplicach. Oby jak najprędzej.
~pytek 16-03-2011 11:55
A co z terenami pomiędzy zajezdnią mzk a Cieplicami?
~xyz 16-03-2011 16:28
Jednak będą prawdziwe TERMY przy Sobieszowskiej,zamiast jakiejś galerii na Kilińskiego.
~aaaaa5557 16-03-2011 17:21
Do tych informacji o planach zagospodarowania dodać wypada do kogo należą te tereny? ! ?
kazimierzp 16-03-2011 20:41
do aaaaaaaa... Jest w tekście! Do firmy Astol! Znam nazwisko właściciela który nie jest, ani nigdy nie był radnym, prezydentem miasta, urzędnikiem urzędu miasta... A zresztą co ci będę tłumaczył jak ty i tak na pewno "lepiej wiesz"! A na tereny dzielnicy centralnej, czyli między Malinnikiem, a Kunicami (ci co interesują się miastem to wiedzą że piszę o dawnych Cieplicach i dawną Jelenią Górą) prace nad planem zagospodarowania już dawno zostały rozpoczęte!
kazimierzp 16-03-2011 20:45
Dawną Jelenią Górą, bo Malinnik został przyłączony do Cieplic około 1935 roku, a Kunice czyli rejon Małej Poczty około 1922 roku! Od 1976 roku nie ma Cieplic, Sobieszowa, Maciejowej, Goduszyna jako samodzielnych jednostek administracyjnych, jest Jelenia Góra!
~............ 17-03-2011 5:48
ASTOL TO NIE SPÓŁKA, to jeden facet, właściciel FABRYKI BUDOWY OKIEN ASTOL. Jelonka, sprawdźcie sobie to, zanim napiszecie bzdurę.
~Obywatel 17-03-2011 10:18
Widać że coś zaczynają działać by zmniejszyć coraz liczniejsze grono bezrobotnych.
~jeleniogórzanin1 18-03-2011 17:58
czy ktoś słyszał jaki zakład farmaceutyczny ma powstać???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy radny w Kowarach

Doczekają się wiat przystankowych

Wypadek w Radomierzu

Referendum coraz bliżej

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%