MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 9:11
Aktualizacja: Środa, 5 sierpnia 2020, 7:41
Autor: WAC
Fot. archiwum
Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom, którzy planowali zabójstwo prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny.

W początkowej fazie śledztwo dotyczyło korupcji w Zakładzie Karnym Nr 1 w Strzelcach Opolskich. Jak ustalono, funkcjonariusz służby więziennej Krzysztof N. wielokrotnie w okresie od listopada 2018 r. do listopada 2019 r. przyjmował korzyści majątkowe od Grzegorza P. i Bogdana G., którzy odbywali kary pozbawienia wolności m.in. za zabójstwa.

W zamian Krzysztof N., wydał pozytywną opinię o Bogdanie G. potrzebną do złożenia wniosku o jego przedterminowe zwolnienie. Funkcjonariusz służby więziennej dostarczał także więźniowi suplementy diety, akcesoria do ćwiczeń oraz produkty przemysłowe i spożywcze.

W toku śledztwa dotyczącego korupcji prokuratura uzyskała dodatkowe informacje, z których wynikało, że Bogdan G., nakłoniony przez współosadzonego z celi Grzegorza P., podjął się pomocy w zorganizowaniu zamachu na prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodzinę. Za pośrednictwem przebywającego na wolności pośrednika Bogdan G. dostarczył broń z tłumikiem i amunicję wskazanej przez Grzegorza P. osobie.

Jak ustalono, głównym motywem planowanego zabójstwa były obawy związane z możliwością wpływu prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego na obecną sytuację procesową Grzegorza P - informuje biuro prasowe Prokuratury Krajowej. - Prokurator Święczkowski, pracując w przeszłości w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Katowicach, doprowadził do skazania Grzegorza P. za pomocnictwo do zabójstwa i usiłowanie zabójstwa. Kolejna sprawa przez niego prowadzona o usiłowanie zabójstwa na zlecenie została umorzona, gdy przejął ją inny prokurator. To jej podjęcia obawiał się Grzegorz P., planując zabicie prokuratora krajowego i jego najbliższych. Podjęcie tej sprawy na nowo wiązałoby się z możliwością doprowadzenia do skazania go i za to przestępstwo. To z kolei oznaczałoby, że w więzieniu spędziłby resztę życia. Grzegorz P. twierdził również, iż prokurator krajowy może mieć realny wpływ na decyzje wydawane w toku postępowania wykonawczego dotyczącego jego osoby, w tym m.in. możliwość uzyskania przedterminowego warunkowego zwolnienia z reszty orzeczonych wobec niego kar pozbawienia wolności.

Grzegorzowi P. i Bogdanowi G., którzy odpowiadają w warunkach recydywy (byli wcześniej skazywani za zabójstwa) grożą kary dożywotniego pozbawienia wolności. Oskarżonemu o udział w korupcyjnym procederze funkcjonariuszowi straży więziennej Krzysztofowi N. grozi 10 lat więzienia. Aktem oskarżenia objęto też Roberta B., który dostarczył kartę płatniczą, dzięki której Krzysztof N. robił zakupy dla obu osadzonych. Robertowi B. grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

2
11%
Cieszy
3
16%
Hahaha
2
11%
Nudzi
2
11%
Smuci
0
0%
Złości
10
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 3-08-2020 10:09
Lata 90-te wracają.
~Ryzyk Fizyk 4-08-2020 8:44
do: ~ (10:09)
E tam jaki zamach? Nie bardzo wierze ,że typki za kratami mogą coś takiego zrobić. Coś mi się wydaje, że to jakoś grubymi nićmi jest szyte. Chyba ktoś miał nieodpartą wolę wykazać się sukcesem jaki to on operacyjny. Po zatem jaki kraj takie zamachy
~ 3-08-2020 11:12
tylko to to ma wspólnego z jelenią górą wy jelonkowi gawędziarze.
~Gość 4-08-2020 9:35
do: ~ (11:12)
Widocznie coś ma.
~ 3-08-2020 13:27
Kompletna kicha,jak ktoś chce kogoś unicestwic,to przecież tego nie ogłasza publicznie.
~ 3-08-2020 16:35
najsurowsza kara za samo myślenie źle o pisowskim k u n d l u
~ 3-08-2020 16:49
Przecież w kryminale co drugi git człowiek to kapuś albo podstawią do celi kapusia i wszystko wyciąga
~Jasko 3-08-2020 17:18
Pewnie Gangus Lelek może coś więcej wie na ten temat!
~khf 4-08-2020 11:04
a co to zle,ze z klawiszem sie mozna dogadac a przeciez prokuratora co drugi by odstrzelił nic dziwnego
~Czoug 4-08-2020 22:07
Czyli jednak spedza reszte swojego plugawego zycia ,tam gdzie ich miejsce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozbudowa szpitala  

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Zmiana na skrzyżowaniu

Policjanci też pomagali

Wybiorą sołtysa

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
908
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%