Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 10714
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Planetobus w Czernicy

Poniedziałek, 6 listopada 2023, 17:00
Autor: Centrum Nauki Kopernik
Jeżów Sudecki: Planetobus w Czernicy
Fot. Filip Tkacz
Mobilne planetarium z Warszawy z Centrum Nauki Kopernik przyjechało do maleńkiej Czernicy w gminie Jeżów Sudecki. Dzieci z trzech szkół; z Czernicy, Siedlęcina i Jeżowa Sudeckiego mogły poczuć się jak astronomowie i zobaczyć z bliska jak wyglądają znane gwiazdozbiory.
W szkole w Czernicy uczy się tylko 45 dzieci. Planetobus zajechał do miejscowej świetlicy i tam zainstalowano dmuchaną imitację nieboskłonu. Przez dwa dni (jeszcze jutro 7.11) uczniowie trzech gminnych szkół wezmą udział w bezpłatnych pokazach planetarium. Ponadto już dziś mogli samodzielnie korzystać z interaktywnych eksponatów, a także zadawać pytania i eksperymentować z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik odkrywając tajniki kosmosu. Zajęcia z udziałem mobilnego planetarium są częścią programu Nauka dla Ciebie - wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z uczniami. W projekcie mogą wziąć udział tylko małe szkoły w małych miejscowościach.

Poradnik dla uczniów

Okazuje się, że astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce i spojrzeć w górę. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymali „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Co przywozi Planetobus?

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 uczniów. Na półokrągłym „suficie”, jakby nieboskłonie, oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi gwiazdozbiory Andromedy, Pegaza i Ketosa (Wieloryba).

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod jedną nazwą "Nauka dla Ciebie" ma także mniejsze podprogramy: są to „Naukobus”, „Planetobus” oraz „O matmo!”.

W namiocie podczas podziwiania nieboskłonu jest ciemno jakby działo się to naprawdę w nocy:

Trailer nowego filmu w Planetarium CN Kopernik można zobaczyć poniżej:

Twoja reakcja na artykuł?

12
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
10
Tak
50%
Nie
40%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Kultura
W duchu nadziei
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
 
Kultura
Anita Lipnicka zaśpiewała dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Finał Warsztatów Mistrzów
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group