MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Planetarium w szkole STO w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 czerwca 2019, 12:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2019, 12:11
Autor: Org
Fot. Użyczone
Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus wyrusza w trasę z mobilnym planetarium i odwiedzi w tym roku 60 szkół w całej Polsce. 24 i 25 czerwca pojawi się w Zespole Szkół Społecznych w Jeleniej Górze. Wystawa rozpoczyna się w poniedziałek o godz. 10:00. O 15:00 rozpoczynają się warsztaty dla miłośników gwiazd. 25 czerwca będzie nas można odwiedzić od 8:00 do 14:00.

Wizyta organizowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Jeleniej Góry. Kopuła Planetarium będzie ustawiona w hali tenisowej przy ul. Złotniczej 12. Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.

Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. W ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 60 tys. osób! Jeśli pogoda na to pozwoli, wieczorami organizowane będą także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.

Wszyscy możemy czasem być astronomami! Ekipa Planetobusa będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Zapisy pod nr tel. 504-136-809. Wystawa jest bezpłatna, a liczba miejsc ograniczona.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Edukacja przez zabawę

Kiedy zaczną na Nadbrzeżnej?

PiS zaprezentował kandydatów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Jeżozwierz 24-06-2019 5:52
To gdzie to planetarium ostatecznie będzie? Złotnicza czy STO w Sobieszowie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

PiS ujawnił listy kandydatów

Kandydaci PO

Chińczycy zainwestują?

Samotnie na Mount Everest

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
556
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%