MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Plaga pożarów traw w regionie

Wiadomości: Region
Wtorek, 10 marca 2015, 13:24
Aktualizacja: 13:40
Autor: Mea
Fot. KMPSP
Przez trzy dni (7–9 marca) strażacy gasili trawy aż 29 razy. Spaliło się ok. 23 ha nieużytków, czyli tyle, ile łącznie mają 33 boiska do piłki nożnej – Tylko wczoraj (09.03) straż pożarna wyjeżdżała do 18. pożarów traw w regionie jeleniogórskim – informuje Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Wczoraj łącznie spłonęło ok. 16 ha traw. - Najwięcej paliło się w Kowarach, gdzie były trzy interwencje strażaków. Ponadto płonęły pola w: Przesiece, Karpnikach, Miłkowie, Bobrowie, Krogulcu, Mysłakowicach oraz Wojcieszycach. Trawy gaszono również przy ulicach: Krzywoń, Wolności, Wiejskiej oraz Ludowej w Jeleniej Górze.

W weekend doszło do 16. podpaleń nieużytków. - W sobotę strażacy gasili trawy pięć razy, łącznie spłonęło ok. 3,5 ha przy ulicach: Cieplickiej, Lwóweckiej, Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze oraz w Mysłakowicach. W niedzielę sucha trwa została podpalona jedenaście razy. Było to w: Starej Kamienicy, Bukowcu, Łomnicy, Marczycach, Mysłakowicach oraz Miedziance. Łącznie spłonęły ok. 3 ha – wylicza oficer prasowy.

W roku 2014 strażacy odnotowali 354 przypadków podpalenia traw. Warto zauważyć, że liczba ta jest alarmująca – rok wcześniej takich zgłoszeń było 113.

O podpaleniach informują zazwyczaj osoby postronne, niestety trudno złapać podpalającego. - Skala zagrożeń wynikająca z takich podpaleń jest ogromna, a sprawcy nie zdają sobie z tego sprawy. Podpalającym grozi zatrucie dymem oraz zaczadzenie. Jeśli palą się nieużytki przy drodze, dym może zasłonić kierowcy widoczność i może dojść do wypadku. Podczas takich pożarów giną też zwierzęta polne, np. myszy czy mrówki. Ponadto pożar z łąki może przenieść się do lasu, a wtedy powoduje ogromne spustoszenie – przypomina Andrzej Ciosk.

Warto również dodać, że podczas gaszenia traw strażacy nie są w stanie szybko zareagować na pożar w innym miejscu.

Podpalanie traw jest karalne, a mandat wynosi do 500 zł. Sprawa może również zostać skierowana na drogę sądową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 10-03-2015 14:52
I plaga niszczenia drzewostanu na zabobrzu.
~juuulaa 10-03-2015 17:31
To prawda zostawiają takie kikuty że aż żal patrzeć,nie ma co liczyć na ładną zieleń w tym roku
~Łomniczanka 10-03-2015 21:33
Przy torach też powycinali drzewa :(
~1! 11-03-2015 7:55
Gdyby kara finansowa za podpalanie traw wynosiła minimum 50 tys. zł plus zwrot kosztów akcji gaśniczej, to jeden z drugim mózgiem zastanowiliby się zanim podpaliliby trawę.
~Nieprawda? 11-03-2015 8:18
Odwieczny problem z nastaniem wiosny. Bezmyślne istoty podpalają, strażacy tracą czas i pieniądze,żeby ugasić , a po ich odjeździe taki bez-mózg idzie i znowu podpala i zabawa od początku. Niestety nasza Policja nie jest zbyt wyrywna ,żeby ustalić i ukarać właściciela pola, że o Straży Miejskiej już nie wspomnę. Wszyscy oni maja chyba "dużo ważniejsze" zadania np ścigać kierowców i czaić się w krzakach z radarem .
~ 11-03-2015 11:17
A ja uważam ze to duża przesada z ta "obroną " przyrody.Jest taka dziwna moda bronic kazdego z...łego listka chocby za niego ktos stracił zdrowie zycie czy majatek .Stary drapak -uschniety ale ma rosnąc.Opanujcie sie- ludzie gina musza też ginąc mrówki i muchy trawy i drzewa.W innych krajach w miastach na jesieni wszystkie gałezie są obcinane obligatoryjnie.Nie smiecą nie zarażaja zdrowych listkow nie trzeba sprzatać a u nas płacimy horendalne kwoty za śmieci ale brud i smieci wszędzie -kurzy się pyli ale to listki więc zdrowie.Ulice pełne odpadów z drzew rozcieranych butami -my to wdychamy a wszyscy mówia drzewa to tlen a ja mowie ze to ciemnogród a nie tlen i tak to trwa od PRL-u Niechze bedzie koniec z ta głupotą i obrona zeszłor.liści.Trawniki otytłane spalinami-też zdrowie.
~nn 11-03-2015 11:30
jaki z ciebie ignorant, aż żal.... giną nie tylko mrówki i muchy, wiele pożytecznych stworzeń ginie, poza tym, jeśli pożary mają służyć sprzątaniu, to może zastosuj tę taktykę u siebie w domu?
~JASMM 11-03-2015 15:25
Zobaczcie jak wygląda niedawno remontowane koryto rz. Kamiennej i przestrzeń zalewowa pomiędzy obwałowaniem - przynajmniej w Cieplicach. Teren nie należy do miasta, właściwie nie ma właściciela. Nie ma kogo zobowiązać do chociaż jednokrotnego wykoszenia chaszczy i krzaków. Z tym tylko ogień moze sobie poradzić.
~słaby 11-03-2015 17:21
A jak tam sprawa prywatnej KSRG OSP Słabicki z Jeżowa Sudeckiego. Jeżdżą kiedy chcą a Słabicki sie śmieje z Komędy i dalej robi co chce.
~AP 11-03-2015 19:47
Wprowadzic obowiazek bezwzgednego koszenia traw przez włascicieli. Moze straz przejmie ten obowiazek odpłatnie bedzie taniej i bezpieczniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tramwaj już po renowacji

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Wyrok dla sędziego

Likwidacja schroniska

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2164
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%