MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 marca 2018, 9:10
Aktualizacja: 11:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.03) w Galerii BWA odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Woźniaka pod wyjątkowym tytułem Plądrografia Plus, bowiem jak zapewnia – jest twórcą tego określenia, nawiązującego do znanej w muzyce plądrofonii. Wystawę można oglądać tylko do 14 kwietnia.

- Plądrografia to cykl 30 obrazów, bardzo spójny pod względem konceptualnym i malarskim - opisuje Ryszard Woźniak, autor wystawy. - Pojęcie plądrografia wymyśliłem nawiązując do techniki cytowania i zapożyczania, w muzyce znanej od lat 60. jako plądrofonia - tłumaczy artysta.

Jak wyjaśnia Ryszard Woźniak, obrazy są jednorodne, bowiem odnoszą się do sztuki wybitnego polskiego artysty - Stanisława Dróżdża. - Odkryłem, że ludzie chętnie prezentują się i fotografują na tle prac Stanisława Dróżdża, traktując jego sztukę jako atrakcyjne tło. Zastanawiałem się czy są granice tego, jak możemy sztukę używać, nadużywać, wykorzystywać. Moim zdaniem, w sztuce nie ma żadnych granic - podkreślił artysta.

- Można powiedzieć, że to jest malarski palimpsest, gdzie artysta tworzy nowe formy, nowe znaczenia na dziełach uznanych twórców - oceniła Luiza Laskowska, dyrektor BWA.

Ryszard Woźniak (ur. 1956 r.) - malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Od 1982 związany z „Gruppą”, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował pismo „Oj, dobrze już”. Od 1992 prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Jezioro Łabędzie z owacjami na stojąco!  

To grozi tragedią  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 24-03-2018 13:01
Udziwnione, takie masło maślane :)
~Sztuka, 25-03-2018 21:16
Udziwnione, ale fajne!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Proces sprawców tragedii drogowej

W komediowym klimacie w kowarskim MOK–u

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Genius loci – Salon Biznesu i Kultury

Chcą powtórki wyborów!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
582
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
9%