MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 marca 2018, 9:10
Aktualizacja: 11:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.03) w Galerii BWA odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Woźniaka pod wyjątkowym tytułem Plądrografia Plus, bowiem jak zapewnia – jest twórcą tego określenia, nawiązującego do znanej w muzyce plądrofonii. Wystawę można oglądać tylko do 14 kwietnia.

- Plądrografia to cykl 30 obrazów, bardzo spójny pod względem konceptualnym i malarskim - opisuje Ryszard Woźniak, autor wystawy. - Pojęcie plądrografia wymyśliłem nawiązując do techniki cytowania i zapożyczania, w muzyce znanej od lat 60. jako plądrofonia - tłumaczy artysta.

Jak wyjaśnia Ryszard Woźniak, obrazy są jednorodne, bowiem odnoszą się do sztuki wybitnego polskiego artysty - Stanisława Dróżdża. - Odkryłem, że ludzie chętnie prezentują się i fotografują na tle prac Stanisława Dróżdża, traktując jego sztukę jako atrakcyjne tło. Zastanawiałem się czy są granice tego, jak możemy sztukę używać, nadużywać, wykorzystywać. Moim zdaniem, w sztuce nie ma żadnych granic - podkreślił artysta.

- Można powiedzieć, że to jest malarski palimpsest, gdzie artysta tworzy nowe formy, nowe znaczenia na dziełach uznanych twórców - oceniła Luiza Laskowska, dyrektor BWA.

Ryszard Woźniak (ur. 1956 r.) - malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Od 1982 związany z „Gruppą”, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował pismo „Oj, dobrze już”. Od 1992 prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 24-03-2018 13:01
Udziwnione, takie masło maślane :)
~Sztuka, 25-03-2018 21:16
Udziwnione, ale fajne!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Muzyka u Schnabla

Wyczekiwana premiera

Teatr Odnaleziony zaprasza na premierę spektaklu  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w Muflonie  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
198
Tak
40%
Nie
50%
Nie wiem
10%