MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Place zabaw pełne pułapek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 15 maja 2010, 9:16
Aktualizacja: 9:17
Autor: TEJO
Fot. Angela
Zdewastowane i zanieczyszczone przez zwierzęta, pełne niebezpiecznych bakterii i ostrych elementów – takie do niedawna były place zabaw dla dzieci w Jeleniej Górze. Nic więc dziwnego, że trwa akcja wymiany piasku i doposażania publicznych miejsc zabaw dla najmłodszych.

– Ludzie są do tego stopnia nieodpowiedzialni, że potrafią podpiłować metalowe elementy huśtawek, powyrywać i ukraść siedziska, połamać drewniane elementy sprzętu. Straty co roku są ogromne. Poza tym właściciele psów i kotów świadomie wpuszczają zwierzęta do wyczyszczonych piaskownic lub puszczają je w samopas. Codzienne sprawdzamy więc, jaki jest stan tych placów zabaw, by nie doszło na nich do jakieś tragedii – mówi Elżbieta Kogut, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wymianę piasku w piętnastu podlegających pod nich piaskownicach miejskich wydział rozpoczął kilka tygodni temu. Obecnie piaskownice zdezynfekowano i wypełniono nowym piaskiem w Jeleniej Górze. Prace trwają w Cieplicach. Placu zabaw dla swoich pociech w tym roku doczekają się również mieszkańcy ulicy Lwóweckiej. Na ten cel miasto planuje przeznaczyć 30 tys. zł. Za te pieniądze zostanie zakupiony zestaw zabawowy, piaskownica, huśtawki i ławeczki. Całość zostanie obsadzona żywopłotem.

Prace rozpoczną się niebawem, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na dostarczenie wyposażenia. Jego budowa ma się zakończyć do czerwca br. Miasto planuje też przeznaczyć około 80 tys. zł na doposażenie pozostałych placów zabaw. We własnym zakresie wydział ochrony środowiska wykona też bieżące naprawy tego, co zdewastowali wandale.

Piasek wymienia i piaskownice dezynfekuje też Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

PZN na kręgielni

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~stańczyk 15-05-2010 9:53
Tylko czekać na komentarze właścicieli psów na temat ich praw. Przecież płacą podatki, więc nie może byćak że piasek jest tylko dla dzieci, a ich biedne amstafy muszą s...ć na chodniki. ...... pewnie przesadzam, pewnie 90% Jeleniogórzan jest podobnie zniesmaczona chuligaństwem, wandalizmem i umiłowaniem syfu paru % społeczeństwa. Tylko skąd te 75% komentarzy w obronie śmierdzącego (dosłownie) status qvo? Była jakaś akcja "internet dla buca", albo "zabierz modem magistrowi"? Gdzie podziała się kulturalna większość?
teessi 15-05-2010 11:17
Artykuły dotyczące brudzenia miasta przez psy przynoszą efekty. Już pojawiaja się ludzie, którzy zbierają zanieczyszczenia po swoich psach. Jelonkę czyta wielu mieszkańców!
~-rodzic- 15-05-2010 11:46
O place zabaw trzeba dbać nie tylko wtedy gdy jest akcja. Wymiana piasku to nie wszystko, to tylko jednorazowa akcja. Nawet jezeli własciciel wyprowadzając psa przypilnuje żeby nie załatwiał się do piaskownicy to zrobi to \"bezpańsko\" biegający pies czy kot. Piaskownice powinny być zakrywane kiedy nie bawią się w nich dzieci. Po południu nie ma słuzb porządkowych na osiedlach, więc powinni zadbać o to rodzice dzieci.
~teesa 15-05-2010 13:07
~-rodzic- : Święte słowa! Poza pieskami i kotkami bez nadzoru są jeszcze przecież ptaszki i różne dzikie "naziemne". Zakrywane piaskownice powinny być standardem, nie luksusem!!!
~ 15-05-2010 13:30
Gratuluje my mieszkańcy -starej części miasta mający wnuki nie mamy możliwości zabawy z wnukami w piaskownicy bądz na placu zabaw ponieważ mimo ciągłych wniosków o zagospodarowanie parku przy ul. Wolności jest to teren dla pijaków i właścicieli psów nawet gdy ,czasami człowiek przysiądzie tam na chwile to fetor psich odchodów zmusza do ucieczki ,ale pan prezydent poza terenem Zabobrza i swojego miejsca zamieszkania nie widzi innych terenów tak samo działa nasza rada jak bedzie blisko wyborów to znowu beda pięknie obiecywac ale my juz niedamy się nabrać serdecznie za nic nie robienie Dziękujemy .Stasia
~IRENKA83 15-05-2010 14:43
ja mieszkam w okolicach centrum a na bezpieczne plac zabaw musze jezdzic z dzieckiem na zabobrze...a i to jedynie na zamykany plac przy bacewicza
~xyz 15-05-2010 14:45
Przez psy ?? Sory, ale chodzę z dzieckiem do piaskownicy obok bloku i jakoś nie zauważyłem żadnej psie kupy - ale puszki po piwie, pety i słonecznik ....
~J25 15-05-2010 16:48
W takich parkach powinno montować się kamerę może dwie w celu zabezpieczenia mienia publicznego. Miasto nie ponosiłoby strat materialnych oraz dzieci miały by gdzie się bawić...
~Miodek do ~IRENKA83 15-05-2010 17:15
Bacewicz, nie Bacewicza. "Polska język ciężka język" - szczególnie dla Polaków.
teessi 15-05-2010 18:43
A gdzie w Cieplicach są place zabaw?
~.. 15-05-2010 18:46
Ktoś pisze o bezpieczeństwie a jakiś tam profesor ha ha ha Miodek wyskakuje z nazwą i poprawnością nazwy ulicy pogratulować.
~... 15-05-2010 18:49
Plac zabaw jest w parku w Cieplicach przy Osiedlu XX-lecia
~Miodek do ~.. 15-05-2010 19:27
To, że piszemy o bezpieczeństwie nie zmienia faktu, że należy używać poprawnej pisowni.
~Miodek 15-05-2010 19:41
Dla wyjaśnienia: oczywiście jestem za bezpiecznymi i czystymi miejscami zabaw dla dzieci.
~zarządca 15-05-2010 21:33
Wystarczy ogrodzić niewielkim płotkiem i po problemie ze zwierzakami, a na ludzi to i monitoring nie pomoże.
~tak 15-05-2010 21:52
dobry artykuł, dużą wine ponoszą właściciele tych placów zabaw, zero zabezpieczenia bo z pewnością dużo nie kosztuję przykrycie do piaskownic,a sądzę że ostatni rodzic wychodząc zamknąłby piaskownicę,a przy okazji to można by jeszcze wystawic tabliczkę z zakazem palenia bo niestety wielu rodziców nie może zrozumieć że to jest m-ce dla dzieci a nie palarnia,ale jak daleko rękę trzyma z papierosem od ust to już myśli że to nie przeszkadza.Takie mam pobożne życzenie żeby tak było.
~JACK 16-05-2010 13:03
Zajmijcie się wreszcie właścicielami biegających bezpańsko psów i wszędzie srających. Tutaj jakiekolwiek upominanie nie ma najmniejszego sensu bo "ONI" wiedzą swoje ! Kiedy sąsiadowi zwróciłem uwagę że pies wypuszczany jest samopas to mi wyjaśnił że to taka psia natura > i musi Se polatać i ZARUCHAĆ !!!! Tak więc k...nów w naszym społeczeństwie nie brakuje i jeżeli" TAKICH" sąsiadów nie będzie się karać to utopimy się w psich g...... !!!
~xx 17-05-2010 21:16
Czy plac zabaw w Sobieszowie także będzie naprawiony i wymienony piasek?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krakowska w budowie

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%