MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Plac Ratuszowy najpiękniejszy?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 25 października 2009, 9:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 października 2009, 7:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO/archiwum
To bez wątpienia serce naszego miasta, które tu właśnie zaczęło kształtować swoją tożsamość. Stąd rozrastało się i czyni to do dziś. Czy jednak nasz jeleniogórski Rynek zasługuje na miano najpiękniejszego?

Portal waszepodroze.pl ogłosił plebiscyt na najpiękniejszy rynek i plac w Polsce. Wśród pretendentów do wyróżnienia jest i nasze miasto, które konkuruje z niedościgłymi – wydawać by się mogło – Krakowem, czy Wrocławiem.

Nasz plac Ratuszowy bez wątpienia jest wyjątkowy: otoczony ze wszystkich stron podcieniami z klasycystycznym ratuszem pośrodku. Jednak, gdy przyjrzeć mu się z bliska, piękno chowa się gdzieś pod odpadającymi tynkami i łuszczącą się farbą na elewacjach zabudowań. Kamieniczki – oszpecone przez wandali bohomazami farbą w spreju – nie są też wszystkie autentyczne.

Przypomnijmy wielką dziejową katastrofę dla zabudowy placu z lat 60. i 70 minionego wieku: jego niemal całkowite wyburzenie i wybudowanie domów od podstaw. Tych samych, ale nie takich samych. Przy okazji pozbawienie ich historycznych ozdób i ornamentów oraz utratę tak charakterystycznego dla rynków klimatu starówki.

Nie czas tu na rozdrapywanie ran historii. Stało się: tamtych kamienic już nikt nie odbuduje, a rewitalizacja Rynku – choć możliwa – jest poza zasięgiem finansowym samorządu. Mamy plac Ratuszowy, jaki mamy. Z miejscami, które już same zaczynają żyć swoją historią. Z zakątkami wstydliwymi, ale też i takimi, którymi można się pochwalić. Czy warto we wspomnianym plebiscycie poprzeć wizytówkę Jeleniej Góry? O tym zdecydujecie już Wy, Internauci.

Głosować można pod poniższym linkiem
http://www.waszepodroze.pl/?3,9,-1

Dziękuję za uwagę o ratuszu, przepraszam za błąd - autor

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~krzysiekM 25-10-2009 9:35
Rynek jest niewątpliwie piękny,szczególnie widziany z lotu ptaka.Remont,który był kilka lat temu przy zastosowaniu nowych technologi okazał się wielką lipą!Nowoczesne tynki odpadły,farba wyblakła,ogólnie żałosny widok.Stare wapienne tynki czasami wytrzymywały 100lat.No i te rury spustowe,chyba nie potrzebują komentarza.Za to wszystko winie władze miasta ale winić też należy mieszkańców za bałagan jaki po sobie zostawiają,zasypana petami fontanna,cały rynek również w petach i papierkach pomimo stojących koszy na śmieci.Zapomniał bym o tym cholernym grafitti.
~m 25-10-2009 10:01
Hmmm... w takim razie zapraszam do zwiedzenia niedaleko położonego Jawora. Tam również cały rynek jest otoczony podcieniami. Do tego ratusz jest niesamowity. Przy jaworskim rynku niestety nasz "się chowa" :(
~Cervi 25-10-2009 10:17
Panie Konradzie ! Ratusz nie jest renesansowy, to widac golym okiem.
~ Kryptyk 25-10-2009 10:39
Aby powrócila swietnośc rynku , to chyba musza wykonać remont Niemcy , bo za Polaka to zastalo w wiekszości wszystko spartaczone ,remonty ambitnie drogo wykonane i dzisiaj rynek wyglada paskudnie , fuszerkę widac na kazdym kroku. Zapewne to sie powtorzy w kolejnym cyklu remontowym , miasto wywali miliony , kabzę nabija pseudowykonowcy z inspektorami , a narod zaplaci za lipe.Osobiście rzadko chodzę do centrum , bo wszedzie śmierdzi uryną zwlaszcza pod arkadami i brud kluje w oczy z tymi pomazańcami na scianach..To są dowody , ze nie ma dobrego gospodarza w tak pieknym mieście.
Cień 25-10-2009 11:01
To my mamy plac ratuszowy? Ja myślałem, że to wysypisko śmieci.
~Jeleniogorzanin 25-10-2009 11:05
Komentarz czeka na modyfikacje
~pani frau 25-10-2009 11:14
no i gdzie te ozdobienja, które ja widziała za młodości, teraz to tylko tynkancje na szybko robią i plastiki w rynny wkładają, bo miedziane złodzieji porozkradali, apokalipsa
~kml 25-10-2009 11:33
RATUSZ JEST KLASYCYSTYCZNY!!!
~marika22 25-10-2009 11:47
Rynek we Wrocławiu zdecydowanie najładniejszy
~jeleniogórski rynek to katastrofa. a zyjący w kamienicach ludzie nie potrafią dbać o domy, co widac gołym okiem. inna bada debili maluje farbami po sicnach. iini szczają po ścianach. 25-10-2009 12:06
!!!
~Gosc 25-10-2009 12:08
Na milosc boska ratusz jest klasycystyczny, a wzniesiony w miejsce renesansowego, ktory runal.
wupe 25-10-2009 12:19
dramat a nie plac ratuszowy. (niestety) wrocław ma ładniejszy
stylcken 25-10-2009 12:47
Piękny rynek, chluba- i niechluba naszego powiatu ! ale nie róbmy sobie jaj z porównianiami z Krakowem i Wrocławiem no może Praga ,Rzym, Górzyniec Górny !!!!!!!!
teessi 25-10-2009 13:04
Wrocławski plac jest przede wszystkim większy, co daje więcej możliwości. Nasz JEST piękny, ale oszpecony budami z piwem i zabrudzony petami, a to co dzieje się w fontannie, woła o pomstę do nieba. Piwne budy nie dodają klimatu, wręcz przeciwnie. Na wrocławskim są także, ale w porównaniu do całości zajmują o wiele mniej powierzchni, z korzyścią na rzecz miejsca dla zespołów muzycznych, które tam widziałam po południu w czasie spacerów.
piipi 25-10-2009 14:53
.. z tego *piękna pozostały jeszcze drzwi wejsciowe do kamienicy nr 50/01/02 ! ~Zobaczcie i podziwiajcie,bo drzwi mogą .. zniknąc !
~Jan Owczarek 25-10-2009 15:58
Przecież to ładny rynek, tyle że prowincjonalnego miasta. A kamieniczki podobne do tych w Pradze (zwłaszcza od strony południowej praskiego Rynku). Pełne podcienia (Jawor przecież nie ma wszystkich pierzei tak zrealizowanych - jak Ktoś pisze), Ładny klasycystyczny ratusz, nowy gmach Siedmiu Domów ("przybudówka" rarusza). Nie musimy mieć kompleksów. Inna sprawa to wandalizm i zanieczyszczanie miasta ( nie tylko rynku). Instytucje w rynku na miarę wielkości nadbobrzańskiego grodu (są kawiarnie, restauracje, anykwariat,galeria, księgarnia, sklep kolekcjonerski). Mogłyby być sklepiki z pamiątkami (te w pewnej mierze zastępuje sklep-tramwaj). Znam naprawdę sporo miast małych i dużych i nie mam jako mieszkaniec Jeleniej Góry kompleksów. Prywatnie i jako przewodnik chętnie pokazuję nasz rynek osobom z daleka. Wszyscy podziwiają jego piękno. Kontestatorzy są wyczuleni na pewne kwestie i je artykułują, co może i dobrze, bo warto pomysleć o ich uwagach nie z niechęcią, a potraktować jako wytknięcie niedoskonałości, które trzeba wyeliminować.
~jerry 25-10-2009 16:18
Gruba przesada to jeden wielki WYSZYNK PIWNY ze zgrają obszczymurków.Tragedia.
kazimierzp 25-10-2009 19:10
Wrocław ma dwa rynki! Jeden, ten większy i starszy, to ten z ratuszem i placem pomocniczym Placem Solnym! Jest drugi rynek, Nowego Miasta zwany Nowym Targiem. Zabudowa Nowego Targu powstała w tym samym czasie co jeleniogórskiego rynku. Miała też swoją studnię Neptuna! Po wojnie nie odbudowano tego placu, tylko rozebrano i cegły wywieziono! Fontannę z Neptunem oraz delfinami wywieziono na wysypisko gruzów i slad po niej zaginął. Ze starej zabudowy Nowego Targu zostałą jedna mocno przebudowana kamieniczka, oraz budynek dawnego Wydziału Prawa a w którym obecnie mieści się część Urzędu Miasta Wrocławia. W miejsce barokowych kamieniczek powstały w latach sześćdziesiątych ciągi domów (według projektu Barskich i Natusiewicza) podobne do tych które stoją w Jeleniej Górze przy ulicy Drucianej, Solnej! Jeleniogórski rynek w porównaniu do jaworskiego ma ten plus, że u nas jest cała, kompletna zabudowa podcieniowa utrzymana w tym samym charakterze. Przy jaworskim jedna pierzeja ma podcienia bardzo uzwspółcześnione (według projektu arch. Millera)
~w13 25-10-2009 19:33
rynek a nie plac ratuszowy/co za nazwa/ po pierwsze jest za ciemno latarnie tragicznie za male do wielkosci rynku,kostka na rynku to jedna wielka tragedia...brak na rynku kwiatów/moze cos wydzial promocji wymysli by byly/ aha wzorem krakowa poiwinien byc posterunek policji/strazy.miejskiej/ by wieczorami albo w nocy nie dominowala tam brac spod znaku piwa/i to duzego//..rynek moze byc piekny bo tylko u nas widac z wielu miejsc rynku gory pelne sniegu a we wroclawiu ledo ślęze ..
~AP. 25-10-2009 20:06
A dla mnie Rynek jeleniogorski jest najpiekniejszy na swiecie bo tak mowi mi serce,ale bieda i mizerota. Gdzie nam do Warszawy Poznania czy Krakowa,tam są pieniadze, ale czy serce.
~Jan Owczarek 25-10-2009 20:26
Panie Kazimierzu. Zatem Wrocław ma trzy rynki (właśnie plac Solny jest także rynkiem). Dodam jeszcze do wcześniej napisanej wypowiedzi, że chciałbym ,by na naszym rynku stanął pomnik KSIĘCIA POLSKIEGO Bolesława Krzywoustego. Neptum Neptunem, ale pamięć o Założycielu grodu zachowali jak dotąd Niemcy (ratusz, niemieckie kroniki). A my, Polacy, nie chcemy się przyznać do piastowskiego dziedzictwa ?
_Dag 25-10-2009 22:09
Cudze chwalicie, swego nie znacie. No pewnie, że plac Ratuszowy jest piękny :)
~hir be 25-10-2009 22:25
no-prawie jak bruksela
~grr 26-10-2009 1:47
no ja mam nadzieje, ze w przyszlym roku lub gora za dwa ruszy jakis porzadny remont rynku? taki porzadny remont mial miejsce na poczatku lat 90, z tego co pamietam, i nie robili go chyba partacze?
~AP.do Jan Owczarek 26-10-2009 5:03
Pomnik Ksiecia Pqlskiego to wspanialy pomysl,zrobmy to sami mieszkancy -ja sie doloze.Tak naprawde wiele to spraw zalatwi.
~zmartwiony 26-10-2009 8:20
Prędzej na Placu Ratuszowym staną ze 4 pomniki Jana Pawła II niż jeden Krzywoustego. Jelenia Gora jakoś zbyt mało jest upstrzona tymi pomnikami w porównaniu np. z klerykalnym Wrocławiem.
~asorki 26-10-2009 9:59
Czasami, jak czytam te cudne wpisy to kochani... bierze mnie na wymioty.Ręce opadają i wszystko.Ludzie!!!Poczytajcie sami siebie!Nic Wam się nie podoba nic Was nie cieszy.Jedna wielka banda malkontentów.Nawet nie podoba się Wam, że nasz ratusz podoba się ludziom z innych miast.Czy to nie jest trochę dziwne?Trochę podróżuję po Europie i tylko tyle Wam powiem, że mamy bardzo piękne miasto i piękny Ratusz i miło się tu wraca.Mamy też niestetyfatalnie wychowanych gówniarzy, którzy bazgrolą i niszczą wszysto co popadnie, ale to wina nas DOROSŁYCH za braki w ich wychowaniu i wpis do innej dyskusji.Wracając do tematu - tu się urodziłam tu żyję i tu kocham wracać..Pozdrawiam wszystkich , którzy mimo wszystko kochają Jelonkę i cieszy ich każda sympatyczna wzmiana na jej temat.
dolnoślązak 26-10-2009 12:25
Ratusz jest piękny, rynek jest piękny, Plac Ratuszowy /dawniej Markt Platz/ jest piękny. Tylko kiedy jakiś Turek otworzy tam znowu cukiernię, pod nazwą "Ankara" i będę mógł zjeść prawdziwe ciastka.
piipi 26-10-2009 23:46
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.14:53 ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarza.Uzytkownik nickname "piipi"
~kikuśka 27-10-2009 19:58
Ja mieszkam w Sandomierzu i to ten rynek jest zdecydowanie piękny. Znany jest też z serialu" Ojciec Mateusz".Nasz rynek też zasługuje na szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Tak nie wolno parkować!

Podgórna zarośnięta

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
253
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
12%