MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Plac Ratuszowy dla sztuki ulicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 7 sierpnia 2009, 22:07
Aktualizacja: Niedziela, 9 sierpnia 2009, 7:43
Autor: TEJO/Nat
Fot. TEJO
Owacyjnie przyjętym spektaklem „Mignone” Wędrujących Lalek Pana Pejo z Sankt Petersburga rozpoczął się w piątek po godz. 20. 30 XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który potrwa do niedzieli. Szkoda, że bez jego cesarzowej Aliny Obidniak.

– Przede wszystkim witam was, widzów. Bez was nie byłaby możliwość żadnych działań teatralnych – powiedział na początku Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida, organizatora imprezy. Później przyszła kolej na powitanie gości. Byli wśród nich reżyserzy i menedżerowie grup teatralnych, które już do Jeleniej Góry dojechały, oraz przedstawiciele samorządu: prezydent miasta Marek Obrębalski, jego zastępca Zbigniew Szereniuk oraz wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak. Zabrakło w tym gronie Aliny Obidniak, cesarzowej i twórczyni MFTU, corocznie z honorami witanej na ceremonii otwarcia. Dyrektor Koca nie wspomniał o byłej swojej poprzedniczce ani słowem. Nadrobił to milczenie w jednym zdaniu prezydent Obrębalski.

– Plac Ratuszowy jest wasz! XXVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych uważam za otwarty – powiedział szef miasta. Święto sztuki ulicy zaczęło się kolorowym, melancholijno-komediowym widowiskiem „Mignone” Wędrujących Lalek Pana Pejo z Rosji. Tytułowa „ślicznotka” jest nastolatką, której natura poskąpiła urody. Przeżywa swoje problemy na drodze poszukiwania miłości i znalezienia sensu życia na poły z widownią, na poły z towarzyszącymi jej „klownami”.

W sztuce jest sporo aluzji do znanych bajek, między innymi, „Piękna i bestia”. Mnóstwo humoru sytuacyjnego sprawiło, że zwłaszcza młodsza część widowni zanosiła się od śmiechu. Rosjanie do perfekcji opanowali synchronizację z efektami dźwiękowymi przebogatej ścieżki muzycznej. Po wielu perypetiach „Mignone” zasiada do wspólnego stołu z wybranymi spośród publiczności biesiadnikami. Jest tort urodzinowy, szampan, który obficie leje się na publiczność, a wszystko przy piosence Edith Piaf „La vie en rose”, szumiącej i trzaskającej, bo puszczonej ze zdartej płyty. Wędrujące Lalki Pana Pejo bardzo spodobały się jeleniogórskiej publiczności, która – z wyostrzonymi apetytami – czekała na kolejne przedstawienie wieczoru, czyli „Płonące laski cztery” Teatru Akt z Warszawy.

Była to opowieść o czterech starszych panach przywracających sobie wspomnienia młodości. Wgłębiają się w wizję dla nich nie realną. Gdy pojawiają się dwie młode i śliczne dziewczyny, mężczyznom opadają spodnie i pozostają w samej bieliźnie.

Następnie rozbierają się też z górnej części garderoby i próbują wzbudzić zainteresowanie piękności. I tak – etiuda za etiudą, a co dalsza to bardziej kolorowa i urozmaicona. W końcowej fazie, po powrocie do prawdziwego życia panowie znów tkwią w swej nieudolności, i tak pozostają.

Choć przedstawienie trącało kiczem, publiczności się podobało. Być może przesadna obecność różnego rodzaju fajerwerków, ognia i różu wzbudziła tak gorące brawa. Brawa należą się jednemu z aktorów za perfekcyjne poruszanie się na szczudłach.

Wydarzeniem soboty będzie występ ukraińskiego teatru "Woskresjenie" w sztuce "Wiśniowy sad". Początek o godz. 21.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Głosowisko w MDK "Muflon" – zapisy

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (13) Dodaj komentarz

teessi 7-08-2009 23:54
A dlaczego zabrakło Pani Aliny Obidniak? Jak tego się nie wyjaśni, to ludzie będa spekulować, co takiego się stało.
Riposta 7-08-2009 23:58
Super fotorelacja! Mnie trochę rozczarowały spektakle... a może za daleko stałam ;)
~ 8-08-2009 9:04
Jestem bardzo rozczarowana spektaklem „Płonące laski cztery” Teatru Akt z Warszawy.Nudny ,przeciągający się na bardzo niskim poziomie ,jeżeli chodzi o wykonanie.Szkoda!
tom_ 8-08-2009 10:07
Rosjanie zrobili świetny spektakl. Tylko szkoda, że tak mało ludzi przyszło.
~Alice. 8-08-2009 10:20
do ~: "na bardzo niskim poziomie"?! co to ma wogule znaczyć?! Czy pan/i wie, jak wygląda spektakl na niskim poziomie?!Ja tam gratuluje aktorom. Czy pani sobie wogule wyobraża, jak trudno grać i być "połykaczem ognia"?! Jeszcze to ze sobą połączyć! A samo przedstawienie było bardzo zabawne. Widać, że wypowiada się osoba znająca na sztuce teatralnej :/
~ 8-08-2009 13:54
Ja tez się bardzo nudziłem podczas spektaklu „Płonące laski cztery” ,miejmy nadzieje ,ze dzisiejsze przedstawienia to nadrobią!
~karioka 8-08-2009 14:31
Bardzo podobały mi się Wędrujące Lalki Pana Pejo. Rewelacja. Jeżeli chodzi o drugi spektakl, to mało widziałam. Może organizatorzy pomyśleliby o jakiś telebimach, dla tych z tyłu stojących?
~zabobrzanin 8-08-2009 16:34
Fakt, niekiedy słabo widać (ale to też urok teatrów ulicznych;D) Nic nie przebije (przynajmniej tak mi się zdaje) holenderskiego teatru z zeszłego roku i przedstawienia Alicja w Krainie Czarów:) Dzisiaj nie mogę się doczekać Czechowa:) A co mnie wkurza? Dwie rzeczy. Zapomina się o Pani Obidniak. SKANDAL! Co jeszcze? Widzowie, którzy muszą sobie zapalić. Mam 26 lat i jak widzę, że gówniarz max 17, przychodzi, i podczas przedstawienia puszcza sobie dymka, to normalnie;/ No ale cóż, widać mleko pod nosem;)
~Management 8-08-2009 17:04
Do teessi; Pani Alina Obidniak ma prawo do letniego odpoczynku. I to zasłużonego. A jest daleko stąd. Po raz pierwszy, gdy istnieje festiwal jej nie ma. Bo zawsze go otwierała. Ale miło, że Ktoś o tę Pierwszą Damę Festiwalu Teatrów Ulicznych, tj. Cesarzową, się upomniał.
~:))) 8-08-2009 23:38
Spektakl Wędrujące Lalki Pana Pejo - rewelacja. Fotorelacja super- wiadomo zdjęcia TEJO i nasz vice wojewoda jaki przystojniacha /patrz zdjęcie nr. 29/ :)
teessi 8-08-2009 23:48
do ~Management - Dziekuję, moja ciekawość zaspokojona (i chyba nie tylko moja ;-))! Miłego wypoczynku dla Pierwszej Damy!
~Management 9-08-2009 19:36
Proszę bardzo. Powyższe zdjęcia tego Pana Tejo są znakomite!!! Ma ten Facet dobre oko (wiem, wiem, ma aż dwa) oraz bezdyskusyjny talent, nie ma co.
teessi 9-08-2009 23:35
Do Management - Ma wszystko tam gdzie potrzeba w podwójnej ilości. ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Laboratorium Szkła

Energetyczny prolog!

Ulica Tabaki gotowa

Spór o edukację seksualną

Laboratorium Szkła już działa!  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%