MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Plac przy stacji BP w prywatne ręce?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 4 marca 2009, 7:57
Aktualizacja: Czwartek, 5 marca 2009, 8:08
Autor: Angela
Fot. Angela
Wkrótce rozstrzygnie się kwestia sposobu zagospodarowania terenu przy stacji paliw BP w rejonie ulic Jana Pawła II – Mostowej. W planach jest tam budowa parkingu dla autobusów. Początkowo pieniądze na budowę miały pochodzić z zewnętrznych projektów. W ostatnim czasie placem zainteresował się prywatny inwestor, który obecnie prowadzi rozmowy z władzami miasta.

Inwestycja jest oczekiwana nie tylko przez kierowców autokarów, którzy w centrum miasta często nie mają gdzie zatrzymać pojazdu na dłużej, lecz także przez zmotoryzowanych, którzy narzekają na autobusy turystyczne stające przy chodnikach i blokujące ruch.

Jak mówi zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, Jerzy Bigus, do budowy parkingu dla autobusów przy ulicy Jana Pawła II przygotowane są już wszystkie niezbędne dokumenty oraz pozwolenie na budowę. Teraz brakuje tylko najważniejszego elementu – środków na realizację zadania.

Niewykluczone, że inwestycję przejmie prywatny inwestor, który w ostatnich dniach zainteresował się kupnem terenu. Według wstępnych informacji chciałby on wybudować tam nie tylko parking dla autokarów, prawdopodobnie komercyjny, ale również obiekt handlowo – usługowy z restauracjami i sklepami.

– Jest jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach tej propozycji – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Obecnie inwestor przedłożył nam swój pomysł zagospodarowania tego terenu. Wyniki tych rozmów powinny być znane w przeciągu najbliższego miesiąca.

W początkowej wersji pieniądze na budowę parkingu dla autobusów miały pochodzić z projektów współpracy transgranicznej Polska – Czechy. Na te pieniądze trzeba byłoby jednak jeszcze poczekać, co najmniej do przyszłego roku.

– Nie złożyliśmy żadnego wniosku na budowę parkingu przy stacji BP, ponieważ jak na razie nie kwalifikuje się on do żadnego projektu, a poza tym nie mamy partnera, który chciałby Się włączyć do projektu po drugiej stronie. Przez cały czas szukamy jednak sposobu pozyskania tych pieniędzy. Jeśli teren nie znajduje się w pobliżu jakiś zabytków, trudno pozyskać na niego pieniądze. Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie mogą pojawić się jakiś nowe rozwiązania – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik Wydziału Funduszy Unijnych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Stalowe rumaki w Karpaczu

Nie ma rady na wandali?

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~... 4-03-2009 8:57
... nowe rozwiązania... jasne:/ Miasto będzie się cackało z tym terenem tak jak z budową basenów... Jeśli ktoś chce coś zrobić z tym terenem to czemu nie? Bo jeśli miasto będzie rozkręcać ten "interes" to pewnie jeszcze przez 15 lat plac będzie służył jedynie do wywożenia nadmiaru śniegu...
~Ale... 4-03-2009 9:00
tam nie można wybudować sklepów i restauracji! Dokumenty przygotowane przez miasto wyraźnie wskazują, ze ma tam być parking. Jest taki zapis budżetowy i zapis w WPI. Prezydent nie może tego gruntu o tak sobie, przekazać...
~przewodnik 4-03-2009 9:11
Budowa parkingu dla autobusów w tym miejscu jest rozrzutnością! Sam grunt jest zbyt atrakcyjny inwestycyjnie, by robić tam parking. Autokary mogą bez problemu za 10 zł parkować 100 metrów dalej, na dworcu PKS (tak jest on także oznakowany od wjazdu do JG; można tam także tanio zatankowac paliwo albo umyć autobus). Pusty plac do parkowania jest też przy rozwidelniu Podwale/Mostowa/Os.Robotnicze. Jestem przewodnikiem i pilotem - zazwyczaj wysadzam ludzi na miejscach do tego przeznaczonych i oznakowanych jako przystanki dla autobusów turystycznych do 10 minut: przystanki MZK na Podwalu, Bankowa/Krótka (szkoda, że kierowcy osobówek nie potrafią czytać znaków drogowych i zastawiają to miejsce pod NBP). A kierowca jedzie sam na PKS albo do hotelu, gdzie mieszka grupa. Potem o umówionej godzinie wraca do punktu spotkania. Lepiej byłoby się zastanowić nad parkingiem dla autokarów w Cieplicach. Tam jest tylko jedno jedyne stanowisko pod hotelem Cieplice i placyk za Parkiem Norweskim. A jak ruszy Aquapark... :-))
~Ludwik 4-03-2009 9:18
Dlaczego zawsze w imieniu Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wypowiada się zastępca ? Kto jest szefem ? Może to ktoś znany :)
NICpoŃ 4-03-2009 9:24
Tylko, żeby z tego obiektu handlowo - usługowego nie wyszła znowu galeria handlowa - bo będzie kolejny kwas jak z grodzką
rymcycymcy 4-03-2009 9:35
Na razie jest tam nazwożone tyle śniegu, że możnaby urządzić wystawę bałwanów ... ;)
~tutejszy 4-03-2009 9:55
a jakie są zapisy planu w tym miejscu? Podanie tych zapisów może przerwie te spekulacje o galerii!?!
~Rudebwoy 4-03-2009 10:05
Zróbcie konkurencję dla McDonald'a i wybudujcie KFC :) to byłoby najlepsze!
~Arno 4-03-2009 10:09
Dyrektorem jest pan Wandzel, ale widocznie jest zbyt ważny, żeby się wypowiadać dla mediów. W każdym razie, obydwaj to wybitni specjaliści od pozapadanych studzienek. Bez tego nie odbiorą żadnej roboty... Nie może przecież być tak, że auto jedzie po nowej nawierzchni i nic nie naparza po zawieszeniu...
~ed 4-03-2009 10:30
zamiast zrobić coś dla ludzi w samym centrum miasta to oni chcą zastawić autobusami podczas gdy kawałem dalej jest wielki plac PKSu z niezbędna dla kierowców infrastukturą. Poza tym nie jesteśmy Krakowem - ile tych autobusów turystycznych dziennie tu przyjeżdża? Ktoś w ogóle sie nad tym zastanowił? Już trace nadzieje że ludzie którzy decyduja o takich inwestycjach choć trochę myślą
~Ryba. 4-03-2009 10:51
Proponuje zrobic tam ladowisko dla helikopterow.
~Trempek 4-03-2009 11:35
To zapewne będzie jakis markeciak z restauracja i kawalek placu do parkowania - ten inwestor to tylko czary -mary , nie ma zatem wątpliwości że parking ktory będzie wygodną przykrywka do galeri i markeciaka.Potem zmieni sie plany - tak jak to uczynil Miler i inni - kupili grunty jako mieszkaniowke - tanio , potem przefarbowali na handel - drogi i juz wyciągnali gruba kase na dzień dobry.A historia sie powtarza.
~xxx 4-03-2009 13:00
W tamtym miejscu powinien jak najbardziej powstać parking. Ale zdecydowanie dla autobusów i cieżarówek. Nie powinien być zbyt duży. Powiedzmy że na 5 Tirów i na 5 autobusów. Dodatkowy parking powinien również powstać za Statoilem. Tam teren w ogóle nie jest wykorzystywany. Na żadne inne cele się nie nadaje bo w lecie jest nie raz zalewany, ale na parking powinien być w sam raz. Dla osobowych mamy parking wielopoziomowy. Oprócz tego w niektórych miejscach powinny powstać przystanki na których autobusy z turystami mogły by się zatrzymywać na 5 minut ( wszyscy wysiądą a autobus odjedzie na parking). Takim miejscem powinien być przystanek na Bankowej, Podwalu, Teatrze, Sygietyńskiego ZUS. Oprócz podwala pozostałe zatoczki dla autobusów MZK powinny zostać zdecydowanie powiększone, wydłużone. Wszyscy mówią o autobusach. Dziwi mnie że nikt nie myśli o Tirach. Przez Jelenią Górę przejeżdżają setki dziennie. A kierowcy też ludzie, też by chcieli zaparkować blisko miasta żeby wyskoczyć na zakupy itd.
~iris 4-03-2009 13:33
Nie ma podstaw do zaufania, że jakiekolwiek decyzje podejmowane w sferze mienia publicznego są wolne od korupcji. Ta będzie już zawsze, jeśli nie będzie jawności, jeśli nie będzie pełnej przejrzystości w działalności urzędników, przede wszystkim tych, sprawujących funkcje kierownicze. Niestety, i urzędnicy i politycy sami pogłębiają negatywną ocenę swojej działalności. Dziś polityk, a także urzędnik na stanowisku kierowniczym, dla przeciętnego mieszkańca Jeleniej Góry - to złodziej. Nie tylko przykra powinna być taka ocena politykom i urzędnikom, również mieszkańcom. A to dlatego, że na co dzień jesteśmy leniami, czekamy aż ktoś inny poruszy i załatwi sprawy publiczne, nawet te najdrobniejsze. Kredyt zaufania udzielony obecnej ekipie już się wyczerpuje, bo nie widać dążenia do zwiększania pola jawności działania, do polepszania jakości robót na mieniu komunalnym, do poprzedzania swoich działań informowania o tym społeczeństwa. Dziś dochodzi kolejny przykład - tego placu - opisanego we wstępie do dyskusji. Wciąż man nadzieję, że będzie lepiej, chociażby i dlatego, że prasa lokalna już mniej goni za sensacyjkami i zaczyna zajmować się sprawami obywatelskimi. Brakuje tylko konsekwencji w powracaniu do raz podjętych tematów i do "autorskich" podsumowań poszczególnych dyskusji przez samych dziennikarzy lub inne autorytatywne osoby. Proszę zauważyć, że na forach dyskusyjnych jest co raz mniej bełkotu. Brakuje przede wszystkim wypowiedzi osób publicznych i w tej sprawie szanowna Redakcja Jelonki powinna konsekwentnie te osoby zapraszać do "tablicy". Zapewne będzie chęć odmowy, bo z osobami anonimowymi "nie ma co polemizować!!"
~Arno 4-03-2009 14:12
Dyrektorem jest pan Wandzel, ale widocznie jest zbyt ważny, żeby się wypowiadać dla mediów. W każdym razie, obydwaj to wybitni specjaliści od pozapadanych studzienek. Bez tego nie odbiorą żadnej roboty... Nie może przecież być tak, że auto jedzie po nowej nawierzchni i nic nie naparza po zawieszeniu...
~Arno 4-03-2009 14:54
Dyrektorem jest pan Wandzel, ale widocznie jest zbyt ważny, żeby się wypowiadać dla mediów. W każdym razie, obydwaj to wybitni specjaliści od pozapadanych studzienek. Bez tego nie odbiorą żadnej roboty... Nie może przecież być tak, że auto jedzie po nowej nawierzchni i nic nie naparza po zawieszeniu...
rymcycymcy 4-03-2009 17:29
Zróbcie tam konkurencję dla McDonalda ...np spalarnię ...a lepiej smażalnię odpadów ! ;)
~gh 4-03-2009 20:31
Zapis w planie jak rada zechce może zmienić ino musi chcieć . Obiekt na filarach, parking na poziomie ziemi, wejście po chodnikach /pochylniach ruchomych, filozofia żadna, pomysł darmo. Qrna rozruszajcie to miasto, nim wszyscy ludzie umrą z nudów i ostatni zgasi światło przed sezonem turystycznym !!! Jedyne co wtym mieście się dzieje, to polowanie na źle zaparkowane auta przez dzielnych rycerzy ze Straży Mniejskiej.
~Monet 4-03-2009 22:02
Po jaką cholerę tam parking? Mało miejsca w mieście jest? Dworzec PKS w ponad 50% jest nie wykorzystany - nie można tam zaparkować autokaru? Śmiem twierdzić iż jest to nawet lepsze miejsce do zaparkowania autokaru niż plac koło BP. W tamtym miejscu można zrobić coś znacznie lepszego, pożyteczniejszego dla mieszkańców - choćby nawet to głupie KFC.
~blee 4-03-2009 23:01
Drodzy komentujący, plac przy PKS jest przeznaczony do zabudowy przez wielki supermarket połączony z galerią handlową. Dlatego w tym miejscu miał być parking dla autobusów a nie market... widać siła pieniądza jest większa niż siła rozumu i teraz będzie market na PKS i market na parkingu :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Śmierć na żwirowni

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Rodzice oburzeni pismem wójta

KSWiK bez Podgórzyna?  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
643
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%