MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

PKP jak pies ogrodnika

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Niedziela, 1 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 1 kwietnia 2007, 13:55
Autor: TEJO
Fot. KDR
Entuzjaści kolejnictwa ze stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne nie bez zgrzytów odmalowali w sobotę część dworca w Karpaczu.

Modernizacja nie spodobała się… urzędnikom jednego z oddziałów PKP, do którego należy infrastruktura przewoźnika.
– Właściciel obiektu, którego bezskutecznie zapraszaliśmy do wsparcia akcji, interweniował chcąc uniemożliwić nam przeprowadzenie tej społecznej inicjatywy. Zagadką pozostaje, czego w tak absurdalny sposób chciała bronić dyrekcja Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP we Wrocławiu – pytają Adriana Kostka i Rafał Gersten z KDR.

Karkonoskie Drezyny Ręczne wielokrotnie proponowały nieodpłatne zabezpieczenie i ochronę obiektu dworca. Jednak PKP wyraźnie nie były zainteresowane ani poprawą estetyki ani stanu technicznego budynku, który przez 7 lat popadał w ruinę.

Ofiarą podobnej „troski” tej najbogatszej firmy w Polsce padły inne obiekty kolejowe Dolnego Śląska, m.in. stacja w Jakuszycach czy Lubawce, przekazana
gminie dopiero wtedy, gdy koszty zabezpieczenia budynku przekroczyły jego wartość.

Jak zauważają karpaccy entuzjaści kolejnictwa PKP posiada ponad 6 mld złotych zadłużenia, którego obsługa kosztuje podatników ponad 700 mln zł rocznie. Jednak firma w absurdalny sposób wydaje pieniądze na interwencje przeczące zdrowemu rozsądkowi.
– Gdyby wszystkie środki wydawane przez właściciela nieruchomości na zwalczanie drezyniarzy w Karpaczu, przeznaczyć na zakup farby, można by nie tylko pomalować dworzec w tym mieście ale wyremontować również inne niszczejące obiekty – podreślają Adriana i Rafał.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie pomalowało dworzec za pieniądze zarobione dzięki karpaczanom oraz turystom, którzy w ubiegłym roku odwiedzili miasto pod Śnieżką i skorzystali z przejazdów drezyną ręczną po części torowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zniknęły kolejne wraki

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Rozbudowa szpitala  

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~kom17 1-04-2007 14:15
Czy ludzie z PKP mogą zrozumiec że otwarcie tej lini kolejowej bedzie atrakcją dla turystów. Jeżeli nie otwieraja takiej linii to niech dadzą to (mozna odsprzedac za 1 zł) dla władz Karpacza a oni pewnie beda wiedzieli jak i co trzeba zrobić.
~kolejarz 1-04-2007 15:22
Ktoś chciał kupić za grosze,teraz musi się wycofać,a ktoś zpkp nie dostanie kieszonkowego.
~janowiczanin 1-04-2007 15:44
a w janowicach dworzec kolejowy wyglada ja dzien po wojnie!nawet drzwi od zewnetrznej strony zabite sa deskami!a cala reszta to ruina!moze ktos wezmie sie za ten obiekt???zeby nie straszyl turystow!
~seeee 1-04-2007 16:40
no stacja w Jakuszycach to piękny przykład dbałości o swoje obiekty prez pkp !!!!!!!!!!1
~Anna 1-04-2007 17:43
Niestety wszystkie stacje tak wygladają,a zakład Nieruchomośći nic nie robi i to od wielu już lat.Wszystko niszczeje,a młodzież odwiedzająca dworce jeszcze dokłada do tego swoje malunki na ścianach i oknach.Jest to przykre,szczególnie,że tylu turystów nas odwiedza,a my musimy się wstydzić.
~Jeleniogórzanin(T) 1-04-2007 17:59
Mimo że PKP potrafi wszystko doprowadzić do całkowitej ruiny, to trzeba pogratulować chęci, zapału i wszelkich wysiłków entuzjastom kolei, którzy nawet najskromniejszymi środkami doprowadzają obiekty do przyzwoitości.Brawo!Niech obiekty kolejowe trafiają w ręce miłośników, a kolej odzyska swój blask i przyniesie wiele radości turystom.
~:-) 1-04-2007 18:36
co PKP zrobiło z przepięknym gmachem dworca w Lubawce! nie trzeba szukać daleko,wystarczy przejechać się pociągiem do Szklarskiej , zaczynając od zabitego dechami dworca w Cieplicach obiekty w coraz straszniejszym stanie .Brawa dla entuzjastów z Karpacza.
~do janowiczanina 1-04-2007 19:13
Dzień po wojnie dworzec w Janowicach wyglądął kwitnąco. Jak się okazuje władze PKP niszczą skuteczniej niż bomby. I to własne obiekty ! może to piąta kolumna ?...
~rys 1-04-2007 19:22
Zapewnie polskim zwyczajem prywatyzacji nastepna czesc majatku panstwowego jest przygotowywana dla strategicznego inwestora.
~Turyta 1-04-2007 22:58
Dziekuje wam, super akcja, a to PKP to wysadzic, nie ma znaku hitlerowskiego, pieknie teraz wyglada. Gratuluje wam i trzymam kciuki by was ktos docenil!
~student 1-04-2007 23:15
Brawo ADA! pokażcie, ze jak ktos chce i ma czas to potrafi zrobic coś pożytecznego! trzymajcie tak dalej!
~anna 2-04-2007 0:25
w maju jade zobaczyc to cudowne miejsce i przejechac sie drezyna.Slowa uznania dla pomyslodawcow i realizatorow tego przedsiewziecia.
~gonić draństwo 2-04-2007 1:08
Do Kom17. Dlaczego tych urzędasów nazywasz ludźmi? Przecież nic nie wskazuje na ich człowieczeństwo oraz posiadanie choćby odrobiny rozumu. Prędzej należy tych nierobów zapytać o powody ich antyspołecznego działania, a domyślać się trzeba, że ktoś miał obiecane pieniądze (ŁAPÓWĘ !!!), która mu w tej sytuacji uciekła przed nosem. Może by tak ktoś z CBA lub z policji na to a...litycznie spojrzał? Co na to panowie KP w Karpaczu?
~lx 2-04-2007 8:23
Problem w tym, że stowarzyszenie chyba nie bardzo legalnie korzysta z infrastruktury PKP (np. torowiska do organizacji przejazdów drezyną). To i co dziwić się właścicielowi, który musi płacić podatki, że się wkurza jak ktoś żeruje na jego majątku. A swoją drogą to lepiej byłoby to co nikomu niepotrzebne dać tym, którzy by to "coś" zagospodarowali (legalnie).
~miejscowy 2-04-2007 10:36
do lx : czy legalnym nazwiesz działanie urzędasów z PKP wyciągających pieniądze z naszej kieszeni na opłacanie długów powstających na skutek ich niefrasobliwości lub przestępczego działania? Zamiast oddać państwu to, co im nie potrzebne i przynosi straty, usilnie dzierżą to nadal, aby uzasadniać swe dalsze trwanie na wygodnych stołkach, w dodatku i tak na koszt tych, którzy chcą to naprawić i z pożytkiem dla innych użytkować.
~xyz 2-04-2007 10:41
Dyrekcja PKP jest jak beton nic do nich nie dociera, jednak zapominają że jak na razie to utrzymują się z dotacji a te są z naszych podatków. Straż Miejska może zmusić szarego obywatela do dbania o wygląd posesji a dlaczego by nie PKP o dworce i tereny przyległe. A z tego co wiem to od posesji jest jakaś odległość do zagospodarowania !!! - torowiska też a nie trawą zarastają np w MYSŁAKOWICACH
~przybysz 6-04-2007 20:04
Do Janowiczanina - nie obrażaj poprzednich gospodarzy dolnośląskiej kolei. Dzień po wojnie, kochany, Janowice to była śliczna urocza stacyjka zadbana, odmalowana, jak z pocztówki. Smutne ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstają pola nadziei

Finisz remontu szpitala

Debata o odpadach

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
190
Tak
38%
Nie
52%
Nie wiem
9%