MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

PiS chce dymisji zastępcy prezydenta miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 czerwca 2013, 12:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 14:17
Autor: Angela
Fot. Angela
– Hubert Papaj był odpowiedzialny za wdrożenie nowej ustawy śmieciowej i od początku robił to bardzo nieudolnie, dlatego powinien ponieść konsekwencje – mówili dzisiaj (14.06) na konferencji prasowej przedstawiciele jeleniogórskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli do prezydenta Marcina Zawiły wniosek o odwołanie swojego zastępcy.

Jak mówił Krzysztof Mróz, przewodniczący klubu, nieudolność Huberta Papaja była wykazywana przez radnych PiS-u od samego początku wdrażania nowego systemu gospodarowania odpadami. Oliwer Kubicki wymieniał m.in. brak informacji o nowych zasadach zbiórki odpadów, zbyt późno i chaotycznie rozsyłane deklaracje z błędami formalnymi (podanie w deklaracjach trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego) i wiele innych. Ireneusz Łojek zarzucał władzom miasta podanie nieprawdziwych informacji co do kwoty przeznaczonej na trzyletni odbiór śmieci w wysokości 37 mln zł.

- W budżecie zapisano kwotę 52,5 mln zł, więc z czego wynika ta różnica i w ogóle skąd się wzięło te 37 mln zł? – pytał radny Ireneusz Łojek. – Jako klub wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że tak wysokie stawki ustalone za odbiór odpadów spowodują windowanie cen przez potencjalnych wykonawców. Nasze słowa się potwierdziły. Unieważniono przetarg, a kolejny, który zostanie rozstrzygnięty z końcem lipca br. też nie gwarantuje niższych cen. Teraz pytamy: kto od 1 lipca br. będzie odbierał śmieci od mieszkańców i na jakiej podstawie prawnej? – pytał radny.

W słowach krytyki nie przebierał też Oliwer Kubicki, który mówił, że wszystkie obietnicy i zapewnienia prezydenci mogą sobie włożyć „między bajki”.

- Zapewniano cały czas, że mieszkańcy zapłacą mniej po przetargu, ale teraz dokładnie widać, że władza robi mieszkańcom wodę z mózgu – mówił Oliwer Kubicki.

Rafał Szymański podkreślał, że ktoś musi odpowiedzieć za ogólny bałagan związany z wdrażaniem nowej ustawy śmieciowej, bo nie jest to pierwszy przypadek chaotycznego działania.

- W Warszawie po unieważnieniu przetargu na obiór śmieciu, odwołano zastępcę prezydenta, u nas też jest wiele niejasnych sytuacji i nie chodzi tu już tylko o śmieci – mówił Rafał Szymański. – Miasto z rocznym opóźnieniem uchwaliło program ochrony zwierząt i wówczas też nikt nie poniósł konsekwencji. PO w oczy kpi sobie z prawa, dłużej tak być nie może – dodał radny.

Na podstawie tych wszystkich argumentów radni PiS przygotowali wniosek o odwołanie prezydenta Huberta Papaja z piastowanej funkcji. Dzisiaj ma on trafić do prezydenta Marcina Zawiły, który odmówił komentarza w tej sprawie i skierował nas do swojego rzecznika.

- Wszelkie mianowania i odwołania zastępców są w niepodzielnej gestii prezydenta – powiedział nam Cezary Wiklik, rzecznik prasowy UM w Jeleniej Górze. – Trzeba się będzie zastanowić w którym elemencie zaszły, jeśli zaszyły, niedoskonałości. Problemem nie jest jednak to, kto jest winny, ale to jak poprawić sprawy niedoskonale załatwione i to jest na pewno pierwszą troską prezydenta. Jesteśmy po rozmowach z prezesami spółek, które odbierają odpady obecnie i zajmą się tym również po 1 lipca, aż do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu, niezależnie od tego kiedy to nastąpi. Mieszkańcy nie odczują żadnych problemów, wręcz odwrotnie. Będą sukcesywnie uzupełniane pojemniki na odpady biodegradowalne i odpady segregowane oraz gniazda. Nie widzę tu żadnych ograniczeń prawnych – dodał Cezary Wiklik.

Tak więc dla mieszkańców nic się nie zmieni poza cenami, które od 1 lipca będą już nowe (18 zł za śmieci segregowane i 28 za zmieszane), ale jak zapewnia rzecznik UM, być może różnica zostanie mieszkańcom zwrócona.

- Ustawa sejmowa blokuje wszelkie samorządy w taki sposób, że gdyby teraz wróciły one do cen, które obowiązują do dnia 30 czerwca, mieszkańcy musieliby składać kolejną, a po rozstrzygnięciu przetargu – trzecią deklarację – wyjaśnia Cezary Wiklik. – Takiej historii trzykrotnego składania deklaracji nikt nie byłby w stanie wytrzymać. Dlatego prezydent rozważa, w jaki sposób zwrócić tę różnicę pieniędzy – dodaje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Boże Ciało w Bazylice Mniejszej

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~to sem jo 14-06-2013 12:24
PiS to se moze chciec
~ja wytrzymam 14-06-2013 12:31
ja wytrzymam Panie Wiklik składanie deklaracji , bo na razie to muszę zapłacić dwa razy tyle co poprzednio. miałem ok 60 teraz będzie 140 zł. dzięki za obinżkę!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 14-06-2013 12:35
to on także jest głównym sprawcą podwyżek cen mzk
~w13 14-06-2013 12:49
pis może chcieć ...ale odwołanie to pomysł który wszyscy popierają z każdej strony i to za całokształt /także za samoobronę/ale jeśli ktoś chce bronic papaja nich się ujawni
~ 14-06-2013 12:52
PO kpi sobie z ludzi. Takie rozstrzygnięcie przetargu (gdy tylko pojawi się nowy konkurent) dawałem w ciemno. To tylko obywatel jak nie zastosuje się do uchwał (np. UM JG) poniesie konsekwencje karne i skarbowe. Urzędnik na odpowiednim stanowisku a jest z PO za podobne dostaje premię. Za niedługi czas zobaczymy ile dostanie. Można pluć im w oczy a oni powiedzą, że deszcz pada.
~brawo! 14-06-2013 13:07
W końcu ktoś dostrzegł źródło problemów w naszym mieście. Nie zamienimy Zawiły na Papaja, już teraz trzeba pokazywać co przyszły kandydat PO na prezydenta wyprawia. Papaj musi odejść!
~ 14-06-2013 13:15
Ludzie którzy rządzą tym miastem,jakby mieli choć trochę ambicji i honoru sami by się usuneli poza bramy Jeleniej Góry.Ale od kogo tu wymagać?????
~brawo 14-06-2013 13:15
Brawo PIS. Nareszcie ktoś zdobył się na odwagę. Już za dużo tych pomyłek celowych i niezamierzonych, gaf i potknięć, zaniechań i zaniedbań, słowotoku i suchego potoku, lapsusów i sprostowań, wyjaśnień i pokrętnych interpretacji, braku konkretów i kunktatorstwa, pseudouczonych wywodów i mundrych min...
~ 14-06-2013 13:19
POPIERAMY
~ 14-06-2013 13:21
odwołać PIS.
~ 14-06-2013 13:24
ceny takie wysokie bo firmy które startują walą ceny z kosmosu i tu pies pogrzebany, każdy chce zarobić
~gość II 14-06-2013 13:35
No proszę, ekonomista Wiceprezydentem i macie skutki. Papaj musi odejść.
~ 14-06-2013 13:41
Co to znaczy" być może różnica zostanie mieszkańcom zwrócona" pragnę zwrócić uwagę na fakt, że właściciele we wspólnotach mieszkaniowych indywidualnie składali deklaracje z różną stawką. Zawieszenie w próżni nie wiadomo ile potrwa, byłam naiwna i zadeklarowałam 28,00zł gdyż w molochach trudno o segregację a ci cwańsi zadeklarowali po 18,00zł i cieszą się teraz
~kadrowa 14-06-2013 13:46
Wielkim sukcesem Pana Prezydenta było odejście Zofii Czernow. Teraz pora na następny krok.
~dirt 14-06-2013 13:51
Papaj - chyłkiem w podskokach sio! Arogancki z Samoobrony przebrany w błyszczący wiejski garnitur i chęcią na gazy łupkowe. Takich ludzi trzeba wywieźć daleko stąd na taczkach
~adamjg 14-06-2013 13:52
Brawo! Nareszcie ktos prawde powiedzial! Potrzeba nam zmian!
~ 14-06-2013 14:06
PO czy PIS, a może komuchy, którzy przez lata nas oszukiwali.Jak walczyli o władze a chodzi mi o SLD to obiecywali cuda w tym Kalisz, ŚP Szmajdziński i cały wesoły autobus a jak wygrali to nas jeleniogórzan olali, czy to jest alternatywa? nie sądzę politycy jak akwizytorzy obiecają wszystko bo dla nich prowizją jest koryto, które pozwoli na ustawienie siebie i swojego otoczenia na jakiś czas,a zasada jest prosta po nas to chocby potop reszta się nie liczy,może mi ktoś poda jeden przykład ukaranego polityka za niegospodarnośc, nepotyzm czy kłamstwo wyborcze,teraz patrzcie na Rokitę jakie to są chorągiewki jak był w PO to pluł na resztę i uwaga co się dzieje SĄD jest be bo ukarał go za opluwanie bez dowodów, a reszta kliki razem solidarnie robi zrzute na biedeka, który pluje na POLSKĘ KPINA!
~ 14-06-2013 14:12
Zmiana jest konieczna to nie ulega wątpliwosci ale zamiana PO na PIS to jast tak jakby zamienił stryjek siekierkę na kijek, potrzebne są osoby zupełnie nowe, które nie walczą o stołek. Ale czy to jest możliwe? Nie wiem czekam na propozycję i widzę już takie osoby ale chyba nie dadzą rady się przebic przez tą stygnącą galaretę
~Derik 14-06-2013 14:21
Po raz pierwszy zgadzam się z politykami PiS. Mam natomiast uwagę do p. Wiklika - na naprawę spartolonego okresu przygotowań do wdrożenia w życie ustawy o śmieciach jest już za późno. Nie ma się również nad czym zastanawiać. Wszyscy wiedzą kto i co spartolił. I tego kogoś należy wyrzucić na bruk. W normalnym zakładzie pracy taki pracownik byłby już dawno byłym pracownikiem. Proszę nie kłamać, że zastanawiacie się jak zwracać pieniądze. Nie macie takiej prawnej możliwości. Ja to wiem od dawna, a wy się zastanawiacie teraz? Co mam zrobić od 1 lipca ze śmieciami - moja umowa z odbiorcą wygasa 30 czerwca? Od 1 lipca za odbiór śmieci odpowiada gmina i tego będę wymagał. Guzik mnie obchodzi, że nie jesteście przygotowani. Żądam realizacji zapisów ustawy. Tak samo jak wy żądacie opłat.
~Max_Payne 14-06-2013 14:26
Popieram inicjatywę PIS-u, należy odwołać Pana Papaja. Jak napisał jeden z moich przedmówców PO kpi sobie z ludzi a TY Narodzie drogi udajesz ślepca !!!
~Obywatelka 14-06-2013 14:27
Tak trzymać. Prawo i Sprawiedliwość ma rację :)
~ 14-06-2013 14:28
W Jeleniej Górze prace nad wdrożeniem ustawy śmieciowej są dokładnie takie same jak te nad SKM.
~ 14-06-2013 14:42
do przedmówcy Derik, masz 100% rację ja również o tym pisałem przy okazji informacji o unieważnionym przetargu, Papaj podaje konto a ja zobaczę w lipcu jak będą wywozili śmieci, opłatę należy wnieśc do końca lipca zgodnie z deklaracją więc będzie czas na ocene współpracy z gminą, jest połowa czerwca jestem ciekaw kiedy gmina zaopatrzy mnie w kubły lub worki do segregacji śmieci.
~ 14-06-2013 14:48
brawo, oliwer!!
~pytek 14-06-2013 14:56
A przepraszam, gdzie ja będę mógł w takim razie wrzucać posegregowane śmieci po 1 lipca... Bo chyba nie w ten sam kubeł, w który wrzucane będą te nieposegregowane...? A może pod ratuszem ustawią jakieś mega pojemniki na tzw. okres przejściowy ;)
~Jerzy K. 14-06-2013 15:00
co to za dziki kraj? co za władza? która nie potrafi załatwić sprawy śmieci, jak mogą tacy ludzie decydować o funkcjonowania miasta i jego mieszkańcach, jak mają problem z wydaje się prostym zagadnieniem jak śmieci, ale na pocieszenie dodam, że takich nieudolnych mamy więcej, a zaczyna się od Rady Ministrów
~pikuś 14-06-2013 15:10
Papaj jest szefem. Complex jest tylko nominowaną Twarzą. On nie ma pojęcia o niczym. W gruncie rzeczy to dobry dobry człowiek, ale zupełnie nie nadający się na stanowisko samorządowe. Wzorem Warszawki- Papaj powinien zostać zdymisjonowany ! Stałoby się zadość emocjom Jelenidziurzan!
~ 14-06-2013 15:32
No co ty Zawiła wysłał chłpca do bicia żeby go wytłumaczył no i arogant wyjaśnił, że tylko "jaśnie wielmożny twu pan morgrabia" Zawiła może wykopac swojego koleszke a jak się nie podoba to "fora ze dwora"... dla niewtajemniczonych przytoczyłem dwa cytaty klasyka z Janosika i Nad Niemnem
~lillamay 14-06-2013 15:37
Nie jestem zwolenniczką PIs-u ale w tej kwestii mają rację. Hubert Papaj jest skrajnie nieudolnym karierowiczem.Brak mu podstawowej wiedzy z dziedziny prawa samorządowego i wielokrotnie mogliśmy zobaczyć jego wpadki. Szkoda tylko, że za jego błędu muszą płacić mieszkańcy !
~ad 14-06-2013 15:57
cała zabawa polega na tym na ile wydymać mieszkańców miasta na cenie śmieci,miasto daje 37mln za wywóz a dostanie o wiele więcej,zainteresowane strony tz.miasto i mpgk spotkają się w połowie drogi cenowej,miasto zarobi na mieszkańców kilka mln. i będzie na pensyjki dla radnych i kolesi,.....tylko chodzi o kasę
~3 x tak! 14-06-2013 16:37
dla dymisji papaja! uwolnić miasto od tego typka!
~miki_grosz 14-06-2013 17:06
W coraz większej ilości spraw zgadzam się z PiS. Się porobiło. Popieram!
~lolzie 14-06-2013 17:24
słusznie! Kolejny dowód na to, że radni PiS są najbardziej kompetentni w tej RM.
~Wqrwiony 14-06-2013 18:15
Nigdy nie popierałem PIS ale teraz będę na nich głosował tylko po to żeby rozliczyli tych nieudaczników którzy zamiast reprezentować interesy mieszkańców próbują nas łupić.
~? 14-06-2013 18:15
chodzenie do kina Wrotniewskiego z kol.z PiS przynosi rezultaty?
~miki_grosz 14-06-2013 18:17
W coraz większej ilości spraw zgadzam się z PiS. Się porobiło. Popieram!
~Poliglotka 14-06-2013 18:17
- W Warszawie po unieważnieniu przetargu na obiór ŚMIECIU, odwołano zastępcę prezydenta, u nas też jest wiele niejasnych sytuacji i nie chodzi tu już tylko o śmieci – mówił Rafał Szymański. Polska język TRUDNA JĘZYK....
~RP Podziemna 14-06-2013 18:20
do Wiklika: ble ble... Problemem nie jest jednak to, kto jest winny, ale to jak poprawić sprawy niedoskonale załatwione ..... - JAKBYM PARTIE pzpr SLUCHAL! typowe komunistyczne podejscie, dbane o wlasna dupe, sciemnianie i zero odpowiedzialnosci, by zylo sie lepiej!
~maj 14-06-2013 18:37
TAK JEST ! P.Papaj do dymisji ! Jak to jest, ,ze "Ratusz" , właściciel spółki miejskiej zrzuca winę na firmy startujące do przetargu? Przecież to kierowca decyduje dokąd jedzie samochód, a nie odwrotnie ! Skoro w Ratuszu podali, ze mają 53 mln , to czego się spodziewali ? firmy wzięły kalkulatory i wyliczyły odpowiednie stawki ! A teraz Ratusz mówi, że to wina firm ! A po drugie, w strategii rozwoju z 2007 r. mają zapis, że do 2012 roku mieszkańcy mieli być wyedukowani w kwestii recyklingu, mieli też przez te 2 ostatnie lata "maglować" temat do znudzenia ! A tymczasem, co zrobili ? na 2 m-ce przed wejsciem ustawy w życie zabrali się w chaosie do roboty ! Tak jest! p. Papaj musi odejsc !!Ale prezydent miasta też nie jest bez winy, bo to On ma dyscyplinować i rozliczac swego zastępcę ! Panow
~jeloniasty 14-06-2013 19:41
dużo ludzi krzyczy: brawo PIS !!! Będę głosował na PIS !!! Tylko dlatego że złożyli wniosek o wywalenie zastępcy Zawiły?? A co oni zrobili w sprawie śmieci? Gdzie byli jak powinni wszyscy te sprawy poruszać na zebraniach? Według mnie powinni wywalić z roboty cały ratusz. Za całokształt....
~Mieszkaniec 14-06-2013 20:02
Choć mój głos 2010 nie był na PO, choćby nie wiem co, nie będę głosować na PiS. Wiadomo, że rządy PO to po prostu wybranie przez większość mniejszego ZŁA. Nie było kogo wybrać. I tyle.
~Platfi 14-06-2013 20:13
Hanna Gronkiewicz-Walz wiedziała, że nie uratuje własnego tyłka, gdy nie wyrzuci nieudolnego zastępcy. Obniżyła też ceny śmieci o połowę, do czasu wyjaśnienia całego zamieszania. Czy Zawiła będzie się ratował siebie i swoją partię tak jak ona, czy pozwoli by pisiory wygrały następne wybory? Nie wiem. Obawiam się że nie zrobi nic, a wyborcy za rok wywiozą nas na taczkach.
~cdr 14-06-2013 20:27
@ jeloniasty -> gdzie był PIS? Protestował przeciwko stawkom jakie narzuciła za śmieci PO. Sięgnij do archiwum Jelonki. A że mieli mniejszość i zostali przegłosowani? To dzięki twoim głosom na PO, więc możesz pluć sobie w brodę.
~j.s. 14-06-2013 20:46
A CO Z EDUKACJĄ - JAK SEGREGOWAĆ?; jest połowa czerwca, podejrzewam, iż większość mieszkańców chce płacić mniej za śmieci i chce je segregować, ale jak?????????????????????? A co to są te ,,gniazda" i gdzie się one usadowiły?????
~do Kaflika 14-06-2013 21:00
Czy ktoś wie dlaczego brakuje tutaj komentarza prawej ręki Papaja pana M. Kaflika? Wszędzie pisze, a tu zamilkł dlaczego?
~mafia 14-06-2013 21:31
Fakt Pan Papaj chodzi w świecącym garniturze aż go widać z daleka ale jako obywatel jest ok tylko wykonuję powierzone mu cele od PO. A co do komuny ludzie nie pamietacie że za komuny były wczasy, wczasy pod gruszą , kolonie dla dzieci fakt że były kartki ale każdy miał pracę i starczało na wszystko, mieszkania z zakładów pracy a teraz co macie ? Wielkie \"G\"
~... 14-06-2013 21:58
W Warszawie będzie referendum!. Odwołają Gronkiewicz-Walz. Widzicie, że jak się chce to można... U nas też tak powinno być!. Ale jak się tylko ryczy przed komputerem, zamiast złożyć podpis, to niestety nic się nie zmieni...
~jajko 14-06-2013 22:09
ALE DZIADOWNIA W TYM NASZYM RATUSZU
~Rt 14-06-2013 22:15
1 lipca wszyscy zabieramy śmieci i na płac ratuszowy
~aj się ... 14-06-2013 22:17
Nareszcie, niech Papaja odwoła nasz prezydencik, będzie to chociaż jedna słuszna decyzja w jego rządach. Karierowicz przebrzydły...PA PA Paj
~ 14-06-2013 23:09
Hanna Gronkiewicz-Walz obniżyła ceny wywózki śmieci o połowę i, mimo że w Warszawie jest o wiele więcej mieszkańców, jakoś poradzi sobie z rozliczeniem obniżki a dla władz małej Jeleniej Góry jest to nie do przebrnięcia? Czyżby ustawa sejmowa była inna dla Warszawy niż dla samorządów pozostałej reszty Polski?
~jeż 15-06-2013 9:19
W woj . lubuskim w wyniku przeprowadzonego przetargu "śmieciowego" władze13 gmin Związku Eko-Przyszyszłość jednogłośnie zatwierdziły stawki w wysokości 8,80 dla segregujących i15,oo zl dla niesegregujacych śmieci .W regionie tym średnie stawki wygladają podobnie.Wydumane dla J. Góry stawki mają charakter wręcz kryminalny i wywołują protest społeczny, oby skuteczny 11
~adamjg 15-06-2013 10:44
Brawo! Nareszcie ktos prawde powiedzial! Potrzeba nam zmian!
~darojg 15-06-2013 15:07
Teraz pitu pitu a gdzie byliście wszyscy krytycy gdy była (nikła ale była) okazja odwołać nieudaczników. Teraz płać i płacz Jeleniodziurzaninie
~machalica 19-06-2013 10:15
Malkontenci, biadolicie zamiast obiektywnie oceniać dobrą pracę wice. Prezydenta. Najprościej anonimowo krytykować!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszyły prace przy estakadzie

Będzie rondo – kierowcy odetchną

Bobry na Zabobrzu

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2067
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%