MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piotr Łazarkiewicz patronem Nocy Filmowych w II LO

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 września 2013, 7:45
Aktualizacja: Niedziela, 8 września 2013, 7:55
Autor: Mea
Fot. Mea
Uroczystość nadania imienia Piotra Łazarkiewicza Norwidowskim Nocom Filmowym odbyła się wczoraj (06.09.) w II LO im. C.K. Norwida. – Ten znany reżyser był absolwentem naszej szkoły i kochał Cieplice, dlatego postanowiliśmy upamiętnić jego imię – powiedziała Iwona Kumek, dyrektor szkoły.

Dzień przed uroczystością odbył się test z wiedzy na temat życia i twórczości Piotra Łazarkiewicza. Urodził się w 1954 r. w Cieplicach Śląskich-Zdroju, zmarł w 2008 r. w Warszawie. W cieplickim liceum uczył się w latach 1968-1972 r. Był reżyserem, scenarzystą, aktorem oraz producentem filmowym.

- Jednym z kolejnych pomysłów uczczenia pamięci reżysera jest wniosek złożony już w Urzędzie Miasta, by nazwać jego imieniem jedną z ulic w Cieplicach – mówiła Iwona Kumek.

Inicjatorką Norwidowskich Nocy Filmowych była Halina Lejczak, polonistka z II LO. – Na skutek dziwnych zbiegów okoliczności noc filmowa odbywa się w czerwcu, miesiącu w którym zmarł reżyser, choć ten miesiąc został wybrany przypadkowo. W ramach nocy filmowych promujemy ambitne kino wśród młodzieży. Uczniowie spędzają noc na karimatach oglądając filmy m.in. państw dawnego bloku socjalistycznego, czy też czeskie komedie – mówiła Halina Lejczak.

Na uroczystość przyjechała Magda Łazarkiewicz, żona reżysera wraz z jego operatorem Wojciechem Todorowem oraz dźwiękowcem Arturem Kuczką. – Mąż był skromnym człowiekiem, energicznym, miał wielu przyjaciół, wręcz przyciągał do siebie ludzi. Opiekował się młodymi filmowcami. Po jego odejściu czuję, że ta energia przekazana innym wraca. Bardzo kochał Cieplice i cieszę się, że młodzież chce pielęgnować pamięć o nim – mówiła Magda Łazarkiewicz.

Przybyli również przyjaciele z klasy Piotra Łazarkiewicza. – Już od pierwszych lekcji zaczęliśmy się kolegować. Spędzaliśmy wiele czasu u niego na stancji lub u mnie w domu na słuchaniu cudem zdobytych płyt m.in. Beatlesów, czy Czesława Niemena. Pasjonowałem się wtedy fotografią, więc zrobiłem wiele zdjęć zarówno z wycieczek, jak i z Parku Zdrojowego, gdzie również spędzaliśmy wiele chwil. Pamiętam nasze próby nauki do matury matematyki, gdzie jednak wygrywał pomysł pójścia na piwo i w knajpie przygotowywaliśmy się faktycznie do egzaminu dojrzałości – wspominał Włodzimierz Leonczuk, kolega z ławki.

- Podczas studniówki koleżankę, która miała zaśpiewać piosenkę, „złapała” paraliżująca trema. Piotrek złapał mnie za rękę i powiedział, że ja mam zaśpiewać. Wprowadził mnie na scenę i zaśpiewałam piosenkę, która zaczynała się od słów „Dobra miłość między nami, tak delikatna, jak aksamit”. O tego czasu, dzięki Piotrkowi, zainteresowałam się śpiewem. Na maturze nauczyciele usadzili mnie akurat za Piotrkiem. Nie wiedziałam jaki temat wybrać, więc zapytałam go o to, a on odpowiedział: napisz ten temat o miłości, w tym jesteś dobra. Piotr był bardzo wrażliwy, otwarty, zdolny - wspominała Danuta Pawłowicz, obecnie dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze.

Uczniowie są zachwyceni nocami filmowymi. – Ciekawi mnie bardzo ambitne kino, jest to moja wielka pasja, tym bardziej cieszę się, że mogłem uczestniczyć w spotkaniu z Magdą Łazarkiewicza, która jest również reżyserem, tak jak jej mąż - mówił Kamil Rybiałek, uczeń klasy 3 a.

- Fajnie jest spędzić całą noc w szkole, tym bardziej oglądając ciekawe filmy, choć niektórzy nie wytrzymują i zasypiają. Nadanie imienia Piotra Łazarkiewicza tym nocom jest świetnym pomysłem i chętnie poznam jego twórczość, choć słyszałam, że nie są to dzieła łatwe w odbiorze – powiedziała Justyna Sieniuć z klasy IIIa.

Po uroczystości odbyła się projekcja filmów Piotra Łazarkiewicza: "Fala" i "010".

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Ostatnia prosta kandydatów

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~aa 7-09-2013 9:08
Gratuluję świetnego pomysłu :)
~ 7-09-2013 12:04
Zdj. nr 13- p. Sobaś- Drzazga, mój ulubiony nauczyciel. Profesorowie!!! Uczcie sie od niej!!!
~ 7-09-2013 16:46
Kto jeszcze pamięta matematyka Gary-ego, właściciela żółtej syrenki? ;-) To był super gość!
~jelgór 7-09-2013 17:17
no dobra, macie koledzy cyprianki swojego Łazarkiewicza, ale my mamy bareję! żerom rulez!
~@17:17 7-09-2013 18:51
i co z tego?
~Magda Ł. 8-09-2013 9:44
żona zmarłego Piotra Łazarkiewicza, to młodsza siostra Agnieszki Holland. zarówno Piotr i Magda bardzo chcilei być "kimś"... Magda nakręciła 1 film, Piotr kilka filmów, dzięki koneksjom Agnieszki Holland. gdyby nie ona, pewnie nigdy nie zrobiliby żadnego filmu. mierne filmy, nic ciekawego, przechodziły niemal bez echa. ale żydzi lubią się promować za wszelką cenę (Agnieszka i Magda), by potem móc mówić, że to ONI stworzyli nam kulturę i bez nich nie było by nic. ot taka żydowska magalomania. w sumie: ani "wielcy", ani "znani"
~do 09:44 9-09-2013 10:01
Magda, nie osmieszaj sie z tym twoim maluczkim antysemityzmem, bo czytajac twoj wpis az dech zapiera. Jestes durnowata, czy zazdrosna? O co ci chodzi? Mozy ty zrob jakies dzielo: film? napisz ksiazke? opere? i wtedy bedzie NIEZYDOWSKA KULTURA.Matko, jacy Polacy to dziwny narod.
~ 9-09-2013 11:08
• Obecnie liczba Żydów w Polsce oceniana jest na 8-12 tys.....a antysemityzm kwitnie, ale glownie u ludzi prymitywnych i glupich. "Chciałbym, żeby polska chora świadomość się wyleczyła, żeby nie miała paranoi oglądania się przede wszystkim w cudzych odbiciach.” o Autor: Andrzej Stasiuk Powatpiewam, ze osoba z godz.09:44 zrozumie to przeslanie. Ale ryzykuje i zamieszczam. Moze ma madrzejsze kolezanki, ktore jej wytlumacza, co oznaczaja slowa A. Stasiuka?
~Do Magdy Ł 10-09-2013 9:09
Wstyd przynoszą autorowi ( autorce) wypowiedzi te antysemickie insynuacje. Co do oceny rangi i wartości filmów można zawsze dyskutować ale nie w ten sposób. Przy każdej rzeczowej i obiektywnej dyskusji nie są dopuszczalne argumenty personalne.
~ 10-09-2013 20:52
Do 09:09. Tacy ludzie sie nie wstydza. Oni po prostu sobie ot tak nienawidza. A zapytani: czemu?- nie wiedza. "Znasz osobiscie jakiegos Zyda?" odpowiedz przecietnego Polaka: "nie, ale ich nie lubie".Ale gdy napisac o Polakach JACY NAPRAWDE SA- bedzie dyskusja na 5 stron. BO TO POLSKA WLASNIE. Nardod wymienity. A reszta? reszta jest do niczego.Z jakiego powodu? a nie wiemy....my tak mamy...to takie polskie...i tego sie trzymajmy, jak pijany (Polak) plotu.Alleluja.
~* 12-09-2013 16:03
Gratulacje dla Polonistek z "Norwida". Świetny pomysł. Trzymam kciuki za kolejne filmowe noce.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto do Senatu?

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Pili na przystanku

Zimowa wycieczka

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
600
Tak
13%
Nie
65%
Nie wiem
22%