MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Pioruny w górach – GOPR radzi

Wiadomości: Region
Wtorek, 26 lipca 2016, 8:52
Aktualizacja: 8:55
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Archiwum
Sezon wakacyjny to także okres częstych wyładowań atmosferycznych. Wybierając się na wycieczki po górskich, szlakach warto mieć chociaż minimalną wiedzę o tym, jak należy postępować w przypadku burzy. O tym mówi Krzysztof Krawczyk–Demczuk, dyżurny ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.

- Podczas wyładowań atmosferycznych należy przede wszystkim unikać otwartego terenu, ograniczyć do minimum rozmowy przez telefon komórkowy, poszukać schronienia w jakiejś wiacie lub zagłębieniu terenu i przeczekać burzę – przypomina ratownik. - Jeśli musimy iść, róbmy to drobnymi krokami, żeby podczas marszu nie powstało zjawisko tzw. impulsu krokowego, kiedy to energia powstała podczas poruszania się może doprowadzić do zwiększenia ładunku elektromagnetycznego wychodzącego z ziemi i spotykającego się, najprościej mówiąc, z piorunem. – przestrzega Krzysztof Krawczyk-Demczuk.

Radzi, aby w góry zabierać zwykłą papierową mapę i nie polegać tylko nawigacji w telefonie. - Polecam nadto ściągnąć aplikację RATUNEK, którą można pobrać na wielu stronach internetowych. Jednym kliknięciem wysyłamy informację, która dociera do GOPR-u wyświetlając na mapie miejsce, do którego musimy udać się by podjąć akcję ratowniczą – podkreśla ratownik. - Oczywiście żadne aplikacje, nie zastąpią zdrowego rozsądku i szacunku do gór – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Zyga 26-07-2016 10:45
Ot i mądrze prawi...
~majkrone.pl 26-07-2016 13:58
spotkałem się dwukrotnie ze zjawiskiem burzy w górach, gwarantuję wszystkim ODWAŻNYM INACZEJ, przestaniecie być odważni gdy również się z burzą i piorunami w pobliżu zetkniecie :). Brawo za artykuł.
~zxzxzx 26-07-2016 18:22
chyba troche bzdetow naopowiadal. Nie chodzi o jakas energie powstajaca z poruszania sie tylko o napiecie, ktore moze powstac miedzy stopami gdy w ziemie, lub drzewo pod ktorym sie schronilismy, uderzy piorun. Aby zminimalizowac roznice potencjalow, mozna poruszac sie drobnymi krokami ale rownie dobrze mozna biec, trzeba tylko pamietac by w zadnym momencie obie stopy nie zetknely sie z ziemia. A jesli szukamy schronienia pod drzewem trzeba pamietac by nie bylo to najwyzsze drzewo albo samotne stojace gdzies na polu albo jeszcze gorzej wzgorzu.
~ 26-07-2016 18:27
tzn obie stopy jednoczesnie
~góral 26-07-2016 19:49
nawet nie wiedziałam o takich ciekawostkach. dobre!!
~górka augustyn 26-07-2016 21:02
co za Ćwiek z niego...
~inż 27-07-2016 13:07
Ładunek elektromagnetyczny?! Impuls krokowy? Chłopie! Ty chyba z Antonim te same komiksy oglądaliście! Nie wypowiadaj się więcej na tematy, o których nie masz pojęcia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Finał na lawecie

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2195
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%