MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Piórem wygrali z kalendarzem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 24 października 2009, 11:45
Aktualizacja: Niedziela, 25 października 2009, 8:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trzydzieści dwie prace napłynęły na konkurs literacki „Ziemia jeleniogórska we wspomnieniach jej mieszkańców”. Na laureatów spadł dziś „deszcz” nagród i wyróżnień. Warto było powspominać. Zwyciężczyni, młodziutka Iwona Zygmunt, zainkasowała 1500 złotych nagrody od marszałka województwa dolnośląskiego!

Na ogłoszenie wyników przybył dziś do Książnicy Karkonoskiej, współorganizatora zmagań, tłum zainteresowanych. Byli autorzy prac z rodzinami i przyjaciółmi, a także przedstawiciele Stowarzyszenia „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”, które zmagania współorganizowało. Udział w konkursie – oprócz satysfakcji z pochwalenia się swoim talentem i uwiecznienia piórem bezcennych często wspomnień, miał także wymiar materialny. Organizatorzy zadbali o sponsorów, minister kultury przeznaczył ponad 2700 złotych na pulę nagród, a grand prix ufundował marszałek województwa.

Wielkie było zaskoczenie, kiedy Ewa Milińska zapraszając laureatów do odbioru nagrody i gratulacji, poprosiła zwyciężczynię konkursu. Okazała się nią znacznie od wszystkich uczestników młodsza Iwona Zygmunt ze Staniszowa, która podbiła serca jurorów opowiadaniem „Wojna i miłość”. Iwona odebrała kopertę od Jerzego Pokoja, przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego.

– Przedstawiłam w nim losy moich dziadków, którzy wędrowali z Kalisza na ziemie zachodnie – mówiła szczęśliwa Iwona. – Część opowiadania to fikcja literacka, bo przecież nie mogę tamtych czasów pamiętać, więc odtworzyłam je w swojej wyobraźni. Na co dzień często piszę amatorsko. Okazuje się, że warto – dodała,

Nagrody z głównej puli odebrali także wyróżnieni, którym gratulował przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj: Jacek Jakubiec za pracę pod tytułem „Ożenić ogień z wodą”, Jolanta Wilkońska za opowiadanie „Obrączka”, Halina Moszyńska za pracę „Mój Sobieszów” oraz Izabela Rochnowska. Trzecie miejsce zajął Jerzy Wróblewski za opowiadanie „Udało się”, dwie drugorzędne drugie lokaty przypadły Kazimierzowi Wolfowi „Moje pierwsze lata w Jeleniej Górze – tak je zapamiętałem” oraz Janinie Jurczyk, która napisała „Mój jeleniogórski dramat w pięciu odsłonach”.

Nagrodę specjalną od dyrektora Książnicy Karkonoskiej otrzymał Czesław Margas, nestor archiwistyki jeleniogórskiej za pracę „Wspomnienia jeleniogórskiego archiwisty”. – Miałem zaszczyt być praktykantem u pana Czesława. A najbardziej w tych wspomnieniach podobał mi się fragment, jak autor poznał na stołówce żonę – powiedział szef KK, poseł Zawiła wręczając upominek. Jedną z nagród od sponsorów dostał także Kazimierz Piotrowski za opowiadanie „Jelenia Góra – moje przeznaczenie”.

Część prac wydrukowano w okolicznościowym wydawnictwie "Zdążyć przed kalendarzem" nakładem Stowarzyszenia „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej” przy wsparciu miasta Jelenia Góra. Obecny na uroczystości Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, pogratulował uczestnikom. Podkreślił też, że taki konkurs powinien być cykliczny – na przykład organizowany co roku. – Takie inicjatywy zawsze mają poparcie – dodał.

Po rozdaniu nagród zebrani uczcili to wielkie święto dla lokalnej literatury lampką szampana i zaśpiewali na cześć laureatów „100 lat!” zaintonowane przez Marię Suchecką, długoletnią dziennikarkę, poetkę i pisarkę, która działa w Stowarzyszeniu „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”. Każdy z uczestników dostał także tomik z nagrodzonymi pracami.
Do gratulacji i słów podziwu przyłącza się też redakcja Jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wczoraj kino, dzisiaj kabaret

Spotkanie z autorem wystawy

Królewskie dźwięki

Komentarze (14) Dodaj komentarz

teessi 24-10-2009 11:52
Gratulacje dla zwyciężców!
~Prawie stały czytelnik 24-10-2009 12:56
Wielkie brawa dla Laureatów konkursu!!!
~jg45 24-10-2009 16:27
Gratulacje dla zwycięzców i pomysłodawców wspaniałego konkursu. Brawo !
~Ciekawski 24-10-2009 18:01
Gratulacje dla piszących ! Wszystkich. Czy prace można będzie poczytać w Jeleniogórskiej Cyfrowej bibliotece czyli w internecie ?
piipi 24-10-2009 23:27
..wspomnienia są ..jak *kwiatki,które nigdy nie więdną ! ~FAJNIE,ze mamy *ICH ..tych *Cudownych Pisarzy,ktorzy czują jeszcze zapach tych ..kwiatów ! ~Moje Gratulacje.*piipi
~kryzys nie dla wszystkich. 25-10-2009 8:14
A gdzie inni poeci i poetki jeleniogórskie i powiatowe. Nawet ich na inauguracje nie zaproszono /a jakie tłumy?/ Jak nagrody to "sami sobie zgotowali ten los" zwycięstwa . I ka ka Ja kultura ? Zaczyna mnie już mdlić tym Narcyzostwem żebraczym , za sponsorowane nagrody z podatków kogo? nas wszystkich, zamkniętym hermetycznie w swoim i tylko swoim środowisku. Mam pytanie co robi poeta jak nie ma na chleb? odp. Zjada swoje karteczki z liryką i płacze, robi się zgryźliwy, uszczypliwy i złośliwy gorszy od tetryka , nawet na chleb nie potrafił zarobić. Takich później mamy na garnuszku opieki społecznej w KRYZYSIE. Co to za pieniądze 2500 na nagrody.Tfu. Jesteście tyle warci na ile Was wycenili. Ha, ha, hi ,hi, hu, hu.
~Leokadia 25-10-2009 9:43
Pewnie w stołówce a nie na stołówce. Dlaczego autor relacji się nie podpisał?
teessi 25-10-2009 10:52
Do "25-10-2009 08:14 | ~kryzys nie dla wszystkich." - Informacja o tym konkursie była zamieszczona w osobnym artykule Jelonki.com. Pamiętam to. Każdy, kto chciał, mógł w nim uczestniczyć. Nie potrzeba było specjalnego zaproszenia dla nikogo. Pamiętam, że ta praca miała pomieścić się na określonej w artykule liczbie stron i powinna być wydrukowana i na pliku (np. na dyskietce). Prace mógł pisać każdy. Wiadomo, że nagrody w takich konkursach są symboliczne. Chyba każdy, kto zgłaszał się ze swoją pracą, posiada inne źródło dochodu niż pisanie. Ci, którzy żyją z pisania, nie startują w takich konkursach. Myślę, że ten miał na celu podzielenie się swoimi przeżyciami z innymi ludźmi z naszego miasta przez mieszkańców, którzy mają coś ciekawego do opowiedzenia w krótkiej formie. To powoduje nawiązywanie więzi międzyludzkich, poznawanie się wzajemne. Wiadomo, że przodkowie mieszkańców Jeleniej Góry nie pochodzą z tego terenu, tutaj jest mieszanina ludzi z całej Polski, a najwięcej jest potomków przesiedleńców ze wschodu. Nie ma za wiele literatury pięknej dotyczącej tej ziemi i jej okresu powojennego. Ja znam jedynie to, co napisała Małgorzata Lutowska. Może taki konkurs pozwoli odkryć jakiś rodzimy talent literacki? To pomogłoby promować nasz region, a na tym zyskaliby wszyscy mieszkańcy, także "podatnicy" ;-). Oby więcej takich konkursów! Przynajmniej coś się wtedy dzieje w naszym mieście. Życie polega nie tylko na "wypracowywaniu podatków". ;-) Zresztą cała kultura jeleniogórska w większości jest finansowana z budżetu. Chyba tylko teatr państwa Kutów jest prywatny, ale to, niestety, nie jest sztuka wysoka lecz czysta komercja, o której po jakimś czasie się zapomina.
teessi 25-10-2009 11:03
Swoją drogą Autor artykułu także mógłby znów coś napisać, bo ma talent od Boga, ale cierpi na ... nadmiar zajęć. ;-)
~krajan 25-10-2009 11:14
znowu w większości sami swoi
~analityk 25-10-2009 14:51
ten temu, ale za to tamten tamtemu...
piipi 26-10-2009 23:47
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.23:27 ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarza.Uzytkownik nickname "piipi"
~ 30-10-2009 23:29
piipi, co tobie się stało?
~H_Alina 31-10-2009 5:24
Ten konkurs to była bardzo dobra rzecz. A malkontentów nadal nie brakuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Minka na sobotni wieczór

Most w Pilchowicach pod ochroną!

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%