MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Pilnują porządku w mieście od 20 lat. Halabarda dla SM

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 9:46
Aktualizacja: Wtorek, 30 sierpnia 2011, 7:25
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj, przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu odbył się festyn z okazji 20 jubileuszu Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Prezydent Marcin Zawiła wręczył funkcjonariuszom wyróżnienia i awanse.

Ogólnopolskie Święto Straży Miejskiej przypada dziś, ale jeleniogórscy funkcjonariusze już wczoraj obchodzili 20-lecie istnienia formacji. W 1989 roku. powołano Miejską Służbę Porządkową, która w swoich szeregach liczyła 6 pracowników. 22 stycznia 1991 r., na wniosek ówczesnego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, została powołana do życia Straż Miejska.

- Warto podkreślić, że już w średniowieczu były zalążki straży Miejskiej, a w XVI w. odnotowano w Jeleniej Górze funkcjonowanie oddziałów straży pilnujących porządku w mieście, które stały na straży praw wprowadzanych przez radę miejską i ławę sądową. Dziś mamy w naszym mieście dobrze funkcjonującą Straż Miejską, która wciąż się rozwija, bo przecież bezpieczeństwo mieszkańców Jeleniej Góry jest najważniejsze. Wkrótce razem z komendantami straży miejskiej i policji będziemy ustalać plan miejsc w naszym mieście, które powinny być szczególnie pilnowane - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.
Prezydent wręczył Jerzemu Górniakowi, komendantowi Straży Miejskiej szponton, czyli halabardę, w którą wyposażony był w średniowieczu każdy strażnik miejski. Prezent jest symbolem porządku w mieście.

Aktualnie w jeleniogórskiej Straży Miejskiej pracuje 50 strażników. W ciągu ostatnich 10 lat funkcjonariusze podjęli około 335 tys. interwencji, przeprowadzono ponad 68 tys. kontroli dotyczących porządku na posesjach, nielegalnego handlu, nawierzchni dróg i chodników, oznakowania i oświetlenia dróg oraz nieprawidłowego parkowania. Strażnicy interweniowali na blisko 70 tys. zgłoszeń mieszkańców. Najczęściej Straż Miejska podejmowała interwencje dotyczące: spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, wyprowadzania psów luzem i nie sprzątania po nich, a także zakłócania ciszy i niszczenia zieleni.

- Działania funkcjonariuszy Straży Miejskiej przez te 20 lat oceniam pozytywnie. Straż wciąż się rozwija, otrzymuje nowe uprawnienia, wzbogaca się o nowoczesne rozwiązania techniczne, które służą poprawie bezpieczeństwa w mieście, jak chociażby monitoring – powiedział Jerzy Górniak, komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Uroczystość uświetniły występy artystów z Osiedlowego Domu Kultury oraz z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści. Odbyły się także pokazy tresury psów oraz sprzętu służb mundurowych, z którymi współpracuje Straż Miejska, a także prezentowane było dzieciom Miasteczko Ruchu Drogowego.
W obchodach uczestniczyli m.in.: posłanka Marzena Machałek, wicemarszałek Jerzy Łużniak, przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą Andrzejem Więckowskim na czele, zastępczyni prezydenta Zofia Czernow, były prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak oraz wielu innych gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Podpisali umowę na nowe pociągi

Uroczyste posiedzenie

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~gostek 29-08-2011 10:12
a miasto BRUDNE Panowie Strażnicy przecież tez to jest w Waszym obowiązku by dyscyplinować właścicieli posesji o zapewnienie ładu i czystości i co .... !!!!!!!!!!!!!! Osobiście mi wstyd, kiedy turyści robią zdjęcia brudnego miasta np. miejsca odpoczynku na Podwalu
rymcycymcy 29-08-2011 10:15
Taki strażnik wyposażony w halabardę będzie mógł nie tylko zakładać blokady, ale nawet nakłuwać niepokornych kierowców ! :)
~ZYGI 29-08-2011 10:18
DLACZEGO JELONKA NIE ZAMIEŚCIŁA WCZEŚNIEJ INFO. W "BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!" O TYM ŻE BĘDZIE TAKIE WYDAŻENIE ZDEGUSTOWANY
ebee 29-08-2011 10:32
"Straż wciąż się rozwija, otrzymuje nowe uprawnienia, wzbogaca się o nowoczesne rozwiązania techniczne, które służą poprawie bezpieczeństwa w mieście, jak chociażby monitoring – powiedział Jerzy Górniak, komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze" Oto klasyczny przykład "bełkotu" z którego nic nie wynika. To są te "sukcesy" ? A gdzie konkrety ? Pozdrawiam, EBEE
~....hym 29-08-2011 10:34
smutni mandaciarze.
~Gość 29-08-2011 10:45
Świętować można nawet i trzeba ,ale jak się swoje obowiązki wykonuje uczciwie i dokładnie ,a co danaszej straży miejskiej to jest wiele zastrzeżeń zajmują się tym co do nich nie bardzo należy zamiast zająć się porządkami w mieście i pilnowaniem aby psy nam tej jeleniej góry nie zasrały do reszty ,a nasi strażnicy wożą się po całym mieście i tylko czatują gdzie tu blokade zaqłożyć.
~patriota 29-08-2011 11:15
zwolnic ich albo do policji
~obserwer 29-08-2011 11:19
Oni nie pilnuja porzadku tylko uganiaja sie za kierowcami jak POLICJA DROGOWA ,pijaczki i brud w miwscie ich nie ruszaja
~x 29-08-2011 11:52
straz ma mobilny radar i stale miejsca na pomiary. jako obserwator polecam goraco testowac ustrojstwo ok godz 20.30 do 22.30 na ulicy cervi w cieplicach. oj oberwalo by sie tam wielu porombancom na motocyklach i osobowkach. to miejsce chwilami lest arena jazd na jednym kole i biciu rekordow powera aut gowniazerii bez wyobrazni i poczucia bezpieczenstwa wielu kuracjuszy i dzieci. w ciagu tygodnia to rzadkosc widzie tam chocby patrol strazy. oni sa tam gdzie najasniej i najmniej zajecia. oby ul cervi nie stala sie miejscem dramatu. polecam wiec czeste kontrole o wskazanej porze dni.
~kkk 29-08-2011 11:56
Ale jaja straż do pilnowania to chyba paranoja to są specjaliści od blokowania kół wara od samochodów
~red like 29-08-2011 11:59
wszystkiego k...najleprzego
~red like 29-08-2011 12:04
Jak nie wystarcza policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa, służba ochrony kolei, straż graniczna...itd i itp to możemy a nawet powinniśmy z naszych podatków powołać jeszcze straż dzielnicową, podwórkową, piwniczną i dachową! Odpowiednio wyposażyć np straż dachową w śmigłowiec:)
~jood 29-08-2011 12:05
Widzę, że dresiarze, pijaczki parkowe i kierowcy "ja tu na środku chodnika tylko na minutkę zaparkowałem" już aktywni na forum.
~ser 29-08-2011 12:48
I wszystko było by dobrze, gdyby nie to, iż powyżej opisywane służby nie są niestety do niczego przydatne, nie mają żadnych praw, jedyne co mogą zrobić to przyjechać, pogadać i odesłać do sągu grodzkiego. Na tym koniec...ech...
~ 29-08-2011 12:50
Pozdrawiam strażników. A tych komputerowych "wszechwiedzących" znawców prawa, zadań straży, policji etc, etc.... również.
~ 29-08-2011 13:03
Ale armia ludzi do wykarmienia i utrzymania , Zawiła jest pierwszy do wydawania cudzych pieniędzy lekką ręką na tak znaczny balast spoleczny jak mundurowa straż miejska . Za te wydanie pieniadze na straż przez dwadziewścia lat wykonano by dwie obowdnice dwupasmowe do Cieplic ,kilka domów na mieszkania socjalne.A tak zostało to zmarnowane bezpowrotnie a efektów z etatów straży miejskiej i tak nie ma ,dalej swinią sprajem domy, kradna na ulicach , sraja psy gdzie popadnie, śmieci pełno w .podwórkach itd. -więc po co ta straż miejska , chyba do zabawy w ciuciubabkę i pobieranu lekkich poborów dla powiekszania inflacji
Piipi Jelonkowa 29-08-2011 13:12
~OJEJ ! .. Dostojnicy Ratuszowi .. pod krawatem ! /.. patrz.zdj.nr.13 /.. *ale Reporterka Agrafka przyłapała Pana W.T w festynowym ubranku /..patrz.zdj.nr.06 + 07 /
~Handra 29-08-2011 13:24
Wzdłóż ogrodzenia należacego do zameczku na Zabobrzu stoji rząd garaży k/(Karłowicza 21),pomiędzy garażami a potem jest utworzony przez opadające drzewa ciemny tunel .Wysiaduja tam od lat grupy pijakow ,wpada młodziez szkolna i różne chuligaństwo na wypalenie trawki , wstrzyknięcie porcji narkotyku z żyłę , wysraie sie na sciany garaży , wyrzucenie butelek po alkoholach. To skandaliczne miejsce nie jest odwiedzane przez straż miejską ani policję - udaja mże problemu nie ma ,pomimo że przejężdzaja samochodami słuzbowymi co jakiś czas .Skarpa ta obsuwa sie od spadającej wody i zmywa strzykawki , butelki , łajno w stronę scian garaży . Jest to miejsce spotkań meneli ,wandali i dzieciaków pijących alkohol, działa równie długo jak jubileusz straży miejskiej - 20 lat - nic się nie zmieniło .
~dobreman 29-08-2011 14:27
Ogólnie widać po wpisach, że ludzie sympatią do tej grupy nie pawają. Dlaczego w takim razie jest tak źle, skąd się to wzięło????
~$$$ 29-08-2011 14:29
do red like zapomniałeś jeszcze o informatorach policyjnych teraz ich więcej jak psów w J.Górze to też płacom im z naszej kasy a to nieroby
~socjalista 29-08-2011 15:19
Dziekan z Cieplic też ma swoją straż.20 lat temu pierwsi strażnicy wywodzili się z ORMO,następnie po znajomości,lewusy niedokształcone towarzystwo ,no i syndrom WADZA,dlatego w całym kraju są nie lubiani.
~atoja 29-08-2011 15:19
ale głupoty wypisują, aż oczy bolą od czytania. Miasto zasrane, zabazgrane, złodzieje, pijaki, ćpuny.To przeciez nie straznicy to robią tylko WY MIESZKAŃCY, bądźcie kulturalni, dzieci wychowujcie, to będzie porządek. Mylą wam się pojęcia, straznicy mają strzec porządku a nie sprzątać wasze syfy.
~wojas 29-08-2011 15:42
A piwo na placu zabaw to przy straży można :(())
~Men ::::::: 29-08-2011 16:16
Do| ~atoja to sobie przeczytaj tytuł artykułu a co oni mają niby robić ??? zakładać blokady i wozić dupy po mieście to każdy umie niech się wezmą za robotę !!!!! tak to każdy potrafi ale jak już trzeba zając się konkretami typu sprzątnąć żuli i recydywę z patologią pomieszaną z pod Cerkwi to nigdy ich nie ma Darmozjady ale zakładać blokady to zawsze są na czas ZLIKWIDOWAĆ TEN TWÓR I DAĆ KASĘ POLICJI przynajmniej ktoś ich szanuje
~zasada gnom 29-08-2011 16:42
Gdzie jest SKM ?!
~od urodzenia 29-08-2011 16:47
Rzec można że miasto w gówno się zamienia.Smród ,brud i ubóstwo.Takiego syfu jeszcze w Jeleniej Dziurze nie było.
~ 29-08-2011 16:51
do tej cerkiewki dodaj jeszcze babcie z pietruszka. Tak je widac jak tych zuli. Zacznij lepiej pakowac tornister i wyciskac pryszcze. Wkrotce szkola.
~wierna zuśka 29-08-2011 16:51
To są dzieci alkocholików,na szczeblach władzy wstyd-piwo było znałam rodziców,a pamiętają Swe dzieciństwo? kolesiostwo,jak zadzwonię że na trasie rowerowej stoją samochody działkowiczów to telefon i lecą donich właściciele jak na manewrach wojskowych boją się POLICJI. STRAŻ MIEJSKA JEST SKORUMOWANA!
~galla 29-08-2011 17:27
SM nie wrazliwa na smrody, slepa na brudy, pijaczkow omija z daleka bo sie boi, za to blysk w oku gdy obserwuje samochod krecacy sie w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania, zadzwonisz wieczorem ze cos sie dzieje nie tak , to wk...ieni ze dzwonisz i zbywaja cie , zniecierpliwionym tonem bo przeszkadzasz im pelnic dyzur, zawsze odpowiadaja ze nie maja wolnego samochodu i radza na policje zadzwonic, a gdy robia obchod terenu to nawet nie wysila sie by cokolwiek ogladnac , bo ida prosto , nie rozgladajac sie , wiec nic nie widza , a ze nie widza to raport krociótki ze sprawdzany teren jest ok, i tak przespacerowuja sobie roczek bez niedziel i swiat, bo w niedziele i swieta maja wolne , bo tez sa ludzmi
~ 29-08-2011 19:06
W zasadzie od średniowiecza niewiele się zmieniło: naginając prawo łupią lud aby zwiększyć dochód miejskiej szkatuły...
~-galla i 29-08-2011 19:13
zuska/ jakim trzeba być deklem żeby cos takiego napisać. Deklem i a...lfabetą ( to do wiernej zuski ) alkoCHolik ręce opadają wiesz cos o korupcji, podpowiem jest prokurator... co do galla, inny dostawca interneto ale rozum też króciOtki. Tyle trudu by walnąc dwa lub więcej komentarzy.
~Jose 29-08-2011 19:20
Wow - and the most representative is the same commander, I think he knows what he has opinions of his subordinates. Some come, some go but he is always above everything else.
~ 29-08-2011 20:07
Jose, przełożonych się nie wybiera. Tak jak dyktatorów.Opinie podwłądnych.... kogo obchodzą ?
~her Flik 29-08-2011 21:15
Przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu jest bardzo niebezpiecznie i w normalny dzień to tam żadnego strażnika Texasu ani psa z kulawą nogą nie widać tylko naćpanych i pijanych młodych cwaniaczków i koło szkoły nr 11 też
~jaRo 29-08-2011 21:41
A ja wbrew tym wszystkim (prawdopodobnie ukaranym przez was) wiecznym malkontentom życzę wam panowie i panie wszystkiego dobrego(zwłaszcza w kwestii zarobków)
~jaaakiśktoś 29-08-2011 21:41
No wczoraj to się napracowali: w Złotoryi na koncercie, zamiast patrolować teren przesiedziało "ich czworo" w samochodzie. Po co marznąć, lub narażać się na potrącenie przez samochód na wąskiej drodze?!
~ 29-08-2011 22:42
do wyzej.... no i jeleniogorska sm nie moze sobie poradzic tez z sytuacja w Iraku. Co tam Zlotoryja.do wyzej.... no i jeleniogorska sm nie moze sobie poradzic tez z sytuacja w Iraku. Co tam Zlotoryja.
~Anty-kryzyso 29-08-2011 22:54
Straż miejską powino sie dawno rozwiązać bo to jest nieefektywny kosztowny twór na który muszą robić ludzie pracy , a oni powiekszaja jeszcze szeregi i byczą sie na etatach - moze jeszcze powałać związki zawodowe do tego koryta budżetowego ? Tam gdzie potrzeba skutecznie dopilnowć ładu i porządku wyegzekwować to od odpowiednich ludzi ,tam nic nie potrafią zrobić strażnicy - Na Małcuzyńskiego pokrojono nową drogę ktora sie zapada ,przy ulicy rosną potężne chwasty , obok ciek wodny zapchany- to było zgłaszane i zostało bezskuteczne załatwioe przez straż ,bo za te grunty,chaszcze ,śmieci i bałagan to odpowiada Zawiła a on nie może być ukzrany i egzekwowany do zrobieia porządku - więc strażnicy plataja się po mieście i udaja niezbędnych dla miasta jak czepia sie kierowcy.
~VAGABUNDA 29-08-2011 23:38
Spodnie... prezydenta... niech sobie da jeszcze kolejne 1000 zł podwyżki to już na pewno będzie go stać na klasyczne spodnie od garnituru
~@ 29-08-2011 23:55
O co tyle krzyku? Strażnicy (Strażniczki) pieknie się prezentują, nie widać otyłych, jak co drugi policjant - poustawiać w atrakcyjnych punktach naszego miasta jako ozdobę!
~Do her Flik 30-08-2011 0:02
Tam niebezpiecznie? Ludzie na litość boską rozumiem różne wasze frustracje, ale przestańcie zmyślać i nakręcać się swoimi urojeniami. Koło 11 niebezpiecznie w biały dzień i koło blaszaka, gdzie najpopularniejszy plac zabaw jest. Kogo się boisz? Że 3 latek z babcią Cię skroi baranie?
~atoja 30-08-2011 0:02
do Mena- a kto niby szanuje tę Policję? i gdzie jej szukać, widziałeś jakis patrol na ulicy? a z pijanymi menelami co robić jak władza z PO zlikwidowała Izbę Wytrzeźwień. A syfu by nie było może gdyby każdy miał strażnika. Bo Polak tylko w swojej chałupie i na swoim podwórku jakotaki ma porządek, ale za płot na wspólna drogę to już można brudy wyrzucać.
~helo! 30-08-2011 5:47
w tych niebieskich mundurkach to jednostka "GROM"??? ;)
~irka 31-08-2011 12:26
gorace brawa dla pracownikow odk i p. R. ze strazy miejskiej ktory wraz z nijakim DZIADKIEM tyral za wszystkich nie majac czasu przyjac awansu i nagrod !
~ 31-08-2011 18:59
Zawsze jak widzę krawat długi do połowy brzucha to pękam ze śmiechu, ale tu wszyscy Rangersi się tak wystroili. Brawo ! Mniemam, że również wszyscy tego pięknego dnia założyli białe, eleganckie skarpety ....
~do 16:51 3-09-2011 11:50
Czy ty czasami czytasz to co napiszesz? Cały twój tekst jest kuriozalny a już ostatnie słowo to bomba...straż miejska jest skorumowana heheh....a może skorodowana?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

70 drzewek na jubileusz

Zmiana na skrzyżowaniu

Będzie odszczurzanie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
298
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%