MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Pilchowice świecą czystością. Na jak długo?

Wiadomości: REGION
Sobota, 6 czerwca 2009, 19:22
Aktualizacja: Niedziela, 7 czerwca 2009, 7:36
Autor: Angela
Fot. Angela
Już 13. raz Jeleniogórskie Elektrownie Wodne, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, koła wędkarskie oraz młodzież i okoliczni mieszkańcy przeprowadzili akcje wielkiego sprzątania brzegów Jeziora Pilchowickiego. Prace trwały trzy godziny. Ich efekt to około 800 worków pełnych nieczystości, ponad setka opon i kilkanaście lodówek. Po sprzątaniu nie zabrakło gorącej grochówki, kiełbasek i konkursów dla młodzieży.

Mimo niepewnej pogody około dwustu osób, w tym przede wszystkim młodzież szkolna, członkowie związków wędkarskich, w tym Grodzkiego Koła Wędkarskiego, koła łowieckiego, pracownicy WOPR i Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych, MPGK, i wielu innych około 9.00 rano ruszyli do trzygodzinnej walki z nieczystościami.

W tym roku śmieci było nieco mniej niż jeszcze trzy lata temu, kiedy zebrano ich około tysiąc sto worków o pojemności stu litrów. Dzisiaj udało się zebrać około 800 worków. – Nie oznacza to jednak, że zanieczyszczenie jest mniejsze. - Jest to spowodowane tym, że w ostatnim okresie nie było większych wezbrań wody i te śmieci po prostu nie dopłynęły do zbiornika – mówi Ryszard Turek, dyrektor ds. technicznych, członek zarządu Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych.

Ludzie zaśmiecają tę okolicę co roku i przy większych wezbraniach powodziowych te wszystkie śmieci, które wyrzucane są na brzegu albo trafiają do rzek, spływają pod zaporę i osadzają się na brzegach zbiornika. Dlatego od 13 lat prowadzimy tą akcję i uważamy, że co roku jest ona tak samo potrzebna.

Przy pomocy łódek w dowożeniu worków ze śmieciami do punktu głównego, skąd MPGK wywoziło ich na wysypisko, pomagali pracownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które 13 lat temu zainicjowało całą akcję.

– Od lat to jezioro było zapomniane i zaniedbane – mówi Krzysztof Czaplicki z WOPR- u. Już w latach 90-tych stwierdziliśmy, że Jezioro Pilchowickie należy oczyszczać, a następnie zaczęliśmy szukać instytucji, które by nam w tym pomogły. Znaleźliśmy Jeleniogórską Elektrownię Wodną, instytucję, która obecnie tą akcję przejęła, finansuje i sponsoruje oraz robi bardzo dużo dobrego.

Wśród znajdowanych nieczystości najwięcej było butelek, szklanych i plastikowych. Inne to folie, pozostałości po biesiadowaniu, ale i śmieci pozostawiane przez samych wędkarzy, w tym np. pudełka po robakach. Co roku uczestnicy akcji znajdują również stare kuchenki elektryczne, lodówki i opony samochodowe. Takie „niespodzianki” wyławiali m.in. członkowie i sympatycy Wędkarskiego Koła Grodzkiego, z którego do sprzątania ruszyło około 20 osób.

- Na obszarze około pół kilometra zebraliśmy prawie 400 worków, niemal setkę opon i pięć lodówek – mówią Jarek Krempa i Tomasz Kozar z Grodzkiego Koła Wędkarskiego. – Skupiliśmy się na miejscach najbardziej zaśmiecanych przez wędkarzy. Z naszych obserwacji wynika, że wędkarskie śmieci stanowią około 30 procent ogółu. Pozostałe nieczystości niesione są przez Bóbr, do którego śmieci wrzucają mieszkańcy.

Po wielkim sprzątaniu uczestnicy przenieśli się do przystani WOPR – u, gdzie czekały ciepłe posiłki, grochówka i kiełbaski. Żeby zwiększyć motywację i zachęcić do uczestnictwa w sprzątaniu organizatorzy przygotowali dla młodzieży liczne konkursy i zabawy oraz ufundowali nagrody dla zwycięskich szkół i młodzieży indywidualnej. Sponsorami, którzy dołożyli się do ufundowania tych nagród, są starostwa jeleniogórskie i lwóweckie, okoliczne gminy, jak również instytucje np. Polski Związek Wędkarski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Znowu auto na chodniku

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~eppi 6-06-2009 19:38
brawa dla organizatorow,pozdrawiam
~eppi 6-06-2009 19:39
jak dlugo? zalezy tylko od nas
~hej 6-06-2009 19:43
Fajna dziewczyna na 19 zdjęciu, ta blondynka na pierwszym planie! :-)
~Aru 6-06-2009 19:55
Trzeba kamery instalować wokół takich miejsc, bo banda zdegenerowanych nastolatków i przyszłych oraz obecnych karków bardzo szybko zrobi znów tam śmietnik. A tak nagrywać i karać niemiłosiernie!
~były jg 6-06-2009 20:40
Brawo dla sprzątających i fuj dla brudasów!
~olo 6-06-2009 20:46
piękna akcja panie poruczniku brawo w końcu ludzie dobrej woli zrobili porządek za MPGK*a,a za wywóz nieczystości i tak płacimy nie mało
jarekk 6-06-2009 22:34
Efekty akcji rzeczywiście przeszły nasze oczekiwania. To wielka satysfakcja odwalić taki kawałek roboty. Do relacji Angeli dodam jeszcze, że oprócz Koła Grodzkiego PZW w Jeleniej Górze, brały udział osoby z kół wędkarskich z Cieplic i Szklarskiej Poręby oraz osoby niezrzeszone, które z własnej inicjatywy włączyły się do akcji. Jeleniogórskie władze PZW oraz największe koło Miejskie w JG nie wykazało zainteresowania. Również sponsorem nagród dla młodzieży nie był Polski Związek Wędkarski lecz prywatni członkowie Koła Grodzkiego - Tomek Kozar, firma ATV oraz SIGMAmeble.pl Relację ze sprzątania naszych, wędkarskich "rewirów" można obejrzeć tutaj >>> http://www.youtube.com/watch?v=VySeeX-JI-A :) Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas i pieniądze dla dobra naszych wód. Jarek Krempa - V-ce Prezes Koła Grodzkiego w JG :)
Cień 6-06-2009 22:38
Do Aru. A przy każdej kamerze postawić strażnika, by ją pilnował.
~Gohan 6-06-2009 23:50
najlepiej zacząć od zródła , trzeba wychować ludzi , którzy nie potrafią utrzymać porządku . Za nich się wziąść , fajnie że ktoś sie zajął oczyszczaniem wokół zbiornika , ale jeszcze lepiej by było jak by inni którzy śmiecą poszanowali ich pracę . : -)
~toto 7-06-2009 9:13
kto weżmie przyklad z tej nadzwyczaj pożytecznej i skutecznej akcji?.Może coś takiego przeprowadzić w centrum Jeleniej Góry i oczyścić dwa śmierdzące i zapaskudzone cieki ?.
~kmam 7-06-2009 9:21
Bo w Pilchowicach mają dobrego gospodarza, a w Jelonce go brak! Potrafił przekonać zarządzających akwenami wodnymi do posprzątania, a w Jelonce wzdłuż rzek wiszą wory foliowe, Młynówka to kanał gromadzący śmieci i ścieki. Roznoszący zarazę na okolicę. Może by tak urządzić jakiekolwiek wybory (w tym euro) nad brzegiem Młynówki na końcu ulicy? Obrońców Pokoju, tam gdzie Młynówka wpada do Kamiennej? Może by Pan Prezydent w gronie radnych powdychali upojne zapachy roznoszące się z niej, a nie tylko umożliwiali to mieszkańcom okolicznych domów lub turystom kierującym się ku Perle Zachodu. Wpierw trochę smrodku z Młynówki okraszonym smrodkiem zalatującym z oczyszczalni a później widok na zaśmiecone pobocza ścieżki rowerowej i brzegi rzeki. No i aby dojść z Ratusza trzeba przejść przejście podziemne -bez komentarza :(, minąć zbombardowany , okupowany przez bezdomnych? budynek, zejść wąskim przejściem koło Mechanika (może się uda nie zostać rozjechanym przez jakiegoś g...rza w bryce).... No dość... To eurowybory nastawiły mnie tak optymistycznie i poprzednie niedotrzymane obietnice wyborcze :(
ago. 7-06-2009 10:29
Do Jarekk - Inicjatywa godna najwyższej pochwały! Naprawdę!:-) I tak trzymaj, Jarku! ;-)
~susel 7-06-2009 12:59
Szkoda tylko, że wśród szkół biorących w tym sprzątaniu (był Lwówek Wleń, Lubomierz, innych nie pamiętam) nie było ani jednej z Jeleniej Góry mimo wysłanych zaproszeń !!!!
ago. 7-06-2009 16:41
Do Jarekk. - Spośród filmów okołopilchowickich to jednak najlepszy jest ten o kimś bardzo upartym, kto nie chce iść do domu, bo lubi długo być w pracy! ;-) Ekstra!!!:-))))
~Sanepid 7-06-2009 18:02
A rece umyli po sprzataniu ?!
~Trzy grosze... 7-06-2009 21:52
...w Jeleniej Gorze tez by sie przydala podobna akcja, szkoda wodnego ptactwa, ktoremusi zyc wsrod tych nieczystosci...
jarekk 7-06-2009 22:52
Wisi już relacja "wędkarska" - http://grodzkie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=95&mode=thread&order=0&thold=0 Ago, dziękuję !
~do ago 7-06-2009 23:19
Jarek - mieszka w pracy !!! PITBUL
ago. 8-06-2009 7:13
do 07-06-2009 23:19 | ~do ago | IP: *.adsl.tpnet. - Nie chodziło wcale o Jarka!;-)
~ 8-06-2009 14:06
czekamy na ochotnikow do pilnowania kamer.!! SM
~hela 8-06-2009 16:37
dzieci posprzataly a za co mpgk bierze pieniadze od razu przypomnialam sobie wszystkie czyny spoleczne za czasow pzpr.
~do "~hela" z 16:30 8-06-2009 22:32
MPGK nie jest od zbierania śmieci wrzucanych z premedytacją do rzek i wywożonych do lasu. Firma którą "pojechałaś" - bez żadnych opłat zapewniła wywóz, segregację i utylizację śmieci. Dla Ciebie to może czyn społeczny i fajnie siedząc w foteliku "klikać" bzdurki. Zauważ, że oprócz ciężkiej pracy - była fajna impreza w świetnym towarzystwie z dobrym jedzonkiem i nagrodami dla uczestników. To Twoje podejście trąca "poprzednią epoką". Smutne pozdrawiam Tomek Kozar
~do ago 9-06-2009 0:01
Jarek ma "kota" nie tylko na punkcie wędkarstwa i jak widziałaś - nie lubi jak "pracownik" na siłę i z oporami chce zostać po godzinach Co na takie zachowania przełożonego Inspekcja Pracy !!!!!??? pozdrawiam PITBUL :-)
Ryba 9-06-2009 8:22
A grochowka i kielbaski byly wlasnie z tych znalezionych lodowek ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce karkonoski

Bezpieczniej nad Kaczawą

Budowa łącznika rozpoczęta

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
955
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%