MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piknik Modelarski w Jeżowie Sudeckim

Wiadomości: Jeżów Sudecki
Wtorek, 18 czerwca 2019, 12:14
Aktualizacja: Środa, 19 czerwca 2019, 13:26
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Euroregionalne Centrum Modelarskie zorganizowało w miniony weekend kolejny „Piknik Modelarski” na Górze Szybowcowej. Podczas dwudniowej imprezy miłośnikom szybownictwa i modelarstwa dostarczono tak wiele atrakcji, że nikt nie miał prawa się nudzić. Były pokazy modeli latających, były warsztaty modelarskie, a także pokazy walki dawnych wojów czy wystawa uzbrojenia. Motywem przewodnim spotkania było 100–lecie polskiego lotnictwa.

Widzowie z podziwem oglądali pokazy modeli latających. Niektóre z nich były pilotowane tak sprawnie, że wykonywały beczki i wiele bardzo trudnych figur lotniczych. Sztuką było pokazanie modelu samolotu, który po pionowym locie potrafił zawisnąć na jakiś czas w miejscu. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość wzięcia udziału w warsztatach modelarskich. Zresztą nie tylko im, dorośli także byli nimi bardzo zainteresowani. Ci najwytrwalsi mogli nabyć elementy modeli do samodzielnego sklejenia i sprawdzić jak im się to udało. Pogoda była wymarzona do lotów więc można było puścić te małe modele z wiatrem. Komu było za mało wrażeń, mógł obejrzeć naszą kotlinę z samolotu, którego pilot oferował loty krajoznawcze wraz z bezpiecznym lądowaniem na trawie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ Drużyny Słowian i Wikingów „Wokan”. Jej członkowie dali pokaz walki zarówno indywidualnej jak i zbiorowej. Był nawet pokaz walki białogłowy przeciw całemu oddziałowi. Ta, dzięki pewnemu fortelowi, zwyciężyła nie odnosząc żadnych ran. Przygotowano także pokaz muru tarcz, którego nie był w stanie pokonać żaden odważny widz. Ba, nie dokonała tego nawet grupa. Dopiero rozpędzone dzieci dały radę i mur został przewrócony. Okazało się, że wszystko zależy od miejsca uderzenia w tarcze. Dzieci wykorzystały swój nieduży wzrost i obrońcy nastawieni na uderzenie nieco wyżej nie wytrzymali takiego naporu.

Pikniki organizowane od lat, to wspaniałe spotkania pasjonatów modelarstwa, na które przybywają całe rodziny. Przybywają tu także pasjonaci, wśród których można zobaczyć osoby w wieku dojrzałym, ale także takie które swoje hobby realizują od kilku dekad. Najstarszy z przybyłych (czynnych modelarzy) liczył sobie 98 wiosen.

Modelarstwo lotnicze w Jeżowie Sudeckim zaistniało dawno temu. Jednak działalność, która doprowadziła do takich spotkań jak obecne, została zapoczątkowana w roku 2012 kiedy to reaktywowano Koło Modelarskie. Inicjatorami tego posunięcia byli: Władysław Jagiełło, Marcin Gurtatowski i Rafał Wiaderko. Bardzo ważna była przychylność Rady Sołeckiej i wójta Gminy Jeżów Sudecki Jerzego Dudka.

Działająca w Bukowcu Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy wydała niedawno Zeszyt Historyczny nr 3(19)/2018 pt. Szybownictwo i modelarstwo lotnicze w regionie karkonoskim. W Zeszycie tym znajdują się teksty przybliżające historię lotnictwa i szybownictwa ale także historię modelarstwa w Jeżowie Sudeckim. Ponieważ autorem tekstu „Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim” jest Władysław Jagiełło wykorzystałem okazję i będąc na pikniku wręczyłem mu egzemplarze autorskie dziękując za jego pracę na rzecz modelarstwa ale przede wszystkim pracę dla dzieci, które bardzo chętnie swój wolny czas spędzają w modelarni gdzie pod czujnym okiem instruktorów ciężko pracują by stworzyć kolejny model szybowca.

Dodam tylko, że Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim w roku 2016 otrzymało największe wyróżnienie lotnicze w Polsce „Błękitne Skrzydła” dla klubu. W 2018 roku „Błękitne Skrzydła” za wybitne osiągnięcia promowania modelarstwa lotniczego na ziemi jeleniogórskiej i za kreowanie lotniczej historii regionu przyznano dla Władysława Jagiełły.

Twoja reakcja na artykuł?

6
46%
Cieszy
1
8%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
15%
Smuci
0
0%
Złości
4
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Międzypokoleniowe warszaty świąteczne

Otwarta Papiernia o mowie nienawiści

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Przeciwko idiotom 18-06-2019 12:37
Bawcie się bawcie, a dzieci niech dalej głodują
~Vito Corleone 18-06-2019 13:21
Wiaderek nie Wiaderko autor proszę poprawic.
~grot 18-06-2019 14:04
O takiej imprezie i jej atrakcjach należy informować wcześniej a nie po jej odbyciu!!!!!!!!!!!!Dla kogo ta wiadomość????????
~123 18-06-2019 14:31
To jest problem nie tylko Jelonki. Informacje ukazują się po fakcie.Szkoda.
~wadapak 18-06-2019 14:47
Jerzy Dudek? Szkoda że nie Artur Boruc
~gość 18-06-2019 15:15
niestety najczęściej po fakcie.
~Pilot 18-06-2019 16:52
100 lecie lotnictwa było motywem przewodnim w zeszłym roku ;)
~bigi 18-06-2019 17:34
oczywiście Jelenia GOra nie potrzebuje promocji. Po co mieszkańcom i turystom informacje o fajnych i nie fajnych imprezach. Przecież to tylko kłopot dla władz miasta. Lepiej wydać grube miliony na nietrafione promocje niż zadbać o właściwą informację. Redakcjo ... skoro nie tu - to gdzie można zasięgnąć rzetelną informację o tym co, gdzie i kiedy ??
~Zainteresowany 18-06-2019 19:50
Czy derektor Musiał wybudował mityczne szalety na Górze Szybowcowej?
~Des22 18-06-2019 22:58
Dyrektor tego śmiesznego aeroklubu do zwolnienia !
~Tomekkk 19-06-2019 8:25
z Jelonką zawsze zdążysz ! obejżec zdjęcia:/
~Obserwer 19-06-2019 23:53
najbardziej wk… jest to ze piszą po FAKCIE a nie przed żeby można było to zobaczyć pójść z dziećmi może złapią bakcyla modelarstwa . Jelonka to taki PORTAL GÓWNOwarty
~Vito Corleone 22-06-2019 10:21
Jelonka usuwa komentarze z linkami do innych portali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niszczą ulicę Szymanowskiego

Wielka Paka dla Dzieciaka po raz 11!

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Lwówek dla pszczół

Ważna informacja dla klientów ECO  

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
732
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
8%