MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pijałki i inne szklane souveniry pod Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Czwartek, 14 października 2010, 8:46
Aktualizacja: 13:28
Autor: Agrafka
Fot. .....
W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu 14 października odbędzie się prelekcja dr Petra Noveho o tematyce szkła turystycznego i uzdrowiskowego. Natomiast 15 października o godzinie 15 nastąpi otwarcie wystawy „Szkło turystyczne i uzdrowiskowe – czeskie i śląskie ze zbiorów muzealnych".

Wydarzenia te organizowane są w ramach projektu „Szkło turystyczne i uzdrowiskowe – czeskie i śląskie ze zbiorów muzealnych. Partnerami projektu są Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Muzeum Škla a Bižuterie w Jabloncu nad Nisou.

Jak informuje dyrektor Muzeum Turystyki i Sportu Zbigniew Kulik, Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou ma w swoich zbiorach ponad trzy tysiące eksponatów szkła uzdrowiskowego i pamiątkowego, tworzących jedną z najliczniejszych kolekcji w Europie. Na wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wybrano kilkadziesiąt okazów tego specyficznego rodzaju szkła, uwzględniając motywy śląskich uzdrowisk i Karkonoszy.

Szkło uzdrowiskowe, jakie będzie można podziwiać na wystawie można podzielić na pijałki, szkło artystyczne oraz pamiątki. Pijałki, czyli rozmaite naczynia służące do picia wód, oczywiście łatwo mogły zostać pamiątką, podobnie jak odwrotnie miało to miejsce w przypadku kielichów i pucharków pamiątkowych.

Dr Petr Novy, który wygłosi prelekcję przekonuje, że idealnym środkiem służącym do przechowywania i prezentowania indywidualnych oraz społecznych wspomnień jest szkło. Bez względu na sposób wykonania, zawsze przykuwa ono uwagę, choćby ze względu na swoją fizyczną postać "zastygniętej cieczy". Szkło to po prostu materiał reprezentacyjny. Jednocześnie już od samego początku spotykamy się na bieżąco z przenikającymi się wzajemnie tematami świeckimi oraz religijnymi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Od niedzieli już z nowymi przystankami

Betlejemskie światełko pokoju dla jeleniogórzan

Komedia z magiczną pokrywką

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~jelonko! 14-10-2010 9:35
Zbyszek KuliK!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza  

Zaczytaj się z Jelonką.com

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
990
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%