MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Pies „stworzenie boże” – wchodzić tu nie może!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 27 sierpnia 2015, 9:05
Aktualizacja: Piątek, 28 sierpnia 2015, 19:07
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Miłośnicy czworonogów od dawna skarżą się na zakaz, jaki uchwałą jeleniogórskiej Rady Miejskiej wprowadzono m.in. przy kościele „garnizonowym”, czy w Parku Zdrojowym. Nadzieję przeciwnikom takich rozwiązań, mogłaby dać decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchylenia uchwały radnych z Wołowa (dolnośląskie).

Uchwałę wołowskich radnych zaskarżył wojewoda dolnośląski do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który uznał, że zapisy uchwały są niezgodne z prawem. Odwołanie się władz Wołowa do Naczelnego Sądu Administracyjnego również zakończyło się racją po stronie zwolenników uchylenia zakazu, bowiem - jak podkreśla skład orzekający NSA - wprowadzone przepisy nadmiernie ograniczają swobodę poruszania się oraz przebywania w określonym miejscu, a czystość w takich miejscach pozwalają zachować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.

Okoliczni mieszkańcy przez długi czas byli oburzeni taką decyzją radnych, bowiem sprzątali po swoim psie i jak mówią, jest to znacznie bezpieczniejsze miejsce niż np. okolice Uniwersytetu Ekonomicznego czy Paulinum, gdzie chodzą teraz ze swoimi pupilami, by mogły się wybiegać. - Zawsze sprzątałam po moim psie – mówi nastoletnia Kinga, która przyznaje, że strażnicy miejscy zamiast przeganiać ludzi z psem, czy grozić mandatem, powinni zwracać uwagę, czy właściciele sprzątają po nich.

Decyzja NSA dotyczy Wołowa, ale w ślad za nią należałoby zweryfikować przepisy w pozostałych gminach. Czy zatem Rada Miejska Jeleniej Góry nie czekając na interwencję wojewody pochyli się nad problemem właścicieli czworonogów? - Ten park należy inaczej traktować, niż typowy park. Parę dni temu zapadła się część gruntu i znaleziono tam szczątki pogrzebanych tam ciał. Myślę, że należałoby zmienić status tego miejsca, czyli nie park, a nekropolia – powiedziała przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej. Należałoby to zrobić, żeby uchronić cześć i pamięć tego miejsca, żeby psy jednak tam nie wchodziły. Jest tyle miejsc wokół gdzie można je wyprowadzać, że nie ma potrzeby tego zmieniać – uważa Bożena Wachowicz-Makieła.

Podstawa prawna:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 2439/14, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 153/14.
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012 poz 391.

Od autora:
W przypadku parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego sprawa może nie być taka oczywista, bowiem władze noszą się z zamiarem zmiany statusu tego miejsca na nekropolię. Jednak póki co, ten teren ma status parku miejskiego, a od wprowadzenia uchwały regulaminu (4 listopad 2014 r.) zakazującego wprowadzania zwierząt, kolejnym absurdem są pojemniki na psie odchody, które znajdują się na terenie parku. Jest zakaz, są pojemniki – to takie typowe w naszym kraju wśród decydentów. W pozostałych przestrzeniach miejskich zakaz wydaje się być niezgodny z prawem. Do tematu powrócimy.

Sonda

Psy z opiekunem powinny wchodzić do parku?

Oddanych
głosów
725
Tak
71%
Nie
28%
Nie wiem
1%

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Ruszyły prace przy estakadzie

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Komentarze (105) Dodaj komentarz

~ 27-08-2015 9:33
pies jak wiadomo modlić się nie potrafi, klęczeć tym bardziej, więc w kośiele potrzebny jak....
~Rico 27-08-2015 9:53
Jaki to park jak pół Jeleniej Góry pamięta jeszcze jak na całym terenie był przykościelny cmentarz z alejkami pomiędzy kwaterami ! Jestem miłośnikiem psów,miałem zawsze i mam pieska ale wchodzenie tam z naszymi ''pupilami'' jet chyba przesadą .Następna sprawa to jak sprzątać po psach , jak ja to robię na własnym terenie z łopatką i kielnią i jest to czasami nie do końca możliwe ,muszę od czasu do czasu użyć wody , pozdrawiam wszystkich pieskowiczów jak również przeciwników
~ 27-08-2015 10:08
Dziękuję, za podjęcie tematu. Zakaz wprowadzania psów do Parku Zdrojowego doprowadza do sytuacji, w ktorej nie wiadomo - zostawić przed bramą dziecko czy psa? Wiekszość właścicieli traktuje psa jak członka rodziny i chciałoby móc spacerować wspólnie. Na pewno należy pouczać lub wręcz karać za niesprzątanie psich odchodów i oczywiście za stwarzanie zagrożenia. Pozdrawiam miłośników psów i tych, którzy wolą koty :)
~elka2905 27-08-2015 10:18
Dlaczego maja cierpiec psy przez to ze jest w jeleniej część ludzi brudasów, ktorym sie nie chce sprzatac? Bardzo duzo ludzi sprzata po swoich psiakach, jest grono ludzi którzy tego nie robia i przez to wszyscy wlasciciele psów sa postrzegani jako brudasy i lenie. Ja osobiscie mam psa i sprzatam po nim. Jest to naturalna rzecza. Nie widze powodu zakazywania wchodzenia psom do parków bo sie załatwia. Załatwi sie psiak to sie sprzatnie i problem z głowy. Ptaki tez lataja i sraja gdzie popadnie wiec one tez powinny miec zakaz wlotu do parku??
~aaa 27-08-2015 10:22
Najlepiej wszedzie dac tabliczki zakaz wstepu z psem. To gdzie te pieski maja chodzic na spacery i toalete? Niedługo to bedzie zakaz wychodzenia z psem wogole na powietrze. Powinno byc egzekwowane od włascicieli psów sprzatanie po pupilu i problem z głowy. Wszyscy czepiaja sie psow, a kotów tez pełno biega i sra dookoła, tego nikt nie widzi. Ptaki tez lataja i sraja gdzie popadnie, do tego roznosza pełno chorób a ludzie dokarmiaja je co tez jest zabronione.
~ 27-08-2015 10:49
a jak jest dziura w drodze to się jej nie likwiduje tylko stawia znak, że jest dziura; jakie miasto takie praktyki
~x 27-08-2015 11:02
zachciało się mieć psa w mieście to niech teraz jeżdżą z kundlami wysrywać je na wysypisko śmieci ,albo u siebie w domu.nie wierzcie w ściemę,80% psiarzy nie posprzątałaby w parku po kundlu ,co najwyżej wtedy jak by ktoś to zauważył i zwrócił im uwagę.
~ 27-08-2015 11:07
Proponuje się zmianę statusu parku na nekropolię. OK, nie mam nic przeciw, ale w takim razie proponuję wprowadzić całkowity zakaz wjazdu samochodów, dokładnie tak jak jest to wprowadzone na innych cmentarzach. Księdzu proboszczowi pieski przeszkadzają, mimo tego, iż zagraniczni turyści też często z pieskami przyjeżdżają zwiedzać ten teren. Nie przeszkadzają mu auto parkujące często w alejkach pod kapliczkami i niszczące alejki, które zostały wykonane jako spacerowe , nie przeznaczone do jazdy samochodów. Pozdrawiam wszystkich, którzy mogliby, wzorem kina, przyjeżdżać na mszę samochodową... pod sam ołtarz
~jeronimo 27-08-2015 11:27
Zakaz wprowadzania psów do parku zdrojowego wreszcie spowodował, że nie ma obawy "wdepnięcia"... W szczególności widoczne było to Wasze sprzątanie po roztopach w zimie, kiedy ilośc psich odchodów wywoływała obrzydzenie do spacerowania w tym miejscu.
~niezalezna 27-08-2015 11:27
Jak można zabraniać pieskom s...ć na cmentarzu! To znęcanie się nad zwierzętami!
~... 27-08-2015 11:27
Pracuję na ulicy 1-go Maja i nie ma dnia, żebym nie miała napaskudzone przez psa w okolicy sklepu. Faktycznie dużo ludzi sprząta po psach ale bardzo dużo też tego nie robi. Co do kotów to one załatwiają się w takich miejscach, że tego nie widać i zakopują to co zrobiły. Ale mimo wszystko uważam, że nie powinno się zakazywać psom wejścia do parków bo to nie ich wina, jeśli mają nieodpowiedzialnych właścicieli. Kto jest chamem to i tak wejdzie na teren parku mimo,że zakaz i nasra psem a inni za to cierpią.
~blazen 27-08-2015 11:44
którry nie cierpi zwierząt ,nienawidzi ludzi.
~555 27-08-2015 11:44
Koty tak samo sraja na trawnikach jak psy, tylko to "przykryja" jak sie wdepnie to i tak mamy problem.
~ 27-08-2015 11:47
Pies sra i szcza nie wszędzie więc wejść z nim można np do sklepu nie fo parku też nie do szpitala urzędu szkoły piaskownicy teatru itd na plażach też pies nie wskazany jak ktoś ma pieska niech się nie gniewa tylko idzie z nim na spacer nad łąkę czy rzekę i sprzata po piesku bo to podstawa
~jaro1 27-08-2015 12:07
Ostatnio byłem w parkach w Kudowie i Dusznikach i tam w regulaminach jest napisane, że można z pupilami przebywać- oczywiście muszą być prowadzone na smyczy.
~monia29 27-08-2015 12:07
Jak pies wejdzie do parku, zalatwi sie a jego pan/ pani posprzata to nie widze problemu, zeby psy mogły tam wchodzic. Przeciez psy sa prowadzana na smyczy własciciel dobrze widzi i wie kiedy pies sie załatwił, tylko ciezko sie schylic sprzatnac. Pies nie jest winien ze ma potrzebe i ją załatwił, wina lezy tylko i wylacznie we wlascicielach..
~anulka1 27-08-2015 12:09
Co te biedne pieski sa winne ze maja wlascicieli brudasów. My sie załatwiamy do toalety, ich toaleta jest podwórko, tak jak my po sobie spłukujemy tak po nich powinien sprzatnac wlasciciel. jak ludzie sa nieodpowiedzialni to co psy na to moga poradzic
~ 27-08-2015 12:30
Rzecz w tym właśnie że ludzie nie sprzataja po psach i dlatego łatwiej jest dac zakaz niż czekać aż się oni tego naucza bo potem co śledztwo czyje to gowno leży tam gdzie nie powinno kiedyś w średniowieczu to ludzie fekalia syrzucali na ulicę dziś jest problem z psami a zaraza siedzi i psim gownie i w ludzkim także gówna w miejscach publicznych to wykroczenie i zagrożenie epidemią
~pk 27-08-2015 12:32
To nie jest żaden park tylko cmentarz przykościelny.Skoro na cmentarz waszych bliskich nie łazicie z psami to czemu tam się z nimi chcecie pchać??Trochę szacunku.Poza tym pies nie tylko sadzi klocki ale też podlewa toksyczną dla roślin uryną.
~wyborca1 27-08-2015 12:36
A ja wczoraj na starym cmentarzu w Cieplicach o mało nie wdepnęłam w g.. i to nie psie ale ludzkie !!! . ktoś po prostu wszedł między groby i się załatwił ... To nie psy są winne tylko ludzie. Od tego jest Straż Miejska- jakby tak jeden z drugim zapłacił mandat to by się pilnował. Chamstwa się nie przekona tłumaczeniem - trzeba karać.
~xxx 27-08-2015 12:38
srają wszędzie a właściciele nie sprzątają to niech nie wchodzą
~gardarew 27-08-2015 12:42
Nie było by problemu gdyby "pseudowłasciciele" sprzątali po swoich pieskach !!!! A tak kupa na kupie. Karać. Karać i jeszcze raz karać za niesprztanie po psach !!! Ciekawi mnie czy w domu ich tez pieski robia kupę na dywan czy łóżko i tak mieszkają.....
~ 27-08-2015 12:42
No właśnie! Dziękujemy za ten artykuł! Ludzie! Jakie bezczeszczenie jak nawet po cmentarzu piesek chodzi??? Wystarczy sprzątać po sobie, a kto tak nie robi niech mu zwróci ktoś uwagę lub zadzwoni po straż miejską. Wystarczy sprzątać i po problemie!
~ 27-08-2015 12:55
Zakaz jest lepszy niż wydzwanianie po straż że ktoś po psie nue sprzata zanim oni przyjadą cwaniaka już nie będzie a problem pozostaje i dwa koszt połączenia telefonicznego zakaz i kara za zlamanie zakazu psu to nie szkodzi on może iść gdzie indziej to właściciel czuje się ograniczony że nie wszędzie z psem wejść można no ale tak przecież jest w życiu że nie wszystko można
~OKIT 27-08-2015 13:02
A mnie tu interesuje zupełnie coś innego. Rozumiem kościół pod wezwaniem jakiegoś świętego. Ale PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO? Co to w ogóle znaczy? Ktoś kuma o co chodzi? Krzyże wyciągali na dłuższe czy co? A czy w takiej sytuacji może być pod wezwaniem "skrócenia laski biskupiej"? Albo "pogłębienia piuski"? A Psy i tak to olewają.
~ 27-08-2015 13:06
Po co psy są wyprowadzane?-żeby się załatwiły -tak? Dlaczego ta ich ubikacja ma być na cudzym grobie ? na cudzym trawniku? na ulicy należącej do nas wszystkich? itp.Czemu własc. psów podrzucaja psie swiństwa innym a np nie w swoim domu?.Nauczcie swoje wstrętne psy załatwiac sie w domu a wtedy dopiero na ulice a do tego czasu -uswiadom sobie że inni nie chca patrzec na psie łajno a jak chcesz ty to patrz ale u siebie w domu. I o to cała sprawa sie toczy.w żadnym wypadku nie zycze sobie ich w parku.Wszyscy tak kochają psy a nie chce sie z nimi na łake zdala od ludzi.Nich wam załatwiaja sie w domach i nie podrzucajcie ich g...n innym . Zadko kto sprzata bo wielu psiarzy to brudasy lenie i niechluje potrafia tylko pyskowaćw obronie inaczej przyjęli by obow. i po problemie.Brac to w ręce
~anonim555 27-08-2015 13:11
Myslisz ze jak psu sie chce załatwic to wytrzyma isc pol kilometra albo i wiecej na łake? To jak Tobie sie zachce to tez trzymaj az głupku popuścisz. Takie wypowiedzi pisza ludzie co potem przywiazuja psa do drzewa w lesie albo ciagaja na lince za autem. Pustaki i zwyrodnialce. Żaden pies nie chciałby miec takiego wlasciciela
~qwe 27-08-2015 13:16
Park to nie sralnia dla psów ,Idę po parku z dzieckiem a tu jeden pies sra ,drugi się odlewa ...Widok bezcenny........
~mix 27-08-2015 13:34
Winny jest pies, który zanieczyścił czy właściciel ignorant, któremu nie chce się posprzątać po swoim pupilu???!!!
~,,, 27-08-2015 13:41
Uśpić psy i koty, powystrzelać wszystkie ptaki - też "srają" , wytępić wszystko co żyje - ale będzie pięknie i czysto. Człowiek
~do gwe 27-08-2015 13:47
Chodź z dzieckiem do marketu , tam nie zobaczy nic tak strasznego. Zakrywaj mu oczy jak biegnie pies.
~! 27-08-2015 13:59
wszystko wina ludzi ..... sralnie zrobili bez żadnych konsekwencji.... Świnie trzeba po swińsku!
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 14:06
Pies nie może wejść, ale samochody w weekendy mogą wjeżdżać... Może ktoś w końcu ukróci szarogęstwo Bokieja. Co równi i równiejsi?
~,, 27-08-2015 14:12
Potwierdzam. Całe stada samochodów podjeżdżają przez cały park pod sam teatr , a w samochodach wcale nie niepełnosprawni tylko.... . I nie tylko w weekendy TO POWINNO BYĆ ZABRONIONE !
~z Cieplic 27-08-2015 14:30
tam wciąż spoczywają doczesne szczątki ludzi - to było (jest) poświęcone miejsce. Jak ktoś kto wie o tym może wyprowadzać tam psa dla załatwienia jego potrzeb fizjologicznych? Czy chciałbyś widzieć psa załatwiającego się na grobie twoich bliskich ? Tu nie chodzi o żadne sprzątanie tylko o szacunek dla innych ludzi, dla nas samych ...
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 14:36
Do 14:30 Co Ty bredzisz, park został doszczętnie oczyszczony z nich bodajże w latach 60, albo 70-tych ubiegłego wieku... Poczytaj, a potem się wypowiadaj.
~Ala 27-08-2015 14:37
Nareszcie ktoś znalazł mądre przepisy. Z nadzieją i niecierpliwością czekam na zmianę regulaminu.Mam sunię i zawsze po niej sprzątam, park Zdrojowy mam blisko i chętnie bym z nią pospacerowała bo do Norweskiego mam daleko a sunia już jest starsza i tam nie dojdzie.Cieszę się że ktoś się o nas upomniał.Komentarzy tych co nie lubią psów nie biorę pod uwagę, bo to są niedobrzy ludzie sami siebie nie lubią.
~widzę 27-08-2015 14:40
Jestem mamą małego dziecka, często chodzimy na spacery i niestety zabobrzańskie trawniki to jedna wielka sralnia, sporadycznie ktoś posprząta po swoim psie , dlatego uważam , że takie zakazy powinny być w niektórych miejscach.
~ 27-08-2015 15:13
Jak ktoś jest dobrym człowiekiem to gowna swojego psa nie serwuje innym do wglądu tylko sprzata je i to ma być norma a zakaz rozumiem bo ludzie nie sprzataja to tak jakby po swoim dziecku gówna nie sprzątać nie zmieniać pampersa i pozwalac dziecku srac i szczac gdzie popadnie do piesków nic nie mam tylko do glupich wlascicieli brudasow i fanów gówna na trawnikach itd
~psps 27-08-2015 15:16
Wprowadzić kary po 10 tyś. za kupę, kamery i monitoring chipów. Psy tylko z chipem. I sprawa załatwiona. Budżet miasta się powiększy. Właściciele piesków będą się edukować. Niejeden pierwszy raz w życiu weźmie łopatkę i woreczek na spacer.
~ 27-08-2015 15:43
Ciekawe co powiedziałby jeden z drugim,którego ktoś leżałby tam. Słuchajcie bezmuzgowcy tam był cmentarz tam są groby.Brawa należa się proboszczowi,proszę się nie ugiąć i nie słuchać.Też mam psa i nigdy nie wyprowadziłabym go na cmentarz.To nie jest park dla waszych psów.
~vv 27-08-2015 15:56
Klocki to nie jedyna "pamiątka" po psach,należy pamiętać że podszczywa wszystko naokoło znacząc teren,ciekawe czy to właściciele potrafią posprzątać.
rymcycymcy 27-08-2015 16:03
Jaki piękny ten wierszyk ...stworzenie boże, wchodzić tu nie może ! :) Proponuję ...stworzenia szatana, wchodzą już od rana ! :) ...włażą przez płoty, ludzie i koty ! ...łazi po terenie, diabelskie nasienie ! :)
~ 27-08-2015 16:04
"jest to znacznie bezpieczniejsze miejsce niż np. okolice Uniwersytetu Ekonomicznego czy Paulinum, gdzie chodzą teraz ze swoimi pupilami, by mogły się wybiegać." Czyli też łamią przepisy ponieważ psy powinny być na smyczy.
~ 27-08-2015 17:18
________SWOIMI PASAMI SRAJĄ WIĘC ZA SWOJE MAJĄ______, i bardzo dobrze jak głupich właścicieli to niczego nie nauczy to niech zakazy będą wszędzie tak żeby nawet z domu nie mogli wyjść , przydałyby się kary dla właścicieli którzy nie chcą zdyscyplinować swoich psów by nie szczekały cały dzień gdy właściciela w domu nie ma
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 17:20
Do 15:13, 15:16 A co powiecie, jak rodzice wyprowadzają swoje bachory, które szczają albo wręcz srają na trawnik. Nie raz widziałem taki widok akurat w tym parku... Ale to akurat Wam pewnie nie przeszkadza.
~kmam 27-08-2015 17:23
do 13:06 | ~ | Uważaj, bo złość wylewa ci się uszami i spływa prosto na ziemię. Trudno ci będzie to posprzątać. A nawiasem mówiąc wyekspediowanie zmarłych z okolic kościoła i zamienienie miejsca wiecznego spoczynku na miejsce chwilowego było paskudną rzeczą. Mniej paskudną jest psie g... (należy je sprzątnąć - i jeżeli widzę właściciela brudasa egzekwuję to), ono zniknie. Nie znikną butelki plastikowe i szklane, torby, reklamówki, gumy do żucia itp.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 17:26
Do 17:18 a ja domagam się całkowitego zakazu wjeżdżania samochodami na teren tego parku i wystawiania śmierdzącym leniom wysokich mandatów. Kiedy i czy w ogóle władze miasta mają tolerować nadużywanie prawa??? Czyżby Bokiej miał w mieście mocne plecy??????
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 17:29
No właśnie co z walającymi się wszędzie śmieciami - jakoś one w ogóle nie przeszkadzają - ciekawe!
~ABC 27-08-2015 17:38
CIEMNOGRÓD !!!
~gość Jelonki 27-08-2015 17:46
Ktoś szedł z pieskiem,który nie dość że pamiątkę po sobie zostawił,to jeszcze cieńką strużką obsikał był jeden z pomników,przy absolutnym braku reakcji swojej pańci... Właśnie w tym parku koło kościoła w samo południe... Może pańcia owa pozwoliłaby swojej psiuńce walić klocki na dywan w stołowym i oblewać np.nogę od stołu? Co?Nie pasi pańci? A swoją drogą to samo centrum naszego miasta jest generalnie za....e! Co robią służby odpowiedzialne?Słucham....Kiedy ostatnio ktoś za niesprzątanie dostał mandacik?Słucham....Zapraszam na Bankową,Szkolną i Krótką - kup Ci tutaj dostatek!!!
~alina1 27-08-2015 17:49
Samochody po cmentarzu też nie mogą jeździć. Moim zdaniem jest to dyskryminacja właścicieli czworonogów.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 18:05
gość Jelonki, a co powiesz ciekawego na temat walających się śmieci? One Ci nie przeszkadzają bo sam pewnie śmiecisz, a śmieci u siebie w domu zamiast do kubła walisz na dywaniku/panele... Ot hipokryzja w czystej postaci.
~dd 27-08-2015 18:32
Na posiadanie psa to trzeba mieć warunki,najlepiej duży własny dom z ogrodem.Te wszystkie oszołomy co kiszą psy w miejskich klitkach to męczą tylko i zwierzę i sąsiadów.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 18:48
gość Jelonki, a co powiesz ciekawego na temat walających się śmieci? One Ci nie przeszkadzają bo sam pewnie śmiecisz, a śmieci u siebie w domu zamiast do kubła walisz na dywaniku/panele... Ot hipokryzja w czystej postaci.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 18:52
dd ha, ha, ha jasne, napisz coś jeszcze śmiesznego to z chęcią się pośmiejemy. :) A mnie denerwują np. drące się bachory, też powinny mieć miejsce w domu z ogrodem, bo w bloku niesie się po całym pionie jak jedno z drugim drze się bez konkretnego powodu. Do tego dodajmy niszczenie przez nich zieleni, itd, itd...
~ 27-08-2015 19:02
Żyjmy i dajmy żyć innym.
~ 27-08-2015 19:07
Kompromis. Zachować zwyczajowe, naturalne ciągi komunikacyjne, takie jak przejście przez posesję kościelną. Wprowadzić ograniczenia poza nimi w postaci odpowiedniej infrastuktury spełniającej minima obsługi sanitarnej. Egzekwować się pewnie nie uda, ale może się udać wprowadzenie elementów edukacji i podniesienie świadomości tych co są za i przeciw. Strony za i przeciw są w tym momencie obojętne. Kompromis bez generowania kosztów i ociągania się w czasie. Wszystkie strony na to stać.
~Yrezi Rewor 27-08-2015 19:21
Latwiej ukarac wlsciciela psiaka, niz dorwac gnoi co niosa smierc sprzedajac dopalacze... Polskie prawo pelne jest absurdow i trzeba przyznac nie nie wiele szans na zmiane tego stanu rzeczy... Zle sie dzieje!!!
~s. 27-08-2015 19:21
Problemem nie są psy tylko ich właściciele.
~oda 27-08-2015 19:28
właściciele powinni sprzątać po psach zgadzam sie...ale jest tez wiele mam wysadzających dzieci na trawnik-i co tu juz problemu nie ma?a faceci po piwku sikający pod drzewami? a ptactwo które paskudzi gdzie popadnie?dlaczego dyskryminować tylko psy? kocury domowe które chodzą na dwór lubią znaczyć teren a wtedy smród jest nieziemski. ja z psem jeździłam do Czech i Niemiec i tam wszędzie możną wchodzić,do parku,do zoo. W czeskim safari ludzi z psami było mnóstwo,co kawałek miski z wodą.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 19:34
dd ha, ha, ha jasne, napisz coś jeszcze śmiesznego to z chęcią się pośmiejemy. :) A mnie denerwują np. drące się bachory, też powinny mieć miejsce w domu z ogrodem, bo w bloku niesie się po całym pionie jak jedno z drugim drze się bez konkretnego powodu. Do tego dodajmy niszczenie przez nich zieleni, itd, itd...
~### 27-08-2015 19:38
a co do cmentarzyska,to powinno sie zakazać i rowerów,i dzieci biegających,i picia po krzakach,kupy-paskudne,ale zamienia sie w nawóz i znikną...a śmieci leżą i leża......wszyscy narzekają na psy,że brudzą,a czy ktoś zwraca uwagę nachlanym wyrostkom jak brudzą ,czy rzygają po bramach,szczają i srają-nie bo to przecież ludzkie...albo boja sie zareagować .
~ 27-08-2015 20:03
Nie wyprowadzajcie psów przez tydzień z domu niech sraja wam w domach po tygodniu się zastanówcie że to samo serwujecie innym członkom społeczeństwa tylko to akurat szybko was przestaje obchodzić ile razy widzęjak sasiad wyprowadza psa przed budynek i ten po 5 krokach eali klocki i co ten burak uważa że to normalne
~ 27-08-2015 20:08
jeśli pancie i panciowie z psinami nie potrafią sprzątnąć kupy po swoim zwierzaku a inni muszą paczeć i czasami wejść na "minę" TO KURKA WÓDKA POTRZEBNE SĄ TAKIE ZAKAZY!!!
~ 27-08-2015 20:12
Do: 27-08-2015 19:38 | ~### | Ty nie wiesz co piszesz i do czego służy mózg w głowiźnie
~ 27-08-2015 20:15
a tak w ogóle to pozabijać się nawzajem😈
~ 27-08-2015 20:21
Śmiechu warte uwagi obrońców psich gowien wynikają z braku krytycyzmu co do posiadania psa ale co tu się dziwić jak ludzie śpią z psami dają im lizać twarze a one przecież tym samym jeziorem wylizuja o...ty innych psów jedzą gowna itd po prostu trzeba być fanem lub koprofilem zakaz wskazany bo nie wszyscy są w fan clubie psich sralni
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 20:33
Za to żałośni są tacy hipokryci, co widzą psie g..., a nie widzą wszędzie walających się śmieci i brudzących żyli, ale tak to jest jak ma się śmietniku jak Ty we własnym domu i rzucasz śmieci na ulicę - cóż....
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 20:35
A co do psów, to jeden pies jest więcej warty niż stado drących i wszędzie brudzących bachorów.
~ 27-08-2015 20:50
Nie martw się ludzie widzą i psie gowna i smieci po zulach itd tu nie chodzi o demonizowanie psów ale o dostosowane się do normy spolecznej a Twoje odkrywanie się na temat dzieci świadczy o jakimś psychicznym defekcie dzieckiem nigdy nie byłeś od razu byłeś dorosly? Mi np dzieci ich normalne zabawy odgłosy nie przeszkadzają masz jakis defekt psychiczny psychiatra się kłania albo masz zespół socjopatii gdybyś był psem to nie nawidzilbys wedle tejże wykladni psów. Bijesz na tym forum pianę i odkrywasz się ze swoim defektem
~ 27-08-2015 21:02
Zrób sobie jutro eksperyment przez caly dzień zacznij zachowywac się jak pies chodz na 4 łapach szczekaj a nie mów jedz z michy pij z kałuży idz na łąkę po żarcie na 4 lapach i stocz walkę z rodwajlerem na kły gwarantuje najwyższą przemianę polecam książkę pt psie serce jako lekturę bulchakowa
~ 27-08-2015 21:06
Ale samochodami wjeżdżać można - hipokryzja na maksa !!!!!
~Rico 27-08-2015 21:43
To ciekawe że mieszkańcy zauważyli psie kupy , a nie zauważyli że w przeciągu ostatnich 30 lat zniszczono doszczętnie co najmniej 2-krotnie odnowioną nekropolię właśnie w tym miejscu i to nie przez psy tylko przez ludzi .Przedostatni raz wyremontowano kapliczki -grobowe na tym cmentarzu w latach 90-tych ,po którym nie zostało ani śladu.Ciekawe kto to zniszczył i czy tym razem prace konserwatorskie wytrzymają próbę czasu z rzeczywistością
~pasiak 27-08-2015 21:45
Skoro nalezy uszanowac pamiec zmarlych ktorzy tam leza to zakaz nalezy rozszerzyc ofury ktore tam wjezdzaja bo wascicielom nie chce sie 200metrow przejsc i na plac zekomej nekropolii wjezdzaja
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 21:48
Defekt to Ty masz, nie każdy musi lubić zarówno psów, jak i bachorów. Tylko chodzi mi o hipokryzję wśród części piszących. Bo nie można nazwać inaczej niż hipokrytami krytykując tylko i wyłącznie psy i ich właścicieli, a nie krytykując jednocześnie tych co śmiecą i rodziców bachorów wyprowadzając ich w najlepszym wypadku na parkowy trawnik.
~Jarek z Cieplic 27-08-2015 21:51
To było oczywiście do anonima o IP.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.47.165)
~ss 27-08-2015 22:27
wy sie gównami martwicie,mnie zastanawia kto kazał podlewac suchą trawe w parku, to jest chyba najwstrętniejszy park w regionie... phhhi jak zwykle pierdołami się zajmują, gówna..
~Yrezi Rewor 27-08-2015 22:47
99,9 % brudu, smrodu, fekalii, i ogolnego kolokfialnie piszac "syfu" na ziemi zapewniamy sobie my sami, czyli dumni LUDZIE! Psy? Nie sa nawet kropla we wszystkich oceanach. Wole nadepnac na psie g. niz sterty szkla, po was.., "drodzy" przeciwnicy psow pozostawione!
~Yrezi Rewor 27-08-2015 22:50
... ja to tam psow lubieje, nimz co;-)
~ 27-08-2015 23:43
Nie zgadzam się na to aby psy s...ły i lały po grobach na cmentarzu to chyba jasne i bezdyskusyjne, właściciele psów niech prowadzą swoje pupile na groby swoich najbliższych i tyle !!!
~Witek52 28-08-2015 0:48
IDIOTYCZNY TYTUŁ to nie tylko kościół ale przyległy cmentarz kiepski repotezyno i jest to logiczne (znak prawidłowy bo wielu ludzi ma to w d...) a ty widocznie NIE UMIESZ USZANOWAĆ CZYJEJŚ GODNOŚCI i szukasz sensacji robiąc z siebie idiotę ... a może chcesz aby na groby twoich bliskich srały i sikali psy, chyba to nie jest fajne ! Artykuł to żenada,amatorszczyzna i dno.
~123anja 28-08-2015 6:47
Wszyscy sprzątają po swoich pieskach!!!! Dobre sobie. To dlaczego cale miasto jest obes..ne??
~wer 28-08-2015 7:39
Nie rozumiem większości komentarzy... Właściciele psów już swoją szansę mieli, tylko ją zaprzepaścili... Jak park czy nekropolia były zasrane, to wprowadzono zakazy, co jest logiczne... Sprzątajcie po psach, bo zakazy pojawią się w innych nowych miejscach, jak będą ku temu przesłanki...
~Tomek Ż. 28-08-2015 8:15
Rozumiem tym samym, że osoby niewidome z psami-przewodnikami mają zakaz wstępu na te obiekty, czy uchwała to reguluje?
~michałł 28-08-2015 8:17
Straż miejska -zaopatrzyć ich w woreczki i niech zbieraja odchody do tego się nadają
~wer 28-08-2015 8:29
Do Tomek Ż.... Tak, jest zakaz wstępu dla psów, również przewodników... Choć to rzeczywiście trochę kontrowersyjne, ale tak jest... Tylko jak niewidomy właściciel ma zobaczyć znak?
~kris1 28-08-2015 12:09
A ludzie, srający i szczający w krzakach? Tego przeciwnicy piesków nie zauważają?
~ 28-08-2015 12:42
Ty jarek z cieplic co to nienawidzi ludzi i dzieci i co chodziles dzisiaj na 4 łapach i zarles odchody drugiego czworonoga jak psy mają to w seoim zwyczaju?
~Mysza 28-08-2015 14:49
Ktoś napisał ,,pseudowłaścciiele,, co to znaczy - jestem właścielką psa, mieszkam w bloku, płacę za niego podatek - ciekawe czy wszyscy uiszczają go- idąc na spacer zawsze zabieram akcesoria do sprzątnięcia odchodów.Wiem, że większość tego nie robi.A co do ,,Parku,,.... kurcze jaki to Park - jestem rodowitą jeleniogórzanką i doskonale pamiętam tam groby a na W.Swietych palili ludzie śiweczki.Więc nie nazywajmy go Parkiem.Nie depczmy po tych szczątkach - więc niech psy tam nie chodzą.No ale przecież szumnie nazwano Parkiem teren. I robi sie misz-masz.
~ABC 28-08-2015 16:47
W związku z powyższym , przestanę płacić podatek za psa w tym ciemnogrodzie . Po co mam płacić i za co ?.
~Jerzy Petarda 29-08-2015 10:07
niczym nie należy s...ć w miejscach publicznych ani psem ani dzieckiem to samo z uprzykrzaniem życia sąsiadom hałasem, a sprzątający właściciele trudno,__________ NIE DO WŁADZ MIEJCIE PRETENSJE TYLKO DO INNYCH WŁAŚCICIELI KTÓRZY NIE SPRZĄTAJĄ____________ bo to przez nich ten zakaz - leczcie chorobę (nie sprzątających) a nie objawy (zakaz) a bezwzględny porządek należy w końcu z menelami zrobić włącznie z publicznymi egzekucjami jeśli nie chcą się żyć jak normalni obywatele
~iras 29-08-2015 15:09
psy do budy na wieś tam ich miejsce a nie w parku precz z nimi!
~miłośnik psów 29-08-2015 19:04
psy powinny móc wchodzić do parku w końcu my wchodzimy. A wogule w jeleniej górze wszędzie powinny być śmietniki i woreczki na kupke przyjaciel(psa)
~do iras 30-08-2015 16:15
Miarą człowieka jest jego stosunek do zwierząt , w moim mniemaniu jesteś gorszy od najgorszej ka...lii , jego bym wykąpał , dał jeść ,przytulił , zaprowadził do weterynarza , ciebie , wysmarował miodem i przywiązał do drzewa przy mrowisku . Sam się wynieś , do ciemnogrodu , tam twoje miejsce .
~czyscioszka 30-08-2015 23:07
To takie "nasze polskie"- brud wszędzie: na ulicach, na chodnikach, przed domami.I co z tego, że jest zakaz wstępu z psem do parku, jak własciciele psów nie respektują tego.bo jak nie patrzysz pod nogi, to wrócisz ze spaceru po Parku Zdrojowym, z g..nem na butach. A to co się dzieje na chodnikach,w drodze na wały, to już nie chce mi się o tym pisac. Po co własciciele psów tak się oburzają, niech wreszcie "z głebokiej miłosci do swoich pupilków"- biorą worki, łopatki i sprzataja ukochane g..wna. Wtedy nikt nie będzie się czepiał.
~jeżozwierz1 1-09-2015 11:10
Może Pani Wachowicz-Makieła powinna solidniej zapoznać się z urządzeniem terenu miasta Jeleniej Góry i wtedy wypowiadać się na temat liczby miejsc , na które można wyprowadzać czworonogi, bez ponoszenia odpowiedzialności administracyjnej. Wyprowadzenie psa to nie tylko spacer po kawałku bruku. Ale z drugiej strony szacunek dla otoczenia kościoła należy się, nawet jeśli właściciele czworonogów solidnie wywiązują się z utrzymania czystości w miejscu publicznym. Polewanie siuśkami grobowców uznanych za nekropolię nie jest stosowne, podobnie jak lekceważący stosunek władz miasta dla tematu tworzenia miejsc wybiegów dla psów, zwłaszcza tam, gdzie jest znaczne zagęszczenie zabudowy miejskiej.
~Aneta7 2-09-2015 14:20
Mam psa i sprzątam po nim, ale faktem jest że wielu właścicieli tego nie robi. Problemem natomiast jest brak odpowiednich koszy na psie odchody. W Parku Norweskim są tylko dwa. Na całym osiedlu nie ma ani jednego. Oprócz psów, niestety masa ludzi śmieci gdzie popadnie. Butelki, opakowania po chipsach, chusteczki itp., mimo iż zwykłych koszy na śmieci jest w parku pod dostatkiem.
~J z Cieplic 2-09-2015 18:53
A o rowerach w parku już nie wspomnicie, to jest absurd żeby wyznaczyć trasę rowerową jako objazd parku a wjazd rowerami do serca parku już nie można czy ktoś mógłby się najpierw zastanowić nad ustawami jakie się wprowadza? Jeżeli dla radnych rower jest pojazdem który nie powinien jeździć w parku a park jest dla rekreacji tak? To proszę o uchwalenie tak jak w parku norweskim możliwość wjazdu rowerom i osobom bez granicy wieku każdy ma prawo do rekreacji np. jazda po parku na rowerze. I jeszcze jedna sprawa co do samochodów na terenie parku czy to nie jest sprzeczne? Wycofać Samochody z Parku rozumiem bo spaliny są szkodliwe ale ROWERY!?!?!?!? .....
~ 2-09-2015 19:08
Masz psa? jestes wielbicielem? OK, niech wali kupe w twoim domu, jak Ty sam. Sprzataj po nim bez szkody dla zwyklych mieszkancow. Stan twojej podlogi to rzecz wazna jak dla innych stan trawnikow, krzewow, czy czystych kol samochodow. Niech pupil sika po rogach mebli, futyryn - zapytasz -JAK TO?- odpowem: a tak to, ja tez nie che smrodu zachnietych kup w trawie, chce miec czyste kola w moim aucie, chce miec wieczorna cisze, bez zaczepiajacych sie pchlosiei, czy szczekajacych na widok ksiezyca czy kaluzy. Chcesz by ujadajac robil tobie radosc? Ok, pakuj go a autko i jedz na Jasiowa Doline, tam niech dziamgoli az z...hnie. Biada by robil to zaklocajac cisze wieczorna ludzi pragnacych spokoju po trudzie pracy.
~ 2-09-2015 20:51
Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju, park co się zowie. Nasze nawet mu do "pięt nie dorastają", a jego regulamin ani nie zabrania jeżdżenia rowerami, ani chodzenia z psami. Warunek: jazda ostrożna a pieski na smyczy, czasem też w kagańcach. I sprzątanie po pupilach. Dalej: plaże w Pobierowie, Trzęsaczu czy Rewalu - tam można wchodzić z psami, a kara za nieposprzątanie to 500 PLN. Można? Można.
~ 3-09-2015 9:56
Ktos tam Mieszkancow Jasiowej Doliny nie szanuje... Jednak czytajac ten wpis mysle, iz odobnik tem pomylil rano leki...
~No trzeba mieć tupet 5-09-2015 22:12
No trzeba mieć tupet, żeby pod szyldem demokracji wpus...ć wszystkie psy w okolicy do parków. Za chwilę odezwę się palacze bo są dyskryminowani albo narkomani, że nie mogą ćpać co chcą i gdzie chcą. Szanowni właściciele piesków. Dlaczego mój kot musi załatwiać się w kuwecie a za specjalny piasek muszę sam płacić a dodatkowo mam opłacać Wasze pojemniki na torebki na odchody dla piesków. Dlaczego moje dzieci mogą zajmować się rybami w akwarium za które osobiscie place a Wasze jak im się piesek znudzi po świętach biegną szybko do schroniska, które wszyscy inni muszą utrzymywać. Tak rozumiecie wolność ? Taka mo...lność Kalego. Może tak trochę pokory? Jak już nie stać Was na willę za miastem i swobodę dla swojego psa to może tak w ramach współżycia społ. Nie obarczajcie nas swoimi problemami
~Junior$Niunia 5-09-2015 22:23
Uwazam ze park jest dla psow, jak ptaki sraja to nik nic nie mowi;) Wychodzimy z dziewczyna z dalmatynczkiem czesto, zawsze sprzatamy po Naszym psie. Wiec Nie widze w tym zadnego problemy by ten zakaz zostal zniesiony...
~Krysia 3-01-2017 9:03
Jak widać po wypowiedziach mieszkańcom znacznie bardziej przeszkadzają inne sprawy związane z tym parkiem. Ewidentnie posiadacze psów spacerujący z nimi po parku nie są problemem. Jeżeli problemem dla zarządcy parku jest sprzątanie po psach to może warto postawić w parku kilka dystrybutorów z workami, żeby przypomniały o obowiązku sprzątania i umożliwiały posprzątanie po pupilu nawet jeśli zapomnimy worka z domu ? znalazłam taki dystrybutor, to nie jest duża inwestycja. Zobaczcie : http://koszeuliczne.istore.pl/pl/p/DYSTRYBUTOR-APIS-nascienny/23042372 , Worki też wydaje mi się nie są kosmicznym kosztem, a takie rozwiązanie będzie dobrym kompromisem który zaowocuje ociepleniem wizerunku. Jak myślicie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spór o imprezy sportowe w Karkonoszach na terenie KPN

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Politycy komentują wynik wyborów

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
756
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%