MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Pierwszy Memoriał Stanisława Michonia

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Wtorek, 28 lutego 2017, 7:53
Aktualizacja: 7:57
Autor: BP/ Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
– Dla Staszka! – było w niedzielę (26.02) słychać wśród 220 uczestników biegu na 15 km klasykiem – pierwszego Memoriału Stanisława Michonia. W gronie startujących było wielu bardzo znajomych znajomych trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów na głównym dystansie.

Zmarły we wrześniu 2016 Stanisław Michoń wygrał pierwszy Bieg Piastów w 1976, a potem jeszcze w 1978 i 1985 roku. Należał do kadry narodowej, gdy trenował w niej m. in. późniejszy mistrz świata Józef Łuszczek. Potem przetarł szlaki polskich narciarzy w wielkich biegach masowych w innych krajach. Jako trener odkrył wiele talentów, w tym Dorotę Dziadkowiec, która we współpracy ze Stanisławem wygrała klasyfikację Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Stanisław i Dorota zostali parą także w życiu prywatnym, a rodzinną tradycję narciarską kontynuuje ich syn Mariusz. Wdowa i syn, jak również małżonka Mariusza Kinga, startowali w dzisiejszym biegu. Dorota Dziadkowiec-Michoń, choć już dawno zakończyła karierę zawodniczą, zajęła siódme miejsce. - Zaczynam trenować! - żartowała na mecie. Ponieważ Stanisław Michoń specjalizował się w szkoleniu młodzieży, do regulaminu Memoriału wprowadzono klasyfikację dla dziewcząt i chłopców w wieku do 18 lat. Zwyciężyli w niej Daria Deja i Krzysztof Góral. Dodatkowo rodzina Stanisława ufundowała nagrodę dla zawodnika, który zajmie 62 miejsce (62 lata przeżył Staszek). Weekend w hotelu wysokiej klasy w Karpaczu spędzi Mariusz Młotkowski z Piły. Uczestnikom dzisiejszego biegu znowu sprzyjała aura - temperatura wynosiła nieco poniżej zera, pod koniec rywalizacji zaczął padać śnieg. Rywalizację mężczyzn zdominował renomowany czeski weteran Dan Slechta, który o ponad dwie minuty wyprzedził Tomasza Kałużnego z Jeleniej Góry i Piotra Habrata z Krosna.

Wśród pań doszło do pasjonującego pojedynku jedynej w historii zwyciężczynią zimowego i Letniego Biegu Piastów Natalii Grzebisz z Siedlec z Anną Gałek z Lubawki. Opowiada druga z nich: - Na pierwszych trzech kilometrach, gdzie było pchanie do krzyżowki, Natalia uciekła mi na 15-20 sekund. Na Samolocie na podbiegu ją doszłam i wyprzedziłam. Na górze Samolotu, na prostej, ona pchaniem wyprzedziła mnie i lekko odeszła (co widać na pomiarze w połowie dystansu - miała 8 sekund przewagi). Trzymałam różnicę kilku-kilkunastu sekund straty do trasy Jeleniogórskiej na dziesiątym kilometrze, gdzie na podbiegach znów się do niej zbliżyłam i na Górnym Dukcie pojawiłyśmy się obok siebie, równo pchając cały ten odcinek. Końcówka należała do Anny Gałek i to ona odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo w Jakuszycach, po wczorajszej Rodzinnej Dziesiątce i biegu na 15 km - finale cyklu Enervit Classic 5-10-15. Ania reprezentuje barwy Yoko Enervit Team, a jej trenerem jest Tomasz Kałużny.

Memoriał Stanisława Michonia przebiegał w znakomitej, przyjacielskiej atmosferze. Wśród uczestników byli m.in.: jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów Walter Judka, wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader, jak również niepełnosprawny Dominik Sewina, który ukończył bieg na wymagającej trasie ponad pół godziny później niż zawodnicy, którzy finiszowali wcześniej. Na mecie czekał na niego - jak na wszystkich - medal, ciepła herbata i gorąca zupa.

W piątek biegi na 30 km techniką dowolną i na 9 km klasykiem. W sobotę bieg na 50 km klasykiem, w niedzielę na 25 i 16 km klasykiem.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Konkurs na dotację dla klubów ligowych

Trwa budowa punktu widokowego

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%