MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pierwszy krok ku cieplickiej perle

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 września 2010, 10:04
Aktualizacja: 10:05
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Wczoraj po uroczystej mszy świętej podpisano w cieplickim kościele pw. Jana Chrzciciela akt rozpoczęcia renowacji zespołu pocysterskiego w Jeleniej Górze –Cieplicach.

Dokonali tego prezydent miasta Marek Obrębalski, ks. prowincjał Józef Tarnawski oraz ks. dziekan Jacek Raczek, proboszcz cieplickiego kościoła, a także ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego. Obecny był też doradca prezydenta Janusz Nagórny.

W uroczystości uczestniczyli wierni, przedstawiciel CCK „Przystań Twórcza” oraz media. Renowacja Zespołu pocysterskiego w Jeleniej Górze Cieplicach zrealizowane zostanie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Dzięki inwestycji częściowo finansowanej z Unii Europejskiej, zaniedbane obiekty zabytkowe w centrum uzdrowiska odzyskają blask: nową siedzibę będą miały Muzeum Przyrodnicze i Przystań Twórcza, a Cieplicom przybędzie malownicza promenada nad Kamienną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zabawa w Goduszynie

Kandydaci PO

Fajfy dla każdego

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ 20-09-2010 12:28
następne miliony idą na "najuboższych" zamiast na remonty dróg i iwstycje dla miasta.
~były jg 20-09-2010 12:59
Tylko kościół dba o polską własność o historię tej ziemi, PO wyprzedaje wszystko a co nie sprzeda to niszczy!
~hala 20-09-2010 14:26
Za rok dwa nie poznamy Cieplic,brawo dla Pana Prezydenta Marka Obrębalskiego!!!
~Pytanie??? 20-09-2010 14:32
W mieście teraz nie ma pieniędzy. Ma być gorzej bo trzeba będzie spłacać kredyty. Więc już teraz Oszczędności. Skąd w takim razie za rok miasto weźmie pieniądze na utrzymanie nowego obiektu? Na etaty? Na media? Na działalność? Unia da tylko na remont. A za chwilę trzeba będzie utrzymywać wielokrotnie większe od dotychczasowych koszty nowego teatru. Kto zna odpowiedź skąd kasa?
~ 20-09-2010 15:23
http://statichg.demotywatory.pl/uploads/3135.jpg
Piipi Jelonkowa 20-09-2010 15:49
~FAJNE *fotki ! ..mężczyzna w towarzystwie aniołków barokowych jest .. bliżej fantazji !
~ANIOŁ 20-09-2010 17:29
Na wstępie wyjaśniam,że nie ten od uzdrowiska ,tylko Anioł Stróż Cieplic .Niech się w końcu stanie sprawiedliwość dziejowa i Cieplice powrócą na właściwe im miejsce:uzdrowisko,kurort,zespoły zabytkowe,dziedzictwo Schaffgotschów itp.Można tego nie robić i zamienić całą Jelenią Górę w miasto slamsów,pustych zrujnowanych placów,śmierdzących rzek i wesołych mieszkańców bo pijanych bądż pod wpływem innych świństw.W KULTURĘ TRZEBA INWESTOWAĆ BO TO ONA POZWOLI PRZETRWAĆ NAJCIĘŻSZE CHWILE.Ja na to nie mogę pozwolić ,choć są tacy ,co przy podpowiedzi diabła chcą nam zgotować piekło na Ziemi.
~ANIOŁ 20-09-2010 17:30
Na wstępie wyjaśniam,że nie ten od uzdrowiska ,tylko Anioł Stróż Cieplic .Niech się w końcu stanie sprawiedliwość dziejowa i Cieplice powrócą na właściwe im miejsce:uzdrowisko,kurort,zespoły zabytkowe,dziedzictwo Schaffgotschów itp.Można tego nie robić i zamienić całą Jelenią Górę w miasto slamsów,pustych zrujnowanych placów,śmierdzących rzek i wesołych mieszkańców bo pijanych bądż pod wpływem innych świństw.W KULTURĘ TRZEBA INWESTOWAĆ BO TO ONA POZWOLI PRZETRWAĆ NAJCIĘŻSZE CHWILE.Ja na to nie mogę pozwolić ,choć są tacy ,co przy podpowiedzi diabła chcą nam zgotować piekło na Ziemi.
~Zenek. 20-09-2010 20:08
Na tym zdjeciu widac jak klechy zacieraja raczki na mysl ze do kieszonki wpadna kolejne miliony od panstwa ktore kosztem innych potrzebnych ludziom inwestycji karmi watykanskiego ciemiezce.
~mieszkaniec cieplic 20-09-2010 20:20
Uważam, że Cieplice za jakiś czas będą prawdziwą perłą. Obrębalski to najlepszy prezydent jaki zarządzał do tej pory. Tak dużo robi się dla Cieplic. Termy, rewitalizacja parku zdrojowego i wiele innych - przyciągną wielu turystów. Tak trzymać Panie Marku.
~antyobrebals 20-09-2010 21:18
mieszkaniec cieplic jest w błedzie obecnie nam panujacy niestety niewiele robi jedyne co mu wychodzi to lansowanie w lokalnych mediach.trzeba przyznac ze PO to ma opanowane do perfekcji szkoda ze tylko to.Pan prezycent ma lrótkowzrocznosc aby do wyborów .W poprzednich inwstorzy ponoc czekalidoczekała sie tylko castorama,Muller z galerią innych nie widac !!!
~do wyżej 21-09-2010 16:41
Inni panujący wcześniej" zrobili" o wiele więcej.Co widać ,czasem słychać ,a w niektórych miejscach nawet czuć.Od niedawna zaczęło się wszędzie zmieniać .Jelenia to jeden duży plac budowy,a plany są jeszcze większe .Znalazł się w końcu taki jeleniogórski Judym(też doktor),który chce rozwalić wszystkie śmierdzące budy i dajmy mu szansę skończyć to co zaczął.
~ 22-09-2010 10:15
Proszę rozliczyć PiS i kościelną komisją majątkową.Tutaj można dopiero zobaczyć prawo i sprawiedliwość;) oraz całą galerię złodziei.Kto wyprzedaje Polskę?
~ 22-09-2010 10:35
SENSACJA! Marek P. – pełnomocnik Kościoła w komisji majątkowej MSWiA został zatrzymany przez CBA. Zarzuty: korupcja i gigantyczne oszustwa finansowe. Ten były oficer SB (zwerbował kilkunastu tajnych współpracowników – księży) po transformacji zatrudniony przez kurie biskupie wyrywał dla Kościoła najsmakowitsze nieruchomości stanowiące jakoby rekompensatę utraconych za „komuny” dóbr. Pilnował też sobie tylko znanymi sposobami, by członkowie komisji majątkowej ze strony rządowej potulnie godzili się na śmiesznie niskie wyceny najbardziej atrakcyjnych gruntów. Później pośredniczył w ich sprzedaży, tym razem dbając, aby Krk uzyskał jak najwyższą cenę, która często... dwudziestokrotnie (!!!) przebijała pierwotną. W ten sposób zarobił dla swoich kościelnych mocodawców miliardy, ale i sam dorobił się bajecznego majątku. W ciągu 19 lat swojej działalności P. zrabował dla Kościoła 490 nieruchomości, w tym m.in. 19 szpitali, 8 domów dziecka, 29 szkół różnych szczebli
~ 22-09-2010 14:27
Od pewnego czasu obserwujemy dziwne zjawisko: nawet parafie w zapyziałych wsiach pakują setki tysięcy złotych w najróżniejsze inwestycje sakralne. Skąd ta niebywała rozrzutność? Okazuje się, że nasze państwo wywierciło wielebnym nowe źródło finansowania w postaci wieloletniego (2007–2013) Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), który teoretycznie ma wspomagać wsie w budowie lub remontach obiektów pełniących funkcje publiczne, społeczno-kulturalne, sportowe oraz służących promocji i rozwojowi turystyki itp. Na ten chwalebny cel przeznaczono w sumie prawie 2,5 mld zł. Mamy dzisiaj półmetek programu, ale już wiadomo, że rozwoju najbardziej potrzebują instytucje kościelne, które inkasują średnio 20–25 proc. z każdego wydanego miliona, co oznacza, że jeśli ów trend się utrzyma, Kościół katolicki weźmie z tej puli dla siebie co najmniej 500 mln zł! Lwia część rozdysponowanych dotychczas środków z PROW (ok. 150 mln zł) poszła na konserwację obiektów sakralnych, co da się je
~ 22-09-2010 14:33
...co da się jeszcze zrozumieć,bowiem mają one na ogół status zabytków,a tylko dureń mógłby oczekiwać,że katoliccy duchowni zrezygnują z doczesnych uciech,inwestując w swój warsztat pracy.Co się dzieje z resztą pieniędzy?
~Cieplik za V 22-09-2010 21:25
Bardzo bobrze że sie dba o zabytki ,ale dlaczego koscielni podpisuja ten akt czyzby chcieli dolozyc częśc forsy ze szkatuły Watykanu - czy chca dostać prezenty remontowe za frico - przecież te dobra były poniemieckie od Schawgotschow , i powinno to byc majatkiem miasta i spoleczeństwa a nie sukienkowych kościelnych zwłaszcza że spolecznych pieniędzy topi sie duzo w ten remont ,oprócz dotacji unijnych ktore przyszłe pokolenie bedzie zwracało a właścicielami będa sukienkowi . Zapewne z wynajmu wyremontowanych budynkow będą doić kasę .Czy sie mylę ? - Uważam , ze pilne należy przejąc te majatki Cieplickie pocysterskie na rzecz skarbu państwa i miasta jak sie wpomowuje pieniadze podatnikow.
~ja i ty 23-09-2010 17:02
Dbanie o zabytki to nasz wspólny interes.Cóż można poradzić,ze większość w miastach to kościoły i klasztory.Państwo nie chce nic przejmować,a raczej się wszystkiego wyzbywa.Utrzymanie tak na co dzień tego majątku leży poza jego możliwościami.Kościół wiele zrobił w tym zakresie.Czepiajmy się raczej prywatnych właścicieli ,którzy przejęli wiele obiektów za "psie grosze" i albo nic nie robią ,albo sprzedali je za duże pieniądze niekoniecznie tym ,którzy dbają o nasz wspólny interes l,nie mówiąc o interesie Polski.Nasz "interes" jest w rozporku,czyli wielki h..(poprawnie-ch..).
~do"ja i ty" 24-09-2010 9:22
Gdyby prywatni właściciele doili tyle kasy co sukienkowi to też byśmy mieli perełki zabytkowe.Niestety nie mogą się dopchać tam gdzie wielebni.Kościoły,klasztory i inne nieruchomości są też prywatą krk więc niech ładują w remonty z własnej kielni.Coś do tego nie kwapią.Lepiej wydrzeć od państwa,które daje się tak łatwo skubać.
~sas 24-09-2010 17:49
Sukienkowi jak pisze ten wyżej zrobili dla kultury polskiej więcej niż ci się wydaje ,zobacz lepiej co zrobili twoi za państwowe pieniądze.Jedna wielka betonowa pustynia ,fatalne drogi i chodniki,i wiele innych wiekopomnych budowli.Gdyby rozebrać i zniwelować to co wznieśli sukienkowi przez wieki, ujrzałbyś krajobraz ateistycznego raju.
~ 25-09-2010 11:26
Zabytki wznosili ludzie dla "sukienkowej" pychy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

MZK nie dla rowerzystów?

PiS ujawnił listy kandydatów

Zmarł Henryk Przybyszewski

Mniej barier dla niepełnosprawnych

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
29
Tak
69%
Nie
10%
Nie wiem
21%