MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Pierwsza wycieczka Rajdu na Raty 2018

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 marca 2018, 7:48
Aktualizacja: Niedziela, 4 marca 2018, 5:57
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
W ostatnią niedzielę lutego Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił turystów na pierwszą w tym sezonie wycieczkę z cyklu Rajd na Raty.

To od lat cykl wycieczek prowadzonych przez działaczy PTTK posiadających uprawnienia przewodnickie lub przodownickie. Aby wziąć udział w wycieczce nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Wystarczy przeczytać zamieszczane w Internecie ogłoszenie i stawić się na miejscu zbiórki. Udział w wycieczkach jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszty transportu czy wstępu do zwiedzanych obiektów. Ze względów bezpieczeństwa każdy uczestnik powinien ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Członkowie PTTK z ważną legitymacją objęci są ubezpieczeniem w ramach opłaconej składki.

Wycieczki piesze o długości 12-20 km organizowane są w okresie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia. Organizowane są także wycieczki autokarowe jedno bądź kilkudniowe. W roku obecnym zaplanowano m. in. wycieczki w Bieszczady i na Ukrainę. O szczegóły należy dowiadywać się w jeleniogórskim biurze PTTK lub na stronie internetowej Oddziału.

Pierwsza tegoroczna wycieczka miała miejsce 25 lutego. Prowadzący ją przewodnik sudecki Jarosław Kapczyński poprowadził uczestników na Górę Gapy gdzie niedawno dzięki staraniom Urzędu Miasta Jeleniej Góry zadbano o poprawienie bezpieczeństwa wędrujących turystów ustawiając na punkcie widokowym barierki. Oprócz tego umieszczono stosowną tablicę z podstawowymi informacjami o tym miejscu.

Turyści po krótkim acz męczącym spacerze zeszli leśną drużką biegnącą pomiędzy Zamczyskiem a Wieżycą do kładki ułożonej nad jeziorem Modrym, po której przedostali się na lewy brzeg Bobru. To tutaj znajduje się gościniec „Perła Zachodu”. Jest to miejsce nie tylko zachęcające do odpoczynku, ale pozwalające schronić się w razie zmiany pogody.

Ponieważ pierwsza wycieczka jest okazją do spotkania po zimowej przerwie, zaplanowano uroczyste otwarcie sezonu turystycznego na Polance Śledzikowej, gdzie znajduje się wiata wypoczynkowa zapewniająca odpowiednie warunki do zjedzenia wspólnego posiłku. Poza tym przygotowano tam miejsce do bezpiecznego rozpalenia ogniska.

I właśnie w tak urokliwym miejscu kierownik Rajdu Wiktor Gumprecht dokonał oficjalnego otwarcia sezonu. Przybyły prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” podziękował zarówno jemu, jak i prowadzącemu pierwszą wycieczkę Jarkowi Kapczyńskiemu wręczając im stosowne upominki (przewodniki). Podczas takich spotkań wyróżniani są także turyści, którzy zdobywają różnego rodzaju odznaki turystyczne. Tym razem Wiktor Gumprecht wręczył Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym złotym Radkowi Paziowi. Gratulujemy i życzymy zdobycia kolejnego stopnia.

W pierwszej w tym roku wycieczce Rajdu na Raty wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Stadion XXI wieku

O bezpieczeństwie

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~tabularaza 3-03-2018 18:44
Mam pytania, kto pisał ten artykuł, roi się od błędów ortograficznych!!!
~Sarna 3-03-2018 19:38
do: ~tabularaza (18:44)
Krzysztof Tęcza
~no name 3-03-2018 20:45
pozdro dla Jarka Kapczyńskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Ćwierć wieku Teatru Maska

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Wytną drzewa

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
299
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%