MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pierwsi pielgrzymi ruszyli z Jeleniej Góry

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 7 września 2008, 14:10
Aktualizacja: 14:17
Autor: Mar
Fot. Mar
Dzisiaj o godzinie 11 przy bramie wejściowej na teren parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego proboszcz parafii, ksiądz Andrzej Bokiej poświęcił tablicę opisującą nowy szlak pielgrzymkowy nazwany Via Cervimontana co po łacinie znaczy Droga Jeleniogórska.

Organizatorem szlaku i jego otwarcia jest Fundacja Wioski Franciszkańskiej w której imieniu wystąpił przewodnik górski, tłumacz i znawca regionu Emil Mendyk. Po krótkiej uroczystości wręczył księdzu Bokiejowi muszlę, będącą symbolem szlaków pielgrzymich św. Jakuba.

Tym samym z okazji jubileuszu 900-lecia Jelenia Góra została włączona do głównego europejskiego szlaku kulturowego i pątniczego, Drogi św. Jakuba. Ten międzynarodowy szlak pieszy prowadzi z wielu zakątków Starego Kontynentu do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Droga Jeleniogórska poprowadzi przez znany mieszkańcom Jeleniej Góry „Koniec Świata” przy wiadukcie kolejowym nad Bobrem i dalej przez Siedlęcin, Radomice, Lubomierz, Lubań aż na średniowieczny „koniec świata”, za jaki uważano przylądek Finisterrae na atlantyckim wybrzeżu Hiszpanii.

Jednak dzisiaj pierwsi pielgrzymi, którzy na pamiątkę dostali muszelki, nie porwali się na wyprawę do Hiszpanii. Ruszyli do Pilchowic, a najwytrwalsi postanowili dojść do kościoła św. Jakuba w Radomicach, koło Wlenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały do remontu

Będzie park rekreacji

Kandydaci PO

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jelgór 7-09-2008 14:44
a gdzie jest wpięcie w szlak europejski?
~Sabath 7-09-2008 20:57
też bym się nie porwał
~em 8-09-2008 11:40
Wpięcie w szlak europejski jest w Lubaniu. Tam zbiegają się już dwie trasy: z Olsztyna przez Toruń, Poznań, Głogów, Bolesławiec i z Opola przez Wrocław, Legnicę, Lwówek. Z Lubania Droga prowadzi do Zgorzelca i w świat. Więcej o tm szlaku na www.camino.net.pl .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Nad Śnieżnymi Kotłami

Rusza budowa kanalizacji deszczowej

Stop takim przepustom

PiS zaprezentował kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
603
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%