MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Pierwsi bezdomni skorzystali z noclegowni

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 grudnia 2011, 10:01
Aktualizacja: 10:02
Autor: Angela
Fot. ....
Kiedy Towarzystwo im. Św. Brata Alberta zgłosiło potrzebę wybudowania noclegowni dla bezdomnych mężczyzn, Jacek Ratasiewicz, prezes zarządu firmy OPSO nie zastanawiał się długo. Poproszony o pomoc przez prezydenta Marcina Zawiłę i prezesa Schroniska Bogusława Gałkę, przekazał na ten cel materiały budowlane. Wczoraj odebrał podziękowania.

Zakończyły się prace przy nowopowstałej noclegowni, która jest wyposażona w sanitariaty, prysznice, zaplecze kuchenne i salę noclegową, która jednocześnie może pomieścić do 35 osób. Taki obiekt, który powstał w części schroniska im. Św. Brata Alberta przy ul. Grunwaldzkiej w Jeleniej Górze, da szansę przetrwania trudnej zimy tym, którzy nie chcą przebywać na stałe w schronisku.

- Noclegownia będzie czynna od godziny 17.00 do ósmej rano. Każdy, kto zgłosi się do nas, otrzyma ciepły posiłek i coś ciepłego do picia, będzie mógł się wykąpać i przespać w godziwych warunkach. Rano przed wyjściem będzie mógł też zjeść śniadanie. Koszt budowy pierwszej w Jeleniej Górze noclegowni dla bezdomnych szacujemy na około 40 tys. zł , z czego 20 tys. zł stanowią przekazane przez firmę OPSO materiały budowlane, a druga połowa to koszty robocizny, którą wykonali nasi pensjonariusze. Dziękuję za ten gest, bo bez niego nie udałoby nam się stworzyć tego miejsca. Dziękuję też prezydentowi Marcinowi Zawile, który umówił nas z prezesem firmy OPSO – mówił Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że dzięki darczyńcy, nowa noclegownia powstała bez wkładu finansowego miasta, za co podziękował Jackowi Ratasiewiczowi wręczając figurkę anioła.
- Schronisko im. Św. Brata Alberta wzięło na siebie to trudne zadanie opieki nad osobami bezdomnymi i radzi sobie z tym znacznie lepiej, niż mogłoby sobie poradzić miasto. W schronisku powstała spółdzielnia pracy, która prężnie i solidnie działa, i której również miasto zleca wiele prac. Za to wszystko dziękujemy – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Obecnie ze schroniska korzysta 135 mężczyzn, z nowej noclegowni w miniony poniedziałek przespało się ośmiu bezdomnych. Aby móc skorzystać z obiektu, trzeba zachować trzeźwość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Pamięci poległych

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 8-12-2011 11:28
brawo chociaż tyle dla ludzi potrzebyjących pomoc
~yyy... 8-12-2011 12:00
A może jakiś wywiad z szczęśliwymi pensjonariuszami?
~ 8-12-2011 14:13
Dla mężczyzn jest schronisko teraz noclegownia chociaż uważam, że można by wydzielić miejsce albo w schronisku albo w domu przy ul. Wolności. Bezdomne kobiety nadal nie maja sie gdzie podziać. Śpia w kartonach i tak póki któraś nie zamarznie . Może kobieta to też bezdomny ?
HankaOdRumcajsa 8-12-2011 14:33
kolega wcześniej uprzedził moje pytanie - Gdzie się podziewają bezdomne kobiety? Pytanie zadaję Prezydentowi
~sowa 8-12-2011 16:54
Dlaczego tych pytan nt. bezdomnych kobiety nie rozwiazala Pani Z.Czernow a marzymy o zmianach i takie osoby z takimi predyspozycjami wysylamy do parlamentu. Wszyscy wiemy dobrze jak wygladaja relacje pomiedzy kobietami ,nawet ta najslabsza moze byc swojego rodzaju zagrozeniem,zazwyczaj czuja sie lepiej jak ktorejs jest gorzej.
anula4 8-12-2011 17:32
właśnie gdzie jest, jakaś pomoc dla kobiet przecież i one potrzebują pomocy. Słychać tylko że rozbudowuje się kolejne miejsca dla mężczyzn,a gdzie jest miejsce dla kobiet. Chylić czoła bezdomnym mężczyzną ale co z KOBIETAMI???. kto jest za to odpowiedzialny.
Piipi Jelonkowa 8-12-2011 20:02
..do - [~HankaOdRumcajsa] .. takie to nasze życie ! .. i kontynuacja jego z rozbójnikami - mężczyzami ! /... nie obrażając Twojego męża / Dochodzi to tego teściowa .. którą należy do śmierci pielęgnowac !
~ 8-12-2011 20:25
a ja bezdomna, gdzie mam iść????????????????
kwakwa 9-12-2011 0:26
ośrodek dla bezdomnych kobiet, dom samotnej matki (z dzieckiem), izba wytrzeźwień, łaźnia dla bezdomnych (tych z wyboru na ulicy), miejski hycel...problematycznych potrzeb mamy dużo...
~gwiazdor 12 17-12-2011 15:46
Ciągle wszystko dla mężczyzn , a co się robi w Jeleniej dla kobiet pokrzywdzonych przez mężczyzn staczają się na margines społeczny, gnębione , poniżane , bite, maltretowane psychicznie i fizycznie. To piękne i szlachetne, że panowie uprzywilejowani. Kobieta to chyba gorszy gatunek niech zdycha , niech się błąka a co tam przecież Pan BÓG był Facetem reszta to podgatunek. A niech to szlag trafi nie ma zrozumienia dla kobiet bezdomnych.Może eutanazja i krematorium przy Albercie dla Takich jak ONE płci przeciwnej. Wesołych i Cieplutkich Świąt PANOWIE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1047
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%