MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pierwsi asystenci dla uczniów autystycznych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 lutego 2013, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: KSON
W październiku, w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, odbyło się spotkanie w związku z ratyfikacją Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Pierwsze działania skierowane były na pomoc rodzinom niepełnosprawnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci ze spektrum autyzmu. Chodziło m.in. o możliwość zatrudnienia w szkołach asystentów dla uczniów autystycznych. Pierwszy taki asystent już pracuje.

Dzięki zaangażowaniu prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz naczelnika Wydziału Edukacji i kilku dyrektorów szkół udało się zatrudnić w Szkole Podstawowej nr 5 w Jeleniej Górze nauczyciela wspomagającego dla dwóch uczniów z Zespołem Aspergera. W przyszłym roku szkolnym jeden z uczniów rozpoczyna naukę w gimnazjum nr 4, gdzie również przyrzeczono zatrudnienie asystenta.

- To dobra praktyka, która powinna być rozwijana. Nie każdy wie, że, subwencja na dzieci ze spektrum autyzmu jest 9,5 razy większa, niż na dzieci zdrowe i nie idzie w ślad za uczniem do danej szkoły. Przypomnijmy, że jest to kwota 471, 70 zł / m-c na zdrowego ucznia, zaś ze spektrum autyzmu 4481, 20 zł / m-c. Subwencja idzie z MEN do kasy budżetu miasta, do „wspólnego kotła” – informuje KSON. Prezydent Miasta oraz naczelnik Wydziału Edukacji obiecali, że od stycznia tego roku kwota subwencji na dzieci niepełnosprawne będzie wydzielana w budżetach szkół – informuje KSON.

W Jeleniej Górze oraz powiecie jest 427 uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności. (dane na podstawie wykazu z Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze oraz powiatu jeleniogórskiego ).

Zespół specjalistów, którzy w KSON zajmują się tymi sprawami opracował vademecum dla rodziców i nauczycieli, które cieszy się dużą popularnością. Vademecum w sposób prosty i przejrzysty pokazuje krok po kroku sposób postępowania w poszczególnych przypadkach. - Mamy nadzieję, że podniesiemy świadomość społeczną i ograniczymy dość absurdalną sytuację, w której to uczeń niepełnosprawny kosztem swojej terapii i szans na integrację społeczną finansuje edukację dzieci zdrowych – informuje KSON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sprawdzian w górach

Spór o edukację seksualną

Zaklęcia Harmonii

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Wild men 9-02-2013 9:40
Pewnie jakiś ziomek zawilca dostał dobrze płatną pracę
~ja 9-02-2013 11:32
Co to jest ta jedna osoba a ile jest takich dzieci co potrzebuje takiej pomocy , z tym to polska jest w epoce kamienia łupanego.Takie dzieci nie powinny chodzić do szkół specjalnych tylko do normalnych szkół i powinno mieć opiekuna do nauki jeden na jeden a każda szkoła albo chociaż część powinna być do tego przystosowana i posiadać odpowiednio wykształconą osobę w tym kierunku.Współczuję rodzicom mającym takie dzieci w Polsce. Moje dziecko też ma Autyzm ale ja nie mieszkam w Polsce.
matka 9-02-2013 19:27
Ta osoba nie jest ziomkiem zawilca, młody człowiek po studiach o statusie nauczyciela kontraktowego z pensją jemu należną. I niech nikt nie myśli, że ma jeszcze jakiś specjalny dodatek.
~litera 9-02-2013 19:34
dlaczego nazwy niektórych chorób piszecie wielką literą? Ja mam dzisiaj potężny Katar, moja cioteczna świekra Ból Pleców, kanarek Nerwicę Natręctw i Zapalenie Spojówek, a koleżanka Miesiączkę, czyli Period :) ha, ha, matuŻyści żądajcie asystenta, bo macie Zapalenie SpojóweK
~AnnaMaria 9-02-2013 21:13
Drugi asystent przechodzi gruntowne szkolenie. Też jest po studiach i z praktyką przy obcowaniu z takim dzieckiem. A co najważniejsze liczą się dobre chęci nauczycieli, rodziców i ścisła wspołpraca. No i przełamanie barier urzędniczych. A mamy tego dobry przykład. Dzieci z aspergerem odpowiednio prowadzone mogą byc cennymi pracownikami w przyszłości, a przede wszystkim żyć tak jak zdrowi ludzie.
~I-III 10-02-2013 12:14
Miałam w klasie ucznia z zespołem Aspergera i wiem, że taki nauczyciel wspomagający byłby bezcenny! Przez trzy lata cała klasa wiele straciła, gdyż musiałam w szczególny sposób zajmować się tym jednym zaburzonym dzieckiem- kosztem innych.
~urszula 10-02-2013 16:15
bardzo prosze o informację gdzie jest dostępne VADEMECUM opracowane przez Wolontariuszy KSON, bo jest to cenna inicjatywa godna rozpropagowania
~do głupków 10-02-2013 21:33
Nie życzę nikomu żeby miał takie dziecko bo to nie jest żadna grypa, zapalenie spojówek czy katar który po tygodniu mija, ja urodziłam zdrowe dziecko rozwijało się tak samo jak każde inne do pewnego momentu jak skończył dwa latka okazało się że ma Autyzm, każdego to może spotkać więc ludzie trochę więcej tolerancji.
~AnnaMaria 11-02-2013 9:14
Wszystkich rodziców, nauczycieli, opiekunów dzieci autystycznych z aspergerem , z adhd, epi i innymi zaburzeniami rozwoju zapraszam do KSON, ul. Osiedle Robotnicze 47 (była przychodnia Vita ). Codziennie w godz 10 - 16. Wszelkie pytania i informacje anna.jg@tlen.pl. Bezpłatna infolinia 800 700 025. Spotkania Stowarzyszenia organizujemy w każdy czwartek w godz 14-16. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.
~AnnaMaria 11-02-2013 9:17
Vademecum wysłalismy do wszystkich szkół i przedszkoli drogą mailową, gdzie powinno było zostać rozpropagowane. Zainteresowane osoby, instytucje proszę o wysłanie prośby o przesłanie vademecum na adres mailowy info@kson.pl
~Seminarium 11-02-2013 9:20
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE N.T. "ZAPLECZE POMOCOWE, ZDROWOTNE, PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNE DLA DZIECI Z ZABURZENIAMI ROZWOJU I ICH RODZIN" DATA: 20.02.2013 r. GODZ: 16.30 MIEJSCE: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5, UL. LOTNICTWA 1, JELENIA GÓRA, SALA NR 3. PROGRAM SPOTKANIA: 1. WSPÓŁPRACA RODZICÓW I SZKOŁY W ZAKRESIE WSPOMAGANIA NAUCZANIA DZIECI Z ZABURZENIAMI ROZWOJU 2. GDZIE UZYSKAĆ WSPARCIE DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH CZŁONKÓW RODZIN 3. FORMY WSPARCIA SPOŁECZNEGO 4. FORMY WSPARCIA FINANSOWEGO 5. FORMY POMOCY RZECZOWEJ 6. DYSKUSJA Więcej informacji pod numerem bezpłatnej infolinii 800 700 025 lub e-mail: info@kson.pl
~beee 11-02-2013 17:01
19.34 9.02 -niektóre choroby pisze się dużą literą bo członem nazwy jednostki chorobowej jest nazwisko - np. osoby która objawy opisała, wykonała po raz pierwszy zabieg itd.
~ 14-02-2013 21:59
Od kiedy to prezydent i naczelnik tacy wyrozumiali. Dotychczas odsuwali problem i nie wypłacali subwencji na dzieci z orzeczeniem o potrzebe kształcenia niepełnosprawnego.
~ 14-02-2013 22:01
W przedszkolu Kraina Smyka kazde dziecko ze stwierdzonym autyzme ma swojego opiekuna, bez łaski prezydenta i naczelnika.
~Mama0909 4-07-2015 7:00
Witam. Staram się a asystenta dla syna do klasy zero...syn ma autyzm dostałam juz drugą odmowę. Oddawałam syna do odziału nie integracyjnego w szkole Integracyjnej...ale zerówka nie była tam integracyjna. Więc miałam większe pole do popisu o asystenta...a oni w biegu dzieci zbierali i otwierają odział integracyjny..nauczyciel wspomagający to za mało..wiem bo w przedszkolu mieliśmy wpomagającego i mój robił co chciał...skupiano się bardziej na "agresywnych" dzieciach przez co stymulacje sie nasilały u mojego..nie wiem co dalej robić skoro prezydent miasta dwa razy mi odmawia.
~adamk 9-07-2018 22:04
Wiele badań potwierdza, że przyczyną autyzmu jest ołów i aluminium zawarte w pożywieniu, nie należy mylić aluminium ze szczepionek które nie mają wpływu na rozwój tej choroby. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się podczas odpowiedniej chelatacji metali ciężkich w szczególności w autyzmie - to sprawdzona informacja. Polecam poczytać książkę dr Skoczylasa - "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" - efekty są naprawdę widoczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest nowy wóz ratowniczo–gaśniczy  

Areszt za znęcanie się nad dziećmi

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
99
Tak
60%
Nie
34%
Nie wiem
6%