MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Pieniądze płyną z… wodą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 13 grudnia 2010, 9:45
Aktualizacja: 9:45
Autor: RED
Fot. Archiwum
Zimowa aura to nie tylko kłopoty komunikacyjne. Niskie temperatury i opady śniegu w połączeniu z odwilżą pokazują usterki w jeleniogórskich budynkach.

Przestarzałe lub dziurawe rynny, które nie mogą sobie „poradzić” z nadmiarem wody powstającej z topiącego się śniegu, to zmora wielu lokatorów. Co ciekawe, nie tylko z budynków zarządzanych przez „wyklinane” zakłady gospodarki lokalowej, lecz także z domów administrowanych przez prywatne podmioty.

Napisała do nas Czytelniczka, która zwraca uwagę, że zarządca domu, w którym mieszka, wzorowo budynek ocieplił, ale nowych rynien nie zamontował. Tak oto wcześniejsze inwestycje niszczy woda z topniejącego śniegu. Jest ona także zagrożeniem dla „kondycji” tynku w wielu zabytkowych obiektach w śródmieściu i nie tylko. Ile z tym jest kłopotu, niech świadczą sople, które tworzą się zwłaszcza tam, gdzie rynny i rury spustowe wymagają wymiany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja schroniska

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sytuacja w spółce Sanikom

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~hymek 13-12-2010 12:25
jak na moje "niefachowe" oczy to tam rury spustowe są w porządku i nie wymagają wymiany, a jedynie wystarczyło by u góry na szczycie rur zamontować specjalne sitko które blokowało by wpadaniu różnych śmieci do środka rur co w efekcie może spowodować zator w tejże rurze. Gdyż jak wiadomo woda sama w sobie nie jest na tyle gęsta by mogła utknąć w rurze, nawet przy wysokich mrozach. W sprawie rynien nie będę się wypowiadać bo ich nie widać na zdjęciu :D
~zizu 13-12-2010 14:07
czytaj ze zrozumieniem... rury spustowe są w miare ok, zdażają sie niedociągniecia, jednakże rynny biegnące poziomo wzdłuż lica budynków i sytem ich przymocowania do rur spustowych to problem!!, dziurawe rury, lub przegnite mocowania rur, ktore powodują zapadnięcia lini rynny i tym samym wylewanie wody przed zejsciem do rur spustowych i oczywiscie sople; no i te cholerne wiązanie rynien z pionami w których ptaki robią gniazda latem itd. itd. Przyczyny są proste ale jak zwykle potrzebna jest kasa i to tez proste lub nie...
~bebe 13-12-2010 14:36
Coś nie tak z tymi rynnami, wydaje się, że są nowe i problem jest z montażem, ciekawe czy lokatorzy mają wilgoć na ścianach?
~cdn 13-12-2010 15:49
Na zdjęciu to tak wygląda jakby woda dostawała się pod ocieplenie i na dole zamarzała.ale nie jestem fachowcem. Poczekamy na komentarz osoby kompetentnej
rymcycymcy 13-12-2010 16:41
Pieniądze płyną z wodą ...a na zdjęciach pokazano zamrożony kapitał :)
~Spiity Gonz. 13-12-2010 20:02
W rynnie zalega zamrożony śnieg.Taki glut lodowy.Podczas odwilży śnieg na tym glucie topi się szybciej ale niestety, woda z tego topniejącego śniegu nie może przedostać się do rynny i rury spustowej, w której zapewnie tyż jest korek lodowy,więc płynie tam , gdzie może.Na fizykę nie ma rady.Nie widzę chętnych do codziennego odśnieżania dachu i rynien. No chyba ,że podgrzewane rynny i rury.
~Jacek 13-12-2010 22:03
Tak. Topniejąca woda znajdzie miejsce i wpłynie pomiędzy ocieplenie , zamarznie i rozsadzi je aż wkońcu spuchnie albo runie elewacja. To najgorszy scenariusz. Mam nadzieję, ze do tego nie dojdzie i w porę ktoś zareaguje, zanim to może nastąpic. Pozdrawiam wszystkich.
~ZS 13-12-2010 22:21
Inwestując w elewację budynku warto też zamontować rynny podgrzewane elektrycznie, które nie dopuszczą do takich sytuacji jak na zdjeciu. Można też zapobiegać zalodowaceniu rynien poprzez odśnieżanie dachu i dopilnowanie drożności odpływu.
~ZS 13-12-2010 22:36
Sposób montażu - do rynny i rury spustowej montuje się kable grzejne o mocy 15W na 1m. - Najlepiej zamontować dwa kable obok siebie, szybciej roztopią śnieg i lód. - Jeżeli chcemy żeby nawet przy dużych mrozach w rynnie w ogóle nie zalegał śnieg lub lód to należy zamontować cztery kable grzejne. - Kable grzejne w rynnie powinny być montowane w odległości ok. 3cm jeden od drugiego. - Do rynny kable grzejne najlepiej przykleić silikonem dekarskim. - Do rury spustowej powinno się montować dwa kable grzejne, należy je przymocować do łańcucha i opuścić do rury.
~Jacek 14-12-2010 1:10
do ZS. Powiedzmi proszę, gdzie w Jelonce mogę takie rzeczy dostac z oprzyrzadowaniem, bo to nie tylko same kable.Dzięki
~do ZS 14-12-2010 7:28
A kiedyś to robiłes czy tylko w folderkach czytałeś ? Po tym opisie widać że lekcje brałeś u jakiegos domokrążcy. Jak postudiujesz troszke wiecej w tym temacie to daj upust swojej wiedzy na forum. Laik jak to poczyta to mu się słabo zrobi, a 15W to w buty wsadź dla podniesienia komfortu...
~ale 14-12-2010 7:47
Taki widok jest rzadkością na prawidłowo ocieplonym budynku i obróbkąmi dekarskimi, czy tam nie było inspektora nadzoru.
~ZS 14-12-2010 10:31
Nie musimy w rynnach przygotować wodę na herbatkę, doprowadzając ją do wrzątku (nonsens i niebezpieczeństwo porażeniem prądowym). Dokładne wyjaśnienie w sprawie przewodów grzejnych należy szukać na www.into.pl/ogrzewanie/kabel lub www.przewodygrzejne.pl
~do ZS 14-12-2010 19:20
A jakie jest znaczenie mocy do porażenia ? To większa moc zmienia diametralnie porażenie czy (temperatura, środowisko, rynny, długość, odległość itp ?). Oraz jak odbywa się te porażenie prądem w rynnie ? A ptaszki mogą siadać na brzegach rynien i grzać nóżki bez obawy o zdrowie i życie ? Stosuje się kable czy przewody czy to jest to samo ? Dobrze jest wiedzieć, a potem nauczać i doradzać ... Profesorowie, ale tacy z powołania nie uczyli kiedy się wychylać bezpiecznie do odpowiedzi ? Gdzieś coś dzwoniło ale ... ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2248
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%