MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Pieniądze na smyczy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 lipca 2007, 11:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Posiadacze psów nie płacą za zwierzęta podatków.

Podatki za posiadanie psa zgodnie z uchwałą rady miejskiej powinny być pobierane od właścicieli każdego psa. To tylko teoria. W tym roku zapłaciło 466 osób, a na terenie miasta zarejestrowanych jest 1760 psów.

– W rzeczywistości do tej liczby trzeba dodać co najmniej tysiąc sztuk – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska dla małych zwierząt w Jeleniej Górze.
Mimo że wszczepianie elektronicznych czipów psom jest bezpłatne, mieszkańcy obawiają się, że jak oznakują zwierzę to będą musieli za nie płacić.
Z tej samej przyczyny nie przychodzą również na szczepienia.

Kłopot ze skutecznością ściągania opłat za psa wynika z braku dokładnego rejestru psów, który powinien być prowadzony przez urząd miasta. Druga sprawa: nie ma aktualnie ludzi, którzy mogliby taką ewidencję czy kontrolę przeprowadzić.

Mieszkańcy, którzy od lat płacą, czują się po prostu co roku poszkodowani i zapowiadają, że jeśli nikt nie płaci, to oni też płacić nie będą.
– Za pieniądze pozyskane z tych opłat można byłoby na przykład rozwiązać problem przepełnionego schroniska – mówią mieszkańcy Zabobrza.
Środki można by przeznaczyć na rozbudowę schroniska. – Jeśli ktoś za psa będzie co roku płacił, to nie wyrzuci go tak łatwo, jak to się teraz zdarza. Tym samym w mieście będzie przede wszystkim bezpieczniej – przekonują zwolennicy bardziej rygorystycznego ściągania opłat.

Zmian najpewniej nie będzie, bo od stycznia przyszłego roku podatek za posiadanie psa ma zostać zniesiony. Zastąpią go opłaty lokalne. O ich wprowadzeniu i wysokości zdecydują radni.

Ogłoszenia

Czytaj również

W lwóweckim magistracie z ograniczeniami

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~cr@zy 16-07-2007 6:47
...a znaja zycie oplaty lokalne bedzie placil kazdy, nawet ten kto nie posada czworonoga. I wtedy bedzie wiecej pokrzywdzonych, niz teraz te 466 osob :/
~lx 16-07-2007 8:14
Będą zmiany. Jest kilka prostych sposobów na niepłacących. I będą one zastosowane. Jeszcze w tym roku. Piszę nie na zasadzie "bójcie się" ale "bądźcie uczciwi". I może to i lepiej, że nie będzie to podatek tylko opłata lokalna. Będzie można ją łatwiej wyegzekwować oraz nałożyć większe i skuteczniejsze kary. Dura lex sed lex.
~anitka 16-07-2007 8:30
A mogłby mi ktos cos powiedzieć na temat sponsora który mial dać pieniądze na rozbudowe schroniska ale z jakiś tam wzgledów (biurokracja,interes innych )w zeszłym roku sprawa była nagłaśniana i co nie doszło do skutku?Bo jakos nie słyszałam ,zeby schronisko sie rozbudowywało !
~Taki sobie mieszkaniec Jelonki 16-07-2007 9:15
Za RTV też nie wszyscy płacą a nie znam takich co nie oglądają. Większe podatki za psy nie trafią do schroniska jak się niektórzy łudzą, tylko do kasy miasta np na diety dla radnych. :P
~Patol 16-07-2007 10:04
A po co płacic ?? Co posiadacze psów z tego mają. Wielkie G chyba.
~WIEDŻMIN 16-07-2007 10:58
Czy państwo Ragiel płacili i płacą podatek za swoje psy ??? Naipierw niech oni dadzą przyklad . Co się stało z dotychczas płaconym podatkiem za psy !?! Jak zostały one spożytkowane ??
~Wilma 16-07-2007 11:20
Podatek od posiadania psów to spadek po komunie. Jest bez sensu – bo te pieniądze nie są przeznaczane na coś, co z psami związane. Są miejscowości w regionie, które już dawno od pobierania tego podatku odstąpiły. Właściciel psa, który podatek płaci, zwierzę swoje szczepi, odchody pupila sprząta – wychodzi na naiwnego głupka, gdyż większość ma to po prostu w nosie. A jeśli (któregoś razu) o podatku zapomni? O, komornik przychodzi!!! Daj Boże takiej skuteczności w ściąganiu alimentów...
~do PREZYDENTA J.ŁUŻNIAKA 16-07-2007 11:53
Trzma Pan pieczę nad schroniskiem i pieniędzmi tam inwestowanymi czyli przesylanymi przez Urząd Miasta do Schroniska dla Małych Zwierząt. Mam do Pana pretensję ,że nie czuwa Pan nad sposobem ich wydatkowania. Jest Pan niezaprzeczalnie lepiej notowany niż Stowarzyszenie don niepotrzebnych Spraw ale w tym momencie mam do Pana wiele zastrzeżeń w sprawie nadzoru nad pracą Ragiela. ma Pan wiele monitów o bardzo złej sytuacji w schronisku i co????? Czekam na Forum Jelonka.com na odpowiedż. Czy wsztscy popierają "schronisko jako pralnię"..
~Agata 16-07-2007 12:39
Z jakiej racji mam płacić podatek za psa ??? Po to aby radni mieli co do kieszeni zbierac ??? Moze jeszcze wprowadzicie podatek za posiadanie dzieci ???
~SŁUSZNE ZAPYTANIE ???I WNIOSKI 16-07-2007 12:41
A na co ma ten podatek być spozkowany??? Czy jak płacę podatek to nie muszę sprzątać po piesku extrementów??? bo płacę za sprzątacza. A co z psami stróżującymi , tymi od ochrony firm i majątku . One są zwolnione od podatku jako psy stróżujące. ZATEM my wszyscy właściciele psów i piesków nie musimy płacić bo mamy STRÓŻY a nie pupilki.. HE! He! Co na to RAGIEL co on znowu wymodzi , Weż się chłopie do roboty, bo tyle jest pracy w schronisku a nie siedż na stołku, albo ciebie nie ma . Dobry kierownik to przcowity kierownik a nie obibok. DO ROBOTY !!!
~MISS @ 16-07-2007 12:47
Mamy karę za kochanie zwierząt. Ale Wspólne Miasto to zalatwi złożeniem wniosku o zaniechanie podatku, bo w zanadrzu mamy przyspieszone wybory i Robertino będzie startowal na VICE–PREZYDENTA za swoją dobroć!!!!To jest akcja przemyślana i dobrze zaaranżowana. Zbiera ELEKTORAT a potem nam dowali ........... .
~krytyk 16-07-2007 12:57
Moim zdaniem powinien być ten podatek!!!Właściciele psów chcą pieska, a nie zdają sobie sprawy, że jest to odpowiedzialność. TRaki piesek wychodzi sobie co rano i co wieczór na dworek i pod blokiem na chodniku robi piękną kupkę. Moim zdaniem, niech płaci i za te pieniązki zakupowane są maszyny które sprzątją te okazy lub podatek zniesiony a własciciele woreczek i wspaniałą kupkę sprzątają po swoim piesku. Nie wytrzymam już dłużej tych zasr...ych krajobrazów. I jeszcze ten tekst" on nie gryzie",– a co mnie to obchodzi– pies ma być na smyczy!!!
~mam pomysł 16-07-2007 13:24
Wprowadzić podatek od głupoty i niekompetencji. JELENIA GÓRA JEDNYM z NAJBOGATRZYCH MIAST w POLSCE , A MOŻE i w UNI EUROPEJSKIEJ.
~Do"mam pomysl" 16-07-2007 14:16
Jezeli masz pomysly,miewaj je,prosze,bez bledow ortograficznych(najbogatszych?!).W wiekszosci krajow Europy(wyjatek moze stanowi Rumunia,Rosja – po co placic,mozna zjesc)obowiazuje tego typu podatek.Oplata nalezy do symbolicznych,a jest niezmiernie pomocna w utrzymywaniu na poziomie schronisk,przytulkow,miejsc"adopcyjnych" dla zwierzat oraz kontroli tzw"bezpanskosci"miejskich czworonogow – wbrew pozorom nie sa one wylapywane i przeznaczane na przyslowiowe"mydlo',lecz w wiekszosci kastrowane i przygotowywane do potencjalnej adopcji.
~riposta do mam pomysł 16-07-2007 17:25
Słuszne spostrzeżenie=najbogatszych= winno być przez"sz" Przepraszam . Jestem skłonny na gorąco postawić przysłowiową wódkę z toastem: zdrowie Twoje w gardło moje. Jeśli taki doznałeś wstrząs ortograficzny. Hlup – już po toaście. Sentencja czy z błędem czy bez błędu jest zrozumiała. Nie trzeba jechać do Ruskich czy Rumuńców, w JELENIEJ GÓRZE na tzw. pekinie również zabijali psy na mięsko do jedzenia, ale szanowny internauta nie jest świadom tych zdarzeń.Tyle lat jest podatek od psów /mam koteczka osobiście/ proszę podać choć jedno zdarzenie, które byłoby pokryte z funduszu "podatek od psa". Piszesz o adopcji i sterylizacji, to chyba są sterylizowane zwierzaki Wasze, a nie bezdomne. Sala operacyjna w schronisku nie spełnia wymogów UNIJNYCH. TAM NIE MOŻNA PRZEPROWADZAĆ zabiegów , operacji.NIEZGODNE Z PRAWEM i będzie karane jeśli wykazane zostanie nie przestrzeganie przepisów. KTO ROBI TE POTENCJALNE ADOPCJE, GDZIE SĄ TE KASTRACJE, STERYLIZACJE PRZEPROWADZANE ???? ODPOWIEDZ !!!! Jak jesteś taki o'key to adopcje przeprowadza się na podstawie druku" umowa adopcyjna", kto je spisywał, gdzie są przechowywane.???? Ale masz teraz dylemat.!!
~Do"17:25" 16-07-2007 19:55
Nie przeczytales dokladnie.Napisalam"...w wiekszosci krajow Europy..."W Polsce przydalo by sie rowniez,mamy przeciez pretensje do bycia krajem rozwojowym(czy predyspozycje – watpliwe).Oczywiscie jest to dylemat,szkoda tylko,ze widza go nieliczni.Pozdrawiam. Agnieszka
~do ortografisty 16-07-2007 20:25
UHHU ! Zatykało ruskie cacao ?! /pisownia świadoma, nie poprawiać/
~aite 16-07-2007 20:35
powinna być jakaś opłata za posiadanie psa, ale taka , ktora byłaby przeznaczona potem np na schronisko albo stworzenie jakiejś ewidencji posiadaczy psow, tak by można było sprawdzić ewentualnie czyj pies trafia do schroniska i czy właściciel właściciel szczepi swojego pupila. a co do sprzątania kup po swoim psie TO W JELENIEJ GORZE NIE WIDZIAŁAM TAKIEGO PRZYPADKU
~do aite 16-07-2007 21:13
Masz rację. Na extremanta zwierzęce powinien być specjalny pojemnik, osobiscie wrzuciłam "toto" w woreczku do normalnego kosza przy Ratuszu . wówczas zasiadal w nim p.Kusiak ,ale teraz nic się nie zmieniło.
~do Agnieszki–matka Polka 16-07-2007 21:20
Polska ma predyspozycje i jest krajem rozwojowym, Widocznie w niewlasciwym towarzystwie przebywasz. Dobra rada od OJCA POLAKA = zmień towarzystwo wypaczają Tobie charakter.
~tomi 16-07-2007 21:27
Witam. Proszę mi odpowiedzieć na pytanie gdzie idą te pieniądze wpłacane przez te nieliczne osoby za posiadanie psa, jak mniemam to pewnie na premię dla naszych zacnych urzędników. Jak pewnie każdy z jeleniogórzan wie nie ma w Jeleniej Górze ani jednego specjalnego kosza na psie odchody, jakie widuje sie w innych " cywilizowanych miastach Polski" a może właśnie te pieniądze w części powinny iść na taki cel i Ci co nie płacą widzieli by,że coś jest pożytecznego robione za ich pieniądze.
~Do pani agnieszki 16-07-2007 21:46
Nie przejmuj sie RIPOSTAMI? Niewiedza usprawiedliwia tepote. Masz calkowita racje i dobrze nakreslilas sprawe rozwiazania w innych krajach. Niektorzy sa w dylemacie: sa matka albo ojecem ale jeszcze tego nie udalo im sie rozwiklac.
~do TOMI 16-07-2007 22:45
Słuszne spostrzeżenie, nie ma żadnego kosza na psie odchody. Wszystkie podatki za pieski idą na coraz wyższe diety radnych–bezradnych. Przecież Prezeska TOnZ MUSI SIĘ CZYMŚ WYKAZAĆ. TYLE wyjaśnień. Rozliczenie podatkow za psy należy do jawnych dochodów Urzedu Miasta , ale Oni nigdy nie ujawniają ich aby nie wyszły przekręty, tak samo robi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ich rozliczenie to: 700 ZŁ NA PALIWO DLA RAGIELA i 600 zł na statuetki dla ważnych z URZĘDU MIASTA. A PIESKOM G.....O. Tomi to jest całe rozliczenie podatków.Reszta co zostanie to milczenie........
~do 21:46 16-07-2007 22:55
Nie usprawiedliwiaj Agnieszki , jest jaka jest, chciała coś wyrazić , ale jej nie wyszło !! Tobie też nie wyszło, bo po słowie RIPOSTAMI należaloby postawić "!!!". Ale nie wszyscy muszą poprawnie pisać o podatkach za pieski.
~do"Matki–Polki' 17-07-2007 1:42
Pretensje czy predyspozycje?Pierwsze daja sie zauwazyc,co do drugich,natomiast,coz,jezeli nawet sa to jeszcze bardzo odlegle. Do internauty z 21:46 :dzieki,ze nalezysz do tych"nielicznych"(w nawiazaniu do mojego postu 14:16). Na zakonczenie juz,do Ojca–Polaka:dziekuje za dobra rade.Dobranoc wszystkim. Agnieszka
~cr@zy 17-07-2007 5:46
Jest jeden kosz na odchody, na Noskowskiego!
~do 22:55 17-07-2007 19:38
Skoros taka kumata to powinnas zrozumiec tekst, naprawde nie jest zbyt trudny. Jak wyzej, niewiedza tlumaczy tepote. Co NALEZALOBY postawic po ripostach (zajrzyj najpierw do slownika po znaczenie slowa zanim go uzyjesz) celowo stoi(?), ale jak ktos nie czyta a interpretuje co ktos chcial powiedziec to takie bachamazay wychodza. Pozatym interpunkcja nie jest zalezna od slowa przed, a od zamiaru budowy zdanie autora. Zanurkuj w ksiazki, lepiej pozno niz wcale. Czy mnie cos wyszlo czy nie to raczej nie twoj interes. Narzuca sie pytanie: co ma poprawna pisownia z wypowiedzia o podatkach i czyzbys byla lingwistka? – oczywiscie w swoim mniemaniu. Snij dalej fantazje, albo obudz sie i zacznij zyc w rzeczywistosci. Skoro inni cos maja do powiedzenia to posluchaj (chocby z twej watpliwej grzecznosci), a nie skoro ty nie wiesz to SWIAT nie istnieje. Krotkowzroczna narcyzkowatosc.
~XY 18-07-2007 14:01
Nie wypowiadam się pisemnie, ale są odstępstwa od reguły. Czas użyty w sformułowaniu – nie przejmuj się obliguje do postawienia odpowiedniego znaku interpunkcyjnego. Nie będzie to napewno –?–.Jeśli zdanie zaczynałoby się od–czy przejmyjesz się ripostami?wówczas pytajnik ma zastosowanie. W tej formie jak wyżej,zastosowano niewłaściwie.A cóż to za twór : krótkowzroczna narcyzkowatość– niewysokich lotów jest autor tego felietonu . Ciekawi mnie co na to zwierzęta wyprowadzane na smyczy, z uiszczonym lub nie opłaconym podatkiem. Niektóre komentarze nie na temat i przeniesione z afrykańskiego buszu.
~NIEWYSOKI lot kupy w ksztalcie XY 18-07-2007 20:28
Zwierzatka wyprowadzane na spacer strzelaja kupe w ksztalcie "XY" a zeby sztuczka w pelni zakonczyla sie sukcesem, robia to z NIEWYSOKICH LOTOW. To dopiero twor. Odstepstwo od reguly wienczy liczba cztery w komentarzach tylko do tego artykulu. Zajrzy na wikipedie co oznacza: felieton. Co do buszu, to mowisz zapewne z wlasnego doswiadczenia.
~do XY 19-07-2007 16:07
Skoros taki ciekawy co na to 'zwierzatka' to ich sam zapytaj. One raczej nie zaspokoja twej ciekawosci na forum. Rowniez nie oczekuj 'felietonu' w ich wykonaniu.
~XY 21-07-2007 11:23
Ostatnie wypowiedzi na forum (dotycz:18–7– g.20:28 oraz 19–07–16:07) łudząco podobny żargon i stylistyka do byłego premiera Lepera i jego prawej ręki Łyżwińskiego. Oni także ze wsi i nie lubią zwierząt.
~ABeeeeeee 21-07-2007 19:54
A dlaczego obrazasz WIES, ktora Ci zryc daje? Idiotyzm az kreci.
~miss @ 21-07-2007 20:50
Jesli uściślić to ja spożywam pokarm, degustują napitki niskoprocentowe– takie zachowanie jest przypisane mieszkancom miasta. Jesteś ze wsi i dlatego tyle "buractwa" w Tobie. Naucz się powoli spożywać pokarm , z gracją degustować napitki to nie będziesz WIOCHMENEM/MENKĄ z wichury zabitej dechami a ŻRYĆ nie będziesz dawać nawet zwierzętom w schronisku . Proszę nucz się TEGO na pamięć !!!!!Powtarzaj sobie to przez 24 godz,/dobę, wypisz to motto na frontowych drzwiach twojego siedliska.Biedne zwierzęta w schronisku jak w takim towarzystwie przebywają. Jak zawsze życzliwa MISS@ .
~ABeeeeeee do miss– zyczliwej 22-07-2007 8:22
Czytam te ostatnie 'wywody' i z podziwu nie moge wyjsc. PANI– albo mlodziutka nastolatka, albo klimakterium przechodziaca stara panna, bo takie przepychanki na forum nie sa raczej normalne. Pogieta zupelnie. Zdecyduj sie jaka masz ksywke. Chyba ze to zbyt trudny wybor. Albo Miss, albo XY, a najlepiej oszczedz nam twych jadowitych niedozecznosci i nie zasmiecaj forum.
~do abEEEEEEE 26-07-2007 9:17
Czas szybko mija, juz niedługo rok szkolny, zapisz się dziewczyno na intensywne kursy kultury osobistej i pisowni postów. Jestem przekonany , że po 10 latach nauczysz się poprawnej pisowni. Widać, że rzucałaś na szkołę kamieniami– afe to brzydko.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Weekend z deską"

Czyżby Andrzej Duda?

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
750
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%