MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pieniądze na melioracje do wzięcia

Wiadomości: Region
Sobota, 7 kwietnia 2018, 6:58
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała, UMWD
Władze województwa przekazały środki lokalnym samorządom w ramach finansowania ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych. Gminy otrzymały pieniądze między innymi na remont i utwardzenie nawierzchni dróg dojazdowych czy wykonanie nowych zjazdów do pól uprawnych. Ponadto samorząd województwa przeznaczy w tym roku pieniądze na pomoc związaną z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych.

Każdego roku zarząd województwa przekazuje wielomilionowe dotacje na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych, w tym także na budowę nowych oraz przebudowę istniejących dróg dojazdowych do pól. W 2018 roku na ten cel z dolnośląskiego budżetu wydanych zostanie 19 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstanie 130 dróg w 104 gminach z 23 powiatów. Wnioski zostały już zebrane i przechodzą do fazy realizacji. A gminy nadal mogą zabiegać o pieniądze na modernizację systemów melioracyjnych. W tym roku przygotowano na to 1 milion 250 tys. zł.

- Melioracje są niezwykle istotne. Chronią gospodarstwa rolne i domowe przed podtopieniami. To samo dotyczy pól, a tym samym zbiorów, a to przekłada się na cenę produktów rolnych – tłumaczy Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Tylko w ciągu kilku ostatnich lat Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na ten cel przeznaczył 12 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstało i zmodernizowano około 900 km rowów w obrębie pól.

- Każda gmina, która chce w tych inwestycjach uczestniczyć może zgłosić się do urzędu marszałkowskiego – informuje M. Nowakowski.

Wnioski można składać do końca kwietnia w urzędzie marszałkowskim we Wrocławiu w sekretariacie wydziału obszarów wiejskich przy ulicy Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pokoju numer 428. Pieniądze z dotacji mogą być przeznaczone m.in. na budowę, przebudowę i udrażnianie rowów melioracyjnych. Maksymalna wartość jednego wniosku nie może przekroczyć kwoty 30 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały jeszcze poczeka na remont  

Bez barier nad Śnieżnymi Kotłami

Cieplice pod selfie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~dj. .... 7-04-2018 7:19
Co z dewastowanymi rowami od Wojcieszyc po stadion przy Lubańskiej i okolice giełdy,pokradzione zasuwy, przepusty zniszczone wały.
~Nie zapomnijcie 7-04-2018 7:45
Przy wykonywaniu zjazdów do pól uprawnych, nie zapomnijcie postawić posterunku kontrolnego w celu przymuszenia rolników przed wjazdem na drogę główną, do oczyszczenia z ziemi i błota kół traktorów i maszyn rolniczych. Wywlekane przez nich błocko na główne drogi stwarza zagrożenie, a jak wyschnie to powoduje tumany kurzu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niebezpieczne wyzwania

Posłużą turystom

Salon Biznesu i Kultury „Genius loci" 2019  

W setne urodziny Tomaszewskiego

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
412
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%