MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Pielęgnują pamięć o dawnych mieszkańcach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 października 2008, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Odnowione napisy na nagrobkach niemieckich jeleniogórzan, które – jako relikt – zachowały się na terenie cmentarza przy ulicy Sudeckiej, to dowód zmian w myśleniu o dawnych mieszkańcach stolicy Karkonoszy.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny już w nadchodzący weekend. Na cmentarzach – wzmożony przedświąteczny ruch. Jeleniogórzanie porządkują groby bliskich. Nie zapomnieli tymczasem o tych, z którymi nie łączy ich wiele: Niemcach zamieszkujących Jelenią Górę przed laty, których mogiły zachowały się na jednym pagórki cmentarza komunalnego.

Jeszcze niedawno zapomniane i opuszczone nagrobki – najczęściej proste głazy, na których wyryto nazwiska zmarłych – pokrywała patyna czasu i zapomnienia. Stało się inaczej za sprawą „niewidzialnej ręki”, która odnowiła złotą farbą grawerunki na kamieniach i przywróciła pamięci postaci, które tam znalazły wieczny odpoczynek.

Pochowano tam mieszkańców zmarłych w latach 20. 30., a także już w okresie II Wojny Światowej. W tym nadburmistrza „swojego ukochanego miasta” Artura Hartunnga. Przy niektórych nagrobkach pozostawiono także kwiaty i znicze. Teraz nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Stalowe rumaki w Karpaczu

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Komentarze (7) Dodaj komentarz

piipi 27-10-2008 9:39
...to jest ich miejsce ostatniego spoczynku.Polacy tutaj przybyli i tez umierali i chetnie "adaptowali" dla siebie kwatery innych rodzin,zwlaszcza tych bogatszych mieszkancow tego niezwyklego miasta - Hirschberg. Niemiecki cmentarz ..i tutaj rowniez Polacy znalezli miejsce ostatniego spoczynka.Byli mieszkancy wierzyli w Boga,ktory jest rowniez Nasza Nadzieja na zycie wieczne..
~Hetman 27-10-2008 11:04
Jest też takie miejsce na starym cmentarzu w Cieplicach - są tam groby żolnierzy z I wojny swiatowej z polskimi nazwiskami - Jak mi swego czasu opowiedziala pewna autochtonka ,dziś juz nie zyjąca -że Ci żolnierze to byli wnukami powstańców styczniowych , którzy na tych ziemiach i regionie mieli schroniene i nowe życie a ich dzieci i wnukowie dostali swoją ojczyzne czyli {heimat} .Zgineli w zachierusze wojennej , nie wiedzieli że odrodzi sie nawa Polska ,ojczyzna ich dziadkow. Takie wlaśnie byly losy Polakow.
piipi 27-10-2008 15:59
C.d..razem tam w mogile w popiol sie zamienia !.
~ktos 27-10-2008 16:11
miło widzieć, że ktoś o nich pamięta...super, więcej takich :"niewidocznych rąk", miło..
piipi 27-10-2008 19:23
..~KONIEC...a przed Sprawiedliwym juz razem nie sta...l,tam beda rozdzieleni.
~Sabath 27-10-2008 21:39
dobrze jak jest grób czysty i w dobrym stanie ale najgorsze jest to że oprócz tego że jest zniszczony to nik nie pamięta odeszłej osoby a pamięć i modlitwa jest najważniejsza
~Trzy grosze... 27-10-2008 23:41
nalezy podziekowac tej "Niewidzialnej Rece", piekny, bezinteresowny gest...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Miastu na urodziny

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%