MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Piękno to tajemnica” w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 listopada 2013, 7:14
Aktualizacja: 7:17
Autor: Org
Fot. Organizator
Na sale wystaw czasowych Muzeum Karkonoskiego znów zawita sztuka współczesna, tym razem będzie to prezentacja monograficzna Sama Havadtoya „Piękno to tajemnica”. Wernisaż wystawy jego płócien odbędzie się 8 listopada o godz. 16.00. Wstęp jest wolny.

Sam Havadtoy urodził się w Londynie w roku 1952 w rodzinie o węgierskich korzeniach i wychował w Budapeszcie. Mając dwadzieścia lat wyemigrował do Nowego Jorku, gdzie pracował jako dekorator wnętrz. Znalazł się w samym centrum narodzin nowych postaw artystycznych, w ożywionym środowisku twórczym. Szczególnie bliskie relacje łączyły go z Yoko Ono i guru pop-artu - Andym Warholem, w którego Fabryce asystował przy wykonywaniu serigrafii. Wkrótce zaczął też malować, nie zarzucając projektowania wnętrz, a z czasem włączając w pole swoich działań rzeźbę.

Niektóre z płócien są ukrytymi historiami. Artysta tworzy swoisty rodzaj palimpsestu, spisując swoje wspomnienia na podobraziu, które następnie chowa, „zapieczętowuje” pod kolejnymi warstwami. Większość swoich prac otula fragmentami używanej koronki i pokrywa farbą, wcześniej długo mieszając dostępne kolory w poszukiwaniu odpowiednich barw.

Dotychczas prace Sama Havadtoya prezentowane były w wielu galeriach i muzeach m. in. w Amsterdamie, Mediolanie, Moskwie, Rzymie, Tel Awiwie i San Diego. Wystawa w Jeleniej Górze będzie pierwszą prezentacją jego sztuki w Polsce.

Wystawa potrwa do 15 grudnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sudety w Gościńcu

Greckie wakacje!

PiS apeluje do mieszkańców

Komentarze (1) Dodaj komentarz

rymcycymcy 7-11-2013 12:41
Zgadzam się z tytułem w pełni ! :) ...ale dalsza treść artykułu ...już do tytułu nie nawiązuje ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bez nudy w Rudawach

Poznali wyniki rekrutacji

Dużo drożej za śmieci

Bilety MZK też podrożeją?

Płatne parkowanie w centrum od poniedziałku?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
130
Tak
25%
Nie
73%
Nie mam zdania
2%