MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piękno Karkonoszy wg P. Krzaczkowskiego

Wiadomości: Region
Sobota, 2 lutego 2019, 8:03
Aktualizacja: Niedziela, 3 lutego 2019, 8:47
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
We wtorek (29.01) goście odwiedzający Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu mieli okazję podziwiać fotografie Piotra Krzaczkowskiego. Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, wszak wystawy fotograficzne są dosyć popularne w dzisiejszych czasach. Jednak tym razem wystawa od razu zyskała rangę wyjątkowej.

W zasadzie wszystko sprowadza się do dwóch aspektów. Pierwszy - to miejsce pracy Piotra Krzaczkowskiego. Od ćwierć wieku wędruje on na Śnieżkę. W lecie przeważnie pieszo, zimą z reguły na nartach. Pan Piotr pracuje bowiem w Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej imienia Tadeusza Hołdysa, które znajduje się w jednym ze spodków zbudowanych na najwyższym szczycie Karkonoszy a zarazem całych Sudetów.

Nic więc dziwnego, że przebywając tam, doświadcza niesamowitych widoków czy zjawisk atmosferycznych. Przecież o określonych porach musi wyjść na zewnątrz, by dokonać stosownych odczytów. Oczywiście w obserwatorium pracuje więcej osób i prawie każda z nich zajmuje się fotografią. Pomyśleć zatem można, że fotografie pana Piotra to kolejne tego typu ujęcia. I tu właśnie, każdy kto tak pomyśli, myli się. Bardzo się myli. Bo drugą ważną sprawą jest umiejętność obserwacji, umiejętność wyboru zarówno chwili, jak i obiektu. Pan Piotr posiada zmysł niedostępny wszystkim. Bo właśnie odpowiednie spojrzenie i przedstawienie widzianych zjawisk atmosferycznych czy krajobrazów uwypukla szczegóły, których przeciętny obserwator nie dostrzega.

Oczywiście, aby dojść do takiego poziomu fotografii jaki prezentuje p. Piotr trzeba mieć dużą wiedzę zarówno o samej fotografii, jak i o sprzęcie fotograficznym. Trzeba wiedzieć, kiedy można użyć konkretnych obiektywów, jakie dobrać parametry naświetlenia itp. Bo mimo posiadania świetnych aparatów, dobra fotografia wymaga także myślenia.

Każdy, kto chodzi po górach doskonale wie, że uchwycenie ciekawego efektu nie jest takie proste. Często o jakości fotografii decydują chwile. Gdy zobaczy się jakieś ciekawe zjawisko atmosferyczne trzeba reagować niemal natychmiast. Bo za chwilę już nie będzie po co otwierać aparatu. Piotr jako znawca takich zjawisk ma ułatwione zadanie, gdyż doskonale wie czy dane zjawisko będzie trwało chwilę czy trochę dłużej. Poza tym wie jak takie zjawisko powstaje i dlatego wie na co zwrócić uwagę podczas jego utrwalania.

Góry zawsze dostarczają ciekawych przeżyć i stwarzają warunki do wykonania pięknych fotografii. Dla nas, mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, najpiękniejsze widoki zapewniają Karkonosze. Zwłaszcza w okresie zimy, kiedy to wszystko pokrywa się śniegiem czy szadzią. Kiedy wiatr doprowadza do powstawania fantazyjnych kształtów niespotykanych na co dzień. Dlatego każdy z nas posiada w swoich archiwach wiele ciekawych i pięknych fotografii. Jednak zachęcam wszystkich by odwiedzić Muzeum w Karpaczu i zobaczyć fotografie mistrza. Zatrzymane na nich piękno zachwyci każdego.

Twoja reakcja na artykuł?

11
85%
Cieszy
1
8%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Większość za zmianą

Spalał odpady

Przed nami finał WOŚP

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~.. 2-02-2019 9:16
Czy ktoś mógłby wreszcie w Jelonce sprawdzać teksty pod względem poprawności? To co wyrabia z językiem autor tego artykuliku jeży włos na głowie... Straszne...
~Yrezi Rewor 2-02-2019 9:50
Fotografie przepiękne, magiczne, wspaniale... Kocham góry, taka wystawa to dla mnie czysta radość :-)
~Dziwny portal 2-02-2019 10:40
Zarówno autor zdjęć będący bohaterem artykuliku jak i sam autor zdjęć do artykuliku mogliby (i powinni) jeszcze sporo się nauczyć odnośnie fotografii. No, ale przecież to "sztuka", więc liczą się subiektywne odczucia ;-)
~Śniek pada 2-02-2019 20:12
do: ~Dziwny portal (10:40)
Masz rację, ale gościu jak widać już dziadziusiowaty, pewnie idzie na emeryturę, więc postanowili mu sprzedać trochę chwały. Nie widziałem jego zdjęć, ale to co tu jest, to niewysoka półka. Siedząc tam latami, miał okazje zrobienia wspaniałych ujęć, a nie pstryknięcia tego czy owego. Różnica miedzy fotografem a fotografikiem jest taka, że ten drugi to artysta, a ten pierwszy tylko umie nacisnąć spust migawki. A jeden nasz Fotografik przez duże F, został uznany najlepszym w świecie za rok 2017, w specjalności fotografia krajobrazu. I to gość, który mieszkał w JG i Karkonosze ma obfotografowane do ostatniej dziury.
~xiz 5-02-2019 11:55
do: ~Dziwny portal (10:40)
Zrobisz lepsze? Dawaj, czekamy na wystawę.
komentarz usunięty
~devil 2-02-2019 15:20
odpowiedź na usunięty komentarz
Nie ma za co karać! :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezent od Szyszaka

Wandalizm czy profanacja?

Biegacze narciarscy apelują do pieszych

Nowy dyrektor WORD

Używki w kulturze

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
203
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
6%