MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Pięknieje przyszłe centrum kultury w Podgórzynie

Wiadomości: Podgórzyn
Czwartek, 24 października 2013, 8:08
Aktualizacja: Piątek, 25 października 2013, 7:19
Autor: Mea
Fot. Mea
Trwa remont budynku przy ul. Żołnierskiej, w którym powstanie Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze”. – Wreszcie będziemy mieli miejsce na spotkania i organizację kulturalnych imprez – cieszą się mieszkańcy Podgórzyna.

Inwestycja ma kosztować ok. 1 mln 300 tys. zł, z czego ponad 465 tys. zł to dotacja ze Środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, resztę zapłaci gmina.

Budynek przejdzie gruntowny remont z termomodernizacją, budową nowego dachu, wykonaniem nowych stropów i dobudówką, gdzie ma być klatka schodowa oraz winda. Ponadto wykonana zostanie nowa instalacja elektryczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna, odgromowa, grzewcza wraz z ekologiczną kotłownią gazową, wymieniona zostanie również stolarka okienna.

Na parterze ma znajdować się biblioteka z czytelnią oraz świetlica wiejska wraz z sanitariatami. Łączna powierzchnia użytkowa parteru to 211,2 mkw. Na pierwszym piętrze planowane są: pomieszczenia dla Koła Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna, pracownia fotograficzna oraz duża sala spotkań o powierzchni ponad 80 mkw. Łączna powierzchnia użytkowa I piętra to 230,8 mkw. Natomiast na poddaszu przewidziane jest miejsce na galerię oraz pomieszczenia do spotkań kół zainteresowań .

Warto przypomnieć, że obiekt został wybudowany na przełomie XIX i XX w., była tu restauracja, sala taneczna i pokoje do wynajęcia. Po II wojnie światowej mieściła się tu Gromadzka Rada Narodowa. Jeszcze kilkanaście lat temu w budynku przy ul. Żołnierskiej 13 była siedziba Gminy, Urząd Stanu Cywilnego, Referat Rolnictwa oraz Referat Meldunkowy, które zostały przeniesione ze względu na zły stan obiektu do budynków obok. Później budowla, będąca pod ochroną konserwatora zabytków, stała pusta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Dachowanie w Radomierzu

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Grześ 24-10-2013 10:04
Rewelacyjny i pełen informacji artykuł oraz fantastyczny serwis fotograficzny związany z tematyką. Powalajaca aktywność fotografa który obfotografował budynek tak że wszyscy wiedzą co się dzieje w remontowanym obiekcie. Pozdrawiam autorów.
~pero 24-10-2013 12:03
już utopiono pieniądze w Staniszowie w schronisko i stoi puste. Gratuluję pomysłów na wydawanie pieniędzy. Wszystko jest potrzebne ale nie w dobie kryzysu, który się jeszcze nasila. Kiełbasa wyborcza.
~podgórzyn 24-10-2013 14:23
Już widzę tych "cieszących się" mieszkańców Podgórzyna, że utopiono kolejne pieniądze w obiekt, z którego nie będzie żadnej praktycznej korzyści. A w tym czasie likwidują kolejne autobusy do Podgórzyna i okolicznych miejscowości. Obiekt będzie trzeba za coś utrzymać, zapłacić za etaty itp. Skąd gmina weźmie na to pieniądze? Może obetnie kolejne kursy autobusów miejskich?
~ 24-10-2013 14:34
A co się dzieje w pięknie(czytaj-drogo)wyremontowanym psełdo DomuKultury EKRAN w Miłkowie? I też była to inwestycja na lata,a teraz się sypie zamknięty na cztery spusty. Kiełbasa wyborcz jak nic!!!
~jasnowidz 24-10-2013 18:13
W trzech to oni będą mieli kilka lat etat,tylko niech rusztowanie postawią bo jeszcze kryty spadnie,a mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżki bo utrzymanie obiektu to ogromne nakłady,a gminna kasa jest pusta czyli następna propaganda.
~~ 24-10-2013 18:24
Lepiej przedszkole przenieść do tego budynku. A nie w małym budyneczku śmierdzącym stęchlizną ledwo się mieszczą. Ostatnio adoptowali poddasze bo zabrakło miejsc dla nowych dzieci. Wstyd. Władze gminy w ogóle nie myślą o przyszłości swoich małych mieszkańców.
~ 24-10-2013 18:50
Pocwicza by zagrac Komorowskiemu podczas spotkania w filharmonii. Muzykom wlasnie potrzeba rozmowy z prezydentem RP. A co z reszta mieszkancow Jel Gory? Ludzie potrzebuja rozmowy z glowa panstwa ktorego polityka to jedno wielkie oszukiwanie narodu. No niestety, Muzykom bieda doskwiera ze dostali zielone swiatlo.
~andi2007 25-10-2013 17:49
Mój Boże - zrób coś dla mieszkańców, to będziesz wyszydzany. Ciągle nie zadowolony Polak. Taką przypnijmy sobie broszkę .Co byś nie zrobił będzie źle. Opamiętania nadszedł czas.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
23
Tak
48%
Nie
48%
Nie wiem
4%