MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Pięknieje na Górnej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 6 lipca 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:29
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jednej z najbardziej urokliwych uliczek śródmieścia powoli wraca dawny blask.

Mowa o ulicy Górnej, która – stromym przebiegiem – prowadzi z niższych terenów śródmieścia do jego wyższej, reprezentacyjnej części. Ten trakt – choć wciąż daleko mu do doskonałości – staje się zakątkiem coraz ładniejszym.

Wszystko dzięki wybudowaniu plomby kamienicznej w miejscu jednej z ruder. Wprawdzie budynek jest jeszcze w stanie surowym, ale – jak można się domyślać – po jego otynkowaniu, wpisze się w krajobraz ulicy. A co najważniejsze – uzupełnił szczerbatą zabudowę.

Przy ulicy Górnej pozostała jeszcze jedna rudera, obecnie pustostan, opuszczony przez lokatorów kilka lat temu. Przed budynkiem można by kręcić filmy o tematyce wojennej. Nie wiadomo, czy zostanie odrestaurowany, czy też – podobnie jak jedna z kamienic, która chyliła się ku upadkowi – zburzony i odbudowany od podstaw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 6-07-2010 9:05
W tej rozebranej "ruderze" znajdował się wysokiej klasy polichromowany strop barokowy z przedstawieniami figuralnymi w stanie kompletnym. Najprawdopodobniej wtórnie użyty,przegapiony został przez konserwatora, usunięty i błyskawicznie wymieniony z budowlańcami na flaszki przez okolicznych pseudoantykwariuszy (czyli handlarzy-szabrowników).Smutne.
~xxx 6-07-2010 14:06
widocznie konserwator nie miał w tym interesu zawsze lepiej pomęczyć galerie grodzką tam przynajmniej jest kasa
~ 6-07-2010 15:05
Powinien był Pan/Powinna była Pani zgłosić to we właściwym czasie odpowiednim służbom. Być może nie jest jeszcze za późno. Niech się Pan/Pani skontaktuje z konserwatorem zabytków, z red. naczelnym Jelonki oraz Nowin Jeleniogórskich. Może uda się nagłośnić sprawę. Jeżeli będzie trzeba, mogę pomóc. Proszę dać znać. Pozdrawiam. Paweł M. Krzaczkowski
~lokator 6-07-2010 15:53
a o maglu ręcznym nie wspomniano to też był zabytek
~ 6-07-2010 20:35
Pięknieje tylko to (aż to) w co inwestor pompuje własną kasę.Bardzo duzo obiektów wypiękniało z tej przyczyny że znalazł sie właściciel.Ten dbając o własne-za własne pieniądze upiększa i dba,użera się z urzędami,wypruwa na podatki.Lecz władze miasta często zapominają co było wcześniej,jak z ruiny powstało to"COŚ"czym można się pochwalić,przypisując jakby sobie zasługę za stan obecny.Niestety sama znalazłam sie w takiej sytuacji gdzie z ruiny zrobilismy to COŚ za swoje o własnych siłach i nik

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 rund na 60 lat miasta  

Papierosowy gang rozbity

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Odpust na Śnieżce

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
562
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%