MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pięknie mówili wierszem po niemiecku

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 maja 2016, 12:49
Aktualizacja: 12:57
Autor: Org
Fot. Archiwum Organizatora
W Gimnazjum numer 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze odbył się XI Międzyszkolny konkurs recytatorski w języku niemieckim objęty patronatem Aleksandry Tęczy, wicedyrektor szkoły, germanistki.

Konkurs ten jest adresowany do uczniów z klas I – III jeleniogórskich i okolicznych gimnazjów. Ma na celu rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, upowszechnianie poezji krajów niemieckojęzycznych, szerzenie zainteresowania nauką języka niemieckiego wśród uczniów i doskonalenie jego znajomości, jak również wyszukiwanie młodych talentów oraz kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.

Znajomość języka niemieckiego umożliwia szerokie spektrum jego wykorzystania, jak np. podjęcie pracy w krajach niemieckiego obszaru językowego, współpracę z niemieckimi firmami na terenie Polski. Jest on przydatny w kontaktach politycznych, gospodarczych, kulturalnych Polski z Niemcami, Austrią i Szwajcarią. Posługując się swobodnie językiem naszych sąsiadów można poznać kulturę i literaturę krajów niemieckiego obszaru językowego ale również dziedzictwo kulturowe naszej Kotliny. Językiem niemieckim posługuje się prawie 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej.

W tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanego przez nauczycielki języka niemieckiego Aleksandrę Złotnicką i Martę Gołębiowską wzięli udział liczni uczniowie gimnazjów. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i wszyscy uczestnicy popisali się pięknymi umiejętnościami językowymi i recytatorskimi.
Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację wiersza, poprawność językową oraz oprawę artystyczną (podkład muzyczny, strój, dekoracje, itp.).

Pierwsze miejsce zajął uczeń Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Pankracego w Jeleniej Górze Kamil Pawełkiewicz, na drugim miejscu uplasowała się uczennica Gimnazjum numer 1 im. Tadeusza Kościuszki Luka Bakker, trzecie miejsce zajęła natomiast Natalia Janczyszyn, uczennica gimnazjum przy ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego. Spośród uczestników wyróżnieni zostali: Marcel Dawidowicz, Marlena Pająk i Natalia Zamorska (kolejność alfabetyczna).

Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe Należy podkreślić również rolę nauczycieli przygotowujących dzieci do udziału w konkursie recytatorskim.
Gratulujemy uczniom wyróżnionym w tegorocznym konkursie! Wszystkim zaś uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za trud przygotowania i zapraszamy do udziału w kolejnych jego edycjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zielone warsztaty w Leroy Merlin

Apel Pamięci w SP 15

Studium na początek

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~helo 12-05-2016 18:48
Albo pięknie albo po niemiecku .
~Lieblingslehrer 12-05-2016 19:30
brawo Natalka! więc matura z niemieckiego :)
~ciocia Klocia 12-05-2016 20:06
Gratuluję wszystkim, a Natalce najbardziej ;)
~Hans von Schwinke 12-05-2016 20:08
Pięknie wierszem po niemiecku?! O, to najwyższa sztuka! Hende hoch - jak mówi mamusia wkładając niemieckiej dziecinie sweterek :-)
~rysiek w swetrze 12-05-2016 20:45
Ryży zna perfekt
~facet 12-05-2016 20:46
Pani Nauczycielka( chyba ) w tej czerwonej mini wyglada bardzo sexownie i ponetnie . Chcalbym miec taka nauczycielke w szkole niemialbym nic przeciw jak by ta mini jeszcze bardziej byla krotsza i wiekszy dekolt , pozdrawiam Pania w czerwonej mini . . .
~@ 13-05-2016 8:26
do @Hansa, nawet nasz wieszcz Mickiewicz z Odyńcem pielgrzymował do Goethego do Weimaru, który swych gości przyjmował z wysokości piętra patrząc na nich z góry. To był geniusz i wzór dla poetów tego okresu. Polecam wiersz Schillera, "Król Olch" w wykonaniu śląskiej kapeli https://www.youtube.com/watch?v=KPJPJzpk_QQ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O rozpadających się górach

Być jak Rami Malek

Na stadionie już jasno

Pasowanie pierwszoklasistów  

Hymn dla Niepodległej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
782
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%