MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pieklisko – nieznany „rarytas” turystyczny

Wiadomości: Region
Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:15
Aktualizacja: 8:19
Autor: TI–K
Fot. Krzysztof Pik/ Zbyszek Leszek
Towarzystwo Izersko – Karkonoskie proponuje kolejną trasę. Gdzie tym razem radzi wybrać się na wędrówkę? W Rudawy Janowickie, gdzie w grupie skalnej Starościńskich Skał znajdują mało znane miejsca, a naprawdę warte obejrzenia.

Dojście tam jest bardzo proste – mówią Krzysztof Pik i Zbyszek Leszek. - Schodzimy niebieskim szlakiem z Lwiej Góry w kierunku Strużnicy, nie skręcamy ostro w prawo w dół lecz idziemy prosto nieoznakowaną leśną drogą i po około stu metrach dochodzimy do "Piekliska”. To nieczynny kamieniołom leżący „pod siodłem” pomiędzy Świnią Górą i Starościńskimi Skałami. Chcąc iść dalej w dół możemy dojść do wsi Strużnica. Zejście to nosi nazwę „Rynna Strużnicka” i jest bardzo dobrze znane rowerzystom i uczestnikom maratonów MTB ze względu na bardzo stromy zjazd.

Z „Piekliska” (niemiecka nazwa to St.Br. Ehem Schmiede 650 m n.p.m.) w przeszłości wydobywano duże bloki granitowe metodą wykuwania w technologii podobnej jak to się robi podczas kopania studni. Granit służył do budowy okolicznych zamków i kościołów. Na dnie dwóch nieczynnych wyrobisk powstały piękne malownicze jeziorka. Pierwsze - "Żółte Jeziorko" w głębokim skalnym kraterze ma głębokość 15 m. Drugie, większe -"Brunatne Jeziorko" znajduje się poniżej pod urwiskiem. Można tam wejść drogą służącą kiedyś do zwożenia bloków skalnych wiodącą na dno kamieniołomu. Jedyna droga jezdna z Karpnik na Lwią Górę wiodła właśnie poprzez jeziorka Starościńskich Skał.

W niedalekiej odległości znajduje się grupa skał o nazwie „Biblioteka,, (tak nazwali te skałki uprawiający sport skałkowy). "Biblioteka" (600 - 650 m n.p.m.) leży po przeciwnej stronie "Strużnickiej Rynny". Grupa skalna stanowi zamknięty owal o długości pięćdziesięciu metrów. Bloki ułożyły się pod kątem sześćdziesięciu stopni i ich kształt upodobnił do ułożonych książek na półce. Jest jeszcze jedna ciekawostka tego miejsca, nie do końca potwierdzona, ale przypuszczalnie to w tym miejscu odprawiano od roku 1654 tajne nabożeństwa Kościoła Protestanckiego. (Po wojnie trzydziestoletniej na tych terenach dokonywano rekatolicyzacji, co zmuszało miejscowych protestantów do odprawiania tajnych nabożeństw w okolicznych lasach lub dalekich wędrówek, aż do odległego proboszczowa. Dopiero po 1709 r. mogli oni uczestniczyć bez represji w na nabożeństwach w Jeleniej Górze). Jedna ze skał w centralnym miejscu (podobnie jak w kościele) przypomina bowiem ołtarz.

Diabelski Kościół (stara nazwa niemiecka Teufelskirche) położony jest na stromym stoku Świniej Góry (751 m n.p.m.). Można go łatwo znaleźć schodząc w dół "Strużnicką Rynną". Po przejściu około 150 metrów z lewej strony zobaczymy olbrzymi blok skalny o długości około 70 metrów lub bezpośrednio leśną drogą wzdłuż Świniej Góry od Biblioteki. Na szczycie znajdują się trzy skałki. Najciekawsza z nich to "Kamienny Krąg" czterech słupów skalnych nigdzie niespotykanych w naszych górach. Jest to piękne miejsce mało odwiedzane przez turystów ze względu na brak oznaczeń, ustronne ze wspaniałymi widokami na całą Kotliną Jeleniogórską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ruszył remont remizy

Uważajmy na tojady

Tłok na warsztatach

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~wawrzyniec 7-12-2014 18:33
Opowieści panów Leszka i Pika stały się już synonimem najgorszego bajdurzenia turystycznego. Nie inaczej jest i tym razem. Jak można było z bloków pozyskanych w tym kamieniołowie budować zamki i kościoły, skoro budowle te mają rodowód średniowieczny, a kamieniołom działał w XIX wieku? Elementarna znajomość historii się kłania. Owe "jeziorka" to w rzeczywistości pozarastane bagienka, często wyschnięte. Dużo ładniejsze są w wielu innych kamieniołomach (np. na Janowickch Garbach). Jak już się przekleja jakieś zwroty z przedwojennych map lub przewodników, to wypadałoby jeszcze spróbować je zrozumieć. Owa "niemiecka nazwa" "St.Br. Ehem Schmiede" to nie nazwa, tylko opis starego kamieniołomu (ehemalig Steinbruch). Bzdury i poprzeinaczane legendy - to cała "wiedza" regionalna Leszka i Pika.
~Leszek.Z 7-12-2014 19:17
tak tak - oczywiście znalazł się szpec ,,wawrzyniec,, polecam dla tych co potrafią czytać - http://dzikiegory.blogspot.com/2011/08/rudawy-janowickie-w-pieklisku-i-na.html
~Alicja W. 7-12-2014 19:20
ci panowie zdaje się znani są głównie z łamania prawa w górach. Ciekawe jakie teraz przepisy złamali...
~łazik 7-12-2014 19:27
He he, teraz przynajmniej wiadomo skąd Leszek & Spółka zегżnęli swój tekst. Dzięki za linka Lesiu:) Swoją drogą na tamtym blogu zdjęcia dużo ładniejsze, błędów też pewnie mniej. Więc lepiej zajrzeć na "Dzikie Góry" niż czytać wypociny TIK-taków rojące się od błędów i z fotkami cykanymi komórką.
~ 7-12-2014 19:39
Ale jaki sens ma twój wpis, Leszek? Ktoś ci wytyka błędy w twoim tekście (coż, jak coś się publikuje, to trzeba też liczyć się z krytyką), to ty w zamian obrzucasz go epitetami i linkujesz ni z gruchy ni z pietruchy inny tekst innego autora. Tak jakbyś przyznawał rację, że twój tekst jest do d... i polecał lepszy. Bez sensu odpowiedź, pomijając fakt, że zupełnie nie wiesz co to jest kultura dyskusji.
~ 7-12-2014 19:44
A tak na marginesie, kościół protestancki pisze się małymi literami (to nie nazwa własna), a Proboszczów dużą literą (to z kolei nazwa miejscowości). Jak już coś się publikuje, to wypadałoby przynajmniej nauczyć się podstawowych reguł języka polskiego.
~zebu 7-12-2014 21:11
Zdjęcia koszmarne! Już gimnazjalista zrobił by lepsze.
~tp 8-12-2014 10:09
. .i jak zwykle...my wszystko znamy i wiemy lepiej...Więc trzeba zadać sobie trudu i podać linki - dla tych co są ciekawi .Zdjęcia też można zrobić lepsze.Ale to trochę czasu zajmuje - więc lepiej narzekać.Życzę więcej optymizmu i weselszego podejścia do innych , a przede wszystkim do siebie.Uśmiech na codzień ,a nie tylko od święta.
~Do ~tp 8-12-2014 17:19
A ty co mądrego napisałeś w swoim komentarzu? Przeczytaj jeszcze raz to co spłodziłeś - tym razem ze zrozumieniem. Jak potrzebujesz wiedzy to użyj Google (i rozumu), zamiast jęczeć po forach. Inni jednak wykazali się jakąś wiedzą na dany temat, ty - tylko bezsensownym marudzeniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W obronie zwierząt

Odbudują zbiorniki

W Karpaczu działo się!

Jacek Sutryk i Jerzy Łużniak o 21 tezach

Seans plenerowy z Janem Nowickim

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
532
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%