MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Pięcioosobowa rodzina zatruła się czadem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 grudnia 2011, 13:05
Aktualizacja: 18:25
Autor: Angela
Wczoraj w nocy w mieszkaniu przy ul. Wańkowicza w Jeleniej Górze pięcioosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla. Cztery osoby trafiły do szpitala, w tym jedna w stanie ciężkim. Prawdopodobną przyczyną była niewłaściwa wentylacja i niesprawny junkers.

Do szpitala trafiła kobieta z trójką dzieci w wieku 4, 12 i 16 lat. Najstarszy chłopiec był w stanie ciężkim. O zdarzeniu strażaków poinformowało pogotowie ratunkowe.

– Zabezpieczono miejsca zdarzenia i zmierzono stężenie tlenku węgla w mieszkaniu, które zostało już przewietrzone przez ratowników medycznych. Wynik pomiaru to około 170 mg/m3, wartość, która wciąż zagrażała zdrowiu i życiu ludzi – powiedział kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Strażacy przypominają, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma bardzo silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

– Przypominamy, że zgodnie z prawem każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),dwa razy w roku w obiektach opalanych paliwem ciekłym i gazowym i co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Co najmniej raz w roku należy też usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych, a czynności te powinny wykonać osoby uprawnione czyli mistrzowie kominiarscy – dodaje kpt. Andrzej Ciosk.

Kiedy dojdzie już do zatrucia tlenkiem węgla, należy wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. W przypadku istnienia takiego zagrożenia należy pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, nawet wybijając szyby w oknie.

W każdym przypadku konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast rozpocząć reanimację. Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu. Liczy się każda minuta więc trzeba jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.


Więcej informacji na temat czasu oraz sposób, jak chronić się przed zatruciem znajduje się na stronie http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek pod Przełęczą Kowarską

Dwupasmówką pod prąd

Po akcji „Kaskadowy pomiar prędkości”

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~xxx 29-12-2011 14:00
ludzie z biedy uszczelniają okna i wszelkie wentylacje.
~Czemu tak 29-12-2011 14:17
"Obowiązek przeglądów i czyszczenia kominów: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),dwa razy w roku w obiektach opalanych paliwem ciekłym i gazowym". Przepisy może i słuszne ale kominiarz za każdy przegląd i czyszczenie komina inkasuje niezłą kasę co w ciągu roku możne dać i 600 zł Dlatego nie każdy ten obowiązek wypełnia bo ludziom po prostu niestarcza na taki dodatkowy wydatek.
~xyz 29-12-2011 14:19
Zawsze jak się pali w piecu powinno się lekko uchylać okna w pomieszczeniach, w których obecnie się przebywa. Jednak uszczelnianie okien oraz wszelkich wentylacji nie wróży nic dobrego.
~George 29-12-2011 14:25
U mnie w budynku sa piece kaflowe. Od lat, kiedy przychodzi kominiarz mówię mu, że jak ja palę w piecu, lub pali mój sąsiad mieszkające nade mną, to dym wychodzi mi kratka wentylacyjną. Nie sa szczelne przewody kominowe. I od lat kominiarz to motuje i przekazuje (tak mi sie wydaje do ZGM-2), i od lat nie ma żadnej reakcji. Dlatego też wziołem i zatkalem kratke wentylacyjną. Treaz dym mi nie wchodzi do mieszkania. ZAWSZE JEDNAK JAK ZACZYNAM PALENIE W PIECU, TO OTWIERAM OKNO. To odnośnie wyżej postu dotyczącego wizyty kominiarza. NIC ONE NIE DAJĄ.
~ 29-12-2011 14:40
Rady -porady, a w kieszeni pusto. Jak będzie praca to o wszystkim pomyślę. Na takie kontrole zwyczjnie brak pieniędzy. Co mi po czystym kominie jak w żołądku ściska z głodu- MĄDRALE
~do 14:45 29-12-2011 15:07
Takich jak ty to powinno się tępić popieprzeńcu!!!
~ 29-12-2011 15:17
W zeszłym roku miałam podobną sytuację, ale na szczęscie wszystko dobrze się skończyło. Głęboko wierzę, że tu tez tak będzie. Życze szybkiego powrotu do zdrowia. A ludzie pokroju d...la którego wpis został usunięty zanim cokolwiek napiszą w obliczu tej tragedii niech się zastanowią 10 razy !!!
~Stasia 29-12-2011 17:34
Jeśli chodzi o przeglądy kominiarskie to najpierw trzeba sprawdzić papiery tych {Mistrzów]bo namnożyło się tego pełno co jeden to kominiarz .Bardzo ważną sprawą jest to żeby ci niby fachowcy porządnie wykonywali swoją pracę ,do budynku 20 metrowego biorą linkę 10 metrową i wszelką sadze ubijają a potem są efekty dymiące piece i uchodzenie dymu wszelkimi dziurami wiem co pisze bo w taki sposób zatkano w naszym budynku kominy dochodzące do pieca ,a następnie kazali włożyć wkład kominowy narażając mieszkańców na koszty a wystarczyła długa lina i odważnik wyniesiono 20 wiader sadzy tak Fachowcy czyszczą kominy,a raczej nasze kieszenie
~Madz 29-12-2011 19:27
Mnie na samą myśl trzęsie...
~cwaniak 29-12-2011 21:36
Nie z biedy uszczelniają tylko z głupoty bo g... nie oszczędność przy zaklejaniu kratek itp.
~kilo 29-12-2011 23:54
winni są zarządcy budynków, dotyczy to także bloków na osiedlach, wentylacja tam nie działa mimo że są kratki nawiewne pod oknami (nie zamknięte) i tak wieje z kratek wentylacyjnych, tak że w łazience jest 15 stopni a od sąsiadów przechodzi smród papierosów. I jak tu nie zatykać kratek. druga sprawa to głupotą jest obowiązek przeglądów kominów z rury stalowej podłączonej do kotła gazowego. tam nie ma prawa się nic zbierać, skropliny tylko spływają do ka...lizacji. opał stały to inna sprawa, sadza może się zapalić i ucierpi nie tylko sprawca ale i sąsiedzi. szkoda że tego nie kontrolują, u mnie w kamienicy już parę lat nikt nie czyścił kominów, tylko jeden lokator ich używa i ma to gdzieś. a dlaczego ja mam płacić za czyszczenie skoro nie mam żadnych pieców.
~ 30-12-2011 9:57
Dlaczego mam czyścić komin od kwietnia do września jak w piecu nie palę
~ 30-12-2011 10:06
na Karłowicza pod 7,9 kominiarze podpisują że jest wszystko ok a z wentylacyjnych kanałów spaliny z junkersów walą jak cholera jak poszła sprawa do nadzoru budowlanego to teraz nikt się nie chce pod tym podpisać a wam się tłumaczy że nie ma kasy na remont kominów
~ 30-12-2011 15:12
do 09:57: nie musisz, przepis mówi minimum cztery razy w roku, a nie co kwartał.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uciekał przed kontrolą drogową

Czytelniczka: drogo i brudno

Rowerzyści na "gazie"

Parking na... przejściu

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
562
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%