MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piechowice mają pomysł na komunikację miejską!

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 30 sierpnia 2019, 9:00
Aktualizacja: Sobota, 31 sierpnia 2019, 14:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (29.08) odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Piechowice, podczas której miała zapaść decyzja o przedłużeniu porozumienia z MZK Jelenia Góra w sprawie transportu publicznego. Władze Piechowic nie godzą się na warunki jeleniogórskiej spółki i mają inny pomysł... W grę wchodzi całkowicie bezpłatna komunikacja z innym przewoźnikiem.

Sesja wywołała spore zainteresowanie wśród mieszkańców. Ludzie martwią się o dojazd do pracy i szkół.

Nie wiadomo jak byłoby z nowym przewoźnikiem. W okresie zimowym droga do Michałowic jest źle utrzymywana i jest problem - Marcin Piątek, mieszkaniec Michałowic, który przyszedł na sesję, bo martwi się o dojazd dzieci do szkół.

Burmistrz wyjaśniał szczegółowo powody zawirowań wokół komunikacji miejskiej.

Oferta Jeleniej Góry opiewa na takie kwoty rekompensaty za wozokilometry, na które moim zdaniem Gminy Piechowice nie stać - podkreślił burmistrz Jacek Kubielski, który zwraca również uwagę na terminy.

Według nowego porozumienia ewentualne wypowiedzenie miałoby nastąpić 6 miesięcy wcześniej, a nie jak w dotychczasowej umowie - 3 miesiące wcześniej.

Moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem cięcie ilości kursów - to problem dla mieszkańców. Kursy były cięte od lat, a cena wozokilometra rośnie lawinowo - mówił J. Kubielski, który zwraca uwagę, że obecnie cena wynosi ok. 6 zł za wozokilometr, a na koniec okresu (prognoza 10-letnia - red.) ma dochodzić do 10 zł. - Porozumienie mówi, że to jest kalkulacja, ale rozliczenie następuje tak naprawdę do czerwca przyszłego roku. Miasto w takim przypadku przyjmuje pewne warunki w ciemno - tłumaczył burmistrz.

Póki co, nie ma na stole konkretnej oferty innego przewoźnika, ale trwają rozmowy i są firmy zainteresowane przejęciem komunikacji miejskiej w Piechowicach.

Zakładam, że w Piechowicach komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich - deklaruje Jacek Kubielski. - Nie po to zostałem burmistrzem, żeby pójść na łatwiznę. Jest szansa rozwiązać kwestię komunikacji z zyskiem dla mieszkańców i uważam, że należy spróbować - dodał włodarz, który zwraca uwagę, że na chwilę obecną koszt komunikacji dla Piechowic to już ponad 600 tysięcy złotych, czyli tyle, ile w całym zeszłym roku, a do końca 2019 pozostało jeszcze kilka miesięcy.

Podczas sesji J. Kubielski mówił też o kolejnej zmianie, jaka zawarta jest w projekcie porozumienia z MZK - chodzi o liczenie wozokilometrów od ostatniego przystanku w Jeleniej Górze, a wcześniej było to od granicy gminy. Szacuje się, że to dodatkowe 14,5 tysiąca złotych w skali roku.

Jednocześnie burmistrz poinformował radnych i mieszkańców zgromadzonych na sesji, że konsultował się z władzami Świeradowa Zdroju, gdzie jest bezpłatna komunikacja i również teren górzysty. Tam wozokilometr ma kosztować 4,6 zł, więc taniej niż aktualnie w porozumieniu z Jelenią Górą, a jak już wspominaliśmy - ta cena ma wzrosnąć nawet w okolice 10 zł, więc na poziomie 6 zł jest do przyjęcia dla gminy.

Jak się okazało, punkt dotyczący wyrażenia zgody na porozumienie z MZK Jelenia Góra został zdjęty z porządku obrad. W najbliższym czasie ma być przedstawiona konkretna oferta innego przewoźnika. Piechowice mają czas na podjęcie ostatecznej decyzji do 30 września 2019 r.

W trakcie sesji rozszerzono porządek obrad o odwołanie Leona Smołczyńskiego z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Radny sam złożył rezygnację, ale konieczne było głosowanie na sesji. Jego następca ma być wyłoniony na kolejnym posiedzeniu.

Twoja reakcja na artykuł?

25
40%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
3%
Nudzi
8
13%
Smuci
7
11%
Złości
20
32%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Droga po remoncie

Komentarze (64) Dodaj komentarz

~Nowa 30-08-2019 9:12
Nie ma środków na podpisanie umowy z Mzk a jest na całkowicie darmowy transport?
~ech 30-08-2019 11:49
do: ~Nowa (9:12)
Dokładnie tak. Jakbyś przeczytał dokładnie artykuł i choć odrobinę wiedział, jak działa MZK w gminach wokół JG, wiedziałbyś, że gminy dopłacają do każdego kilometra przejechanego przez autobus na terenie ich gminy i nie dostają ani grosza z tytułu kupowanych na ich terenie biletów. Jako że MZK ma podwyższyć ceny za kilometr, może się okazać, że zmiana przewoźnika będzie tańsza - a skoro będzie to obsługiwać inna firma, której i tak będzie trzeba płacić - można całkowicie zrezygnować z biletów - kosztowo to może wychodzić tak samo jak MZK z biletami w tym momencie, czyli przed sporymi podwyżkami cen. W Jeleniej nie ma absolutnie żadnych szans na utrzymanie komunikacji miejskiej w całości z biletów, to co dopiero w Piechowicach.
~Nowa 30-08-2019 13:17
do: ~Nowa (9:12)
Problem w tym, że nie ma konkurencji. Krycha? Już się boję.mm
~hmm 30-08-2019 15:23
do: ~ech (11:49)
Tylko jaka to będzie komunikacja? Małe, ciasne busiki Ro-Ko, niedostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, bez biletomatów, systemu komunikacji pasażerskiej, rozkładów na przystankach i innych współczesnych udogodnień? Przesiadki na granicy miasta raczej też nie poprawią komunikacji, za to na pewno wydłużą podróż, co spowoduje też odpływ ludzi od autobusów. Należy poważnie zastanowić się, czy taka komunikacja się opłaci. Na krótko, finansowo może tak, ale na dłuższą metę - wątpię. Dobra komunikacja MUSI kosztować i nie warto na niej oszczędzać. Wątpię, żeby mieszkańcy Piechowic byli zachwyceni, gdy nagle z wygodnych autobusów MZK przesiądą się do małych, ciasnych busików i jeszcze zafunduje im się przesiadkę w Sobieszowie, na mrozie, deszczu, bez gwarancji że skomunikowanie będzie zachowane.
~hmm 30-08-2019 15:26
do: ~ech (11:49)
Tylko jaka to będzie komunikacja? Małe, ciasne busiki Ro-Ko, niedostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, bez biletomatów, systemu komunikacji pasażerskiej, rozkładów na przystankach i innych współczesnych udogodnień? Przesiadki na granicy miasta raczej też nie poprawią komunikacji, za to na pewno wydłużą podróż, co spowoduje też odpływ ludzi od autobusów. Należy poważnie zastanowić się, czy taka komunikacja się opłaci. Na krótko, finansowo może tak, ale na dłuższą metę - wątpię. Dobra komunikacja MUSI kosztować i nie warto na niej oszczędzać. Wątpię, żeby mieszkańcy Piechowic byli zachwyceni, gdy nagle z wygodnych autobusów MZK przesiądą się do małych, ciasnych busików i jeszcze zafunduje im się przesiadkę w Sobieszowie, na mrozie, deszczu, bez gwarancji że skomunikowanie będzie zachowane.
~ech 30-08-2019 15:51
do: ~hmm (15:26)
Już zaczyna się czarnowidztwo. Nie ma żadnej konkretnej oferty, więc skąd już znasz cały obraz tej komunikacji? Szklana kula czy wróżenie z fusów? Poczekajmy na konkrety. Nie wiem po co biletomaty w autobusach, którymi miałoby się jeździć bezpłatnie. Rozkład na przystanku wiesza każdy "kupoprzewoźnik" przejeżdżający przez ten przystanek raz w ciągu doby, więc o to nie ma co się martwić. Chyba że chodzi ci o tablice z elektronicznym rozkładem - choć te montuje akurat gmina, bo o ile mi wiadomo, te w JG nie należą do MZK (tak samo jak przystanki). O sprawną przesiadkę na autobus MZK bym się nie martwił - od dłuższego czasu mam wrażenie (może mylne), że w Piechowicach myślą znacznie więcej niż w MZK. Albo w ogóle myślą. Jeśli rzeczywiście zdecydują się na zmianę przewoźnika, rozkładowo autobusy będą przyjeżdżać na "przystanek przesiadkowy" ze dwie-trzy minuty przed odjazdem autobusu do Jeleniej, choć nie zdziwi mnie też kompletnie, gdyby MZK zrobiło na złość Piechowicom i zrobiło sobie pętlę jeden przystanek wcześniej - bo kto im zabroni. I nie ma co panikować z tymi przesiadkami - w żadnym mieście nie da się zrobić takiej siatki połączeń, żeby nie trzeba było się przesiadać. Chyba że lubi się marnować pieniądze i kilka linii autobusowych jeździ w znacznej części po tej samej trasie tylko po to, żeby każdy mógł wozić tyłek spod samych drzwi domu do celu swojej podróży. Jakby to była taksówka. Jednego można być pewnym - takiej trasy jak w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" nie będzie ;)
~hmm 30-08-2019 19:27
do: ~ech (15:51)
Nie znamy jeszcze oferty i nie wiemy, kto będzie jeździł i jak będzie jeżdził, więc skąd wiesz jak będzie i że będzie lepiej? Jakbym czytał wypowiedzi jakiegoś radnego, a wszystko było już z góry ustalone. Pomyśl, skąd wieźmiesz np. autobusy takie jakie ma MZK? Nie ma u nas takiego przewoźnika, nawet PKS nie ma tylu pojazdów niskopodłogowych, a te które ma raczej są dostosowane do ruchu dalekobieżnego. Kolejne rzeczy: system informacji pasażerskiej, rozkład jazdy, przystanki, obsługa, zaplecze techniczne itd. itd. Tego nie wyczarujesz z dnia na dzień, wszystko to kosztuje. Doświadczenie to również ważny aspekt, który zdobywa się latami. Chcesz zamienić dobrze funkcjonującą firmę z latami doświadczenia w prowizorkę. Może na początku wyjdzie taniej, ale taka komunikacja tylko zniechęci ludzi i w ostateczności wyjdzie drożej. Duża firma może rozłożyć koszty stałe (związane np. z zatrudnieniem, eksploatacją, naprawą) na większą ilość pracy i przeliczając na jednostkowe koszty funkcjonowania wychodzi taniej. Elektronicznie tablice - łatwiej i taniej kupić więcej, bo wtedy koszt jednej tablicy wychodzi mniejszy. A serwis takich tablic? Sprowadzanie pracowników dla kilku tablic? 2-3 minuty na przesiadkę to bardzo zły czas przesiadki. Wystarczy że jeden pojazd się spóźni i stracisz przesiadkę. Praktyka jednak uczy, że ten czas będzie dłuższy. Tak jest np. obecnie pomiędzy Podgórzynem a Jelenią Górą. Nierzadko czas na przesiadkę w Cieplicach wynosi kilkanaście minut. Czyli o kilkanaście minut wydłuża się podróż. To dużo. Bardzo dużo.
~hmm 30-08-2019 19:28
do: ~hmm (19:27)
Cd. Za kilkanaście minut można dojechać samochodem z samych Piechowic do Jeleniej. I nie ma co pisać o złośliwości MZK. Nie sądzę, żeby ktokolwiek w MZK robił komukolwiek na złość. Takie są po prostu koszty dobrze funkcjonującej komunikacji. Burmistrz mówi o złośliwości, bo próbuje w ten sposób zaoszczędzić kasę i zwalić winę na MZK. A niestety tanio zwykle znaczy gorzej. Nigdzie nie jest tak, że przesiadki usprawniają podróż. Wszędzie dąży się do ich eliminnacji. A tutaj można ich uniknąć. System komunikacji w całej Kotlinie powinien być spójny i tę spójność zapewnia MZK, a nie cała masa przewoźników, którym potem ciężko będzie się ze sobą dogadać. Takie są niestety fakty :)
~xq 30-08-2019 21:39
do: ~ech (11:49)
Jak Piechowice się wycofają to kto będzie opłacał etatu w MZK?Wygląda na to ze ktoś przelicytował.Od października może być drożej,brawo panie Łuzniak.
~Adolf Makrela 30-08-2019 23:11
do: ~Nowa (9:12)
co z tego że może i po Piechowicach będziecie jeździć za friko, skoro od Sobieszowa do centrum JG będziecie płacić tyle co teraz
~ 30-08-2019 9:17
Rada Miasta w Piechowicach, podobnie jak w Szklarskiej Porębie to zbiór osobliwości i bardzo ograniczonej kompetencji.
~Z Piechowic 30-08-2019 9:18
Będziemy jeździć super busami "krycha" bez ogrzewania bez klimatyzacji z jakimś rajdowcem za kierownica z kiepem w pysku i telefonem w ręce !!!!!!
komentarz usunięty
~Michrou 30-08-2019 13:28
odpowiedź na usunięty komentarz
Myślałem, że jesteś trollem, ale chyba piszesz to na serio, lub ci płacą. MZK ma bardzo nowoczesny i niskopodłogowy tabor, wygodny dla ludzi o ograniczonej mobilności i matek z wózkami, to raczej nie jest tanie. W koszty wozokilometra włącza się też pensja kierowców, a ze względu na braki pracowników, te ciągle rosną w górę. Również naprawy i przeglądy grają tu rolę, paliwo to tylko jeden z czynników. Do tego dochodzi ciągłe podnoszenie kwoty minimalnej, najpierw przez złodziei z PO, teraz przez złodziei z PiSu (których tak zachwalasz) również zwiększa koszty usług. Podnoszenie kwoty minimalnej to większe koszty dla pracodawcy i niewielki zysk dla pracownika, trzeba ponosić kwotę wolną od podatku, którą na normalnym poziomie mają tylko politycy, polski plebs czyli my mamy 10x niższą i się nie buntujemy. Wracając do tematu wozokilometrów, to zacytuję (jelonka usuwa linki) "Dla transportu autobusowego prędkość eksploatacyjna w mieście może być ponad dwa razy mniejsza niż na nieobciążonych liniach podmiejskich."
~Człowiek koń 30-08-2019 17:48
do: ~Michrou (13:28)
Nie masz racji a MZK za swoje autobusów nie kupuje tylko dostaje DOTACJE z Unii która powinna być zniszczona!!
~Człowiek z marmiru 30-08-2019 19:16
odpowiedź na usunięty komentarz
Ale inne media idą w górę, części idą do góry i ludzie też chcą zarabiać na poziomie, jaaasssneeee!!!!!
~dde 30-08-2019 9:34
Burmistrz Piechowice ma rację bo nie dość, że MZK pobiera opłaty od gmin za to że tam jeżdżą to jeszcze pasażerowie płacą za bilety - lepszym rozwiązaniem jest zapłacić innemu przewoźnikowi to co miało by dostać MZK i określić bezpłatne przewozy. Pomysł mądry - brawo Panie burmistrzu!
~Człowiek z marmuru 30-08-2019 19:45
do: ~dde (9:34)
Wysokość ceny biletu w żaden sposób nie pokrywa faktycznego kursu autobus swoje spala a od sobieszowa do piechowic wiezie kilka osób lub kilkanaście w godzinach szczytu z czego większość Nie ma biletów bo jedzie na gapę A część jest zwolniona z opłat to niby jaka to jest rentowność?
~Maryśka 30-08-2019 9:43
Teraz mi się oczy otworzyły, nie wiedziałam że w strukturach urzędników miejskich z Jeleniej Gry są tacy zachłanni złodziejaszki!!! (Nie obwiniać MZK bo oni są na usługach miasta) Wystarczy porównać stawki w innych miastach w Polsce gdzie komunikacja miejska wyjeżdża po za miasto do ościennych miejscowości i tam jest o wiele taniej.
użytkownik facebook 30-08-2019 9:47
Dobry pomysł
~@@ 30-08-2019 9:53
To chyba jasne, że skoro bezpłatna komunikacja dla młodzieży i seniorów obowiązuje również dla mieszkańców gmin ościennych, to te gminy muszą partycypowac w kosztach. Miasto Jelenia Góra nie będzie fundowac bezpłatnej jazdy mieszkańcom innych gmin.
~Gość 30-08-2019 10:01
Przecież teraz nie będzie pieniędzy na nic, bo radni-bezradni wydali nasze 800 tyś. na oświetlenie drogi w szczerym polu.
~PLUM 30-08-2019 10:04
No i złodziejskie stawki MZK wyjdą na dobre mieszkańcom Piechowic. A MZK nie będzie miało nic. I żeby sobie zrekompensować tę stratę podniesie ceny biletów drodzy jeleniogórzanie.
~aaa 30-08-2019 10:08
niby jaki jest ten pomysł? Tytul z wykrzyknikiem, a ja widzę że to żaden pomysł, tylko kogoś tu j..bło... że wzorem niby komunikacja jak w Świeradowie - kilka autobusów w ciągu dnia, a w soboty bodajże 3 na dzień???? I tylko do granicy z Sobieszowem, czy jednak z Piechowic do JG i z powrotem- też darmowa? dla wszystkich czy tylko dla mieszkańców Piechowic i kierowca będzie sprawdzał zameldowanie? Bo jak dla wszystkich, to znaczy że Rada chce zafundować darmową komunikację także dla mieszkańców Jeleniej, co zechcą się przejechać z Cieplic do dworca. Firma już dogadana? - jakiś "Bus Transport PPH Laweta Import-Export", 20letnie merce sprintery już grzeją silniki?
~mały kujek 30-08-2019 10:27
do: ~aaa (10:08)
przecież to logiczne, że nie będzie komunikacja Piechowic jeździć do dworca PKP w Jeleniej. Bo za każdy przystanek przewoźnik musiałby płacić miastu. Tutaj jedynie zapłaci za pętle w Sobieszowie i tam przesiadka na miejski. Jest wolny rynek i każdy powinien decydować według własnych potrzeb. Już niedługo jakaś prywatna firma zajmie się też monopolistą MPGK i wywali ich stąd.
~zaboberek 30-08-2019 20:40
do: ~mały kujek (10:27)
Oby mieszkańcy Piechowic,nie obudzili się z ręką w nocniku.Umowa z MZK nie będzie podpisana a prywatny przewoźnik nie zgodzi się na warunki przedstawione przez władze miasta.
użytkownik facebook 30-08-2019 10:11
Brawo Piechowice..
~Ja 30-08-2019 11:06
Tak dadzą budy do których nie mogą wsiąść matki z dziećmi wózkami i osoby niepełnosprawne. Ręką rękę myje złodzieje na całej linii...
~Piechowiczanin 30-08-2019 12:46
do: ~Ja (11:06)
Tak brzydko mówisz o obuwniczym szejku?
~Szkoda ludzi. 30-08-2019 11:13
Wszystko kosztuje od paliwka po nowe autobusy i pracowników. Już nie te czasy, że puszczało się Autosana H9 i ten się turlał. Później się okaże, że jak z Krychą, po drogach jeżdżą autobusy z widokiem na asfalt. Sytuacja niekorzystna zarówno dla gminy jak, MZK jak i mieszkańców. Powinni się dogadać.
~olo 30-08-2019 11:56
1. Aby zadecydować, co jest lepsze dla mieszkańców Piechowic, trzeba byłoby znać konkretną kontrpropozycję dla autobusów MZK. 2. W kontrpropozycji należałoby poznać poza ceną za wozogodzinę listę przystanków potencjalnych busów, częstotliwość ich kursowania oraz informacje o standardzie busów. Teraz mogę mieć tylko mgliste wrażenie, że ktoś może zarobić na przewozach busami klasy delikatnie mówiąc słabej, bo tylko takie widzę w okolicy. 3. Ile warta jest możliwość bezpiecznego podróżowania autobusem MZK osób z wózkami dla dzieci? Czy busy dają możliwość wsiadania osobom starszym, dla których wyzwaniem jest zadzieranie nóg i wpychanie się do wąskiego busa? Jak busy zapewnią przejazd seniorom o małej sprawności ruchowej i rodzicom z dziećmi? Jak busy mają się do wykluczenia komunikacyjnego osób niepełnosprawnych? 4. Ile osób jednorazowo przewiezie taki bus np. rano, kiedy ludzie jadą do szkoły i pracy? 5. Jakie normy emisyjności będą spełniały te potencjalne busy i jak rezygnacja z ekologicznego transportu miejskiego na ich rzecz ma się do polityki środowiskowej Piechowic, szczególnie do polityki redukcji emisji niskich? O tego typu informacje proszone są przecież miasta i gminy starające się o różnego typu dotacje...
~Piechowiczanin 30-08-2019 12:50
do: ~olo (11:56)
Twoje rozterki nie interesują szejka obuwniczego.
~Kasia678545 31-08-2019 7:37
do: ~Piechowiczanin (12:50)
Szejk utknął mentalnością w latach 90tych niestety
~jeleniadziara 30-08-2019 12:58
Brawo Piechowice! Nie będziecie wasalami jednej z bezkompromisowych miejskich spółek z JG. MZK, Wodnik, MPGiK dyktują warunki, bo są monopolistami.
~ 30-08-2019 13:10
Łatwo wygadywać głupoty. Ciekawe jak długo pomysł się utrzyma? Jaki będzie tabor. Przecież to się ekonomicznie nie dopnie, chyba że podwykonawca będzie jeździł dwudziestoletnimi rzęchami. W MZK są pewne standardy i procedury, a to kosztuje. Głupie trole tego ani nie wiedzą, ani nie rozumieją.
~Oferta 30-08-2019 14:10
Do międzynarodowych przewozów turystycznych proponujemy autokary wysokopokładowe marki VDL FUTURA, SETRA, VOLVO lub BOVA. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, lodówkę, video, toaletę, barek z gorącymi i zimnymi napojami. Do obsługi mniejszych grup wycieczkowych proponujemy wynajem autokarów marki IRISBUS, IVECO i MERCEDES. Ilość miejsc od 20 do 33. Przewozy osobowe naszymi autokarami obsługiwane są przez zespoły doświadczonych i kulturalnych kierowców. Gwarantujemy rzetelność i profesjonalizm, miłą i dyskretną obsługę, a ponadto konkurencyjne ceny. Pamiętaj! Zanim wynajmiesz autokar zadzwoń i sprawdź naszą ofertę!
~Człowiek z marmuru 30-08-2019 19:18
do: ~Oferta (14:10)
Buuuaaahaha, idealnie na podróż z Piechowic do Sobieszowa 😂
~Meg 30-08-2019 15:57
PKP, niedługo ruszy komunikacja podmiejska, więcej kursów dziennie, i szybciej i komfortowo
~Adolf Makrela 30-08-2019 23:08
do: ~Meg (15:57)
ha ha ha... jaka komunikacja podmiejska PKP i więcej kursów? Kursów będzie tyle samo co teraz - Szklarska -JG, tyle tylko że pociąg będzie się zatrzymywał na nowych przystankach kolejowych - Zabobrze i Przemysłowa
~SzejkObówniczy 30-08-2019 19:34
Będzie Będzie zabawa Będzie się działo
~Mieszkanka 30-08-2019 19:56
Ogólnie trzeba zlikwidować MZK ponieważ jeden z radnych mieszkających na osiedlu młodych doszedł do wniosku że potrzebny im jest zjad bezpośredni z drogi krajowej nr 3 aby mieli lepszy dostęp że swoich domów. A nie jeździli dookoła jak dotychczas i koszt takiej obwodnicy kosztuje akurat 800 tys. Więc z skądś trzeba wziąść pieniążki.... Lepiej zlikwidować mieszkańcom komunikację aby radny był zadowolony.
~Molibden 30-08-2019 20:22
PIS ma wejść z programem PKS w każdej gminie czy coś takiego więc po wyborach mzk może się wypchać a jak już mają jeździć jakieś autobusy to niech to będą pospieszne puszczone obwodnicą a pozostałe z jg niech jeżdżą do sobieszowa a z sobieszowa niech zapewnią dojazd do pichowic piechowice i po temacie
~SzejkO 30-08-2019 21:46
Piechowiczanie w niedzielę o godzinie 16 spotykamy się w parku koło kamienia upamiętniającego kościół i dyskutujemy jak powstrzymać szaleństwo burmistrza i jelyty radnych. Bierzemy sprawę w swoje obywatelskie ręce! Może czas na referendum decydujące o odwołaniu burmistrza. Do zobaczenia.
~Dido 30-08-2019 21:50
Może nie w samym zakopanem ale w okolicach znakomicie sprawdzają sie busy. Nikt tam nie narzeka. Busiki kursują dosłownie co pare minut. Tam to funkcjonuje. Dlaczego w Piechowicach miał o b y to nie zadziałać?
~Ziomuś 30-08-2019 22:10
do: ~Dido (21:50)
Jak wsiądziesz do Busa z wózkiem albo o kulach itd? Jeżeli mamy zlikwidować MZK to autobus musi być niskopodłogowy !
~Adolf Makrela 30-08-2019 23:10
do: ~Dido (21:50)
w Zakopanym jest masa turystów, którzy tymi busikami jeżdżą - w Piechowicach nie będzie
~Paweł 67899 31-08-2019 7:51
do: ~Dido (21:50)
W Zakopanem jeżdżą i budy i autobusy miejskie. Piszesz że nikt nie narzeka na busy. No niestety narzeka się na ich standard i wygodę, ale jak malutkie wioski w Małopolsce nie mają opcji autobusów miejskich to dobre i to. Jechałeś kiedyś zimą busem np z Krakowa do małej wioski pod Myślenicami, do pracy? Ja tak, i wolałbym nie robić z Piechowic komunikacyjnie wioski z 300- 400 mieszkańcami
~Ziomuś 30-08-2019 22:00
Zobaczycie że będziemy płacić za Busa do Sobieszowa 3zł. i od Sobieszowa 3 zł. za MZK , czyli 6zł. Miesięczny tyle samo kosztuje z Piechowic jak i Sobieszowa . Jestem za pozostawieniem MZK . Ciekawe kto ułoży rozkład . I jak to będzie wyglądało. Potrafię układać rozkłady . Jak coś to piszcie .
~s. 30-08-2019 22:46
Obiecano darmowe przejazdy dla uczniów więc trzeba szukać pieniędzy, których w kasie miasta nie ma.
~Ziomuś 30-08-2019 23:46
Aktualnie wszyscy uczniowie jak i studenci z legitymacją jeżdżą MZK za darmo . Warto jeszcze porozmawiać z MZK o stawkach bo jak w Piechowice zamiast 9,15,29 wejdą busy to będzie problem .
~Ziomuś 31-08-2019 0:59
Straci na tym Miasto Piechowice bo z przesiadkami ciężko się jezdzi. Straci nasz ZSTiL była Karelma bo młodzież nie będzie chciała z przesiadkami dojeżdżać z Jeleniej . A teraz szkoła prężnie funkcjonuje i ma bardzo dobre wyniki na tle powiatu . Same straty będą . Jacek nie kombinuj ! Dogadaj się z MZK że ma na linii 9 w godzinach szczytu wyjazdów z Piechowic do JG jezdzić niskopodłogowy,wysoko pojemny autobus typu przegubowy albo Volvo lub Man którego MZK ostatno zakupiło i będzie ok. Bo ostatnio ciężko jest znaleść w ,,9,, wolne miejsce do Jeleniej a wy się zastanawiacie nad zmianą na mniejsze !
~Paweł 678 31-08-2019 7:43
Widzieliście co jest podane w newsach www Piechowic? Wystawy obrazów itp. Jeżeli władzom miasta naprawdę zależy na dobru piechowiczan to dlaczego nie informowali w ogóle o tej sprawie mieszkańców? Gdyby nie fb prezydenta jeleniej, kto by o tym wiedział? To nie jest sposób na szukanie najlepszego rozwiązania ani na szacunek dla mieszkańców
~SzejkO 31-08-2019 8:36
Piechowiczanie  w niedzielę o godzinie 16 spotykamy się w parku koło kamienia upamiętniającego kościół i dyskutujemy jak powstrzymać szaleństwo burmistrza i elyty radnych.  Bierzemy sprawę w swoje obywatelskie ręce!  Czas na referendum decydujące o odwołaniu burmistrza. Do zobaczenia.
~Simon 31-08-2019 15:28
Piechowiczanie fajnie jest, że dzieciaki jeżdżą za darmo nowymi autobusami, że jest od jakiegoś czasu tylko jedna strefa i za 3zł przejechać od pierwszego przystanku z Piechowic do ostatniego w Jeleniej Górze. Widzę, że co niektórzy zapomnieli już jak były dwie strefy i płacili się więcej za przejazd. Niestety ale darmowe przejazdy, nowe autobusy, wyższe ceny paliwa, wyższe pensje kierowców kosztują. Więc nie wiem o co tyle krzyku. Już to widzę jak bezpłatny transport będzie kosztował mniej 🤣🤣🤣
~ja 31-08-2019 18:47
Głosowałam na obecnego burmistrza i bardzo mnie zawiódł.
~s. 31-08-2019 20:13
Panie burmistrz Piechowic, nie daj się pan burmistrzowi Jeleniej Góry.
~Simon 1-09-2019 9:14
do: ~s. (20:13)
W Jeleniej Górze jest prezydent A nie burmistrz.
~Miejscowy 1-09-2019 15:40
Pracownicy Mzk non stop dostają podwyżki z wyrównaniem od początku roku bo mają dobre związki. Do tego premie dwie teraz i mamy darmowe bilety dla młodzieży i brakuje kasy na pensje. Więc szukają kasy na podwyżki których nie powinni dać. A jeden autobus co pół godziny pomiędzy Piechowicami a pętlą wystarczy jak taniej to trzeba tak zrobić.
~Piechowiczanin 1-09-2019 19:15
MZK prawdopodobnie po zerwaniu umowy zdemontuje wiaty przystankowe.
~Miejscowy 2-09-2019 8:38
do: ~Piechowiczanin (19:15)
To wiaty gminy Piechowoce.
~niezalogowany 2-09-2019 13:44
woz drabiniasty , chlop panszczyzniany,biala koszula, bat w reku i radny p[od wiata ot madrosci mieszczan rajcow i medrcow za pieniadze i koryto . !
~niezalogowany 3-09-2019 15:31
zdemontuja wiaty apostawia wadere ,
~niezalogowany 3-09-2019 15:56
I Bedzie w Piechowicach "przystanek pedzacy krolik" .
~sztos 7-09-2019 12:58
Szwedzki stół i pomysły same się rodzą.
~sztos 7-09-2019 13:01
piechotą bliżej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koniec z absurdalną "wyspą"?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Radni KO przeciw kupcom?

Bulwar Cieplicki otwarty!

Ostre cięcia w oświacie?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
828
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%