MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Performance machen!

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 21 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 21 października 2007, 14:04
Autor: Wojciech Wojciechowski
Fot. rylit
Twórcze działania z Mazurkiem Dąbrowskiego w tle.

W ramach cyklu „Słownik Sytuacji” w miniony piątek odbyły się w Biurze Wystaw Artystycznych dwa performance Dariusza Fodczuka – „Teatrzyk Terapeutyczny” oraz „Paramorfeusz”.

To była wyjątkowa terapia. Początek spokojny i zabawny. Tak wiec, aby poczuć się naprawdę swobodnie, trzeba zostawić w szatni okrycia wierzchnie i torby też rzucić w kąt. Mała rozgrzewka – machamy ramionami i skaczemy w miejscu. Może wspólne śpiewanie... na przykład hymn sztuki performance pod niemieckim tytułem „Performance machen”.

Dopiero teraz możemy robić kije - bierzemy trzy stoły, wbijamy w nie z całej siły gwoździe. Gdy to nie pomoże, chwytamy za piłę elektryczną i tniemy blaty. Kontrole nad terapią przejęła grupa młodych ochotników.

Fodczuk patrzy, trochę pomaga. Nikogo nie namawiał, nie atakował - udział w terapii był dobrowolny. Kije w postaci nóg od stołów są już prawie nasze, a melodia zagrzewa do boju, aż wióry lecą.

Das ist doch suuuuuuper! – słyszymy kolejne strofy hymnu sztuki performance. Gdy kije są już gotowe, podstawiamy trzy kolumny i kładziemy na nich książki. Duży zamach i uderzamy. Może się dostać każdemu: pozytywistom i romantykom, przyrodnikom i filozofom. Trzech osobników przy aplauzie widzów wyżywa się na książkach, a Fodczuk z inną trójką szybko się namawiają. Zabawnie jest do momentu, gdy w rytm uderzeń słyszymy nagle hymn Polski śpiewany przez artystę i dwóch innych ochotników.

Agresywne wbijanie gwoździ w stół czy bicie książek do Mazurka Dąbrowskiego nie jest tylko sposobem na radzenie sobie ze stresem. Trzeba jednak przyznać, że wysoce stresogenna może być obserwacja, jak niektórzy z nas postrzegają swój kraj, stawiają go ponad resztę świata, a patriotyzm staje się skrajnym, wywołującym agresję nacjonalizmem i żelaznym ramieniem niektórych drużyn w walce politycznej.

Działanie Dariusza Fodczuka pt. „Teatrzyk Terapeutyczny” może być szansą dla wyrównania dysfunkcji w zakresie pojmowania polskości.
Wyciszył wszystkich „Paramorfeusz” - performance tykających wahadełek. Gdy tylko złapią rytm, zaraz zaczną go gubić.

Fodczuk przyspiesza i spowalnia transowe tykanie. Nie pada żadne słowo. Jest ciemno. Słusznie zauważył Paweł Jarodzki, że zatraciliśmy poczucie czasu. Wróciliśmy do punktu wyjścia, ale już nie tacy sami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~seeee 21-10-2007 10:08
co to za d...lizm ?????????? tych ludzi pogieło na maxa !!!!!!!!!!!!
~Moi–lolita 21-10-2007 11:54
świetna sprawa!! Naprawdę wielkie brawa dla pana Dariusza. Mówił, że celem jego jest to by ludzie oswoili się ze sztukom i sądzę, że parę osób na pewno przekonał. To naprawdę było coś, czuło się w powietrzu energię! Po pierwszym performansie zastanawiałam się co może to przebić. Nikt chyba nie spodziewał się aż tak skrajnie odmiennego pokazu. Ale był fantastyczny. Można się było naprawdę rewelacyjnie wyciszyć i wejść w siebie, jeśli tylko ktoś się skupił. Moje uznanie!
~zdegustowana 21-10-2007 12:45
A mnie sie nie podobało. Wiem ze kontrowersja w performance jest wskazana, ale granica między kontrowersją a profanacją jest cienka. Tu moim zdaniem– granica została przekroczona. Wydzierany (bo spiewem tego nazwc nie mozna) hymn i walenie w ksiązki? Zastanówcie sie i nie przyjmujcie wszystkiego co Wam podadzą, tylko dlatego, ze to nazywa sie sztuką.
~Jagoda 22-10-2007 20:27
Preformens był świetny!szkoda, ze tego tak mało w Jeleniej.. i w ogóle w Polsce. wszystko mi sie podobało, rozmowa także.. niestety przeszkodził nam rajd.. ode mnie +.
~kamila 23-10-2007 9:29
było super...wiecej takich...++++++++++++
~Ań 23-10-2007 17:49
mnie sie podobało.. choć nie we wszystkich sprawach zgadzam sie z Panem Darkiem. rzeczywiście śpiewanie hymnu do piosenki pentformens machen było nieco kontrowersyje i mi (na przykład)trudno się było przełamać. mimo wszystko świetnie wspominam pokaz i licze na wiecej takich przedsięwzięć xD
~Kinia 26-10-2007 20:29
Tyaa było super xD Te performance zapamiętam szczególnie ponieważ brałam w nim osobiście udział ;D [widoczna w spodniach w krate] musialam sie pochwalic ;p

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Kolejny seans w Lwówku Śląskim

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%