MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Pełnia sukcesu „Lata w teatrze” – video!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 19 lipca 2009, 21:09
Aktualizacja: Wtorek, 21 lipca 2009, 7:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Spektaklem „Histeryja” przeszedł do historii pierwszy turnus warsztatów „Lata w teatrze”. Przez dwa tygodnie 30 młodych ludzi poznawało kulisy pracy scenicznej i sekrety aktorskiej sztuki. Na finał wszyscy dostali zasłużone oklaski. Powtórka – jutro o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej!

– Teraz wszystko zależy od was. My przyszliśmy dziś tu jako widzowie – mówił do wykonawców tuż przed premierą Łukasz Duda, instruktor i opiekun artystyczny młodzieży. Duszna sala Jeleniogórskiego Centrum Kultury wypełniła się niemal do ostatniego miejsca, a widzowie w napięciu oczekiwali na początek przedstawienia.

– Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez dwóch ważnych instytucji: Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie oraz jeleniogórskiego urzędu miasta – dziękował przed rozpoczęciem „Histeryji” Łukasz Duda. Podziękował także współrealizatorom LWT: Danielowi Jacewiczowi, Tadeuszowi Rybickiemu, Kacprowi Ziemianinowi oraz Markowi Straszakowi. Przybliżył też krótko sedno przedstawienia. Młodzi wykonawcy przedstawią własną wizję losów swoich dziadków i rodziców, którzy tu, w Jeleniej Górze, odnajdywali swoją tożsamość.

„Histeryja” to zatem historia, ale w pewnym, dość krzywym zwierciadle. Przefiltrowana przez wizję trzech twórców spektaklu, nie nawiązuje dosłownie do dziejów. Nie ma tu bohatera (chyba że za takowego uznać zbiorowo młodych ludzi). Nie ma też akcji, intrygi – tego, czego oczekiwać można po spektaklu klasycznym. Bo nie jest to sztuka w klasycznym sensie gatunku: to raczej twórcze poszukiwania scenicznej formy wyrazu uczuć.

Są w niej odniesienia do folkloru kresowego, skąd pochodzi wiele rodzin, które po 1945 roku przybyły na Ziemie Odzyskane, w tym do Jeleniej Góry. Na pewno wśród nich byli bliscy młodych wykonawców „Histeryji”. Jest też dużo metafor odnoszących się do problemów wieku dorastania: odszukiwania własnej tożsamości, identyfikacji z lokalnością, wreszcie – buntu. Nie brakuje nawiązań do antyku.

Jest taniec, elementy dyskoteki, sporo akrobatyki. Szczególnie podobają się sceny opracowane przez młodzież pod opieką Łukasza Dudy. Ich malarskość jest niewypowiedziana. To trzeba po prostu zobaczyć. Duda, niczym mistrz pędzla, maluje na scenie światłem i ustawieniem postaci niezapomniane obrazy, które – niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ożywają i wnoszą potężną dawkę energii do całego przedstawienia.

Nie byłoby „Histeryji” bez wizualizacji Marka Straszaka. To one wnoszą jedyny w sztuce element lokalny: kominy Celwiskozy. To one sprawiają, że sceniczna rzeczywistość nabiera trzeciego, magicznego wymiaru. Niosą też ze sobą pewne przesłanie: choćby animacje przy scenie poświęconej uczuciom.

Całość to w sumie warsztatowy zbiór etiud, bo trudno dostrzec w „Histeryji” spójną całość. Nie takie zresztą było zamierzenie twórców. I choć nie wszystkie sceny robią tak niesamowite wrażenie jak te przygotowywane przez Łukasza Dudę, to z pewnością są cennym doświadczeniem aktorskim dla młodych adeptów sceny. Bo w teatrze potrzebna jest nie tylko żywiołowość, lecz także skupienie i choćby odrobina metafizyki.

Sztukę wieńczy przyśpiewka: element dość zaskakujący, przypominający raczej koniec występu przedszkolnego teatrzyku, ale… na szczęście widz szybko o niej zapomina uraczony krótkim majstersztykiem dokumentalnym nakręconym przez Marka Straszaka. W nim – nie tylko wybrane sceny z zakończonych warsztatów, lecz przede wszystkim piosenka wyśpiewana przez Staszka Nagajka, jeleniogórskiego barda, a dedykowana Łukaszowi Dudzie. I prawda jest taka, że to właśnie Łukasz Duda jest drugoplanowym bohaterem całego wydarzenia. Gdyby nie wizja teatru tego młodego twórcy i reżysera, ta część warsztatów LWT zapewne nie doszłaby do skutku.

W projekcie wzięli udział: Natasza Sołtanowicz, Klaudia Rubin, Krzysztof Baran, Alicja Perdion, Dominika Musiał, Joanna Kowalska, Łukasz Szybałdin, Małgorzata Amarowicz, Alicja Ciołek, Ewelina Dudzik, Malwina Stocha, Alicja Kasjaniuk, Sandra Zapała, Weronika Kołodziejska, Damian Kuśnierz, Patryk Wysocki, Katarzyna Kowalska, Karolina Więcek, Aleksandra Małecka, Aleksandra Kosno, Katarzyna Kowalska, Wojciech Sałaputa, Justyna Szachowska, Julia Małecka, Marzena Malitowicz, Anna Chodkowska, Ewa Polan, Anna Olszewska, Monika Kula, Barbara Napora i Justyna Wojciechowska.
Wielkie brawa dla wszystkich!

Powtórka - jutro o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej!

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Niedziela w muzeum

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Gotowi na wrzesień

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 19-07-2009 21:20
:-)
kazimierzp 19-07-2009 22:02
Zbiór migawek z życia, z wyobraźni, rozterek,... Grupa młodych ludzi wchodzacych dopiero w życie, prawie dorosłe życie! Fajnie, że próbują to jak widzą to życie pokazać na scenie! Jeszcze fajniej to to ze są "dorośli" którzy dają im taką możliwość! Dziękuję! Zwłaszcza młodym odtwórcom którzy odważyli się przełamać strach, tremę, wstyd! Wszyscy byliście dobrzy!
~haha 19-07-2009 22:03
dzieci bawiace sie w teatr. zal.
~Tosia 19-07-2009 22:15
To prawda,że sceny inspirowane przez Ł. Dudę były bardzo malownicze i one same już wystarczą, aby obejrzeć przedstawienie. Ciekawa jestem czy, tak jak w ubiegłym roku, młodzież dawała pomysł, a więc mogła wybrać temat spektaklu. Jedno jest pewne,że \\\" lato w teatrze\\\" zasługuje na kontynuację i dobrze służy dzieciakom. Ja należe do fanek tej inicjatywy, a tłumy { całe rodziny artystów, znajomi, sąsiedzi itp. } świadczą o tym, że ma kto oglądać twórczy wysiłek młódych ludzi i ich teatralnych opiekunów.
~widz ;-) 19-07-2009 22:30
Big gratulacje !!! Premiera powalająca - brawo !!!
~ 19-07-2009 22:34
spektakl genialny - byłem widziałem - było tam wszystko czego oczekiwałem od "teatru": nowatorstwo, odkrywczość, zaskoczenie i szczerość. Fenomenalnie... brawo dla młodych aktorów. A teatr C.K.Norwida niech się czegoś nauczy od młodzieży... to była sztuka.
~ 19-07-2009 22:52
BYŁO SUPER :)
~anonima 19-07-2009 23:03
Stochaj! J!
~xd 19-07-2009 23:35
było świetne ! do "haha" jestes żałosny/żałosna ! według mnie to swietna zabaawa xd ; ] jak ci sie nie podoba to po co to czytasz i komentujesz. naraaaa ŻAL.
~do xd 20-07-2009 0:45
~ 20-07-2009 6:36
Do ~xd - Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Uczyli ciebie tego w szkole, dziecinko? Miałam tu coś napisać, ale właściwie po co? Wy oczekujecie i tak tylko samych pochwał, a nie prawdy o wrażeniach.
~Mis 20-07-2009 8:14
Pan Duda potrafi wyczarować piekne postacie i piekny teATR nalezą mu sie wielkie brawa ,tylko szkoda ze pracował w takich warunkach gdzie za przeproszeniem brudu co nie miara
~qwerty 20-07-2009 8:33
lukasz duda wielki + za cheć do działania, więcej w jelonce tej checi do działaniai, fon z pierdzącymi w stołki leniami od kultury.. a na placu tylko piwo sie leje;D troche kultury, na co te podatki
~:)A. 20-07-2009 9:41
Lukasz, gratulacje Ci się należą na maxa!!!
~grześ 20-07-2009 12:26
:D
~kolper 20-07-2009 12:34
Nie trudno jest zrobic cos fajnego, jesli ma sie na to pieniadze zagwarantowane przez urzedy. Mimo to fajnie, ze te warsztaty funkcjonuja, bo dzieki temu nasze dzieciaki nie nudza sie w czasie wakacji. A i osoby pobierajace pensje maja jak pokazac efeky swojej pracy. Brawo !!!
~ 20-07-2009 20:24
;)
~takajedna :) 20-07-2009 21:33
Gratuluje pomysłu. spektakl warty obejrzenia. Byłam dwa razy :) Miłe że ktoś chce pracować z młodymi ludźmi ponieważ jest to super doświadczenie. Jeszcze raz grarulacje ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Doczekają się ronda

Było o powrocie do szkół

Szkoły przygotowane?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
698
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%